MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleniogórska apokalipsa – felieton

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 11 listopada 2007, 22:36
Aktualizacja: 23:17
Autor: Konrad Przezdzięk
Fot. TEJO
Co to będzie, kiedy pewnego dnia znajdziemy się w Jeleniej Górze rządzonej przez dzisiejszych nastolatków i nastolatki oraz nieco starszych – choć duchem wciąż młodych? Już słyszę pomruki z „Dziadów” Mickiewicza, że głucho wszędzie i ciemno wszędzie.

Niektórzy snują apokaliptyczne wizje jeleniogórskiej Sodomy i Gomory. Pewni obecni dwudziestolatkowie, starsi o lat naście lub dziesiąt rozpijać będą nastolatki piwem w pubach, bo im to przyzwyczajenie ze współczesności weszło w krew. Podtatusiałe wyrostki z Anno Domini 2007 zabazgrolą mury ratusza sprejem w takie, na przykład, swastyki. Wszystko bez kłopotu, bo władzę przejmą obecni kibole, którzy w sobotę uciekali z powiniętymi kocimi ogonami na widok policyjnych pałek.

Obowiązek szkolny zostanie zniesiony, a w mundurki Giertycha zostaną odziani nieliczni normalni ludzie, którzy za uczciwość będą pokutować w lochach gmachu „Żeroma” przekształconym w jeleniogórskie Alcatraz. Klawiszami będą obecne dzieci przedszkolne zdeprawowane w ramach oświatowej dezorganizacji. Na wszystko będzie spoglądał ze skweru przy cerkwi prawosławnej niedowidzący i zniedołężniały już Wilku, ogłoszony prezydentem miasta, który tam właśnie przeniesie swój gabinet.

Uff. Wizja, przyznacie – dość koszmarna, nawet przy moim pesymizmie. Czy realna? Różnie być przecież może, bo przecież nikt się nie spodziewał, że sfrustrowany malarz pejzaży Adolf Hitler przeistoczy się w cynicznego potwora ludobójcę, a poczciwy syn Dżugaszwilich zostanie despotą Stalinem siejącym terror po całej Europie Wschodniej, części Azji i na wyspie na Karaibach przy okazji. W Afryce częściowo zresztą też.

Dlatego różne scenariusze rozwoju naszej wielkiej i małej ojczyzny należy zakładać i przy żadnym głową nie kiwać mówiąc – E tam, bzdury ten TEJO wypisuje, jak zwykle zresztą, mądrala jeden.

Nasza młodzież bywa też świetna, wręcz doskonała. Choćby ludzie, którzy z takim poświęceniem organizują koncert, aby pomóc swojej chorej koleżance. Przykłady można mnożyć, choć wielu dobrych młodych ludzi pozostaje w cieniu anonimowości. A że złe wzorce bardziej są nośne, zawsze dobro przygłuszą. Niestety.

Może się też zdarzyć, że Wilka oświeci i zrobi doktorat na jeleniogórskim wydziale Akademii Ekonomicznej (wcześniej postara się o eksternistyczną maturę i prace magisterską z socjologicznych obserwacji ludu jeleniogórskiego z perspektywy skweru przy Klonowica przez pryzmat pustego dna butelki po tanim winie).

Oświecony Wilku może będzie lepszym prezydentem od obecnego? Może kibole się nawrócą i jak pobożne owieczki zaczną pracę od podstaw nad własnymi charakterkami? A dwudziestolatki dojdą do wniosku, że sączenie piwa z siksami niekoniecznie przystoi dorosłym facetom i znajdą innych towarzyszy, lub towarzyszki biesiad? I przyszła władza jeleniogórska nam wszystkim, podstarzałym już obywatelom grodu nad Bobrem, krainę mlekiem tą rzeką płynącą.

Warto czasami sobie historycznie pomarzyć konfrontując dawne oczekiwania z ich rzeczywistym spełnieniem. Wypada chyba też posnuć wizje, co by było, gdyby.
Historia jest nauczycielką życia – głosi łacińskie porzekadło. Złośliwiec dopowiedział: – która jeszcze nigdy nikogo niczego nie nauczyła.
Może czas to zmienić?

Ogłoszenia

Czytaj również

Ironman u osadzonych

Pociągiem pojedziemy do Skalnego Miasta

Porażony prądem na słupie energetycznym

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~:) 11-11-2007 23:14
straszna wizja, ale bardzo realistyczna ... :)
~Czarny 12-11-2007 2:46
Trzeba by wtedy ogrodzić miasto lub jego czesc murem i niech sobie zyją i robią co chcą...była by taka jakby 13 dzielnica
~jelgór 12-11-2007 8:05
Kto to jest Wilku, bo nie jarzę?
~autochton 12-11-2007 10:26
Kiedyś młodzi ludzie fizycznie dojrzewali długo ale intelektualnie byli lepiej rozwinięci. Obecnie rozwijają się szybko jednak tylko do kopulowania i degustowania alkoholu a intelektualnie jeszcze nawet 30 latki są na poziomie niegdysiejszych 10 letnich dzieciaków. Widzimy na codzień ich wysoki intelekt.
~Mimi 15-11-2007 23:04
A ja uważam, że po prostu i autor i komentujący są uprzedzeni do współczesnej młodzieży. Pamiętajcie, że wy też byliście w ich wieku i pewnie byliście tacy sami, tylko teraz wstydzicie się przyznać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kto będzie realizował inwestycje na Polanie Jakuszyckiej?  

Więcej na zabytki

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

List Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka do jeleniogórskich pedagogów

Protest oświaty

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
709
Tak
66%
Nie
31%
Nie wiem
3%