MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Jeleniogórzanie strefę parkowania mają w… poważaniu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013, 8:41
Aktualizacja: Wtorek, 30 kwietnia 2013, 7:27
Autor: Angela
Fot. Anna Panek
Ponad tysiąc osób w każdym miesiącu nie płaci za postój w jeleniogórskiej strefie płatnego parkowania. – To gigantyczna liczba osób, które ignorują wszelkie przepisy i zasady – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora zarządu dróg i mostów nadzorujący strefę. – Nikomu się jednak nie upiecze – dodaje. Mandat można otrzymać nawet do pięciu lat od nie zapłaconego biletu. Przekonał się o tym pan Dawid z Jeleniej Góry.

Na początku jest oburzenie. – Chcą wyłudzić ode mnie pieniądze – zadzwonił do nas zdenerwowany pan Dawid. – Dostałem zawiadomienie, że mam zapłacić jakiś mandat sprzed 1,5 roku. To skandal. Nie wysłali mi żadnych zdjęć, ani dowodów na to, że stałem w danym dniu w strefie płatnego parkowania – dodał jeleniogórzanin.

Szybko się jednak okazało, że cała dokumentacja, łącznie ze zdjęciami zrobionymi z trzech stron auta jest do wglądu w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, a urzędnicy na dostarczenie mandatu mają aż pięć lat.

- Kiedy strefa parkowania zaczęła funkcjonować nie mieliśmy wielu programów, np. dostępu do danych osobowych, poza tym były to tony dokumentów, którymi musieliśmy się zająć, stąd te opóźnienia – tłumaczy Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Przepisy mówią jednak, że na dostarczenie zawiadomienia mamy pięć lat, a pełna dokumentacja jest do wglądu u nas w biurze. W przypadku kiedy robione są trzy zdjęcia auta zaparkowanego w strefie bez ważnego biletu, szanse na pomyłkę są naprawdę niewielkie. Wiadomo, że każdy mandat boli, ale kiedy wyjeżdżamy do innego miasta czy za granicę, pierwsze co robimy po zaparkowaniu auta, to szukamy parkomatu. A w swoim mieście… co miesiąc tysiąc osób nie płaci za parking. Ludzie liczą na to, że im się uda. Jak pokazuje życie, niewielu się udaje i trzeba mieć tę świadomość. Warto zapłacić te dwa- pięć złotych, niż później płacić 50 lub 100 zł. Taka próba oszczędności się po prostu nie opłaca – dodaje wiceszef MZDiM.

Mieszkańcy próbują tłumaczyć, że nie płacą, bo jeleniogórskie parkometry są wadliwe i przestarzałe.

- Nie można w nich płacić kartą bankomatową, jak w innych miastach, nie można też zapłacić np. za 10 czy 15 minut, najkrótszy czas parkowania to pół godziny, a przecież chodziło o rotację samochodów, tak? – pyta pan Marcin z Jeleniej Góry. – Troszkę nowoczesności dla ułatwienia życia użytkownikom , a nie tylko tępe patrzenie na zysk – krytykuje jeleniogórzanin.
Beata Kwiatkowska, kierownik jeleniogórskiej Strefy Płatnego Parkowania, tłumaczy, że dotychczas takie zastrzeżenia do niej nie wpływały i dodaje, że to miasto jako właściciel strefy oraz radni w drodze uchwał, decydują o tym, jakie parkometry są w strefie i na jakich zasadach można z nich korzystać.

Jerzy Bigus dodaje, że rzeczywiście z kart bankomatowych korzystać nie można, ale przypomina, że miasto zapewniło mieszkańcom łatwiejszą formę.

- W strefie płacić można za pomocą telefonu komórkowego, jest to nowoczesny, prosty i wygodny sposób - mówi Jerzy Bigus. – Aplikacja jest za darmo, nie trzeba płacić żadnych dodatkowych kosztów i prowizji, nie trzeba szukać parkometrów, drobnych na bilet i płacimy tylko za taki czas, w którym realnie parkujemy auto - dodaje wiceszef strefy. (Opis sposobu korzystania z tej formy podany jest na jednym ze zdjęć).

