MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Jeleniogórska uczelnia ma 15 lat

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 lipca 2013, 7:30
Aktualizacja: Środa, 17 lipca 2013, 7:22
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze obchodzi swoje 15–lecie istnienia. 1 lipca 1998 roku znalazła się wśród pierwszych ośmiu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, powołanych przez Prezesa Rady Ministrów pod nazwą Kolegium Karkonoskie. Oficjalne obchody jubileuszu zaplanowano w październiku br.

Uczelnia zaczęła od trzech kierunków: język polski, pedagogika opiekuńcza z wychowaniem fizycznym oraz elektronika i telekomunikacja. W pierwszym roku studia dzienne rozpoczęło 152 osoby, a zaoczne 113 osób.
Funkcję pierwszego rektora Kolegium Karkonoskiego powierzono Tomaszowi Winnickiemu. Na stanowisko prorektora wybrano Henryka Gradkowskiego, natomiast na stanowisko kanclerza - Grażynę Malczuk.

Obecnie uczelnia kształci w kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filologia angielska i germańska, pedagogika opiekuńcza i resocjalizacyjna, wczesnoszkolna i przedszkolna, fizjoterapia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne edukacja techniczno –informatyczna oraz edukacja techniczno –informatyczna. Posiada również w wydział przyrodniczo- techniczny.

Uczelnia ma własną, nowoczesną halę sportową noszącą imię Jerzego Szmajdzińskiego, oddaną do użytku w 2011 roku, a wybudowaną na miejscu dawnych stajni wojskowych, magazynów oraz wyeksploatowanej hali sportowej. Studenci mogą też korzystać z krytej pływalni wraz z centrum rehabilitacyjnym (basen oddano do użytku 12 października 2012 roku.)

Szansę szybkiego rozwoju młodym ludziom daje też Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej z pełnym wyposażeniem w sprzęt multimedialny i dostępem do Internetu dla każdego studenta, a wygodne studiowanie zapewnia własny akademik uczelni.

- Porównując do lat poprzednich uczelnia bardzo się rozwinęła - mówi Katarzyna, studentka pielęgniarstwa. - Wszystko jest teraz w jednym miejscu, kiedyś Kolegium było rozproszone po całym mieście, jeśli ktoś na zajęciach w-f wybrał basen to musiał jeździć do szkoły nr 11, teraz zajęcia dostępne są na terenie kampusu. Brakuje tylko magisterki – dodaje studentka.

Zanim jednak powstała tak szeroka gama kierunków kształcenia oraz bogata baza, Uczelnia przeszła długą drogę rozwoju. To najważniejsze z nich:
W lutym 1999 powołano Instytut Techniki. Rok później w ramach struktur organizacyjnych Kolegium Karkonoskiego funkcjonował Instytut Języków Zachodnich i Instytut Edukacji Medycznej. Utworzono nowe specjalności, co rozpoczęło proces łączenia się z Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Jeleniej Górze, natomiast Instytut Edukacji Medycznej powstał z przekształcenia policealnego Zespołu Szkół Medycznych w Jeleniej Górze – Cieplicach.

W roku akademickim 2000/2001 działalność rozpoczął Instytut Edukacji Medycznej i Instytut Języków Zachodnich. Zajęcia dydaktyczne IEM prowadzone były w obiektach Zespołu Szkół Medycznych im. Anny Rydlówny w Jeleniej Górze – Cieplicach przy ul. Leśnej 5. Kompleks przy ul. Leśnej obejmował budynek dydaktyczny z salą gimnastyczną oraz budynek internatu ze stołówką. Pojawiły się tym samym nowe możliwości, a mianowicie przebudowanie sal na audytorium, przekształcenie internatu w dom studencki i jego rozbudowa, a docelowo przekazanie tych obiektów przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego na własność Kolegium Karkonoskiego.

10 października 2000 roku odbyła się inauguracja roku akademickiego, połączona z uroczystym otwarciem nowej siedziby rektoratu w Cieplicach przy ul. Zamojskiego 7.
Podczas inauguracji roku akademickiego, 2 października 2001 roku, nastąpiło otwarcie obiektu przy ul. Cieplickiej 16 z przeznaczeniem dla Instytutu Techniki.

7 października 2002 roku podpisano porozumienie pomiędzy Uczelnią, a Agencją Mienia Wojskowego oraz miastem Jelenia Góra na zagospodarowaniu majątku zlokalizowanego przy ul. Lwóweckiej 18 w Jeleniej Górze na cele dydaktyczne Kolegium Karkonoskiego.
Inaugurację roku akademickiego 2003/2004 połączono z uroczystością otwarcia nowego kampusu uczelni przy ul. Lwóweckiej 18 oraz pięcioleciem działalności Kolegium Karkonoskiego.

