MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Jeleniogórscy cykliści: stale mamy „pod górkę”

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 kwietnia 2014, 7:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 14:04
Autor: Angela
Fot. Angela
– Nie mamy dróg rowerowych i w najbliższych latach pewnie nie zmieni się wiele, dlatego trzeba wydzielić pasy dla cyklistów z boku jezdni tak, jak w Niemczech – mówi pani Krystyna z Osiedla Orle w Cieplicach, która dużo jeździ rowerem. Czy jest szansa na poprawę bezpieczeństwa miłośników jednośladów?

O tym, że cykliści na jeleniogórskich ulicach nie czują się bezpiecznie, wielokrotnie przekonywali nas nasi Czytelnicy. - Kierowcy w ogóle nie uważają na rowerzystów, często zajeżdżają nam drogę, omijają tuż przy rowerze, a nawet kiedyś na łuku drogi kierowca zepchnął mnie do rowu – skarżył się pan Andrzej z Zabobrza.
Pan Dariusz na rowerach spędza sporo czasu z całą rodziną. – Wybieram drogi rowerowe, ale nie ma jeszcze żadnych połączeń tych dróg ze sobą – mówi. – Dojeżdża się do pewnego punktu, a dalej trzeba jechać ulicą. To bardzo niebezpieczne – dodaje.

Dlatego pani Krystyna proponuje - wydawałoby się - rozwiązanie najprostsze: wydzielenie z pasa jezdni części dla cyklistów. - To niewiele kosztuje i zwiększa bezpieczeństwo – mówi cyklistka.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach – wyjaśniają drogowcy. Bo rozwiązanie, mimo że proste i stosowane w wielu miejscach w Europie, niestety na jeleniogórskich drogach się nie sprawdzi. - Mamy za wąskie ulice by wydzielać z nich pas dla cyklistów – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jelenie Górze. – To przyniosłoby skutek dokładnie odwrotny. Nie tylko nie poprawiłoby bezpieczeństwa cyklistów, ale zwiększyłoby zagrożenie dla kierowców samochodów – mówi wiceszef zarządu dróg.

Niestety optymistycznie nie zapowiadają się również tegoroczne prognozy dotyczące budowy nowych dróg rowerowych. Na ten cel w budżecie miasta zabezpieczono bowiem tylko 100 tys. zł. – To niby dużo, ale mało – mówi Jerzy Bigus. – Tych pieniędzy wystarczy tylko na dostosowanie kilku chodników do potrzeb cyklistów czyli oznakowanie, obniżenie krawężników, poprawę nawierzchni. Jest kilka gotowych projektów budowy dróg rowerowych, ale nie ma środków na ich realizacje. Przykładem jest trasa od ul. Sudeckiej, przez Wolności, Osiedle Czarne do Cinciały – dodaje.

Prezydent Marcin Zawiła podkreśla, że miasto cały czas walczy o pieniądze zewnętrzne na drogi rowerowe. W tzw. międzyczasie z pieniędzy własnych chce natomiast łączyć istniejące odcinki m.in. dostosowując chodniki do jazdy rowerem. Za dwa tygodnie przedstawiciele zarządu dróg mają się skonsultować z cyklistami w sprawie wydania 100 tys. zł. – Jeśli okaże się, że tych pieniędzy będzie za mało, będę wnioskował o zwiększenie tej kwoty – mówi prezydent Marcin Zawiła.

Sonda

Czy Jelenia Góra jest przyjazna dla cyklistów?

