MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Jeleniogórzanin absolwentem Szkoły Liderów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 lipca 2015, 7:26
Aktualizacja: Piątek, 10 lipca 2015, 7:46
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum K. Sikory
Ma 34 lata, od kilku lat jest prezesem Spółdzielni Socjalnej Patron oraz instruktorem AIKIDO, a od kwietnia br. radnym w Radzie Miejskiej Jeleniej Góry. Konrad Sikora, bo o nim mowa – poczynił kolejny krok w samodoskonaleniu się, bowiem został absolwentem elitarnej grupy Szkoły Liderów Politycznych, co może procentować w przyszłości.

Karierę polityczną zaczął stosunkowo niedawno. Znajomi Konrada Sikory podkreślają, że jeśli się za coś zabiera, to wykonuje to angażując się na sto procent, ale nie potrafi jeszcze się „sprzedać”. Robi co do niego należy i nie obnosi się z tym – mówią.

Śledząc wydarzenia polityczne w regionie i w skali ogólnopolskiej zauważyliśmy, że debiutujący w Radzie Miejskiej Jeleniej Góry Konrad Sikora, w czerwcu ukończył Szkołę Liderów Politycznych w Warszawie. Zajęcia trwały od 15.06 do 27.06 i wzięło w nim udział 30 (głównie młodych) osób z całego kraju. Samo zakwalifikowanie się do elitarnego grona było połową sukcesu. Pierwszy etap obejmował zgłoszenie wraz z rekomendacją oraz opis dotychczasowych działalności, osiągnięć. W drugiej fazie przyszedł czas na bezpośrednią rozmowę kwalifikacyjną w Szkole Liderów i udało się! Po powrocie ze stolicy zgodził się z nami porozmawiać...

Zajęcia trwały codziennie od godz. 8 do 22, po czym uczestnicy do późnych godzin nocnych podsumowywali nabytą wiedzę i wymieniali spostrzeżenia. Najważniejszą nauką, którą młody polityk z Jeleniej Góry wyciągnął ze Szkoły Liderów jest sposób prowadzenia debaty w przestrzeni publicznej. Debaty oksfordzkie, które surowo oceniał Zbigniew Andrzej Pełczyński sprawiły, że 30 skrajnych indywidualistów znalazło wspólny język i mimo różnych poglądów potrafili się dogadać.

- Celem debaty była zmiana standardów prowadzenia dyskusji w życiu politycznym w Polsce. Obecnie charakteryzuje się ona populizmem, emocjami i brakiem merytoryki – powiedział Konrad Sikora.

Prof. Zbigniew Andrzej Pełczyński (ZAP) - prof. filozofii politycznej University of Oxford, Żołnierz AK, powstaniec warszawski. Na emigracji studiował ekonomię i nauki polityczne. Na początku lat 90. Doradca Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, członek Rady Premiera ds. kształcenia urzędników państwowych. W 1988 r. w imieniu George'a Sarosa założył w Polsce Fundację im. Stefana Batorego. W 1994 r. założył Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Uczestnicy rozmawiali na trudne tematy, w których żaden z nich nie był ekspertem. To zmuszało ich do rzetelnego przygotowania się. Tematami były m.in. podatek liniowy, polityka zagraniczna wobec Rosji, czy przyjmowanie 60. syryjskich rodzin. - Gdyby debaty na każdym poziomie polityki lokalnej czy krajowej były prowadzone w taki sposób jak tam, to by się je oglądało jak mecz – ocenił Konrad Sikora. Zdaniem jeleniogórzanina dzisiaj poglądy polityczne mają dwa źródła: wynosimy je z domu, albo z tego, co otrzymujemy z mediów. - Można inaczej – można szukać wiedzy wypracowując swoje własne stanowisko, umieć dyskutować, umieć słuchać i umieć argumentować – dodał K. Sikora.

