MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleniogórski „Mechanik” stawia na Słońce

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 19 lutego 2015, 8:14
Aktualizacja: 8:22
Autor: Angela
Fot. Organizator
Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” walczy o cenne nagrody w konkursie "Postaw na Słońce" Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Obecnie zakończył się pierwszy etap konkursu. W drugim etapie uczniowie „Mechanika” będą rywalizować z 12 innymi szkołami z Dolnego Śląska. Łączna pula nagród wynosi ponad 56 tys. zł.

W zakończonym niedawno pierwszym etapie konkursu „Postaw na słońce” udział wzięło ponad dwa tysiące osób. Ich głównym zadaniem było przeprowadzenie z pomocą nauczyciela-opiekuna analizy energetycznej wybranych budynków szkolnych oraz sprawdzenie, w jakim stopniu by one skorzystały na mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W wyliczeniach pomagały m.in. materiały udostępnione przez Fundację BOŚ, która zagwarantowała wszystkim szkołom dostęp do specjalistycznych kalkulatorów i materiałów informacyjnych przygotowanych pod nadzorem merytorycznym Politechniki Warszawskiej.

- Uczniowie szybko doszli do wniosku, że w wielu przypadkach energia słoneczna odpowiedziałaby na potrzeby średniej sali informatycznej i mogłaby zasilić istniejące w niej komputery. Swoje wyliczenia przedstawiali na organizowanych w tym celu szkolnych apelach, na których o akcji „Postaw na słońce” i korzyściach wynikających z OZE dowiadywali się ich rówieśnicy. Konkurs dotarł w ten sposób do ponad 100 tysięcy uczniów ze wszystkich województw i umocnił wśród nich przekonanie o zaletach wynikających z wykorzystywania energii słonecznej, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych – relacjonują organizatorzy.

W drugim etapie zadanie uczestników będzie polegało na analizie energetycznej kilku wybranych domów jednorodzinnych oraz wyliczeniu w ten sam sposób zysków, jakie wynikałyby z zainstalowania na ich dachach paneli fotowoltaicznych. Z pomocą materiałów udostępnionych im przez Fundację BOŚ uczniowie oszacują kwotę, którą mieszkańcy domów mogliby zaoszczędzić. Później spotkają się z nimi i zaprezentują wyniki swoich analiz i obliczeń.

Ostatni, trzeci etap rywalizacji, będzie czasem dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoim środowiskiem lokalnym. Zespoły uczniów będą miały za zadanie przygotowanie konferencji, na których głos zabiorą także przedstawiciele Fundacji BOŚ - eksperci ds. odnawialnych źródeł energii. Uczniowie będą zajmować się promocją.

– Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych staje się w Polsce coraz większy. Takie działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale przynoszą również wymierne oszczędności. Chcemy o tym opowiedzieć młodym ludziom, zwłaszcza że to oni będą kiedyś decydowali o tym, jaką energię wykorzystywać w gospodarstwie domowym – podkreśla ekolog Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Mikołaj nie zawiódł

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Polecam 19-02-2015 15:03
perowskit poczytajcie o tej grupie związków chemicznych i przychylności naszych rządzących na wdrożenie tej innowacyjnej technologii w Polsce. Zresztą jest to wymyślone przez Polaków i brak odzewu i wsparcia ze strony polityków. Dziwi mnie więc ciągłe mówienie o energetyce i odnawialnych źródłach energii a na tanie i Polskie pomysły nikt nie chce postawić...
~Schengen 19-02-2015 15:56
i tu się coś dzieje i robi (z bani nie może mi wylecieć wiekopomne dokonanie pewnych uczelnianych parainformatyków od widoczków Jeleniej Góry z zamierzchłości.... ;)
~telesfor 19-02-2015 19:05
żenada artykuł miał być o Mechaniku, a jest o konkursie, w którym Mechanik MOŻE coś zdobędzie ... ważne, że w tytule zaistniał..
~do telesfor 19-02-2015 19:32
żenada to twoja wypowiedź!
~RW 19-02-2015 19:34
Najważniejsze jest to że uczniowie podejmują próby badawcze. Gratulacje, oby dalsze badania pokazały celowość ich prowadzenia. Liczy się działanie i podejmowanie innowacyjnych działań. Trzymam kciuki za młodych ludzi.
~Rico 19-02-2015 21:45
Na razie znajdujemy się na etapie tzw.człowieka I-szej generacji ,czyli pierwotnego ,gdzie energię uzyskuje się w większości ze spalania materiałów i surowców energetycznych , czyli nic się nie zmieniło od tysięcy lat.Czas już przejść w naszym rozwoju w kierunku II-giej generacji ,czyli na półkę wyżej !
~telesfor 20-02-2015 6:38
widać kto czyta pod swoim tekstem wypowiedzi... żenada sic!!! lokowanie produktu czytaj Mechanik ..
~Rico 20-02-2015 7:56
Najwięcej energii znajduje się w atmosferze Ziemi ,miliony razy więcej niż potrzebuje cała ludzkość. Kto sięgnie po nią pierwszy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O jeleniogórskim rynku

Jesienny krajobraz rozstrzygnięty

W Żeromie z... Żeromskim!

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Rejs Pogorią – są jeszcze miejsca

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
785
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%