MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleniogórzan zachwyciły „Gruzińskie opowieści”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 kwietnia 2017, 12:39
Aktualizacja: Czwartek, 6 kwietnia 2017, 7:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
„Gruzińskie opowieści” chwyciły za serca jeleniogórzan, którzy zgromadzili się wczoraj (4.04) w Teatrze im. C.K. Norwida. Spektakl baletowo–chóralny z gruzińskiego Batumi był okazją do poznania niezwykłej kultury.

Ponad pół tysiąca osób (komplet publiczności) podziwiało wczoraj występy dwóch zespołów: chóru „Batumi” oraz tancerzy i tancerek z zespołu „Khorumi”. Energia, jaka płynęła z występu Gruzinów udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Słów podziwu nie było końca, a owacja na stojąco skusiła artystów do bisów. - Na wakacje lecimy do Gruzji – stwierdziła zachwycona pani Danuta. - To najlepiej wydane 2 zł (cena biletu) w moim życiu – dodała Sandra.

Państwowy Zespół „Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz menadżerka Lili Varshanidze. Od samego początku zespół zachwyca publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych. W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in.: kongresmen – John McCain, obecny prezydent USA – Donald Trump, prezydenci Ukrainy i Polski oraz prezydent Azerbejdżanu – Ilkham Aliev.

Z kolei Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy, jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili inspirowali się ich występami.

„Batumi” wygrał Pierwszą Nagrodę na Piątym Festiwalu Ludowym w Szwecji, jak i również na festiwalu Jano Kakhidze „Jesień Tbilisi”. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach. Repertuar zespołu „Batumi” jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki muzyki pop, a także muzyki klasycznej; zrekonstruował wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji. Swoją pierwszą płytę CD zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych. Muzyka zespołu jest publikowana w różnych radiowych i telewizyjnych antenach.

(źródło: teatrnorwida.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejna przygoda z Rytmem i Melodią

Zaczytaj się z Jelonką.com

Dekada Gabrieli Zawiły

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Martaa 5-04-2017 13:46
Gruzja to kraj, który trzeba zobaczyć. Miałam przyjemność być w Tbilisi i doczekać się nie moge kiedy tam wrócę. A spektakl był Fenomenalny!!!.
~Gruzja 5-04-2017 13:54
wydala na śiwiat naszego wybawiciela od faszyzmu.Dlatego tam stoją jego pomniki.
~sarna 5-04-2017 14:32
Przepiękny występ więcej takich imprez w Jeleniej Górze by się przydało :)
~tak 5-04-2017 19:12
było super, brawa dla organizatorów !
~zachwycona 5-04-2017 19:45
BRAWO Brawo Brawo !!!
~Super! 5-04-2017 21:00
Brawo dla Zarządu i Marszałka Cezarego Przybylskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Requiem Verdiego na zakończenie

Wypadek przy baniakach  

Seniorzy świętowali

Mają w nosie pieszych

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
363
Tak
62%
Nie
35%
Nie wiem
3%