Już pierwszego dnia przyszli liderzy mieli okazję spotkać się z politykami różnych opcji: Pawłem Poncyliuszem, Rafałem Grupińskim, Barbarą Nowacką czy Krzysztofem Gawkowskim. W kolejnych dniach rozmawiali m.in. z premier Ewą Kopacz, ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną, byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz Januszem Palikotem czy Pawłem Sasinem.
- W kontakcie bezpośrednim są zupełnie inni niż przed kamerą. Albo jest tak, że co innego mówią w mediach, albo media filtrują to, co mają do powiedzenia – stwierdził nasz rozmówca.

Duże wrażenie na jeleniogórskim radnym zrobił również gen. dyw. Mirosław Różański, który stwierdził, że żyjemy w czasach, w których wszyscy na wszystkim się znają. Nowy dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych mówił do zgromadzonych, że lider to nie jest ten, który mówi „naprzód”, tylko ten, który mówi „za mną”.

- Błędem jest to, że szufladkujemy ludzi z samego faktu, że ktoś jest liberałem, konserwatystą, jest po stronie PiS-u, czy PO – zupełnie nie słuchając co ma do powiedzenia. W polityce najważniejszy jest człowiek i działanie na jego rzecz. Bardzo się cieszę, że funkcjonuję w czasie, gdy w polityce dokonuje się zmiana pokoleniowa – podsumował Konrad Sikora, który przyznał, że uczestnicy spędzili dwie noce na dyskusji o JOW-ach.

- Bezwzględnie jestem za zmianą życia politycznego w Polsce, natomiast nie jestem przekonany czy JOW-y są do tego odpowiednim narzędziem, ponieważ wiele badań wskazuje, że rezultaty wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych są dokładnie odwrotne od zamierzeń, czyli prawdopodobnie zabetonują scenę polityczną w Polsce - dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Nietypowy finał Ligi Rocka