Oddanych
głosów
282
Tak
21%
Nie
79%

Ogłoszenia

Czytaj również

Trio Vocalis operetkowo w Parku Zdrojowym

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Harcerze ratowali turystę

Komentarze (99) Dodaj komentarz

~ 3-04-2014 8:06
Cykliści w JG notorycznie łamią prawo, jeżdżąc po zmroku bez świateł, lub z światłami migającymi jak ufo. Nie mają odblasków, o kaskach nie wspomnę. Dlaczego policja to toleruje? Kierowcom aut nie odpuszcza...
~ 3-04-2014 8:08
...i jeszcze chciałbym dodać, że nie korzystają z dróg rowerowych wzdłuż ulic wolności i Karola Miarki, tylko się pchają środkiem dróg, spowalniając auta i tworząc nierzadko zagrożenie na jezdni.
~Yrezi Rewor 3-04-2014 8:15
Świat dostrzegł juz rosnaca popularność roweru... Jelenia Góra odstaje pod tym względem od cywilizowanych miast bardzo mocno!!! Jednak prawda jest taka, iż w Jeleniej są warunki do wytyczenia tras rowerowych, jedynie woli osób za to odpowiedzialnych brak absolutnie! Postrzegają Cyklistów jako zło konieczne, natrętnych ludzi co, coś tam od nich chcą... Przejazd rowerem przez Jelenią Górę zgodnie z przepisami, to bardzo niebezpieczna czynność... Jeżdze po Jeleniej tylko jeśi muszę. Całe szczęście, że za "rogiem" są Góry Izerskie... Raj dla Cyklistów i tego nikt nam nie odbierze:-) Ps. Jelenia... Rowerową stolicą... Ech;-)
~ 3-04-2014 8:18
Na Sobieszowskiej i Oginskiego mimo, że jest droga dla rowerów to jadą ulicą.
~Do 08;06 3-04-2014 8:20
Kolego... przepisy sie zmieniły UFO jest już dopuszczalne, a kaski nigdy nie były obowiązkowe, wiec może dlatego policja to toleruje.., tak odpowiadając na Twoje pytanie;-) Ps. z tym środkiem drogi to przesadzasz, Ty mały frustracie..:-)
~18 sqandal 3-04-2014 8:26
.... droga pani Krystyno z Cieplic tu nie sa Niemcy tylko poniemieckie ziemie i nigdy nie będzie tak jak w innych krajach. Tu bieda nie ma na nic kasy ( no może na propagande tam ciut mają ) Rowerowe scieżki to takie proste ale nie dla naszej wladzy , rozbijają się wypasionymi furami a cykliści no na polne drogi jak was jeszcze nie pogonią wsiowe psy. Cięzkie jest życie rowerzysty w stolicy rowerowej jaką się szczyci Jelenia Góra , bzdura a nie ztolica
~ 3-04-2014 8:26
Jelenia Góra to przecież rowerowa stolica polski wiec czego chcecie jeszcze? To powinno wam wystarczyc!
~buba 3-04-2014 8:41
W tej rowerowej stolicy Polski po ścieżkach rowerowych jeżdżą crossowcy na swoich ryczących maszynach. Pytanie - gdzie jest wiecznie dopominająca się o podwyżki policja i równie głośno ostatnio krzycząca w tej sprawie straż miejska. Pewnie zjawi się, kiedy jakiś rowerzysta, biegacz albo dziecko idące z rodzicami na spacer - zginie. O kulturze nie wspomnę, bo tej po prostu większość nie ma.
~Romecik 3-04-2014 8:44
Też jestem rowerzystą i jestem za wydzieleniem pasów i więcej ścieżek rowerowych !!!!
~rowerzysta jg 3-04-2014 8:53
We Wrocławiu też są wydzielone pasy dks rowerów Taj jak np. w Berlinie
~rowerzysta jg 3-04-2014 8:58
Drodzy rowerzysci nie wiem czy macie swiadomość że znak drogi dla rowerów jest znakiem nakazu zobowiązującym jazde scieżką rowerową Jesli jedziemy obok drogą to grozi nam mandat Też kiedyś nie wiedziałem
~kiero-rowerzysta 3-04-2014 9:06
