MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleniogórzanka prymuską na studiach w Londynie

Wiadomości: Europa
Środa, 24 grudnia 2014, 8:05
Aktualizacja: 8:08
Autor: Alma
Fot. Archiwum Marty Zając
Marta Zając, rodowita jeleniogórzanka, aktualnie studentka na drugim roku University of Westminster w Londynie, została właśnie ogłoszona najlepszą uczennicą na roku. Otrzyma nagrodę pieniężną, wręczoną na oficjalnej ceremonii, która odbędzie się 28 stycznia w Londynie.

Marta uczęszczała do „Norwida”, cieplickiego II Liceum Ogólnokształcącego, a na maturze zdawała rozszerzony angielski i biologię. – „Norwid” świetnie przygotował mnie do studiów za granicą. Przede wszystkim wiele zawdzięczam panu Mariuszowi Buczyńskiemu, który uczył mnie angielskiego i który pomógł mi również w aplikacji na studia – opowiada studentka.

Jeleniogórzanka studiuje Public Relations i Reklamę, co może być dość nietypowym wyborem dla absolwentki klasy o profilu biologiczno-chemicznym. - Najlepsze w studiach w Anglii jest właśnie to, że nie musisz studiować tego, co było twoim wyborem w liceum. Ja, mimo tego że lubiłam biologię i chemię, to nie byłam do końca pewna, czy chcę studiować kierunek związany z naukami ścisłymi. Kiedy zdecydowałam się na studia humanistyczne, liczył się bardziej list motywacyjny, który wysłałam do uczelni, niż moje wyniki na maturze.

Marta została nagrodzona za wybitne wyniki po pierwszym roku studiów przez jej uczelnię. Nagrodę tę otrzymują najlepsi studenci, niezależnie od narodowości i, jak mówi Marta, Polacy bardzo dobrze sobie radzą na studiach za granicą – Ponad połowa ludzi na moim roku jest spoza Wielkiej Brytanii, w tym ja i trzy Polki. Zazwyczaj my, obcokrajowcy, radzimy sobie o wiele lepiej na studiach niż Brytyjczycy! Chyba mamy więcej zapału i edukacja w Polsce przygotowuje nas do zakuwania. Poza tym chcemy pokazać, na co nas stać!

Studentka chciałaby również pomóc licealistom z Jeleniej Góry, marzącym o studiach w Wielkiej Brytanii. Założyła bloga o nazwie „Londyn w Pigule”, którego celem jest przygotowanie przyszłych studentów do wyjazdu na uczelnię w stolicy Anglii. - Jest bardzo dużo rzeczy, o których nie wiedziałam przed wyjazdem na studia i samodzielne odkrywanie wszystkiego było wyzwaniem. Dlatego pomyślałam, że na podstawie doświadczeń moich i innych zagranicznych studentów stworzę bloga, który mam nadzieję okaże się pomocny - opowiada autorka.

A jeżeli chodzi o Polskę i plany na przyszłość? - Studia w Londynie dają wiele możliwości, rozwijają samodzielne myślenie i kreatywność studentów, co było dla mnie nowością po kilkunastoletniej edukacji w Polsce. Jestem jednak pewna, że kiedy zdobędę licencjat, wrócę do kraju. Tęsknię za rodziną, za przyjaciółmi, za naszą kulturą i za górami! - mówi studentka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Integracja w Trzynastce

