MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Jeleniogórski Ratusz wkrótce do remontu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 29 października 2017, 9:31
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum Jelonki.com/P. Guszała
Planowany remont głównego budynku jeleniogórskiego Ratusza, w tym konieczna wymiana okien, przypadnie w okresie nieokrągłego, ale jednak jubileuszu. Budowa nowego Ratusza, na miejsce zniszczonego niegdyś przez wichurę, zakończyła się bowiem 270 lat temu, w 1747 r., po trzech latach intensywnych prac, rozpoczętych wmurowaniem kamienia węgielnego w dniu 11 czerwca 1744 r.

Tzw. przybudówka, czyli Dom Siedmiu Mieszczan (siedem domów połączonych ścianami bocznymi, gdzie dziś mieszczą się m.in. wydziały Kultury i Turystyki, Rozwoju Miasta, Edukacji i Sportu, a w przyziemiu - budząca wciąż spore zaciekawienie turystów – studnia zaczęła pełnić funkcje instytucji miejskiej dopiero na przełomie XIX/XX w.

Łącznik między tymi dwoma obiektami, który z kolei przez wielu odwiedzających Jelenią Górę kojarzony jest wręcz z Mostem Westchnień i widokami, jakie pamiętają ze zwiedzania… Wenecji (!) powstał jeszcze później. Zbudowano go ok. 1910 r., kiedy między obiektami magistratu jeździł już tramwaj i trzeba było jakoś zagwarantować bezpieczeństwo i wygodę pracowników oraz interesantów.

Ratusz, z czego stali mieszkańcy Jeleniej Góry nie zawsze zdają sobie sprawę, jest też miejscem, w którym dyskretnie eksponowane są prace uczniów i nauczycieli Szkoły Snycerskiej, z lat 30-tych ub. wieku.

Balustradę schodów między I oraz II piętrem zdobią sceny ilustrujące ważne momenty z życia Ducha Góry – Rzepióra, a w Sali posiedzeń Rady Miejskiej wiszą – także od tamtych lat – płyciny, na których nauczyciel tej Szkoły (protoplasty dzisiejszego Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych) wyrzeźbił sceny z historii Jeleniej Góry. Kilka z tych płaskorzeźb jest późniejszych, powstały bowiem po II wojnie światowej i zostały wkomponowane w miejsce tych, na których widoczne były elementy nazistowskie.

Nie ma już drewnianego pomnika księcia Bolesława Krzywoustego, stojącego – jak zapisano w kronikach – tuż przy Ratuszu. Zniknął zapewne ok. 1686 r., choć wcześniej przetrwał dwa duże pożary miasta. Dzisiejsza płyta z wizerunkiem Krzywoustego, którą można oglądać w holu I piętra, powstała już po wojnie, w połowie lat 50-tych i została odlana po zbiórce złomu, przeprowadzonej przez mieszkańców z okazji 850-lecia Jeleniej Góry.

Dzisiejszy Ratusz traktowany jest przez jeleniogórzan niemal wyłącznie, jako miejsce załatwiania różnych „papierów”, ale w rzeczywistości jest też godnym uwagi zabytkiem, o czym przekonują się liczni zwiedzający.

Ogłoszenia

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Komentarze (3) Dodaj komentarz

adam57sochrau 29-10-2017 12:46
Chetnie zwiedze ratusz w 2018 roku,gdy bede w Jeleniej Gorze!
~PIERNIS 30-10-2017 9:56
A na wieżę będzie wstęp? Bo aż się prosi o taką atrakcję
~Joaśka 30-10-2017 13:46
Sam remont ratusza nic nie da, tylko kompleksowa wymiana ludzi da nam to, że zacznie się coś dziać w Jeleniej Górze na dobre w rozwoju regionu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
273
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
12%