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~STACH 9-07-2015 8:57
A cóż to za wielka szkoła która trwa 12 dni. Tyle to trwa zwykły kurs. Jak widać po nazwiskach niektórzy politycy mają kolejną możliwość sobie dorobienia. Może ktoś wie z jakich funduszy to jest finansowane. Nazwa bardzo szumna ale zastanawiam się jak dużo za 12 dni można się nauczyć. Śmieszne i straszne.
~ 9-07-2015 9:26
na razie nie ma co wiwatować tym bardziej że to jakaś 12-dniowy kursik a sukces to będzie gdy dzięki temu dużej liczbie szarych ludzi będzie dobrze
~` 9-07-2015 9:47
Całkiem dobry bełkocik typu "Błędem jest to, że szufladkujemy ludzi z samego faktu, że ktoś jest liberałem, konserwatystą, jest po stronie PiS-u, czy PO – zupełnie nie słuchając co ma do powiedzenia. W polityce najważniejszy jest człowiek i działanie na jego rzecz" - no a jak będzie trzeba na coś zagłosować to czy będzie ten Pan miał inne zdanie na dany temat czy nie w ogóle się nie liczy - liczy się interes partii i jej interesów. Skończ waść z tymi ideałami liczy się kasa i kto kogo bardziej wydyma i wygryzie z lepiej płatnego stołka a nie jakieś "DYSKUSJE".
~Pomidory 9-07-2015 10:02
Wyższa szkoła kitu i dobrze oliwionych gadek żeby łatwiej było prostaczkom nawijać makaron na uszy wciskać kity każdą szczeliną i wyciągać pieniądze na ośmiorniczki, winko , wycieczki dookoła świata oraz Panie do towarzystwa.
~taki lider... 9-07-2015 10:10
Jaka szkoła, tacy absolwenci... Za Szkołą Liderów stoi lewicowa Fundacja im. Stefana Batorego, a za nią z kolei stoi George Soros. Jeszcze w PRLu, w 1988 r. prof. Pełczyński przyjechał do Polski z pieniędzmi Sorosa i założył Fundację im. Stefana Batorego, w której działa zresztą do dziś, zasiadając w jej radzie. A kim jest George Soros...? Dorobił się fortuny na spekulacjach finansowych, często w krajach azjatyckich. Premier Malezji za spowodowane spekulacjami załamanie w tym kraju nazwał Sorosa "z...zem". W innych krajach, jak np. w Irlandii, Soros przeznaczał ogromne sumy na organizacje promujące aborcję...
~Iwo 9-07-2015 10:11
To tak dla tych którzy nie zadali sobie trudu, żeby policzyć :) 12 dni po 14 godz. To daje 168, Przeciętny, intensywny kurs to 7 godz./dziennie Przy godzinach szkoleni SL daje to 24 dni - 7 godzinnych szkoleń. Czyli wyłączając soboty i niedziele to ponad miesiąc. Byłoby lepiej gdybyśmy z taką łatwością nie dyskredytowali cudzej pracy i osiągnięć. Brawo ! p. Konradzie - nie jeden twardziel by wymiękł ucząc się 14 godzin na dobę - ku chwale ojczyzny i dla czynienia dobra. Tak trzymać.
~obywatel 9-07-2015 10:20
znajomi twierdza ze jeszcze nie potrafi sie sprzedac... czyli wg nich pozniej bedzie mial swoja cene?
~-mar 9-07-2015 10:32
Wiem co-nie-co o tej szkole i - abstrach...jąc od sięgania poprzedników do czasów prehistorii i rowijania teorii spisku - trzeba przyznać, że szkoła kształci na najwyszym poziomie. A co najważniejsze, nie jest to ideologiczny bełkot tylko porządny, merytoryczny warsztat uczący kultury dyskusji, wymiany podlądów, debat i merytorycznego rozwiązywania problemów. Im wiecej osób działających w polityce reprezentować bedzie wyższy poziom niż ten serwowany w tefałenach, to dla kraju będzie to tylko z korzyścią. A jak ktoś chce strzelić hejta "bo tak", to niech spojrzy najpierw w lustro i odpowie sobie na pytanie, czy na pewno ma coś mądrego do powiedzenia światu.
~ 9-07-2015 10:38
"Sprzedać", czyli latać do mediów, żeby się tym chwalić. Brawo panie Konradzie. Skromny i inteligentny! Pozdrawiam
~Karina 9-07-2015 10:47
Co do JOW-ów to się z nim zgadzam.
~simon 9-07-2015 11:06
