MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleniogórzanie zjednoczeni w żałobie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 stycznia 2017, 20:59
Aktualizacja: Czwartek, 19 stycznia 2017, 17:58
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Łzy i ogromny smutek towarzyszyły przyjaciołom i znajomym nastolatek, które w tragicznych okolicznościach zginęły w wyniku bezmyślności pijanego szaleńca w sylwestrową noc. Na mszę św. w intencji 16–letniej Marysi i 14–letniej Sary przybyło wielu jeleniogórzan, którymi wstrząsnęły dramatyczne informacje.

- Może oni sobie na Ukrainie jeżdżą i nikt im za to nic nie robi. To jest córka naszej dobrej znajomej i jest wielki żal, co się w tym kraju dzieje. Sam jestem kierowcą i za takie coś powinni karać jak za morderstwo 25 lat czy dożywocie oraz za współudział jak ktoś wsiada do auta z pijanym kierowcą - wyznał pan Adam. - Znałem Sarę, mamę bardzo dobrze znam i ojca - to jest dramat, naprawdę ciężko. Jesteśmy cały czas w kontakcie z rodziną – dodał jeleniogórzanin. - Integrujemy się z rodziną, znajomymi. Znaliśmy tatę i mamę, więc chcieliśmy uczcić pamięć obu dziewczynek. Rodzice są tak załamani, że nawet sobie nie wyobrażam co oni w tym momencie czują, do nich to pewnie jeszcze nie dotarło – powiedziała pani Sylwia.

- Dobrze, że potrafimy być razem. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, szkołami. W tej sytuacji nigdy się nie da zrobić wszystkiego, ale staramy się – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Jak można po pijanemu wsiadać w auto i jechać z prędkością 100 km/h, przecież to jest zbrodnia! Równie dobrze można na oślep strzelać z karabinu – mówił Marcin Zawiła.

Wśród opinii publicznej pojawia się wiele słów krytyki pod kątem narodowościowym, ale nie brakuje też głosów, że nasi rodacy również prowadzą auta po spożyciu alkoholu. - Niezależnie od kraju każdy mógł się napić, równie dobrze mógł to być Polak – przyznał jeden z młodych ludzi. - To była moja przyjaciółka, od podstawówki ją znałem. Odeszła tak szybko, to dla mnie szok. Teraz będę cały czas chodził do kościoła i modlił się za obie dziewczyny – mówił Daniel z Gimnazjum Nr 4. - Nie wierzę, że zabraknie jej w szkolnej - Wtedy, gdy witaliśmy nowy rok, gdy strzelane były petardy i fajerwerki, gdy podchodziliśmy do siebie nawzajem z życzeniami zdrowia, pokoju i miłości, one właśnie przechodziły przez próg śmierci – mówił do wiernych ks. Bogdan Żygadło podczas dzisiejszej mszy w jeleniogórskiej Bazylice Mniejszej. - Dobrze, że tu jesteście. Dobrze, że w tej jedności zgromadziliśmy się, by solidaryzować się z najbliższymi, a właściwie to my wszyscy jesteśmy tymi najbliższymi, bo to jest w naszym mieście, bo to przecież jedna wielka rodzina – dodał proboszcz odczytując również list od Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, który w liście złożył wyrazy współczucia rodzinie i mieszkańcom.

Nastolatki były uczennicami III Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Gimnazjum Nr 4 im. Noblistów Polskich. W intencji młodych jeleniogórzanek modlili się koledzy i koleżanki ze szkolnych ławek, dyrektorki obu szkół, znajomi i przyjaciele z Karkonoskiego Hufca ZHP, grupy teatralnej STA-ART, a także przedstawiciele władz miasta oraz wielu jeleniogórzan, którzy poruszeni byli tragedią jaka rozegrała się tuż przed północą przy ul. Sobieskiego.
ławce – dodała Natalia, koleżanka Sary.

Marysia była harcerką, grała również w młodzieżowym teatrze grupy STA-ART Teatru Odnalezionego. Wielu miłośników sztuki zapewne widziało ją podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, gdzie była wolontariuszką. - Grałyśmy razem w teatrze przez półtora roku. Była świetną koleżanką, bardzo miłą osobą, która zawsze była bardzo chętna do pomocy wszystkim. Do większości z nas to nie dociera, że już jej nie zobaczymy – mówiła Julia.