4 grudnia 2010 roku zmieniła się nazwa Uczelni na Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze.
Warto dodać, że studenci mogą liczyć na pomoc materialną, w tym stypendia socjalne, specjalne dla osób niepełnosprawnych czy stypendia rektora dla najlepszych.

KPSW umożliwia też kształcenie osobom niepełnosprawnym, oferując im wyjątkową pomoc w edukacji i rehabilitacji zdrowotnej.

W trakcie roku akademickiego oraz w czasie wakacji studenci mogą wyjeżdżać na pobyty zagraniczne: międzynarodowe konferencje, seminaria, spotkania młodzieży i obozy. W ramach Akademickiego Centrum Koordynacyjnego (ACC) w Euroregionie NYSA (ERN) studenci KPSW co roku biorą udział w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców Szkół Wyższych ERN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wsparcie dla samorządów  

Ciepło bardziej eko

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Brunner 16-07-2013 9:03
Szkoda, że nie ma studiów magisterskich - znacznie zwiekszyłoby to atrakcyjność uczelni.
~ 16-07-2013 9:49
DOLNOŚLĄZAK. Serdeczności dla Uczelni oraz jej kadry dydaktycznej, z życzeniami dalszego rozwoju. W publikacji zabrakło informacji o uczelnianym radiu oraz kierującym nim znanym redaktorze. Zabrakło też informacji o rewelacyjnych adeptach polonistyki, z których niejeden odbywał praktyczna naukę zawodu /staż/ w zasłużonej dla społeczności jeleniogórskiej "Jelonce". Jestem przekonany, że brak tych informacji wynika z wrodzonej skromność redaktorów portalu i pani kanclerz Uczelni.
~ 16-07-2013 13:52
Slyszalem ze pracodawcy z calego swiata zabiegaja o absolwentow tej renomowanej placowki oswiatowej. Ciekawe czy ciezko sie tam teraz zostac mysle o studiach po ktorych mogl bym byc dalej bezrobotnym aktywnie poszukujacym pracy.
~Absolwent 16-07-2013 17:39
GŁÓWNĄ zaletą tej "UCZELNI" jest to, ŻE JEST Z NIEJ BLISKO DO URZĘDU PRACY i absolwenci tej "UCZELNI" mogą się SZYBKO i bez zbędnych formalności zaejestrować jako BEZROBOTNI. WSPÓŁCZUJę MŁODYM LUDZIOM.KTÓRZY TAM "STUDIUJĄ" ZA KILKA LAT ZROZUMIEJĄ SWÓJ BŁĄD.
~ 16-07-2013 19:04
Jak ktoś jest ..., to nawet po Harvardzie nie poradzi sobie na rynku pracy. A
~ 16-07-2013 21:07
znam dużo młodych osób, które ukończyły KPSW i pracę mają - jak się chcę to można osiągnąć wszystko ;)))
~gość II 16-07-2013 22:36
Ciekawe ile osób teraz studiuje na KPSW? Szkoda że nie wspomniano o połączeniu wydziałów bo chętnych nie było
~Brunner 16-07-2013 22:41
Do "Absolwent" - nie krzycz, wyłącz Caps Locka a jak jesteś niedojda to już teraz idź i rezerwuj kolejkę w pomocy społecznej.
~plackarz 16-07-2013 23:46
"ul. Zamojskiego" pierwsze słyszę w JG nie ma takiej ulicy... a jeżeli chodzi o siedzibę rektoratu, o której była mowa to pewnie mieliście na myśli ul. Zamoyskiego
rymcycymcy 17-07-2013 0:11
Plackarzu ! :) ...w myśl ustawy o języku ojczystym autorzy artykułu krzewią poprawność językową. A tak w ogóle, to pomyśl o poradzie specjalisty !!! :) ...bo jak juz tutaj przeczytałem ...to ktoś, kto nadużywa wykrzykników i wielokropków jest ...skrzywiony emocjonalnie !!! :) ...i własnie w Twoim komentarzu do zauważam ! :)
~plackarz 22-07-2013 9:01
niestety kolego nie zabłysnąłeśto są 2 różne nazwiska i dwie różne osoby jan zamojski i andrzej zamoyski

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Będą piękne widoki ze Zbójeckich Skał

Zamknięcie drogi Chełmsko Śląskie – Uniemyśl

"Weekend z deską"

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
822
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%