Ogłoszenia

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Krwiodawco – nie czekaj, oddaj krew w wakacje!

Przygoda w górach  

Komentarze (61) Dodaj komentarz

~Rodrygo 29-04-2013 9:20
Oczywiście płacić trzeba...ale to miasto powinno stworzyć jak najbardziej sprzyjające warunki. A tu potrzeba załozyć konto .Konto zasilać, łaczyć sie przez internet...to chyba za duzo. Racje tez przyznam twierdzeniu, że to pęd do zysku, Miasto zgarnęło już tyle kasy z parkomatów, że zainwestować w bardziej nowoczesne byłoby z czego, a te po prostu zdemontować i odsprzedać. Ale lepiej ...Panie Bigus wykręcac kota ogonem.
CН.W.D.P. 29-04-2013 9:35
OCZYWIŚCIE PŁACIĆ NIE TRZEBA... TRZEBA JEDNAK MIEĆ TROCHĘ ROZUMU, BY POMYŚLEĆ, JAK TO ZROBIĆ, BY NIE PŁACIĆ... JEŚLI SIĘ ROZUMU NIE MA I KONFORMISTYCZNIE WYKONUJE SIĘ TO, CO KAŻĄ, TO PŁACIĆ TRZEBA. JA NIE PŁACĘ...
~mieszkanka 29-04-2013 9:45
Ludzie, jeżeli dostaliście mandat po takim długim czasie, nie płaćcie go od razu. Poświęćcie chwilę, udajcie się do ZDiM i zażądajcie wglądu do zdjęć, które rzekomo zostały zrobione Waszym samochodom. W zeszłym roku dostałam pocztą wezwanie do zapłaty z 2010 roku. Napisany był czas, dzień i że ul. Sudecka. Coś mi nie pasowało (nie wyrzekałam się, że tam parkowałam ale naprawdę ciężko pamiętać co się robiło 2 lata temu), udałam się do ZDiM oglądać zdjęcia. Najpierw Pani w bardzo nieuprzejmy sposób próbowała odwieść mnie od pomysłu oglądania ich, tłumacząc, że nie ma teraz czasu ich szukać. Gdy w końcu znalazła okazało się, że nie wiadomo co to za samochód ani gdzie on stoi, zdjęcie rejestracji z bliska, kawałka szyby itp. Napisałam odwołanie- mandat umorzony.
~mieszkanka 29-04-2013 9:47
CD. Być może chcieli mnie naciągnąć a być może ktoś po prostu nie umie robić zdjęć. Tak czy inaczej, taki mandat z przed 2 lat mogą wysłać każdemu i niejeden od razu pójdzie i zapłaci. A warto to sprawdzić, bo sytuacja może być taka sama jak u mnie.
~Prawda 29-04-2013 9:54
Uważajcie bo oni naciągają i okradają. A druga sprawa to banki w Jeleniej Górze. Bardzo proszę się przejść teraz i zobaczyć jaki tam horror teraz jest. A dokładnie bank PKO BP na Bankowej cokolwiek tam załatwić to katastrofa! kolejki z ok. 40 osób i tylko jedne okienko otwarte od 9 Prezes banku zarabia ponad 10 tysięcy i mu mało bo co miesiąc bierze jeszcze premie najgorsze jest to że my im płacimy na ich utrzymanie a oni nas okradają....
ciotkaz 29-04-2013 10:03
"urzędnicy na dostarczenie mandatu mają aż pięć lat" – Pan chyba żartuje?! Mam składać wszystkie zużyte bilety jako dowód, na taką ewentualność? Miałam sytuację że podmuch wiatru zrzucił bilet na podłogę samochodu. Za wycieraczką był mandat.Sprawę szybko wyjaśniłam, anulowano mandat. A co by się stało gdyby i ten mandat pofrunął z wiatrem lub jakiś "żartowniś" usunął go? Od tamtego wydarzenia kolekcjonuję bilety, ale tylko przez tydzień! Błąd?!
~ 29-04-2013 10:20
Osoby prowadzące nocny tryb życia i zarobkowania nie płacą za parkingi, więc taki @wulgarny_nick nie powinien się tym chwalić :)))) Jednak normalnym w Kotlinie też nie można być, bo "wiedźma parkingowa" zjawia się minutę po upływie ważności biletu... na miotle lata, czy co???
