MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleniogórscy strażnicy graniczni rozbili grupę przestępczą

Wiadomości: Region
Piątek, 1 lutego 2013, 9:36
Aktualizacja: 9:58
Autor: 112
Fot. Archiwum SG
Funkcjonariusze straży granicznej z jeleniogórskiej placówki wraz z kolegami z innych państw zatrzymali łącznie 103 osoby podejrzane o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, zajmujących się nielegalnymi migracjami. Działania tzw. Common Action Day prowadzono równocześnie na terenie 10 państw europejskich oraz w Kosowie.
Zatrzymania rozpoczęły się we wtorek (29 stycznia br.). Funkcjonariusze jeleniogórskiej placówki straży granicznej współpracowali strażnikami z Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Kosowa, Niemiec, Słowacji, Turcji, Austrii, Węgier i Szwajcarii.

- Łącznie zatrzymano 103 osoby. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze zatrzymali dwóch Polaków poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) – informuje por. SG Renata Sulima, rzecznik prasowy komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. – Jeden z nich został zatrzymany we wtorek, drugi w czwartek (31.01) – dodaje por. SG Renata Sulima.

Wszystkie zatrzymane osoby podejrzane są o udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się organizacją nielegalnej migracji do krajów Europy Zachodniej przez Turcję i rejon Bałkanów Zachodnich.

- Przerzuty obywateli m.in. Afganistanu, Iraku, Pakistanu, Syrii i Turcji odbywały się drogą lądową i morską - w tirach, samochodach osobowych, łodziach - najczęściej w ukryciu. Cudzoziemcy posługiwali się także sfałszowanymi dokumentami tożsamości, odnotowano również przypadki zawierania fikcyjnych małżeństw – wylicza por. SG Renata Sulima. - Tylko w Austrii i na Węgrzech zatrzymano ok. 7500 nielegalnych migrantów. Opłaty za przerzut sięgały tysięcy euro - kwota ta uzależniona była od stopnia skomplikowania przerzutu.W ramach działań przeszukano 117 mieszkań, zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, oświadczenia bankowe, broń i amunicję oraz ponad 175 tys. euro w gotówce – dodaje rzecznik SG.

Działania - tzw. Common Action Day - koordynowane były przez Europejski Urząd Policji Europol, gdzie, w dniu zatrzymań, utworzono Międzynarodowe Centrum Koordynacyjne, z ramienia którego działania funkcjonariuszy wspierali oficerowie łącznikowi stacjonujący w Europolu, w tym oficer łącznikowy straży granicznej.

Podjęcie tych działań wynikało z wcześniej prowadzonych działań w 14 krajach - Austrii, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski (Straż Graniczna - Zarząd Operacyjno-Śledczy KGSG ), Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowie, w ramach projektu FIMATHU. Celem projektu było zwalczanie nielegalnej migracji w rejonie Bałkanów Zachodnich.

- Bieżąca wymiana informacji, spotkania i analizy przygotowywane przez Europol, pozwoliły na zebranie wystarczającej ilości materiałów, aby przeprowadzić wspólne zatrzymania - jedne z większych, skoordynowanych na poziomie europejskim, działań przeprowadzonych w stosunku do grup przestępczych organizujących nielegalną migrację. Wzięło w nich udział 1.200 funkcjonariuszy, w tym 23 ze Straży Granicznej – dodaje por. SG Renata Sulima.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Od jutra Jarmark Bożonarodzeniowy

Śmiertelny wypadek na quadzie

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 1-02-2013 11:18
ciekawe skąd ci biedni emigranci brali na to kasę hehe - co za brednie znowu CIA działa
~X 1-02-2013 12:30
Taaa CIA i FSB, KGB, ABW , Policja, Straż Miejska, Wiejska , oraz Gminna. Chyba specjalnie im płacą , żeby później mieć co w mediach pokazać?!
~do 11:18 1-02-2013 12:34
Mało wiesz baranku,tam całe wiochy się zrzucają żeby choć jeden trol dostał się na Zachód i w ramach wdzięczności zciągnął potem całą resztę.Dlatego UK czy Francja mają dziś miliony tego w swoich krajach.Więc daruj sobie teoryje spiskowe o cia bo ośmieszasz się jak zwolennicy sztucznych mgieł i ci od końca świata w 2012.
~x 1-02-2013 17:16
Nie ma takiego państwa jak Kosowo,to jest prowincja Serbii.Ziwie Srbia.
~ 1-02-2013 19:32
zeby taki jeden wyjechal to czla rodzina sie zapozycza ale on bez kasy nie ma co wracac bo go odszczela dlatego tak pchaja sie na zachod.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kierowca uciekał, bo był pijany

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Dzielnicowi zatrzymali poszukiwanego

Piaskarka w rowie

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
861
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%