Ostatnie moje zdarzenie z rowerzystą na Wolności stają auta na 2 pasach a środkiem spośród nich wyjeżdża roweżysta wprost pod koła auta z wyjeżdżajacego z boku. Notorycznie cykliści jeżdżą po 2 i 3 dorosłe osoby obok siebie, na to też policja nie reaguje, mimo że zapis w prawie mówi o 2 osob w wyjątkowych sytuacjach. I jeszcze rodzice pozwalający jechać dziecku po ulicy ze swojej lewej strony. Ludzie czy wy nie macie wyobraźni dziecko zawsze od strony chodnika. Też jeżdżę rowerem i wiem że jest wiele dróg bocznych można dojechać do Jeleniej omijając Wolności.
~gw 3-04-2014 9:07
Dziwne, że we Wrocławiu dało się takie pasy wydzielić i nawet zamontować na większych skrzyżowania specjalną sygnalizację świetlną dla rowerzystów. JG jest w tym temacie daleko za cywilizowanym światem.
~biker 52 3-04-2014 9:12
W Jeleniej nigdy nic nie można zrobić, zawsze jest jakiś problem, tak jak było na ul. Lubańskiej, dwa malutkie chodniczki a nic dla rowerzystów. Już tyle razy były robione plany ścieżek rowerowych i niewiele z tego zrealizowane, a wystarczy popatrzeć ilu ludzi korzysta z tych niewielkich odcinków ścieżek rowerowych. Ciągle tylko narzekania, że nic nie można zrobić, typowe w Polsce.
~Dlaczego nie 3-04-2014 9:12
Może najlepiej by było gdyby tak zrobić tylko ścieżki dla samochodów a rowerzyści mogli się bezkarnie panoszyć na wszystkich drogach. Wyjątkowo wnerwiają mnie rowerzyści przepychający się przed samochody stojące na światłach aż mnie noga świerzbi żeby tak któremu nakopać za hamowanie ruchu.
~kokospoko 3-04-2014 9:15
Wiecej rowerzystów to mniejsze korki czystrze powietrze i spokojniejsze ba nawet bezpieczniejsze centrum. Wszystkim powinno na tym zależeć ale jak sie okazuje nie władzy w mieście. więc można wysnuć wniosek, że ci ludzie tam są tylko po to żeby zarobić a sie nie narobić. Gospodarze phi.
~cóż 3-04-2014 9:22
od czasu reformy samorządowej (ok. 30 lat temu), żaden z urzędujących prezydentów w Jeleniej Górze ani szefowie merytorycznych wydziałów (tutaj bz.) nigdy nie jeździli na rowerach i wszystkie pozorowane (nieskuteczne) działania były dla nich złem koniecznym; ale za to od wymyślania haseł (rowerowa stolica, perła Karkonoszy, termy, ...) mamy bardzo dobrych specjalistów
~ 3-04-2014 9:23
do ~ w Jeleniej droga dla rowerów jest tylko na krotkim odcinku w rejonie "grzybka". Przy Sobieszowskiej, Ogińskiego, Karola Miarki, Wolności na niektórych odcinkach są tylko twory zwane ścieżką pieszo-rowerową, którą zgodnie z nowym prawem drogowym nie ma obowiązku jeżdzić !!!
~Gach 3-04-2014 9:25
Ktoś tu wyżej napisał, że nie robi się ścieżek dla rowerów bo jest bieda w narodzie...No rzeczywiście, jest bieda ale chyba raczej w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów. Bo czy w narodzie ? Wystarczy popatrzeć na ulice ile aut przybywa, w godzinach szczytu jak zakorkowana jest Jelenia Góra, wystarczy popatrzeć na parkingi przed hipermarketami jak kierowcy pakują pełne wózki towarów do bagażnika. No rzeczywiście bieda aż piszczy...
~anonim1 3-04-2014 9:48
Do wszystkich kierowców!!! 1.Mam obowiązek jeździć drogą rowerową jeśli biegnie wzdłuż ulicy.Tak,ale większość z nich to są dukty pieszo-rowerowe,a nie drogi dla rowerów,więc mam prawo jechać ulicą!!! 2.Jak wyprzedzacie,to min.1m od rowerzysty.Żeby się któryś nie zdziwił, jak mu szybę wybiję jak będzie za blisko!!! 3.Światła w rowerze???Tak,ale poczytajcie dokładnie przepisy.Włączone tylko od zmroku do świtu itd...
~term 3-04-2014 9:58