~!x!x!x 29-04-2013 10:20
Jak dostane mandat to MOŻE zaplace go za pięć lat.... Państwo może a ja nie!!??!!??!!?? Kto tu jest dla kogo ? Ja dla państwa, czy może jednak oni dla mnie (Nas wszystkich).
~NNN 29-04-2013 10:27
A na co te pieniądze są przeznaczane ????bo po drogach i mostach raczej tego nie widać , to nam kierowcą ten zarząd powinien płacić pieniądze za uszkodzone auta na dziurach !!!!!!!
~do NNN 29-04-2013 10:39
dokładnie. zyski sa to i powinny być jakoś wydatkowane. droga do Łomnicy - ulica Łomnicka, to sie nadaje do telewizji. dziury wielkości koła zapasowego od Żuka, szczególnie na odcinku koło lotniska, jak popada strach tam jechać, jak jest sucho to też strach... a niby prowadzi do jednej z większych atrakcji kotliny... żenada!!!
~-ja122- 29-04-2013 10:40
No wlasnie ciekawa jestem bardzo na jaki/e cel/e te oplaty sa wydawane, bo jakos nie widze poprawy stanu drog itp.
~Obserwator. 29-04-2013 10:41
A może by tak wszyscy ignorowali parkomaty tak jak urzędnicy ignorują petentów ?????????????????????????????????????????????????????????
~do 10:27 29-04-2013 10:50
na co ??? a no na dodatkowe światła utrudniające życie jak np. na w ogóle nie uczęszczanej przez samochody odnodze na skrzyżowaniu na ul Flisaków, lub między tunelem a hotelem Fenix koło pkp lub na to żeby przejścia które były 2-częścxiowe stały się 3-częściowe by bardziej pieszych zgnębić jkeśli przechodzę przez Różyckiego to zawsze przez te pasy które nie mają świateł
~do 9:45 29-04-2013 10:55
nie no bezczelność tych urzędasów jest porażająca jak bym jej pi@@@@ w biurko to by zaraz znalazła czas i szukała na 1 nodze tych zdjęć
~Pratel 29-04-2013 11:17
Płacić trzeba, no a te wpisy o urzędasach itp. to można sobie w d. wsadzić.
CН.W.D.P. 29-04-2013 11:21
PŁACIĆ NIE TRZEBA... TYLKO ROZUM MIEĆ TRZEBA, BY POMYŚLEĆ JAK NIE PŁACIĆ...
~ebe 29-04-2013 11:33
A jak zapłacę przez telefon to co,niby mam telefon zostawić za szybą pojazdu i w dodatku włączony?Jak wtedy udowodnić opłacenie parkingu?Czy może jeszcze wozić ze sobą drukarkę?
~siezachodze 29-04-2013 11:44
Łgarstwo i niekompetencja. Nigdzie przepis nie mówi, że macie do 5 lat na dostarczenie wezwania. Mówi, że należy tego dokonać niezwłocznie, w czasie uzasadniającym wykonanie czynności przygotowawczych. 5 lat zaś, to okres przedawnienia roszczeń. Tłumaczenie p. Bigosa że mieli tony papieru półtora roku temu - i wreszcie się z tym upo...li - brzmi tak wesoło, że aż mi w brzuchu gulga.
~steve 29-04-2013 11:47
Pan Bigus, włącznie ze swoim szefem i tą całą zgrają powinna iść siedzieć za stan jeleniogórskich dróg i mostów. Mam wrażenie, że właśnie ci odpowiedzialni mają w nosie dziury, studzienki, koleiny, rozpadający się asfalt, pokruszone krawężniki i tym podobne. Za to niezwykle skrupulatnie liczą mandaty sprzed 5 lat. Zamiast się wymądrzać zajmijcie się tym co trzeba. Szkoda, że nie ma prawnych możliwości dobrania się tym wszystkim cwaniakom do dupska. I co za d...ń urządza remonty i tak już ciasnych, zatłoczonych ulic w godzinach szczytu?
~jerry 29-04-2013 12:14
