MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Jeleniogórzanka walczy o zwrot opłaty za grobowiec

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 4 listopada 2018, 7:08
Aktualizacja: Wtorek, 6 listopada 2018, 6:06
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
– Od półtora roku domagam się od Urzędu Miasta w Jeleniej Górze zwrotu bezpodstawnie pobranej opłaty w wysokości 1200 zł za dwuosobowy grobowiec – mówi Danuta Kuśnierz. – Według ustawy o cmentarzach i pochówkach taki grobowiec opłaca się raz na 99 lat, a Miasto pobierało te opłaty co 20 lat jak za zwykły grób. Za podstawę prawną podawano mieszkańcom uchwałę miasta, podważoną przez Wojewodę w tym zakresie – dodaje mieszkanka Jeleniej Góry.

Danuta Kuśnierz jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Po tym, jak została potrącona przez samochód ma poważną wadę wzroku i kręgosłupa. Rodzinny grobowiec m.in. dla zmarłej mamy kupiła na Starym Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze w 1997 roku. Wówczas w lutym zapłaciła za niego dwa tysiące złotych i 500 zł za grunt.

- Zgodnie z ustawą o cmentarzach i pochówkach z 1959 roku z późniejszymi zmianami, taka opłata jest uiszczana przez mieszkańca raz na 99 lat – mówi Danuta Kuśnierz. – Dlatego zdziwiłam się, kiedy w lutym 2017 roku zadzwoniła do mnie koleżanka i poinformowała mnie, że dostała wezwanie za opłatę za swój grobowiec wykupiony w podobnym czasie. Pamiętam, że byłam wtedy bardzo chora, ale wiedząc, że mija właśnie 20 lat, zapłaciłam przelewem 1204 zł, bo kilka dni wcześniej usłyszałam, że w Mysłakowicach ktoś spóźnił się z opłatą za grobowiec trzy tygodnie i pochowano w tym miejscu obcą mu osobę. Chciałam takiej sytuacji uniknąć – wyjaśnia kobieta.

Wcześniej jednak jeleniogórzanka zadzwoniła do kas zarządcy cmentarza i zapytała o podstawę prawną do pobierania opłat za grobowce.

- Usłyszałam, że podstawą prawną jest cennik zawarty w uchwale miasta – mówi Danuta Kuśnierz. – Jak się później okazało, uchwała po pierwsze nie została opublikowana w dzienniku uchwał co skutkowało jej nieważnością, a następnie – kiedy nasi radni próbowali ją opublikować – została zakwestionowana przez Wojewodę właśnie w tym zakresie opłat za dwupoziomowe grobowce i ostatecznie przybrała kształt w lutym 2018 roku bez tej opłaty za grobowiec. Wiedziałam, że Miasto pobiera opłaty nielegalnie, bo 9 września 2017 roku w gazecie Chwila dla Ciebie znalazłam informację o wyroku sądowym z Jeleniej Góry, w którym jakaś kobieta sadziła się w tej samej sprawie z Miastem i sąd uznał jej rację. Dlatego w maju br. , po wielu wcześniejszych pismach, złożyłam do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze ostateczne wezwanie do zwrotu bezprawnie pobranych pieniędzy, ale otrzymałam odpowiedź, że nie mogę liczyć na zwrot, bo prawo nie działa wstecz – dodaje jeleniogórzanka.

Tymczasem rzecznik prasowy Urzędu Miasta przesłał nam pisma z opiniami radcy prawnego UM przesłanymi do p. Kuśnierz. Sam natomiast odpowiada nam tak:

- Z największą przykrością, ale niezależnie od odczuć osób zainteresowanych Miasto w takich decyzjach jest związane prawem – mówi Cezary Wiklik.

W piśmie z 16 listopada 2017 roku czytamy natomiast, że „Wyrok sądu NSA syg. akt II OSK 27/16 z dnia 7 września 2017 roku nie jest podstawą do dokonania zwrotu poniesionej przez Panią opłaty, ponieważ zgodnie z art. 94, us. 2, ustawy z dnia 2 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (…) jeżeli Sąd orzekł o utracie mocy uchwały, traci ona moc z dniem orzeczenia o jej niezgodności z prawem, jest to w tym przypadku z dniem 7 września 2017r. Data utraty mocy uchwały nastąpiła po dokonaniu przez Panią stosownej opłaty zgodnej z cennikiem. Jednocześnie informuję, że wyrok sądu jest w przedmiocie niespełnienia przez uchwałę wymogu aktu normatywnego, a nie zasadności czy też nie, pobierania opłat za kolejne 20 lat za groby murowane. Dodatkowo w uzasadnieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku Syg. akt III SA/ Wr/ 361/15 z 6 października 2015 roku uznał jako trafne wskazanie, że przedmiotem regulacji uchwały nie jest prawo do pochówku, lecz prawo zajmowania miejsca cmentarnego na grób, które wg naszej oceny jest regulowane przez pobieranie opłaty za miejsce cmentarne zgodne z Cennikiem. Żaden z wyroków wydany w powyższej sprawie nie kwestionował poprawności przepisów zawartych w uchwale, tylko sposobu jej ogłoszenia”.