Nie będą jechał ścieżką rowerową np wzdłuż Karola Miarki. Jeżdżę na rowerze szosowym, robię trasy po kilkadziesiąt kilometrów i nie będą wybijał się z rytmu wjeżdżał na ścieżkę, która ma 0,5 km długości a wjazd na nią jest zatarasowany krawężnikiem, który niszczy koła w rowerze szosowym.
~do 09;48 3-04-2014 10:03
Mimo, że mnie też denerwuje wyprzedzanie mnie na centymetry, to z ta szyba nie radzę, bo mimo, że to Tobie ktoś bespośrednio zagraza, to swoim czynem niestety Ty narobisz sobie problemów! Takie życie:-(
~ 3-04-2014 10:06
Sorry term, ale czasem warto wybić się z rytmu, aby inni nie "wybili" Cie z drogi... Moim zdaniem jazda rowerem po polskich drogach, to igranie ze śmiercią...
~Grzes. 3-04-2014 10:17
Jestem i rowerzystą i kierowcą i nawet pieszym. I w każdej z tych ról staram się zrealizować swoje zamiary - tzn. przemieścić się z punktu A do punktu B. Na razie jakoś udanie to wychodzi pomimo różnych sytuacji na "styku". Jest ciasno i jest niebezpiecznie na niektórych odcinkach ulic miasta. Trzeba uważać i poruszać sie na jezdni w sposób przewidywalny dla innych wokół, zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Jelenia Góra i jej okolice reklamowane są w :radiowej "trójce"jako rowerowa stolica Polski, ale chyba na wyrost. Użytkowników dróg tak rowerowych jak i samochodów jest znacznie więcej niz gdy projektowano ruch uliczny. Dlatego należy wzmocnić nacisk na włodarzy by wieloletnia darmowa promocja radiowa naszego regionu przełozyła się na fakty i by Jelenia Góra była wzorem dla innych miast.
~anonim1 3-04-2014 10:27
Do ~term Ja też jeżdżę na "szosie" i popieram to, co piszesz!!! Powtarzam 99% to są dukty pieszo-rowerowe i nie mam obowiązku po nich jechać!!! A co do wybicia szyby...nie boję się!!!...... nic mi nie zrobicie!!! Problem to będzie miał ten głupi kierowca!!!
~znafffca 3-04-2014 10:40
Miłośnicy p...łów (lub bliskiego kontaktu z p...łami), sami są sobie winni. Nie tylko nie przestrzegają przepisów, ale stwarzają potężne zagrożenie dla pieszych, jeżdżąc po chodnikach nie na zasadzie konieczności, a ustalonej przez siebie normy. Jeden na 10 przechodzi z rowerem po pasach, wciskają się nawet między ludzi idących parami. Znajomej wariat na rowerze wjechał między nią a prowadzonego na smyczy pieska. Zanim rozplątali wszystko - pies odszedł. Obok kościoła Wojciecha, po drodze w dół, gnają i 60/h. Dwie starsze osoby zostały tam poważnie ranne w zderzeniach z wariatami na rowerach. Dlatego żadne pitolenie nie pomoże zmienić o nich zdania.Ludzie nie cierpią rowerzystów.Trzeba GŁÓWNIE ustanowić przepisy chroniące większość,a nie wynaturzoną, zdziczałą mniejszość.Ot i cała sprawa
~qaz 3-04-2014 10:49
jeżdżenie w 2 osoby obok siebie zajmując cały pas to nie tylko łamanie przepisów ale normalne chamstwo. nie róbcie tego bo kiedyś ktoś nerwowy nie wytrzyma i wam wjedzie w kółko. sam robię ok 1000 km rocznie na rowerze, wiem co mówię, obserwuje to na codzień i wq..... mnie takie naginanie przepisów. jak cię stać na obcisłe kolorowe ciuszki wypasiony kas i modne okulary (bo tacy łamią przepisy najczęściej) to niech cię będzie też stać na odrobinę kultury na drodze, jeśli już przepisy sa dla ciebie niczym.
~fazek 3-04-2014 10:55