Głęboki żal, smutek, łzy i poczucie niesprawiedliwości wypełniały zgromadzonych w Bazylice Mniejszej Erazma i Pankracego. Prezydent Jeleniej Góry ogłosił dzisiaj (2.01) w południe trzydniową żałobę na terenie miasta. Wkrótce poinformujemy o terminie pogrzebu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Nabór wniosków na wymianę pieców

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~nieznajomy12345 2-01-2017 21:09
niech spoczywają w pokoju
~Ona31 2-01-2017 21:32
Szok i straszna tragedia, taki kierowca nie powinien wcale miec prawa jazdy. nie powinien zasiadac za pojazdem. Domyslam sie jak teraz musza przezywac te sytuacje rodzice i bliscy tych mlodych dziewczyn. Całe zycie bylo przed nimi, niewinne osoby zginely przez kretyna ktory pod wplywem alkoholu dwuch promili bezmyslnie tak postapil. Tragednia ogromna, nie tylko dla rodziny, ale dla calego powiatu Jeleniogórskiego. Dla mnie one byly obcymi osobami, ale wstrzasnela ta wiadomosc mna bardzo :( Niech spoczywaja w pokoju.
~R.I.P 2-01-2017 21:35
Powinni nazwać to miejsce wypadku ich imieniami aby ku przestrodze tłumaczyć innym dlaczego i wyniku czego smierć poniosły dwie osoby niczemu nie winne i u progu swojego dorosłego życia Może ktoś wówczas zrozumie ze alkohol i samochód to nie tedy droga 🙁😭😭😭😭
~japan 2-01-2017 21:36
[*]
~japan 2-01-2017 21:38
zgadzam sie z z panem z artykulu w 100% zabicie po pijaku i jazda jako pasazer z pijakiem powinno byc traktowane jako moderstwo z premedytacja
~"Nie wszystek umrę" 2-01-2017 21:46
Nasza droga koleżanka... kochała sztukę, książki i film, ale znajdowała też czas na wolontariat, pracę z młodszymi harcerzami. Pogodna, uśmiechnięta, zawsze pomocna, kontakt z nią to była czysta przyjemność...Już nigdy nie powygłupiamy się na biwakach, już nigdy nie zaśpiewamy przy ognisku chwytając się za ręce...już nigdy jej nie zobaczymy...
~... 2-01-2017 22:32
Szok ale mamy prawo, zabił 2 niewinne młode dziewczyny i grozi mu tylko 12 lat ! A w sumie dostanie 6 po 3 latach go wypuszczą za dobre sprawowanie , a im życia nikt nie wróci :((((
~B+ 2-01-2017 22:34
Maksymalnie 12 lat odsiadki za zabicie dwojga ludzi.Jak dla mnie nie ma różnicy między zabiciem człowieka z premedytacją np. nożem, a zabiciem samochodem prowadząc pod wpływem alkoholu.Za każdym razem przy tej i podobnych sytuacjach zastanawiam się co przyświecało ustanawiającym tak łagodne prawo dla pijanych morderców za kółkiem.Może czas zmienić to chore prawo.
~ 2-01-2017 22:50
co ????? 12 lat mu grozi ????? i tylko grozi ???? dajcie spokój dziś nie jest 1 kwietnia
~sumienie narodu 2-01-2017 23:58
Ciekawa to sprawa.Wielu księży ma jak najpaskudniejszą opinię,a wszyscy lecą do nich po msze i modlitwę.Przecież to oszustwo,które sami klechy potwierdzają swoimi bajkami.ŻE CZŁOWIEK SAM SOBIE ZAPRACOWUJE NA LOS PO ŚMIERCI I GDY NADEJDZIE TEN MOMENT, STAN zasług UMARLAKA decyduje i WYSYŁA GO GDZIE SIĘ NALEŻY.Tymczasem mnóstwo jełopów leci do księdza i liczy,że swoimi modłami coś wymęczą od Pana Bozi i zmienią los,choć denat już jest w piekle.A ksiądz zamiast powiedzieć IDŹCIE BARANY,JEJ(JEGO) LOS JUŻ JEST POSTANOWIONY I NICZEGO NIE ZMIENIMY,to z dziką radością bierze udział w tych wygłupach.No bo TO KASA i TO NIE MAŁA.1000 OD RODZIJNY I DRUGIE TYLE Z TACY.Chcielibyście ZARABIAĆ 2000 ZA GODZINĘ?Jasne,że byście chcieli. Ale do tego trzeba być cwaniaczkiem i kłamcą bez sumienia.Jak ksiądz
~Dariusz z Elbląga 3-01-2017 0:45
