MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleniogórski Alarm Smogowy gotowy do działania

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 15 stycznia 2017, 11:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 stycznia 2017, 8:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (14.01) w Idea Clubie odbyło się spotkanie organizacyjne Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego. Edukacja mieszkańców na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami powietrza oraz sposobów przeciwdziałania temu zjawisku – to priorytety grupy, która wkrótce najprawdopodobniej przybierze formę stowarzyszenia.

Podczas spotkania organizatorzy poruszali szereg tematów, które mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Były to m.in. szerzenie wiedzy na temat smogu, apelowanie o zaprzestanie palenia śmieciami oraz zgłaszanie do straży miejskiej, gdy jest podejrzenie, że ktoś to robi. Była mowa o paleniu metodą od góry, zmniejszającą ilość pyłów zawieszonych, które dostają się do środowiska, zagadnieniach technicznych dotyczących ogrzewania mieszkań, ocieplaniu domów, transporcie miejskim, sposobach użytkowania samochodów, a także możliwości przystąpienia do Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego czy stowarzyszenia EkoKotlina.

- Chcemy zebrać osoby, które chcą działać na rzecz poprawy naszego środowiska – podkreśliła Joanna Stelmach, organizatorka spotkania. Aktywiści rozpowszechniają też petycję, która zostanie skierowana do Marszałka Województwa Dolnośląskiego – można ją uzyskać w Idea Clubie (ul. Bacewicz 22). W ten sposób mieszkańcy chcą wywrzeć presję, aby Sejmik uchwalił przepisy antysmogowe.

Uczestnicy mówili również o normach jakości powietrza, które w Polsce są drastycznie zawyżone – w naszym kraju poziom alarmowania PM 10 jest 6-krotnie wyższy niż poziom rekomendowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).

- Czułam, że nie mogę siedzieć z założonymi rękami, postanowiłam to nagłośnić i jestem zadowolona z tej liczby osób, bo na pierwszym spotkaniu Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego było 5 osób – powiedziała Joanna Stelmach, która zaprasza do śledzenia profili facebook'owych Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego, Polskiego Alarmu Smogowego, a także stron serwisu Aqicn.org oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Ponadto warto śledzić stan powietrza dzięki aplikacjom na smartfony: Kanarek, Zanieczyszczenie powietrza oraz Jakość powietrza w Polsce (GIOŚ). Osoby chętne do aktywnego działania zapraszane są także do stworzenia stowarzyszenia EkoKotlina (kontakt przez facebook lub w Idea Clubie).

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, którzy podkreślali, że najważniejsza jest edukacja. Mówili również o czerpaniu wzorców m.in. z Wiednia, gdzie zanieczyszczenia tego typu to zaledwie 8 proc. źródeł zanieczyszczeń powietrza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rok niespełnionych obietnic