Co jest do cholery ile tych podatków będą ściągać. Sprzedaje się każdy kawałek gruntu, a może trzeba te samochody gdzieś postawić. Zastanawiem się czasami czy to miasto jest dla nas czy my dla miasta. Dość że dziura bez komunikacji ze światem to jeszcze gehenna wewnątrz.
~proste 29-04-2013 12:15
Nikt nie będzie płacił za to, że może auto pod domem postawić.
~Tak myślę... 29-04-2013 12:23
Ten wpis dotyczy parkowania za opłatą (nie dotyczy to uchylania się od opłat). - Czy nikt nie zastanowił się na tym, że zamiast mandatu "klient" parkingu powinien być po prostu obciążony za następną rozpoczętą godzinę? Dlaczego stosowane są tutaj KARY zamiast ZAPŁATY za parkowanie? Zapłata za parkowanie ponad przekroczony czas wynosi wielokrotność zapłaty, więc jest to kara. Gdyby ktoś parkował BEZ ZAPŁATY, to co innego. Wtedy wielokrotność zapłaty - tak jak za jazdę bez biletu w autobusie - byłaby słuszna. Czy Miasto nie powinno zmienić umowy ze spółką stosującą restrykcje wobec obywateli? Przecież obecna sytuacja to żerowanie na mieszkańcach, a nie zwyczajne sprzedawanie usług, a konkretnie usługi udostępnienia miejsca na parkowanie.
~gość II 29-04-2013 12:37
Zawiła musi odejść.
~ 29-04-2013 12:55
mamy inne czasy ale pewne metody ciągle są potrzebne więc widły, pochodnie i taczkę w dłoń
~ 29-04-2013 13:10
a najgorsze w tych parkomatach jest to że nie wydają reszty... nie każdy na zawsze 1 lub 2 zł w portfelu, a rozmienić nie ma gdzie..
~do gość II 29-04-2013 13:15
A Pan odlecieć w kosmos.
~Ewka 29-04-2013 14:01
Oj Angela,Angela.... kochana tytuł tego artykułu jest co najmniej wielce mylący. Jeleniogórzanie nie mają płatności za parkowanie w poważaniu bo większość tych mandatów jest wystawiana po przekroczeniu czasu parkowania a nie za całkowity brak opłaty. Patrząc na mapę strefy parkowania to tytuł powinien brzmieć " Jeleniogórzanie są przez zarządcę strefy parkowania skubani jak gęsi" A tak na marginesie może by tak lepiej oznaczyli swoje biuro i zapewnili pod nim miejsce parkingowe. Bo odnalezienie tego miejsca to jak rozgrywka gier miejskich...
~zewsii 29-04-2013 14:47
Spoko! Firma zawiadująca płatnymi miejscami postojowymi i tak płaci podatki w Poznaniu. Jelenia Dziura ma z tego ... dziurę.No, może poza budżetami kilku osób ...
~ 29-04-2013 14:49
nie wydaja reszty bo muszą na nas zarobić ,stoisz 5 minut a i tak musisz zapłacić jak za 30 min,automat na kawę potrafi resztę wydać a tu jakoś się nie da niemożliwe.....
~NIE ! ! ! 29-04-2013 14:54
NIGDY jeszcze nie wrzuciłem ani jednej złotówki do parkomatu, bo mam je gdzieś.. dostałem może ze trzy zdjęcia (ok 100zł), ale przyznaję - przez swoje błędy. NIGDY nie wrzucę złotówki w tą maszynę, ;-
~Mieszkaniec 29-04-2013 15:14
Jak się ściąga od kierowców kosmiczne 3 zł za godzinę to ciężko się dziwić. Kiedyś dało się facetowi 5 zł i stało się cały dzień. Parking miejski powinien być za darmo, a niby z jakiej racji mamy za to płacić? Bo ktoś sobie ten teren przywłaszczył bezprawnie? Swoją drogą to śmieszne, że nagle jeleniogórzanie tacy bogaci, wszyscy samochodami się wożą, a posiadanie auta to przecież ogromne koszty, trzeba naprawdę być bogaczem i zarabiać grube tysiące, żeby móc choćby na najtańsze auto sobie pozwolić. Nieźle!