"Gdy matka tuli w ramionach dziecko swe Jej miłość staje przeciw złym mocom Tak ludzie modlą się o urodzajny deszcz Jak ona czuwa nad nim nocą Wyfruwa wreszcie z gniazda młody ptak Bo przywilejem jest młodości Zabawa, radość, przyjaźń a nie strach Bo młodość nie chce wiedzie o tym, że: Życie choć piękne tak kruche jest Wystarczy jedna chwila by zgasić je Życie choć piękne tak kruche jest Zrozumiał ten kto otarł się o śmierć I nie do końca piękny jest ten świat Gdy wciąż odwieczne prawa łamie Zabiera miłość, młodość, słońca blask Lecz my nie chcemy o tym wiedzieć, że: Życie choć piękne tak kruche jest Wystarczy jedna chwila by zgasić je życie choć piękne tak kruche jest Zrozumiał ten kto otarł się o śmierć" WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓLCZUCIA DLA RODZICÓW ORAZ CAŁEJ RODZINY MARYSI I SARY.
~Dariusz z Elbląga 3-01-2017 0:49
Kiedy umierają tak młode osoby przed którymi było całe życie wiele planów na przyszłość Człowiekowi robi się bardzo smuto i łącz się w bólu z rodziną tym bardziej że wie co to ból matki po stracie córki, MARYSIA I SARA zostaną w pamięci wielu ludzi na zawsze. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
~ 3-01-2017 7:42
Ty,"sumienie narodu",powiedział już ktoś tobie,że jesteś idiotą?
~@^@ 3-01-2017 7:50
Bardzo proszę o nie reagowanie na wpisy trolli, takich jak ten z 23:58. Wpisał się tu już na innych wątkach, po to tylko aby atakować kościół i ludzi wierzących. W tym i następnym tygodniu do takich zmasowanych ataków będzie dochodzić, gdyż na cały kraj jest to zaplanowana akcja. Nie dajmy się prowokować...Teraz, ze względu na pamięć naszych drogich zmarłych.
~... 3-01-2017 8:10
Dobrze świadczy , że tą mszę zainicjowali Włodarze Miasta , Radni Miejscy na mszy była też pani poseł Machałek, jeleniogórzanie jeszcze jesteśmy normalni w tym zwariowanym świecie .Wyrazy głębokiego żalu i współczucia dla rodzin dziewcząt :((((
~( ~1111) 3-01-2017 8:35
Nie życzę sobie , aby taki ktoś , taki nikt jak internauta ~ sumienie narodu wypowiadał się w imieniu nas narodu. Zero nie ma głosu.
~1918171615 3-01-2017 9:16
Każdy pijak za kółkiem jest mordercą lub potencjalnym mordercą. Nie łączmy tego czynu z narodowością pijaka-mordercy. Ukraińcy też są różni. Stała się wielka tragedia. Pijak kierowca - zabił dwie niewinne istoty. smutne:(:(:(.
Kamila 3-01-2017 9:35
"Sumienie narodu" - czy mogę spytać jacy to "wszyscy" lecą po Mszę do księży o najpaskudniejszej opinii? Albo skąd informacja o tysiącu złotych od rodziny za Mszę i drugie tyle z tacy? Jako człowiek sumienia, za którego się podajesz, powinieneś umieć rzeczowo mi na to odpowiedzieć i o to proszę. kamila_lukasiewicz@vp.pl
Ewa Weronika Sandor 3-01-2017 10:25
Proponuję w szkołach i na przykład wśród kierowców zorganizować zbiórkę pieniężną dla rodziców tragicznie zmarłych dziewcząt. Co wy na to?
Agnieszka Kryjak 3-01-2017 13:18
A co mają zmienić te pieniądze? :/
Małgorzata Lesniok 5-01-2017 19:52
W jakim celu? Żadne pieniądze nie złagodzą bólu po stracie dziecka 😕
Marta Szafran 5-01-2017 23:42
Tez tak uważam to było by jak rekompensata wydaje mi się rodzina by nawet nie chciala
~ 3-01-2017 10:47
wszyscy jednoczą się w bólu ,nawet sudecka opuściła flagi do połowy
~patriota 3-01-2017 10:59