qaz ... przepisy sie zmienily, mozna jechac obok siebie na rowerach a nawet trzeba aby chronic swoje zycie, kierowca chyba wie jak ominac np furmanke i inny wolnoporuszajacy sie pojazd wiec w czym problem. Jechanie w pojedynke zazwyczaj oznacza mijanie rowerzysty na grubosc lakieru. Inna sprawa ze nawet tutaj na forum widac agresje w stosunku co do rowerzystow. Do Europy jeszcze bardzo dalekooo a moze i coraz dalej ...
~qaz 3-04-2014 11:10
dobrze wiem że przepisy się zmieniły i wielu je wykorzystuje niewłaściwie, do mózgownicy pod wypasionym kaskiem zazwyczaj dociera tylko że "dopuszcza się" jechać parami a już nie dociera że "dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego" - WYJĄTKOWO. generalnie w przepisach jest zakaz jazdy obok siebie. wyjątkowo dla niektórych oznacza zawsze. i to mnie wkurza jako przede wszystkim rowerzystę a nie kierowcę samochodu. przez takich naginaczy przepisów cierpią wszyscy rowerzyści na których niektórzy kierowcy wyładowują swoją frustrację - polecam art 33 KD wszystkim
~qaz 3-04-2014 11:17
do znaffca - częściowo popieram cię jako aktywny rowerzysta. jednak nie zrzucałbym całej winy tylko na rowerzystów. zachowanie pieszych na drodze pieszo-ROWEROWEJ też jest dalekie od ideału a często złośliwe. pary nieraz celowo idą za rączkę całą szerokością widząc że jedzie rower, zmuszając do hamowania do zera, babcie nawet nie wiedzą że to jest także droga dla rowerów a więc zmieniając nagle kierunek marszu trzeba się odwrócić i popatrzeć czy nie wlezie się pod koła, pieski na 10 m smyczach to nie problem tylko rowerzystów ale i innych pieszych. bądźmy rozsądni wszyscy i pamiętajmy że każdy rowerzysta jest najczęściej także kierowca auta i zawsze jest pieszym i często na odwrót. wiec np jak jedziesz obok kolegi bokując cały pas to pamiętaj że jutro możesz ty być blokowany
~tłumaczenie 3-04-2014 11:18
taka wypowiedź człowieka z MZDiM to jest dyskwalifikacja !!! należy to rozumieć tak: obojętnie kto będzie rządził w mieście to z obecnymi urzędnikami i tak nic nie da się zrobić
~Anonim2 3-04-2014 11:39
Wprowadzić bezwzględne pierwszeństwo dla rowerzystów - wszędzie! Szczególnie tym bez odblasków, oświetlenia i przejeżdżających po przejściach dla pieszych! A na serio: kiedyś próbowałem dojażdżać do pracy rowerem, niestety w newralgicznych punktach (skrzyżowania) musiałem "wystawiać" się na kolizje z TIRami, autobusami itd. Miałem dość nerwów i "ulg", że tym razem się udało! Jelenia Góra w ogóle nie nadaje się na dłuższe jazdy rowerem po mieście.
~ 3-04-2014 11:54
no to się drodzy rowerzyści wyprowadzcie do Wrocławia i po problemie
~:-) 3-04-2014 11:55
w Szczecinie tez maja pasy dla rowerzystow, ale rowerzysci jednak wola srodek ulicy i ronda :-) i wyprzedzanie aut przed skrzyzowaniem z prawej strony, takiego bym puknal przy skrecie w prawo na rondzie, to z tego strachu, to uciekl do klatki obok zeby nie dostac opie…. :-)
~lepiej 3-04-2014 12:09
Wszyscy są dla siebie tacy uprzejmi... jak miło! W końcu każdy (no, prawie każdy) czasem jest pieszym, rowerzystą lub kierowcą samochodu - stąd pewnie wzajemne zrozumienie...
~kibic99 3-04-2014 12:57
Cykliści to drogowi terroryści ! Kiedyś milicja sprawdzała karty rowerowe,stan techniczny roweru,obowiązkowe oświetlenie itp.Jak coś było nie tak to wykręcała wentyle i po sprawie .A teraz zrobiono z nich święte krowy !
~Archi 3-04-2014 13:08