~Referendum 29-04-2013 15:28
https://www.facebook.com/ReferendumJeleniaGora2013
~ 29-04-2013 16:47
Za parkingi nie powinno się płacić a Jelenia Góra winna być przychylna mieszkańcom a przede wszystkim turystom.
~... 29-04-2013 16:52
...tez nie wrzuce ani zlotowki do tych maszyn...po po co?zeby darmozjady z Urzedu Miasta mialy imprezy integracyjne..zeby Bigos i Wandzel mieli cieple pensyjki?...gdyby te pieniadze szly na remony to bylo by ok ale w polowie ida do waszych kieszeni przekretasy...Panie Wandzel...synek dalej robi projekty dla miasta pod przykrywka innej firmy?...tatus jest dyrektorem a synkowi brzuszek rosnie..
~H2SO4 29-04-2013 17:30
Panie Wandzlu miły - a może tak poleciłby Pan zwiększenie czasu dla żółtego światła na foto-sygnalizatorze przy Aniluxie? Dziś pozabijałbym ludzi w autku które nagle stanęło "dęba" przede mną! Toczyłem się tam ledwie 30 km/h, może mniej! 36 ton kamienia na naczepie to naprawdę nie przelewki - litości!
~H2SO4 29-04-2013 17:38
Panie Wandzlu miły - a może tak poleciłby Pan zwiększenie czasu dla żółtego światła na foto-sygnalizatorze przy Aniluxie? Dziś pozabijałbym ludzi w autku które nagle stanęło "dęba" przede mną! Toczyłem się tam ledwie 30 km/h, może mniej! 36 ton kamienia na naczepie to naprawdę nie przelewki - litości!
~ 29-04-2013 18:02
Tak trzeba i należy zbierac i gromadzic dokumenty,mnie Allianz po 2 latach oddał do N-sadu w Lublinie za to ,że im dałem w terminie wypowiedzenie OC. Następnie zajął mi komornik kasę i z 1276 zł.zrobili 2200 zł.Został też powiadomiony Urząd Sk.Rejestr długów itd.Szukali mnie po Polsce a mieszkam w J.G. Musiałem miec adwokata bo z nimi sam jestem nikim,spr. nie zakończona jeszcze a już trwa od pazdziernika 2012.Ot POLSKA dajcie człowieka a my PO-PSL damy paragrafy.
~ 29-04-2013 18:07
Jedni nie placa a drudzy nie lataja
Ryba 29-04-2013 18:48
http://kontakt24.tvn24.pl/temat,kilkadziesiat-biletow-parkingowych-za-szyba-bedziemy-szukac-do-skutku,76229,html?categoryId=496
~pronto 29-04-2013 19:04
tyle jazgotu o prostą sprawę, jest parkometr ,trzeba zapłacić ,drobne pieniądze można mieć odłożone w samochodzie ,odpieprzcie się od urzędników ,po co tyle żółci ,zapłaci złotówkę a chciałby ,żeby przy okazji wyczyścić mu buty ,bo on Pan.A co do dróg , jedz do Wrocławia ,włosy dęba stają na koleinach tramwajowych i bruku .
~zaba 29-04-2013 19:12
ja parkuje auto kolo marketow i nie place za parkowanie
~Piano 29-04-2013 19:18
"mówi Jerzy Bigus. – Aplikacja jest za darmo, nie trzeba płacić żadnych dodatkowych kosztów"... A koszt internetu w telefonie? Niby mały ale jest. Trzymajmy się faktów :)
~Jerzy 29-04-2013 19:34
A CO JEST Z PRYWATNYMI SAMOCHODAMI KTÓRE MAJĄ TABLICZKI ZA SZYBĄ" POJAZD KOMUNALNY". przecież to jest kpina
~27 29-04-2013 19:38
to jak już będą kiedyś myśleć o nowych "parkingowych karmnikach dla sępów" na stołkach to niech kupią takie, które wydają resztę.
~do zaba 29-04-2013 19:41
Ja też parkuję autko na parkingach marketów i już.
~s. 29-04-2013 19:47
Zamiast robić kilka kółek i szukać miejsca, jadę na poziomowy.
~ 29-04-2013 19:47