Może to nie jest dobre miejsce aby o tym mówić, ale społeczeństwo nie dorosło jeszcze do tego, aby napiętnować pijanych kierowców - jest na to społeczne przyzwolenie. Kiedyś dałem namiar policji na takiego jednego, który odważył się wsiąść za kierownicę po pijaku - na szczęście nie zdążył nikogo skrzywdzić - a teraz (nie wiem skąd się dowiedział...) mści się oczerniając mnie i rozpowiadając obrzydliwe plotki na mój temat, a ciemnogród jak małpy bezmyślnie to powtarza... Dziewczynki spoczywajcie w pokoju.
~xx 3-01-2017 11:01
Żałoby,telewizja,kwiaty,znicze.Ale jak pijana świnia zabiła niedawno kobietę na pasach w Grabarowie to cisza jakby nic się nie stało..Polska to dziwny kraj.
~do wyżej 3-01-2017 11:14
Jeżeli nie rozumiesz, to szkoda słów aby ci wyjaśniać. Nie ogarniesz. A w przypadku tej zabitej na pasach kobiety, to składałem kondolencje rodzinie. To chyba normalne.
~ja 3-01-2017 12:05
~sumienie narodu byłeś na mszy?! widziałeś?! idea samej mszy wyszła od władz Miasta a z tacą nikt nie chodził. Było za to mnóstwo ludzi łączących się w bólu z Rodzinami dziewczynek..... i to tyle na ten temat. Niech spoczywają w spokoju.....
~szuger53 3-01-2017 12:13
Poj,,,, prawo,i ci profesorowie prawa i te szajbusy co te prawo ustalają,ja to ich z chęcią powiesił.JAK można za zabicie dwóch osób dostać max 12 lat. Jeżeli wsiada się po alkoholu to trzeba się puknąć w dekiel że można spowodować wypadek.Powinno za1 razem być mandat,a już za drugim zabrać prawko co najmniej na 3 lata,a za jazdę bez prawka po jego zabraniu 3 lata kicia.
~Real 3-01-2017 12:27
[*]
~[*] [*] [*] [*] 3-01-2017 13:15
Niezmiernie mi żal rodziny tych dziewczyn. Nie mniej nie powinniśmy oczerniać Ukrainców tylko dlatego, że jeden z nich jechał pijany. Wina jest tutaj bezsprzeczna. Ukarana powinna być także pasażerka, która wsiadła do samochodu z pijaną osobą i nie usiłowała udaremnić wyruszenia w drogę, nie odebrała kluczyków.
~ 3-01-2017 14:29
Ukrainiec dobry to jest ,tylko 2 metry pod ziemią.
~Do 11:14 3-01-2017 14:36
W ubiegłym roku również jakiś pijany kierowca zabił dwóch mężczyzn na ul. Spółdzielczej, którzy przechodzili przez przejście udając się do pracy. Dla rodzin tych osób to także tragedia, lecz w tym przypadku miasto milczało i nie zjednoczyło się z rodzinami. Wtedy również złożyłam kondolencje na łamach tego portalu, co każdy przyzwoity człowiek powinien uczynić. W obliczu tragicznej śmierci każdy jest równy bez względu na wiek.
~Tommi 3-01-2017 15:12
Boze ,czy Ty jesteś na tym pieprzonym Świecie??????
~L u k a s 3-01-2017 15:41
"Sumienie narodu " ja też poproszę o rzeczową odpowiedź. Nie nam jest oceniać czy jesteś chorym człowiekiem czy poprostu nienawidzisz ludzi. Proszę napisz na mojego maila : lukaszbury01@wp.pl. Wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich
~[*][*] 3-01-2017 16:01
Tyle ludzi w nieutulonym żalu. Szczególnie wielu młodych, którzy przychodzą na miejsce wypadku, nie wierząc w to co się stało. Pogrzeb śp.Sary odbędzie się 5 stycznia (o godz. 15.00 msza)..czy ktoś wie, kiedy pogrzeb Marysi?
~Ku pamięci... 3-01-2017 18:41
Każda śmierć boli. Ale śmierć młodych boli szczególnie... Tutaj podwójnie. Jedna chwila, splot nieszczęśliwych okoliczności i... pękają Serca- z bólu, miłości, bezradności, tęsknoty... Mówią czas leczy rany, lecz są Blizny jak strzały na wylot. Jak żyć z wyrwą w Sercu? Jak? ... Jak przebaczyć...? Jak wybaczyć, sobie i innym. Jak?... zapomnieć się nie da! Znaczmy Te miejsca tragiczne... ku pamięci, ...ku przestrodze, mówmy o Tym- ku przestrodze, wyciągajmy wnioski na przyszłość abyśmy nie byli ani po tej, ani po tamtej stronie TRAGEDII.
