MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Jeleniogórską ścieżką filmową przez 115 lat dziejów kina

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 listopada 2011, 19:13
Aktualizacja: Czwartek, 10 listopada 2011, 7:54
Autor: RED
Fot. RED
– Chyba nie ma wśród państwa kogoś, kto by nie był w kinie – powiedział Ivo Łaborewicz do zgromadzonych dziś na otwarciu w Archiwum Państwowym wystawy poświęconej 115–letniej historii kinematografii w Jeleniej Górze. To okazja, by zobaczyć pamiątki z dawnych kin i przypomnieć sobie czasy ich świetności.

We wtorek, 10 listopada 1896 roku w dzienniku Hirscheberger Tageblatt ukazało się ogłoszenie zachęcające do zapoznania się z nowym wynalazkiem, kinematografem. Projekcja „żywych zdjęć” miała miejsce w „Concerthaus” przy Promenadzie. Na seans składały się obrazy zatytułowane, między innymi, „Bar w Paryżu” i „Tancerki”, zaś całości towarzyszył podkład dźwiękowy z „cudownego wynalazku”, fonografu Edisona.

Niemal 115 lat później w Archiwum Państwowym przy ul. płka Kazimierskiego w Jeleniej Górze otwarto wystawę będącą częścią projektu „Jeleniogórską Ścieżką Filmową”. Przedsięwzięcie to pomysł Agnieszki Romanowskiej z Książnicy Karkonoskiej, która – wspólnie z Ivo Łaborewiczem, Krzysztofem Kuczyńskim, Waldemarem Wilkiem z Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Natalią Zatką i Maciejem Bartkiewiczem i Towarzystwem Przyjaciół Jeleniej Góry, zorganizowała to niecodzienne wydarzenie.

Po muzycznym (filmowym) wstępie w wykonaniu duetu Seba i Pit, do obejrzenia wystawy zachęcił Ivo Łaborewicz. – Wszyscy kochamy kino a tą wystawą chcemy ocalić od zapomnienia to, co jeszcze z niego zostało, bo kin ubywa. W Jeleniej Górze działało kiedyś ich kilka, dziś ostały się dwa. W zamkniętej w ubiegłym roku „Marysieńce” dziś jest sklep z chińską tandetą – powiedziała Agnieszka Romanowska.

– Ekspozycja jest skromna, bo wprawdzie do kina chodziliśmy wszyscy, ale pamiątek zachowało się niewiele. Warto zauważyć, że jeleniogórska projekcja odbyła się w roku, kiedy po raz pierwszy w Paryżu zaprezentowano wynalazek braci Lumieres – dodał Ivo Łaborewicz, szef oddziału Archiwum Państwowego i zarazem prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry. Jak przystało na wystawę o kinematografii, została ona otwarta uderzeniem „klapsa” – jak na planie filmowym.

Wśród eksponatów znajdziemy jednak bardzo ciekawe archiwalia. Wśród nich plany dawnych kin (Kammer-Lichtspiele-Theater, jak nazywała się Marysieńka przed 1945 rokiem, Capitolu – dzisiejszego Lotu, czy też Apollo Theater – aktualny Grand, a wcześniej długoletnie Tatry). Można sobie przypomnieć także czasy działalności kina Turysta przy dawnej ul. 22 Lipca (dziś Piłsudskiego), Piast na placu Piastowskim, czy też kina Śnieżka w kompleksie koszar „Pod Jeleniami”.

Są stare bilety i programy, zarówno te sprzed 1945 roku, jak i te, które jeszcze w latach 60. i 70. sprzedawano w kasach jeleniogórskich. Nie brakuje fotosów z autografami (choćby Daniela Olbrychskiego), rozmaitych dokumentów obrazujących działalność kinematograficzną w naszym mieście. Zbigniew Dygdałowicz z Jeleniogórskiego Centrum Kultury dostarczył oryginalny projektor, dawniej używane kamery na taśmę filmową, a także sprzęt to wywoływania i montażu negatywów. Ciekawym uzupełnieniem wystawy są wspomnienia jeleniogórzan kina tyczące, wydrukowane i umieszczone na tablicach.

Po godz. 18 w sali widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej, miejscu gdzie przed 115 laty po raz pierwszy można było podziwiać „żywy” obraz z kinematografu, odbyły się projekcje dawnych filmów opracowane przez Waldemara Wilka. Można było także zobaczyć sondę uliczną zrealizowaną przez Macieja Bartkiewicza. O tej części projektu przeczytacie w osobnym materiale.

Ogłoszenia

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Zamknęli przedszkole z powodu koronawirusa

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Rodrygo 9-11-2011 20:55
Wszystko pięknie...wszystko super. Jednakże urok pryska przed drzwiami archiwum. Naprawdę wstyd... przed wszystkimi potencjalnymi gościami archiwum...Czy nikt nie widzi stanu tej drogi przed archiwum? Ani dojechać, postawić auta, dojść też ciężko - można nogę skręcić w tych dziurach. To psuje całą opinię o tej imprezie.
~bren 9-11-2011 23:26
Ta ulica psuje opinię o wszystkich prezydentach Jeleniej Góry, poczynając od Józefa Kusiaka. W środku nowego osiedla jest duży plac i według planu ma być zabudowany domami. A gdzie miejsca postojowe dla samochodów? Przybędzie ich znacznie więcej niż jest obecnie, kiedy będzie tutaj centrum administracyjne powiatu karkonoskiego. Znowu brak myślenia i działania perspektywicznego.
~Sylwia1 9-11-2011 23:30
a gdzie panie z regionalistki z Książnicy? Nie miały nic do dodania?
~sqandal 10-11-2011 8:04
jak sie nie ma co pokazać to się sięga do archiwum , strasznie ciekawe imprezy na swięto niepodleglosci

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Zatrzymany za narkotyki

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
500
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%