Obecnie Danuta Kuśnierz planuje walczyć o zwrot opłaty na drodze sądowej.

- Jako osoba niepełnosprawna nie mogę sobie pozwolić na rozdawanie takich pieniędzy, bo są mi potrzebne na leki czy leczenie – mówi jeleniogórzanka. – Prawnik pisma „Chwila dla Ciebie” wyraźnie pisze, że „nie wolno pobierać opłaty za przedłużenie prawa do grobu w przypadku grobów murowanych wieloosobowych (tj. służących do chowania więcej niż jednej osoby i o bokach wymurowanych do poziomu gruntu). Ponownych opłat za takie groby nie mają prawa żądać ani zarządcy cmentarzy komunalnych, ani wyznaniowych. Prawnik z Warszawy Małgorzata Piasecka dodaje, że „udostępnianie miejsc na pochówek osób zmarłych należy do tzw. usług publicznych. Dlatego zasady naliczania opłat za udostępnianie miejsca na pochówek lub założenie grobu ustala ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zasady te obowiązują zarówno na cmentarzach komunalnych, jak i parafialnych wyznaniowych. W razie nieprawidłowości w naliczaniu tych opłat mamy prawo skarżyć do sądów administracyjnych zarówno cenniki i regulaminy opłat, jak i regulacje, które je wprowadzają (np. uchwały gminy). Dodaje też, że gdy sądzimy, że zarządca cmentarza nie przestrzega prawa, warto zadzwonić po pomoc i informację na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich na numer 800 767 676. Ja z tych wszystkich możliwości zamierzam skorzystać. – dodaje jeleniogórzanka.

Twoja reakcja na artykuł?

12
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
5
8%
Smuci
10
17%
Złości
30
51%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Bus dla strażaków