Droga po remoncie

Spotkanie ze Smarzowskim

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~ 15-01-2017 11:57
czyli tylko alarmowanie i zawracanie d... i żadnych konkretnych działań by zmniejszyć smog. Może by tak likwidacja sygnalizacji świetlnej i budowa kładek dla pieszych by samochody w korkach nie produkowały tyle spalin ? że o tańszym gazie i prądzie nie wspomniawszy
~frytka125 15-01-2017 12:35
zlikwidujcie ludziska piece na węgiel ogrzewajcie ruskim gazem lub centralnym z elektrociepłowni i po jakimś czasie płaćcie z pięć razy więcej niż dziś. to tylko o to chodzi !!!
~Patruiota 15-01-2017 13:10
Zajmijcie się,najpierw biednymi emerytami i rencistami bo ich nie stać na takie ogrzewanie.
~tom 15-01-2017 13:17
A może jak powiedział P Kukiz skąd się bierze smog w Warszawie a to stąd że Kijowski pali faktury , może w Jeleniej też ktoś to robi .
~wtf 15-01-2017 13:20
Tylko w tym chorym kraju dopuszczony jest do sprzedaży rakotwórczy wyrób węglopodobny z mułu kopalnianego.Do tego Polacy uważają się za wielkich nowoczesnych a w co drugiej chałupie ogrzewają się piecem z XIXw.Z resztą poziom ciemnoty w społeczeństwie widać na każdym kroku,wystarczy przeczytać wPISy osobników frytka125 czy patruiota-wolą zdychać na raka żeby tylko biedni mogli palić syfem.
~poopo 15-01-2017 14:39
Wiedza, wiedza po trzykroć wiedza!!! Zaczynać trzeba od przedszkola ino trza chcieć!
~darek22 15-01-2017 14:41
w jg pan mg pali faktury śmieci niszczy dowody swojej nielegalnej działalności na celwiskozie
~ 15-01-2017 15:04
Czyli tylko pisowcy palą śmieciami w piecach???
~SARBLE 15-01-2017 15:49
A dlaczego Niemcy nie zabudowywali teren Zabobrza? Mówi się o tym, że to był komin wentylacyjny kotliny. Czy to prawda? Więc jak te tereny zostały wykorzystane do zabudowy, to do kogo można mieć pretensje? A po drugie kiedyś wszyscy palili w piecach. Nie było PEC-u, ogrzewań gazowych, czy elektrycznych, ale nie było też aż takiej ilości samochodów i wtedy z powietrzem było ok. więc może by się zastanowić, czy nie należało by ograniczyć w tym czasie także używania samochodów. Jak mamy dbać o środowisko, to niech się wszyscy poświęcą. Większym poświęceniem jest siedzenie w zimnym mieszkaniu, czy korzystanie z komunikacji miejskiej? Bo w biednym i podstarzałym jeleniogórskim środowisku, trudno wymagać, aby ludzie wymieniali piece. Czym się pali, to też problem, ale dlaczego???
~ojojoj! 15-01-2017 16:11
W 1997 roku wybudowałem sobie dom. Był on w pełni ekologiczny. Nie było w nim gazu ani węgla ani innego świństwa zanieczyszczającego atmosferę. Wszystko było i zresztą do dziś jest na prąd. Rada miasta JG doceniała to i byłem przez kilka lat na mocy uchwały, zwolniony z podatku od nieruchomości i gruntowego w wysokości 50%. Była to w jakimś stopniu rekompensata za wydatki na energię elektryczną, które ponosiłem. Niestety, po paru latach uchwałę anulowano i płacę tak jakbym palił w piecu np. opony. Uważam, że jak władza nie zachęci finansowo mieszkańców do ekologii, to nic z poprawy sytuacji w zakresie zanieczyszczeń powietrza nie będzie. Na wyobraźnie Polaków działa jedynie pieniądz i nic innego. Likwidacja zanieczyszczenia powietrza w JG to kasa, kasa, kasa...
~do SARBLE 15-01-2017 16:19
na dodatek kiedyś opakowania były głównie papierowe i szklane. Poświęcać ?? no proszę cię, korzystanie z kom. miejskiej. u nas to katorga zwłaszcza 21 na Spółdzielczą nie dość że tylko 1 autobus i ludzie upchani to jeszcze zwiedza całe miasto zamiast kilku autobusów z różnych miejsc na dodatek po pracy strasznie długo trzeba czekać by też zmarnować prawie godzinę na objazd miasta. niech góra da przykład bo czy widział ktoś któregoś z włodarzy/radnych/bogatszych lekarzy itp.. żeby szedł pieszo ? po za tym każdy powinien mieć prawo samochód 1 na gospodarstwo domowe, a jednocześnie dobrze by było wziąć za łęp leni którzy do pobliskiego sklepu jadą samochodem
~nwo działa 15-01-2017 16:29
tak naprawdę to ten smog przeszkadza amerykańskim najeźdźcom którzy korzystają z broni typu haarp i chemitral i stąd ta propaganda hehe ciekawe czy jelonkowy usunie komenta i będzie wspierał amerykański reżim
~ 15-01-2017 16:57
No przecież czerwone lewactwo ma swojego z nadania PO Marszałka no i co nie widzi finansowo czerwonej Jeleniej G?
~ 15-01-2017 18:20
w większości wielu miast oprócz kampanii walki ze smogiem są na to środki z WFOŚ i unii europejskiej , a jaki program realizuje miasto JG , gdyby było wsparcie finansowe to napewno byliby chętni na wymianę ogrzewania. Program kawka się zakończył w JG nie ma środków, a w innych miastach są coś tu nie gra .
~ 15-01-2017 19:28
"Na zanieczyszczenie powietrza wpływa także zapylenie naturalne" - taka wypowiedź ministra środowiska Jana Szyszko padła podczas konferencji prasowej na temat smogu i pojawiła się na oficjalnym koncie resortu na Twitterze. Internauci zastanawiają się co autor wypowiedzi miał na myśli. Czy szef resortu środowiska obwinia pszczoły i trzmiele za zanieczyszczenie środowiska?