Inauguracja klas patronackich Rainbow

Wzruszający spektakl niezwykłych aktorów

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~` 24-12-2014 8:16
Wszyscy tak powinni zrobić - średnie - studia w GB - żegnaj zielona wyspo :)
~jan 24-12-2014 8:38
Uniwersytet w Westminsterze nie należy do czołowki światowej, są jeleniogórzanie którzy w Londynie studiują na bardzo renomowanych uniwersytetach zaliczanych do pierwszej 10 na świecie .Warto aby Jelonka o nich napisała tym bardziej że ukończyli szkoły średnie w JG.
~Wronisław 24-12-2014 9:12
BRAWO!!! nie powinienem a czuję się dumny, widać większy ze mnie patriota lokalny niż mi się wydawało. Bez kompleksów, na pełnym propsie, a przy tym na luzie i skutecznie, tak teraz młodzież działa. Nie ujmuje naszym rodzicom, wychowywali się w dziwnym systemie, kompleks zachodu, stanów, saksów sprawiał że po wyjeździe zachowywali się jak słoń w "składzie porcelany" łagodnie to ujmując. Najczęściej nie znając języka trafiali do polskich "gett", a tam już równia pochyła. Dzisiejsza młodzież nie podlega wykluczeniu, bierze pełnymi i garściami z kultury zachodu (czasami bezkrytycznie), angielski znamy coraz lepiej, a wyjazd za granicę nie jest już wyprawą życia. Starzy motywujcie młodych i doradzajcie, młodzi szanujcie starych bo tej wiedzy z książek nie dostaniecie. Jeszcze raz BRAWO!
~zabawkowy 24-12-2014 10:29
bylem w tym sklepie z zabawkami :) co jest na 3 zdjeciu... pol dnia mi zajelo zanim wyszedlem :)
~IBU 24-12-2014 12:18
Zal.. :-D
~18 sqandal 24-12-2014 12:52
nie wygląda na takiego kujona ale ?
~@ 24-12-2014 13:15
Brawo, w końcu najlepsza na roku:) I nie myśli tylko o sobie, a chce podpowiedzieć innym, którzy myślą o studiach za granicą. Miejmy nadzieję, że ta wyedukowana młodzież będzie widziała sens w powrocie w rodzinne strony.
~cze poklikash? 24-12-2014 15:30
cześć
~dwgf 24-12-2014 15:36
Cudnie studiowałem na Université de Paris bylem 4 na swoim kierunku i nikt o mnie nie napisał .... A myślę że to znacznie większe osiągnięcie chodź by ze względu na język ...
~do niedowartosciowanego jana 24-12-2014 18:42
a co ty jakies kompleksy masz? jestes niedoceniany przez zycie czy jak? miej jadu Polacy!!! zamiast sie trzymac razem to tylko jeden drugiemu klody pod nogi podklada... no ale nie ma sie co dziwic jak przez tyle lat sie asymilujemy na naszych ziemiach z...
~stypendysta 24-12-2014 19:12
I to jest porządna szkoła wyższa, a nie dziadowskie pseudoszkółki z Wrocławia, które pootwierały w Jeleniej Górze swoje filie z zamiarem tylko i wyłącznie sprzedawania dyplomów. Potem wypuszczają tabuny nic nie umiejących absolwentów po rozmaitych markietingach i zarzondzaniach. Brawa dla jeleniogórzanki! Dobra zachodnia szkoła = dobra praca, jak ktoś chce skończyć dobrą uczelnię to tylko wyjeżdżać na Zachód.
~do 18:42 24-12-2014 19:19
A ty nawet w święta nie potrafisz powstrzymać się od wyzywania i obrażania? Co za żałosny frustrat! Inni o tej porze siedzą przy stołach przy wigilii, a ty tylko siedzisz przed kompem i szukasz guza.
~hahaha 24-12-2014 21:51
"Jestem jednak pewna, że kiedy zdobędę licencjat, wrócę do kraju."- tak mówiło wielu z nas ale po zdobyciu dobrze płatnej pracy zmieniliśmy zdanie i do PL wracamy tylko na święta.
~fan krychy 24-12-2014 23:35
A jakie szkoły kończyły nasze Byznesmeny z JG za przeproszeniem sz r w Bukowcu? i tera nie Potrafio policzyć wypłaty oczywiście dla pracowników..
~Caly Rudy 102 25-12-2014 0:05
Ale wy nie lubicie ludzi, ktorzy wyjechali z Polski i chca miec lepsze zycie ? Wy nie lubicie nikogo , kto ma wiecej weny , jaj czy rozumu zeby nie mieszkac w Polsce . Brawo dla dziewczyny a wy sie nie podniecajcie bo I tak nie rozumiecie co ona tam robi. Klepnijcie zdrowaske , dajcie na tace , zaplacccie na radyjo i cisza . Wy nie zaslugujecie na nic .
~fan sekty po 25-12-2014 1:03
Radyjo jest za darmo ty se zapłać tvna bo ci wyłączą bido ty ..
~tubi 25-12-2014 5:45
Co to za prywata...
~juras 25-12-2014 9:22
Napiszcie o Przemku i jego drukarce 3D. Też jest z Jeleniej i też uczył się w Londynie. http://swiatdruku3d.pl/zmorph-polska-firma-o-swiatowym-potencjale/
~Student 25-12-2014 11:02
Może jakiś link do tego bloga? :)
~ 25-12-2014 11:11
a tak tego żeroma zachwalają a tu proszę prawda wypłynęła, gratulacje dla Marty no i szkoda że zdolni ludzie w naszym kraju nie zostają tylko samo menelstwo
~Duch Gór 25-12-2014 21:53
Największa prymuska w Londynie ,TO wychowanka Sądu Rodzinnego i Pani Sędzi A.K.R ,która powierzyła ją OJCU z urzędu na wychowanie 6 stycznia odbiera klucze do swojego mieszkania, przez 4 lata ma zapewnione opłaty,i utrzymanie,jest Team liderką w klasie po 1- roku.a dla ludzi z urzędu robi prezentacje...reklamującą uczelnie do której uczęszcza ponad 3.000 uczniów...
~rattlehead 26-12-2014 0:26
Też studiuje na tej uczelni XD
~Duch Gór 26-12-2014 1:55
Czy jeden wpis,jedno zeznanie w Sądzie nie pokryło się z zeznaniem ojca tego dziecka!!! dla którego poświęcił życie,a pieniądze nie miały znaczenia,stracił i pozostawił wszystko dla córki:) a dziś wynagrodzeniem są słowa,wszystko co zawdzięczam w życiu,zawdzięczam mojemu tacie,a jemu nic nie wynagrodzi to co jego spotkało,cyt ,,CZY NIE ZROBIŁ PAN Z DZIECKA KOBIETY" To powiedziała ojcu Pani kurator,zabierając córkę do matki.kilka lat wcześniej i mówiąc Ojcu , że do puki będzie pracowała w Sądzie nie dopuści by samotny ojciec wychowywał dziecko,o niemały włos skończyło by się to samobójstwem 16 latki.Dziś Pani kurator może skazać ojca za pomówienia :) na drugi dzień Ojciec tego dziecka zgłosił to do urzędników.a po kilku miesiącach później Pani przepraszała ,Pana za słowa które powiedziała
~dla Studenta 26-12-2014 9:49
link do bloga to www.londynwpigule.blogspot.co.uk :)
~ 29-12-2014 9:07
Oj Rodacy...zawsze znajdziecie powod do narzekania. Ja tez studiowalam za granica i myslalam, ze moze wroce z dyplomem do Polski. Ale jak dowiedzialam sie, ile w PL zarabia sie po moim kierunku (fizjoterapia i rehabilitacja) to sie niezle wystraszylam. Pracuje, zarabiam dobrze, a Polska moze mi skoczyc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tygryski w Rzemiosłach

Spór o edukację seksualną

Ślubowały pierwszaki

Współpraca KPN z Muzeum Śląskim

Uczcili Dzień Turystyki

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
333
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%