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Miasto 4-11-2018 9:08
O matko rzecznik jak zwykle tak napisał ze nie wiadomo o co chodzi byle miasto nie oddawało kasy, takie mamy polskie prawo, nie wiadomo o co chodzi do konca, ale urząd ma zawsze racje, bo jest związany niby prawem nielogicznym i dotykającym szarego czlowieka, a powinno chronic jednostkę przed szponami systemu.
~................ 4-11-2018 18:05
do: ~Miasto (9:08)
Rzecznik występuje zawsze w obronie tego, kto mu płaci. On nigdy nie napisze niczego bezstronnie, ale zawsze będzie bronił miasta. Ten rzecznik nie jest rzecznikiem praw obywatelskich, ale rzecznikiem miasta, miasto jest jego pracodawcą. Szkoda, że w imieniu miasta nie występuje urzędnik, który załatwia daną sprawę.
~zaboberek 4-11-2018 9:17
Jaki związek z walką o zwrot opłaty za grobowiec,ma niepełnosprawność tej pani? Czy autorce artykułu chodzi o wywołanie współczucia?
~Sarna 4-11-2018 21:23
do: ~zaboberek (9:17)
Oczywiście, żestan zdrowia nie ma tu żadnego znaczenia! To starszy odpowiednik madki horej curki :)
~ 4-11-2018 10:04
MPGK. to mają najwyższe opłaty dawno powinni zmienić tą kadrę
~No, tak 5-11-2018 19:25
do: ~ (10:04)
Racja, i żeby coś w tym zakresie robili, a na cmentarzu nic się nie dzieje. Za dochówek krewnego do istniejącego już grobu zażądali 1500 zł i dodam, że oprócz otwarcia bramy, szlabanu i zamknięcia palcem nie kiwnęli, bo robotę wykonał kamieniarz - zdejmując i zabierając do zakładu pokrywę nagrobka i zakład pogrzebowy - przygotowując grób do pochówku. Nie pojmuję, za co taka horrendalna opłata, ale najlepiej robić biznes na zmarłych :/
~Wytyk 4-11-2018 10:10
Ławo brać, ale oddać to już problem. Sorry taki kraj.
~Dj 4-11-2018 13:33
Złożyć przez internet e pozew , niech udowodnią że mają rację, jak nie to wyrok do komornika on ściągnie bez problemu z odsetkami.
~witoldg 4-11-2018 14:33
Kto mieszka na Kolberga to zna tą Dziwaczkę.
~Bazylek 4-11-2018 16:19
do: ~witoldg (14:33)
Oj tak... Dziwna osóbka😉
~zaboberek 5-11-2018 14:14
do: ~Bazylek (16:19)
Może sobie być "dziwną osóbką i Dziwaczką" jak pisze w powyższym poście witoldg.Nie zmienia to faktu,że kobieta czuje się poszkodowana i oszukana.Szkoda,że nie znalazł się ani jeden prawnik w Jeleniej Górze,który by chciał pomóc tej pani,a gdyby to zrobił pro publico bono,to wielki szacun dla niego.
~Henio 5-11-2018 22:42
do: ~zaboberek (14:14)
Tej pani to nikt nie pomoże bo niszczy zycie wszystkim dookola siebie spotkalem jej sasiada i to przykre ale zyczy jej smierci za wszystkie krzywdy ktore mu wyrządziła cieszy sie ze straz miejska zalozyla jej sprawe o to ze codziennie do nich wydzwaniala i pisala bezpodstawne donosy na wszystkich sasiadow a teraz sama szuka pomocy ??? lepiej ta panią omijaj szerokim łukiem do mnie powiedzia jak nie chcesz miec wszystkich służb po kolei co drugi dzien.
~No, tak 5-11-2018 19:35
do: ~witoldg (14:33)
Dziwna, nie dziwna, a co to ma do rzeczy? Gdybyś znalazł się w tej samej sytuacji, z pewnością też walczyłbyś o swoje, czyż nie?
~Krecik 4-11-2018 16:51
Szacun dla tej pani ,ma swoje lata ale nie daje się ru..ać miastu 😏 Prawidłowo niech walczy o swoje. Kiedyś się spóźniłem jeden dzien ze zgłoszeniem darowizny do US Jelenia góra i naliczyli mi podatek ok900zl ale pani w US doradziła że moge odwołanie do prezydenta miasta napisać. Napisałem a w oczekiwaniu na odpowiedź dostałem wezwanie z US wraz z ok40zl odsetek.Znow wizyta w US i porada pani urzędniczki aby lepeij zapalacic aby odsteki nie rosły i poczekać na odpowiedź prezydenta. Zapalcilem . A po tygodniu dostslrm odp od prezydenta że w związku ze dokonałem oplaty moje podanie o zwolnienie z podatku uznają na niebyłe 🙄 Złodzieje i kropka 👎
~Pola20 5-11-2018 15:06
do: ~Krecik (16:51)
Jak u Bareji
~laki 4-11-2018 17:40
Dokladnie tak, to czyste zlodziejstwo.
~................ 4-11-2018 17:58
Radca prawny nigdy nie napisze niczego przeciw miastu, bo miasto mu płaci za to, aby pisał jak adwokat miasta, zatem żaden radca prawny, którego wynajmuje miasto nie jest NIGDY bezstronny w żadnej sprawie. Wyrok NSA potwierdził, że rację ma ta pani. Wyrok nie jest prawotwórczy lecz potwierdza jakieś prawo zawarte w przepisach prawnych, wyrok jest interpretacją jakiegoś prawa. Jeśli natomiast w wyroku uznano jakieś przepisy za niezgodne z prawem to znaczy, że wszelkie decyzje wydane na ich podstawie mogą być uchylone, ale trzeba wystąpić do sądu o uchylenie tych decyzji. I ta pani powinna wystąpić do sądu, a wtedy wygra.
~się zachodzę w łeb... 4-11-2018 18:05
W tej sytuacji ja zupełnie nie rozumiem, jakim cudem kawałek dziury w ziemi kosztuje półtora tysiąca za 20 lat, czyli 5 razy drożej.
~Sarna 4-11-2018 21:20
Kurcze, dobry ten prawnik z "chwila dla ciebie" ;)
~IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 5-11-2018 16:38
Teraz jak PO będzie rządzić kolejne 5 lat, to może pomarzyć o zwrocie jakichkolwiek pieniędzy.
~ 5-11-2018 18:33
do: ~IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (16:38)
A jak PiS wygra to doplaci 500 do kazdego nieboszczyka.taki, nagrobek plus.
~No, tak 5-11-2018 19:29
do: ~IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (16:38)
A co ma do tego partia? Jeśli sprawa trafi na wokandę, a prawnik udowodni, że opłata została nienależnie pobrana, to będą musieli ją zwrócić tej Pani w zębach wraz z odsetkami ustawowymi, kosztami sądowymi i kosztami zastępcy procesowego - adwokata. MPGK pozwala sobie za wiele.
~Annadi 5-11-2018 21:29
Pani Danuto proszę nie odpus...ć i walczyć o swoje. To jest rozbój w biały dzień! Wstyd!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Najcenniejsze kurioza w cieplickim muzeum

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Klasyki zjechały do Kowar

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
301
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
5%