MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Jeleniogórscy inwalidzi wzroku: Musi nas czekać ciemność?

Wiadomości: Jelenia Góra/Kraj
Poniedziałek, 14 lipca 2014, 7:43
Aktualizacja: Wtorek, 15 lipca 2014, 7:18
Autor: KSON
Takie pytanie codziennie w Polsce zadaje sobie, otoczeniu i lekarzom kilkaset tysięcy pacjentów chorujących na różne odmiany degeneracji siatkówki i nerwu wzrokowego. Jeszcze kilka lat temu skutecznie w ramach procedur NFZ na oddziałach okulistycznych szpitali całej Polski prowadzono tzw. odżywcze kuracje siatkówki. Metoda ta została zakwestionowana przez byłego głównego konsultanta okulistycznego kraju i pewno na tej podstawie NFZ wycofał je z procedur. Jeleniogórscy inwalidzi wzroku interweniują!

Odżywcze kuracje siatkówki polegały one na przyjmowaniu przez chorych w okresie 10 - dniowej hospitalizacji kroplówek z lekiem np. Polfilin lub Trental. „Zawsze po tych zabiegach czułam się lepiej, a widzenie poprawiało się o 1, a nawet 3 rzędy” - mówi 63 - letnia Józefa. S ze Szklarskiej Poręby. Tę opinię potwierdzają liczni inwalidzi wzroku współpracujący ze Stowarzyszeniem Inwalidów Wzroku i Polskim Związkiem Niewidomych

Marian Baczyński ze Świeradowa rozróżniający tylko światłocień nie może się dostać od kilku lat na takie leczenie, bo nie ma go w procedurach. Metoda ta została zakwestionowana przez byłego głównego konsultanta okulistycznego kraju i pewno na tej podstawie NFZ wycofał je z procedur. Tymczasem powszechną opinią jest fakt, że metoda ta pomaga, o ile nie ratować wzrok, to przedłużyć jego funkcjonowanie. Z uwagi na inne przepisy medyczne nie można takich zabiegów przyjmować poza szpitalem.

Co na ten temat mówią specjaliści?

W charakterystykę przebiegu poszczególnych chorób okulistycznych wpisany jest zmniejszony przepływ przez naczynia zaopatrujące gałki oczne oraz struktury tkankowe im towarzyszące. Przyczyny takiego stanu rzeczy są rozmaite. Są to patologie zależne od nieprawidłowych warunków anatomicznych tak jak np. krótkowzroczność degeneracyjna jak i inne, u których podstaw leżą różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne, nierzadko o podłożu genetycznym np. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Zarówno farmakologiczna jak i fizykoterapeutyczna (zwiększająca penetrację leków np. jonoforeza) ingerencja wpływająca na poprawę perfuzji naczyniowej okolicy oczodołowej ma za zadanie polepszenie odżywienia i dotlenienia delikatnych, zmienionych chorobowo tkanek, a także umożliwienie im pozbycia się w zwiększonym stopniu toksycznych produktów przemiany materii. Działania te mają za zadanie spowolnienie toczącego się procesu chorobowego, a tym samych możliwie długie zachowanie funkcji wzroku, co nie jest bez znaczenia w kontekście przedłużenia czasu aktywności zawodowej. Dla osób z bardziej zaawansowanymi zmianami chorobowymi jest to niekiedy jedyna szansa na zachowanie resztek widzenia, stanowiących o możliwości funkcjonowania w zakresie niezbędnym do realizacji swoich podstawowych potrzeb życiowych.

- Biorąc powyższe pod uwagę, a także w oparciu o pozytywne doświadczenia pacjentów spróbujemy zebrać te fakty, które być może wpłyną na decyzję NFZ i Ministerstwa Zdrowia, o przywróceniu kuracji odżywczych. Z takim wnioskiem – mówi Mirosława Jośko, sekretarz Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze - zwróciliśmy się do Agencji Technologii Medycznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Kliniki i Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prosząc także o wsparcie inne organizacje pozarządowe, m.in. Polski Związek Niewidomych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Maseczki dla szpitala

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~BEZDOMNY 14-07-2014 8:37
Macie radną Grażynę Rehlis i co ona na to??
~gluś 14-07-2014 8:43
pisanie to jedno a realna pomoc to drugie czy kson nie może zebrać pieniądze dla Pana Mariana lub przekazać mu z 1% ?
~Pioter 14-07-2014 9:02
A mnie wyleczono szybko lekarz ZUS zabrał mi po prostu rentę a choruje na zanik nerwu wzrokowego jestem cudownie uzdrowiony pozdrawiam
~gluś 14-07-2014 11:44
wszyscy mieszkańcy mamy radną Grażynę Rehlis tak jak dwudziestu paru innych radnych tego miasta co to za osobiste wycieczki ?
~jj 14-07-2014 12:28
Na operację zaćmy czeka się 5-6 lat. Przy tym NFZ podpisuje umowy na rok, oznacza to, że szpital nie wie czy będzie miał kontrakt w przyszłym i kolejnych latach. Nie chcę przypominać jakiej partii to zawdzięczamy ale przypomnę pierwszego ministra, który szczególnie się zasłużył w reformowaniu reformy - Łapiński czy coś podobnego.
~ 14-07-2014 15:19
Miara kultury narodu jest podejscie do ludzi starych i chorych oraz zwierzat, ktore sa w potrzebie. Wszystko jasne, Polaszki???
~ 14-07-2014 21:04
Niepełnosprawni już nic nie mają.Zadnych ulg żadnych przywilejów,( np w kolejce stoi się jak kazdy) żadnej pomocy a teraz coraz mocniejsze ograniczenia leczenia. Karta parkingowa praktycznie zlikwidowana, renty odbierarane ,zasiłki opikuńcze też.Takie państwo i takie życie z bólem ślepotą kosztownymi lekami i .......?.. z drwinami od rządu począwszy. Czy to z tych naszych groszy ministrowie płacą po 1500 za 1 kolację?
~paradise 14-07-2014 21:18
NFZ to złodzieje, zabierają pieniądze, które należą się chorym ludziom!!! Oto rządy tuskokomuny!
~AD966 15-07-2014 7:15
Z dniem 30 listopada tracą wazność dotychczasowe karty inwalidów do darmowego parkowania na kopertach .Będą wydawane nowe ,ciekawi mnie czy się unormuje sytuacja w Jeleniej?
~ 15-07-2014 8:23
Tuskokomuna powiadasz...hm. A KTO WAM GO WYBIERA??? Jak chcecie, tak macie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Czyżby Andrzej Duda?

Cieplickie place

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Niewybuch w Złotoryi

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
503
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
14%