~uvui 3-01-2017 21:05
a może to po prostu taka karma, i spotkamy się gdzie indziej ? tego nie wie nikt i nikt nie powinien mówić że karma nie istnieje bo na temat życia pozagrobowego nie wiemy niestety nic..przykro jak odchodzą młodzi ale na śmierć nie mamy żadnego wpływu zawsze w takich wypadkach przychodzi bez pytania i proszenia czy jej chcemy czy nie...
~ 3-01-2017 21:16
Nie mogę przestać o tym myśleć zwłaszcza że w momencie gdy tam rozgrywała się tragedia ja i inni się bawili nie zdając sobie sprawy z tego że właśnie giną dwie młode osoby które miały całe życie przed sobą, słyszałem jadące karetki ale pomyślałem że pewnie ktoś się poparzył petardą czy coś w tym stylu gdy się dowiedziałem na drugi dzień co się wydarzyło nie mogłem w to uwierzyć a moją najgorszą myślą jest to jak bardzo życie kruche jest przecież to mogłem być ja lub ktoś inny kto znalazł by się w tym feralnym miejscu, jedno wiem na pewno przejście tym mostem nigdy już nie będzie takie samo.A jeśli chodzi o moją opinie na temat sprawcy to dożywocie bez możliwości zwolnienia a jeśli wyjdzie na wolność to lepiej żebyśmy się nigdy nie spotkali podpisał wyrok na te dziewczyny wsiadając za kółko
Małgorzata Janusz 3-01-2017 21:36
Uważam , że powinni w końcu zmienić prawo za spowodowanie śmiertelnego wypadku w czasie jady po alkoholu, powinna być kara jak za zabójstwo z premedytacją i szczególnym okrucieństwem , bo za dużo jest tych wypadków.
Piotr Jabłoński 6-01-2017 9:20
Przywrócić karę śmierci
~** 3-01-2017 21:54
Jak dla mnie to ta jego niby kara jest śmieszna. Powinni teraz jego postawic jako pachołek i wjechać w niego z taką samą prędkością. Wyjść z auta i zacząć się smiać Tak jak on zrobił
~ 3-01-2017 22:18
A ja nadal uważam,że każda śmierć dziecka, powinna być upamiętniona dniami żałoby, jeśli spowodował ją ktoś, kto był pod wpływem procentów czy na haju ! A żałoba powinna obejmować zakaz sprzedaży alkoholu we wszystkich punktach jego sprzedaży, nawet w luksusowych hotelach. PODEJRZEWAM,ŻEkazdy dorosły może mieć coś na sumieniu, choćby tylko mały grzeszek zaniechania...
~wreedniak.pl 3-01-2017 23:18
Pokój Ich duszom!! Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie!!! Wielka tragedia, i debilizm ze strony kierowcy, nie ważne, czy Ukrainiec, Polak, Niemiec. Wsiadł za kierownice po pijaku, doprowadził do śmiertelnego wypadku, i teraz powinien rodzinom zabitych dziewczyn zadośćuczynienie do końca życia płacić. albo zgnić w więzieniu.
~@ 4-01-2017 7:31
Spoczywajcie w pokoju... Wyrazy współczucia dla rodzin dziewczynek...
~[*][*] 4-01-2017 8:25
Msza pożegnalna i pogrzeb śp.Sary 5 stycznia 15.00 (Zabobrze), msza pożegnalna za śp.Marię 5 stycznia 16.00, pogrzeb 7 stycznia 13.00 (Czarne, kościół św.Judy Tadeusza)
~znicz 6-01-2017 8:32
Zapalmy znicz [*] [*]
~taki jeden 14-01-2017 10:39
Niech każdy uderzy się w pierś i zastanowi się, jak by zareagował gdyby jego sąsiad, wujek, brat, szwagier, kuzyn, kolega itp wsiadł do auta po pijaku i odjechali... Co zrobilibyście zakłamani obłudnicy ???!!! NIC bo jesteście zakłamani i obłudni !!! Naprawę tego zgniłego świata każdy powinien zacząć od siebie !!! Każdy umie KRYTYKOWAĆ postfactum a powinien REAGOWAĆ przed !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z Psim Patrolem

Była gala z nagrodami

Forum Turystyczne

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Przetarg rozstrzygnięty

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%