Z przykrością czytam komentarze, osób mi nieznanych i w sumie anonimowych. Moja pierwsza refleksja jest taka, że najwyraźniej, dziś w Polsce, aby nie zostać oblanym wiadrem pomyj, należy siedzieć cicho i nic nie robić. nie chwalić się, nie jeździć, nie uczyć się, nie prowadzić biznesu, nie wyrażać poglądów - po prostu być lemingiem, czyli nic nie robić. Wtedy jesteśmy transparentni - niewidoczni dla nudzących się przez całe dni trolle, które siedzą przed komputerem i szukają gdzie mogą trysną troszkę jadem. Konrad - głowa do góry. Nie komentuj, nie ripostuj. Pomyśl ile się dowiedziałeś od profesor Środy, profesora Pełczyńskiego, profesora Chmaja, czy Mączyńskiej. Pomyśl o spotkaniu z dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, spotkanie w premierem Kopacz, prezydentem Kwaśniewskim i pomyśl ile
~simon 9-07-2015 11:15
i pomyśl ile można było się nauczyć, ile można było się dowiedzieć...pamiętaj mocną dłoń, szanujmy opinie innych i na koniec pomyśl też o tych biednych trollach, które nie miały okazji powąchać korytarzy MSZ czy KPRM, zrozumieć czym jest polityka wg. Platona, albo co cieszy epikurejczyka:) Matko, żal mi tych ludzi. Viva 23 Szkoła Liderów Politycznych
~ania c. 9-07-2015 12:07
Uwielbiam ten hejt po polsku. Czy komuś ktoś broni próbować się tam dostać?o ile dobrze wiem za rok też będzie rekrutacja wię do dzieła!nie powinno się oceniać czegoś o czym nie ma się zielonego pojęcia. Chciałabym zobaczyć czy ktoś z tu obecnych zdecydowałby się na takie szkolenie!zapewne nie,bo szkoła ma taki poziom,że nawet hejtera nauczy poważnej i merytorycznej dyskusji a przecież hejter bez hejtu to jak Warszawa bez syrenki:)
~Marszałek 9-07-2015 12:33
Konrad Sikora to wyjątkowy samorządowiec obdarzony ogromnym poziomem empatii. Jestem przekonany, że jego udział w 23 Szkole Liderów Politycznych przyniesie wymierne korzyści dla całej Jeleniej Góry. A dla jeleniogórskich trolli - od waszego biadolenia nic się nie zmieni, ba powiem więcej przez takich cyników jak wy poziom debaty publicznej schodzi na psy i wielu wartościowych ludzi nie zamierza angażować się w prace na rzecz mieszkańców. Dlatego trzeba was tępić wszelkimi możliwymi prawnie sposobami bo jesteście największym złem tego kraju.
~Marszałek 9-07-2015 12:43
Konrad Sikora to wyjątkowy samorządowiec obdarzony ogromnym poziomem empatii. Jestem przekonany, że jego udział w 23 Szkole Liderów Politycznych przyniesie wymierne korzyści dla całej Jeleniej Góry. A dla jeleniogórskich trolli - od waszego biadolenia nic się nie zmieni, ba powiem więcej przez takich cyników jak wy poziom debaty publicznej schodzi na psy i wielu wartościowych ludzi nie zamierza angażować się w prace na rzecz mieszkańców. Dlatego trzeba was tępić wszelkimi możliwymi prawnie sposobami bo jesteście największym złem tego kraju.
~aja 9-07-2015 14:10
Konrad Sikora to ogromne serce. Duża empatia a przede wszystkim przygotowany merytorycznie do działania . Godna osoba do naśladowania. Wierze ze 23SL dodała mu skrzydeł i będzie działał dalej za to ze zdwojoną sila . Brawo Konrad a "hejt" był jest i będzie najlepiej go ignorować. Polacy to mądry naród i potrafi odsiać hejt o konkretów. Jeszcze raz powodzenia i brawa!!!!
~Tuiteraz 9-07-2015 14:11
Po co komu lider polityczny?.Rośnie pokolenie które zastąpi za jakiś czas tych przy korycie, a co z tego ma zwykły człowiek? G...o! Od kiedy pamiętam to ci liderzy coś mi obiecują i nie dotrzymują słowa.Zwykli karierowicze.
~niezależna 9-07-2015 14:18
do Marszałek - za dużo emocji w Twojej wypowiedzi...każdy ma prawo do własnego zdania i nikt nikomu nie może tego zabraniać...Konrad Sikora to na razie zwykły radny bez większego doświadczenia, bez wyników, bez osiągnięć...ukończenie 12. dniowego szkolonka nie jest mistrzostwem świata tylko zwykłym procesem zbierania doświadczeń i zdobywania wiedzy...pianie o tym na portalu jest zwyczajna promocją radnego po kursie...a już określanie "jeleniogórskich trolli" jako "największego zła tego kraju" jest nieracjonalne a nawet po prostu głupie...
