MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Jeleniogórski artysta o żołnierzach wyklętych

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 30 maja 2016, 10:08
Aktualizacja: 10:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W minioną sobotę, 28 maja w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej miała miejsce premiera utworu jeleniogórskiego artysty sceny hip hopowej Dominika "Sovy" Gudowskiego pt. "Modlitwa Żołnierzy Wyklętych". W ten sposób młody muzyk postanowił oddać cześć żołnierzom Narodowych Sił
Zbrojnych.

Osoby odpowiedzialne za stworzenie teledysku opowiadały o kulisach jego tworzenia, doborze aktorów oraz rekwizytów. Całość kręcona była w okolicach Wałbrzycha, realizacji podjął się Michał Wawrzonek z 8K Studio, a reżyserem i scenarzystą był Robert Czepielewski, który przyznaje, że gdy tylko otrzymał propozycję współpracy przy projekcie, od razu w głowie rysował mu się scenariusz klipu. - To była sekunda. Michał Wawrzonek zadzwonił do mnie i powiedział, że jest raper z Jeleniej Góry, który chce nagrać teledysk o żołnierzach wyklętych i w przeciągu 2-3 minut miałem zarys scenariusza -
wspomina Robert Czepielewski.

- Każdy środek jest odpowiedni, nie tylko hip hop. Jakiś czas temu wydano bardzo dobrą płytę "Panny wyklęte". Bardziej chodzi o to, żeby jakimikolwiek środkami przedstawiać młodym ludziom historię tych, którzy walczyli o wolną Polskę - argumentował reżyser i scenarzysta teledysku zauważając jednocześnie, że problemem jest popadanie w drugą skrajność. - Nie przedstawiamy żołnierzy wyklętych w sposób im właściwy, a obawiam się, że za chwilę będzie to przedstawianie ich jako ciekawostki, folkloru, modę. Uważam, że to jest niebezpieczne - dodał R. Czepielewski.

"Modlitwa Żołnierzy Wyklętych" ma być pierwszym z czterech teledysków, którymi Sova chce opowiedzieć historię żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Po prezentacji klipu odbył się wykład Leszka Żebrowskiego nt. NSZ, którego twórczość, obok wiedzy przekazywanej przez rodziców, była inspiracją dla młodego jeleniogórzanina.

Zobacz "Modlitwę Żołnierzy Wyklętych" Sovy:

Ogłoszenia

Czytaj również

Zebrali 3 tony odpadów

Trwa rozbudowa SOSW

Trwa budowa punktu widokowego

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~partyzant 30-05-2016 16:53
Pospolici bandyci.
~jozinzbazin 30-05-2016 17:06
De Press ładnie śpiewa o ŻW.
~nie nie 30-05-2016 19:47
Co ten Pan może wiedzieć o tamtych czasach. Niech popyta tych, co musieli uciekać z domow. Modlitwa jest potrzena tym co zostali zabici dlatego tylko, ze chcieli po okupacji niemieckiej normalnie zyc!!!!!!
~STACH 30-05-2016 20:50
Jeżeli chcecie się czegoś dowiedzieć więcej o żołnierzach wyklętych i i ich walce w czasie wojny przeczytajcie książkę Elżbiety Cherezińskiej pt. LEGION. Może trochę lepiej zrozumiecie różne aspekty walki z okupantem zarówno niemieckim jak i sowieckim. Po tej lekturze może inaczej spojrzycie na niezłomnych żołnierzy wyklętych. Myślę ,że książka ta pozostawi trwały ślad w Waszej świadomości i nie będzie już wpisów "pospolici bandyci" itp.
~nie tak 30-05-2016 21:48
Tu nie chodzi o walce w czasie wojny. Ze walczyli z okupantem, to chwala im za to. A ze czekali na III wojne i liczyli na pomoc aliantów, to dlaczego byli zabijani ludzie niewinni tacy jak kasjerka . sklepowa i sołtys, który jedyny w całej wsi umial pisać i czytac i wybrano go na sołtysa. A pani autorka "Legionow" to opisuje czasy powojenne, czy okupacje? Zna te czasy z autopsji, czy z opowiadania? Pewnie jest jeszcze mloda.
~jozinzbazin 30-05-2016 22:01
"nie tak" możesz podać więcej szczegółów o kasjerce, sklepowej i sołtysie, których zabili?
~antypisior 31-05-2016 0:00
Propagacja bandytyzmu.
~Cnotliwy Sarmata 31-05-2016 7:31
Nakręcanie politycznej paranoii przez frustratów. Ciszej i więcej powagi nad tą traumą a to to jakieś disco polo.
~STACH 31-05-2016 8:47
"nie tak" twój tok myślenia jest bardzo płytki. Ci którzy zostali na prawym brzegu Wisły zostali żołnierzami wyklętymi. Ci którzy się ujawnili i nawet ci którzy z AK podjęli jakąś jakąś współpracę z "sovietami" zostali wymordowani ,trafili więzień i na sybir. O m...ach dokonanych przez "sowietów" i ich rodzimych wasali nie tylko na żołnierzach ale również ludności można by opowiadać bardzo długo.
~deska 31-05-2016 8:47
Nowa religia PiS - Żołnierze Wyklęci. Ginęli i cierpieli naprawdę, a teraz muszą brać udział w tym cyrku. Na pewno w grobach się przewracają.
~aaa 31-05-2016 9:57
Panie reżyserze.Wybrał Pan okolice Wałbrzycha. Może należało jednak pojechać w oryginalne plenery koło Hajnówki. Tam są miejsca, groby i ludzie, którzy zaśpiewają inną piosenkę.
~do partyzant 31-05-2016 10:04
bandyci to ludzie spod znaku UB,MO, NKWD, KBW, WSI i reszta czerwonej hołoty, kołku jeden.
~@aaa 31-05-2016 11:01
sbecja jest w całej Polsce i wszędzie śpiewają tą samą piosenkę, że Żołnierze Wyklęci to bandyci. Kto wierzy sbekom jest głupi.
~do partyzant 31-05-2016 12:00
Dokładnie, a sami są bandytami, najgorszy sort, prosto od wideł i gnoju na stanowisko oficerskie, to zwykłe szumowiny. Nie zmienia tego fakt, iż oni lub ich potomkowie pokończyli różne szkoły i uczelnie. Pochodzą z gminu.
~Przeklęci 31-05-2016 14:24
walczyli o Senat ,oz reforma rolną i nacjonalizacja przemysłu.Było tez paru bandytów.A paranoja polega na tym ,że prezesiowi chcą chłopom ziemie odebrać -ustawa o obrocie ziemi -i nacjonalizują przemysł.A te przeklęte ,potrzebne dla KK ,bo bez krwi i śmierci paliwa nie ma.
~do partyzant 31-05-2016 15:56
Po pierwszy sam jesteś przeklęty, komuchu jeden. Walczyli o wolną, niepodległą Polskę, nasza Ojczyznę, wolną od sowieckich pachołków. Referendum z 1946 roku sfałszowane, wybory z 1947 roku sfałszowane, władza zdobyta przez komunistów nielegalnie w wyniku fałszerstw wyborczych, mordów politycznych oraz w przy pomocy sowieckich bagnetów. Brak słów na takich niedouczonych t...ków na Ty. Jak napisałem wyżej potomkowie przedwojennych parobków, więc czego od takich wymagać.
~pora 31-05-2016 19:53
wielu świadków zbrodni zanim przyszli SB cy mówiło iż mordowali AL później w kazamatach UB zamieniali na wyklętych. Cały blok mediów związanych z chociażby GW woli to przemilczać. Nie mówię iż ci ostatni Żołnierze Wyklęci byli święci ale do końca walczyli o Polskę a wszystko co złe przyszywano do nich. A to że Pis ich wykorzystuje ? Cóż a co robiły poprzednie władze robiły fotosy w koszulkach Bullsów, komentowały iż kraj Nasz to ch...d... i kamieniu kupa. I dlaczego dzisiaj lewicowe czy liberalne środowiska nie robią spektakli o bohaterskich sbekach czy Ubekach jak np dzielnie rozstrzeliwali kobietę w 8 miesiącu ciąży w we Wrocławiu. Helena Motykówna ps. Dziuńka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2194
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%