Jedni niechcacy popadaja w tarapaty inni, tzw cwaniacy robia to niby kleptomani, potem maja czym sie szczycic. Ot wszystko, Polak potrafi ! zadna nacja nie kombinuje tak jak Polak. Skad zla slawa o Polakach w Europie? Wlasnie z tad.
~ 29-04-2013 20:09
19.47 a ja myślę,że nie Z tąd ani Z tamtąd , tylko dlatego ,że niektorzy Polacy zamiast polskiego ,gęsi język mają i używają.
~obserwa 29-04-2013 20:10
po co placic ja ten zarzad drog wcale nie remontuje:D
~3456 29-04-2013 20:41
Na ściganie wykroczenia jest 2 lata, więc skąd 5 lat?
~kol 29-04-2013 20:52
A moze wprowadzic strefe płatnego parkowania na. Zabobrzu tam. Dopiero jest. Kasa
~rrr 29-04-2013 21:03
Miasto ma nas w d. to my też. Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie
~sa(n)tan(a) 29-04-2013 21:26
Gdyby dało się w tym kraju normalnie zarobić i spokojnie żyć bez luksusów od 1 do 1 a pieniądze z parkowania szły na to na co mają iść i dało by się rzeczywiście odczuć, że coś się poprawiło to nikt albo prawnie nikt by nie kombinował. Ale skoro państwo doi nas z każdej możliwej strony a pomimo dodatkowych wpływów z parkowania jest dokładnie tak jak przed ich postawieniem albo i gorzej to czego się spodziewacie ?!? Każdy kombinuje jak może żeby przetrwać ...
~maniana 29-04-2013 21:40
dziki kraj.w cywilizowanych do 15min sie nie placi i ma sie zegar parkigowy za szyba.
~wujt 29-04-2013 22:16
u nas w kamiennej góże nie ma takich cyrków
rymcycymcy 29-04-2013 22:40
Jak otwieram drzwi ...to zawsze mi się kilka tych mandatów wysypie i ...już mniej ! :)
~sxdf 29-04-2013 22:54
szkoda że te parkometry reszty nie wydają tak bym się jeszcze zastanowił, ale jak kilka razy wrzuciłem 5zl choć stałem 5min to ręce opadają
~zla 29-04-2013 23:28
Ja ostatnio zaparkowalam przy jednej z ulic jg. Ale ze nie mialam drobnych wiec poszlam do sklepu zeby rozmienic pieniadze w tym czasie przyszedl pan parkingowy i zostawil mi za szyba mandat za nie uiszczenie oplaty parkingowej. To nie ma juz tolerancji do 5 minut bezplatnego parkowania ? Dodam ze auto zostawilam na awaryjnych swiatlach...
~do H2SO4 29-04-2013 23:48
Na tym skrzyżowaniu nasz prezio dorabia sobie do 14-stki. SEKUNDNIKI - to jest rozwiązanie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wy części rowerowe z ratusza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Gośc 29-04-2013 23:54
Bandyctwo tego miasta nie zna granic ,nie dość że w tym za syfiałym i brudnym mieście nie ma gospodarza to jeszcze nawet te parkometry to jeden wielki kant żal mi ludzi że godzą się aby rządził nimi taki * i *
~NNN 30-04-2013 1:37
OK ...To zacznijmy ściąganie opłat od aut zaparkowanych pod samym Ratuszem ...czym one się różnią od nasz ????!!!! że co ??..przyjechali do pracy ??? inni w mieście też ???Chyba w tym kraju zapomina się kto jet dla kogo i dzięki komu w Ratuszu dupy grzeją ??!!!! jak będą dobre drogi to mogę za parkomaty płacić a nie kasa idzie na premię dla prezesa ...jak nie widać efektów i moje auto na tym cierpi to pocałuj-ta mnie głęboko i niczego nie zapłacę !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Trwa rozbudowa SOSW

Promowanie zabytków techniki

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1213
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%