~koniczynka 15-01-2017 20:06
Mając ogrzewanie tzw etażowe kilkanaście lat temu mając na uwadze dolegliwości zdrowotne i świadomość,ze starzejąc się będzie mi coraz trudniej targać opał na II p zmieniłam ogrzewanie na gazowe.Nie była to inwestycja tania demontaż starego c.o. i inwestycja związana z ogrzewaniem gazowym / pokryłam to wszystko z własnych środków oszczędzając np przez kilka lat nie wyjeżdżając na wakacje..Do głowy mi nie przyszło,żeby miasto partycypowało w mojej wygodzie dając jakieś dopłaty czy ulgi.O smogu nikt nie mówił.Tez wymiana dla mnie nie była drobnostką .Teraz na pewno koszty ogrzewania gazowego dla kieszeni są wyższe niż opalanie węglem ale codzienne dzwiganie opału na II p mi odpadło i inne atrakcje zwiazane z zakupem węgla zrzuceniem do piwnicy czy zakupem drewna i codzienna rozpałka.
~realna 15-01-2017 23:11
Apel do stacji diagnostycznych aby dokładnie sprawdzały czy auto ma prawidłowe spalanie bo jak czasem widzę stojąc na światłach albo jeżdżąć jak kopcą niektóre auta to się zastanawiam kto dopuszcza je do ruchu i tu ukłon w stronę policji aby tez na to zwracały uwagę.
~zawiedziona 15-01-2017 23:17
Rada Miejska po co ją wybraliśmy,żeby takie sprawy załatwiał, może jakiś wniosek Club Antysmogowy do Przewodniczącego Rady powinien złożyć i wymagać i pilnować jak będzie to załatwione.
~ 16-01-2017 4:43
JA za 1600 zł ogrzewam węglem swoje mieszkanie 60m przez całą zimę .Temperatura jaką utrzymuję to 22-23 stopnie ,nikt jeszcze u mnie w nogi nie zmarzł .Lepiej niech sprawdzą co leci z kominów w dużych fabrykach.Np polkolorycie całe spaliny z wypalania ceramiki leciały prosto w atmosferę .Jak próbowali tymi wyziewami ogrzać halę to ludzie mdleli i leciała im krew z nosa,a całe szambo z poprodukcyjne lądowało na wysypisku śmieci w Siedlęcinie zamiast zostać zutylizowane w specjalnych firmach.Smacznej rybki życzę z Pilchowic.
~Agusia 16-01-2017 7:38
Do realnej. Dokładnie. Dołożę jeszcze do Twojej wypowiedzi autobusy miejskie. Czy ktoś zwraca na to uwage, jak one kopcą ruszając z każdego przystanku i spod świateł? Dlaczego policja tych pojazdów nie sprawdza? Ciężarówki, busy, opony, swiattła itd. Za autobusy nikt się nie weźmie tylko za zwykłego szaraka. Może trzeba zmienic cały tabor na bardziej ekologiczny i na koniec, trzeba najpierw zacząć od siebie a potem wymagac od zwykłych zjadaczy chleba.
~iras 16-01-2017 7:49
ekipa ormo się tworzy u mnie na osiedlu już jest chleb na zapisy
~ 16-01-2017 10:35
no i co z tego że ludzie będą wiedzieć że w danej chwili jest bardziej brudne powietrze skoro oddychać trzeba cały czas i nic z tym nie można zrobić
~jeżozwierz1 16-01-2017 11:42
Edukacja dobra rzecz, jeszcze lepsze jest konkretne, ekspresowe działanie służb, które mogą przeprowadzić kontrole i nakładać mandaty. Sama obserwacja dymu nad domostwami i pokorne prośby o niepalenie śmieciami nie wystarczą. Cieplice zapraszają.
~Ryszarda 16-01-2017 14:40
Po co łamać głowy nad problemem smogu w JG skoro rozwiązanie wcale nie jest trudne. Ja mieszkam na ul Wojska Polskiego w okolicy Sądu, mieszkania tam głównie ogrzewane są piecami , proszę doprowadzić do budynków przyłącza CO miejskiego a my do mieszkań na własny koszt doprowadzimy przewody. Firma dająca ciepło będzie zadowolona jak również mieszkańcy tego miasta, jedni, że nie muszą dźwigać węgla a drudzy, że smog się zmniejszył. Pozdrawiam
~,, 16-01-2017 15:05
W tym rzecz, ze nic nie można zrobić na siłę - w tym też podłączyć odbiorców do sieci. Muszą być takie zachęty ( finansowe) żeby ludziom się opłaciło zmienić sposób ogrzewania na sieciowe i MUSI BYĆ ONO TAŃSZE od innych sposobów ogrzewania. I tu jest pole popisu dla miasta. Ciepłownia jest (już nie miejska lecz własność ECO Spółki z o.o.) - dofinansowywać rozbudowę sieci cieplnej ( często tylko przyłącza , bo sieć istnieje) i podłączać budynki. Kasa, KASA, KASA..Spalanie gazu i oleju to też spaliny..
~Jacek56 16-01-2017 16:26
Ja mam piec olejowy zatruwam tyle co hybryda a płacę x4 to co Wy za ogrzewanie i gdzie tu jest promowanie ogrzewania eko ? W d..... tylko zawsze papiery musza byc zebym przypadkiem nie lał do auta tak to wyglada, liczy się interes a nie ekologia.
~@ 16-01-2017 10:35 | ~ 16-01-2017 21:36
a to z tego, ze jak beda wiedziec to nie pojda biegac, na rower, na spacer z dzieckiem kiedy bedzie duze zanieczyszczenie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ten etap remontu na Zamku Chojnik już zakończony

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Biskup odwiedził osadzonych

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
824
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%