~kajmannasmyczy 9-07-2015 14:20
Fajnie, że pan Konrad ukończył taką szkołę/kurs. Ale w artykule chodzi chyba bardziej o to, żeby go wypromować politycznie, a nie jako absolwenta. A to już niefajne. Wielu z nas ukończyło porządne szkoły i się nie chwali tym w mediach.
~@ 9-07-2015 14:29
A ja poznałam pana Konrada i oby takich ludzi było więcej w Jeleniej Górze:)
~Uczył Marcin Marcina 9-07-2015 16:54
Najciekawsze są nazwiska znanych polityków, którzy sami maja problemy ze sobą i swoimi rozpadającymi się lub nieistniejącymi partiami.
~kasikk 9-07-2015 20:40
Bedzie i tak jak zechce partia rzadzaca i zadne szkolenia tu nic nie pomoga, i wcale nie beda sie liczyli mieszkancy tylko interesy partyjne. Ot cala prawda o polityce i tych super szkoleniach co do niej prowadza super specow :)
~xxx 9-07-2015 22:15
kiedyś taka szkoła liderów nazywała się WUM-L (Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu) i dzisiaj lepiej nie przyznawać się, że się ma jego dyplom
~taki lider... 9-07-2015 22:39
"(...) profesor Środy, profesora Pełczyńskiego, profesora Chmaja, czy Mączyńskiej. Pomyśl o spotkaniu z dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, spotkanie w premierem Kopacz, prezydentem Kwaśniewskim..." Normalnie popłakałem się ze śmiechu... Autorytety godne bywalców "Sowy i Przyjaciół"... Jelenia Góra pełna jest takich pożytecznych idiotów spod czerwonej gwiazdy SLD i Unii Wolności, co pisząc o lemingach sami uprawiają lemingozę w najczystszej postaci. Bo jak nazwać odwoływanie się do tych, którzy w ostatnich 25 latach doprowadzili do tego wszystkiego, czemu sam Kwaśniewski, nagrany po cichu nie ufa za grosz... Pan Sikora przyzpinając sobie szyld PO sam się określił, więc słuchając co ma do powiedzenia, trudno odciąć się od tego co PO spie*przyła przez ostatnie 8 lat.
~taki lider... 9-07-2015 22:43
W PZPR też byli tacy, którzy mówili, że w polityce najważniejszy jest człowiek i działanie na jego rzecz... By żyło się lepiej... Ostatecznie i tak decydowała partia i lepiej się żyło tylko tym, którzy o tym mówili, a ci o których się mówiło mieli tak samo albo i gorzej.
~T 9-07-2015 22:52
Panie Konradzie ja także marzę o debatach publicznych na rzeczowymi kulturalnym poziomie. Niech Pan przeciera szlaki. Powodzenia. Szczerze.
~STACH 10-07-2015 11:18
Ktoś tam z poprzedników wyliczał ile to godzin było intensywnego szkolenia w ciągu tych 12 dni. Percepcja ze zrozumieniem ludzkiego umysłu kończy się po 4-ech do 6 godzin intensywnego szkolenia ., potem wskaźnik przyswajalności maleje z każdą minutą. Wtłaczanie wiedzy do mózgu przez 14 godzin i przez 12 dni bardziej kojarzy się torturą psychiczną, praniem mózgu. Nie wyobrażam sobie aby któryś student był wstanie przetrwać przez 12 dni 14 godzin wykładów dziennie a jeżeli by to przetrwał to niewiele wyniósłby z tej katorgi.
~ 10-07-2015 23:25
Rób swoje...
~ 11-07-2015 6:08
Gbybym nie znał osobiście tego bezwzględnego karierowicza,to może bym uwierzył to co namalował p.Kaczałko?
~Iwo 13-07-2015 8:57
Znam Konrada i wiem jak dużo robi i chce zrobić więcej. Przykro mi, że pada ofiarą pomówień. Łatwo jest pisać pod pseudonimami oskarżenia bez pokrycia. A co do percepcji - to proszę sprawdzić ile przyswaja mózg osob szczególnie uzdolnionych :) Ja jestem kobieta sukcesu, bez frustracji i oceniam Konrada bardzo dobrze. Pracuj przyjacielu i nie zważaj na te wszystkie złe pisaniny. Ważne jest co ty czujesz i że tyle robisz dla innych. Sa tacy, którzy naprawdę cenią to co robisz. Pozdrawiam.
~buuu 1-08-2015 16:47
No i co takiego można robić po takiej szkole? Jakie daje wykształcenie i kwalifikacje?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Doczekają się ronda

Wraca pomysł łączenia muzeów

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
733
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%