Widać, że połowa czytelników nie ma pojęcia o przepisach, to pewnie ta część sfrustrowanych kierowców którzy jak widzą rowerzystę na ulicy to trąbią. Otóż rowerzysta zobowiązany jest do korzystania tylko z DROGI ROWEROWE i to w przypadku gdy biegnie równolegle do ulicy i kierunku w którym się poruszamy. W Jeleniej jedyny fragment drogi rowerowej jest w okolicy Mechanika. Reszta to ciągi pieszo rowerowe, a po tym rowerzysta nie ma obowiązku się poruszać. Zresztą jak jadę rowerem 30 km/h to stwarzam na takim chodniku zagrożenie dla pieszych. Pora żeby kierowcy przyzwyczaili się do rowerów i zaczęli je traktować jak normalnych uczestników ruchu. Albo niech się przesiądą na MZK, będzie to z korzyścią dla wszystkich.
~Mortal komat 3-04-2014 13:42
Dzień dobry, chciałem się tylko pochwalić, że mieszkam w Bukareszcie, pozdrawiam.
~qaz 3-04-2014 13:43
jasne, a rowerzyści to kodeks drogowy pewnie znają na pamięć. zrozumcie w końcu że rowerzyści piesi, kierowcy to ta sama grupa ludzi, tylko występująca w różnych funkcjach w różnym czasie. krótko mówiąc, wszyscy na drogach zachowują się niewłaściwie, z nielicznymi wyjątkami tych co przepisów przestrzegają, a przynajmniej nie utrudniają życia innym, co nie zawsze jest równoznaczne z przestrzeganiem przepisów
~Yrezi Rewor 3-04-2014 13:46
Smutne jest to, iż człowik człowiekowi wilkiem:-( Nie ma dla mnie znaczenia czy ktoś jest kierowcą, cyklistą, czy pieszym... Dla mnie jest Człowiekiem, ktoremu należny jest szacunek! Szanujmy innych, a świat będzie lepszy... Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać... pozdrawiam:-)
~~rowerzysta 3-04-2014 16:06
Może niech napiszą o tym bo przydałoby się dlaczego na ścieżkach rowerowych rozwalają się na całą szerokość całe rodziny i nie ustępują miejsca rowerzyście, w końcu to ścieżka rowerowa a nie chodnik dla pieszych. Rozumiem niech chodzą ale niech wydzielą jakiś osobny pas dla pieszych czy coś, a nie, trzeba dzwonić na tych przechodniów, a jeszcze w niektórych miejscach oburzają się, np. na ulicy Jana Pawła koło PKS, gdzie wyraźnie widać rower namalowany na chodniku, że nie można jeździć po chodniku, zero tolerancji w tej Rowerowej Stolicy, po prostu wstyd.
~cyklista 3-04-2014 16:43
Ścieżki rowerowe we Wrocławiu wcale nie są lepsze od naszych. A wręcz gorsze. Wiem to, bo jeżdżę na rowerze i tam, i tu. To raz. Dwa: przystosowywanie chodników dla rowerów, o czym wspomina prezydent, mija się z celem. Po czymś takim nie da się jeździć szybciej (więcej niż 15-20 km/h) (co chwilę krawężniki, nierówna kostka, piesi obok których trzeba zwalniać itd.), przez co i tak trzeba jechać po ulicy. A wtedy już nie można, gdyż przepisy nakazują w takim wypadku jechać po drodze rowerowo-pieszej. Jest to więc w istocie pogorszenie warunków dla rowerzystów, a nie polepszenie. Jak już robić coś źle, to lepiej nie robić nic, a te 100 tys. wydać np. na ustawienie ławek przy już istniejących PRAWDZIWYCH drogach rowerowych (na Perłę, do Mysłakowic) albo załatanie dziur na nich.
~rattlehead 3-04-2014 16:44
ul. Sobieszowska, tam jest ścieżka rowerowa, a i tak znajdzie się jakiś głąb co jedzie ulicą !! . Rowerzyści pracujcie ciężej kupcie sobie samochody!!!!
~cyklista 3-04-2014 16:49
Cd. Chyba nie ma rasowego rowerzysty, który wolałby jechać po takiej "ścieżce rowerowej" bardziej niż po szosie. Przykłady takich spapranych ścieżek: obwodnica południowa, Miarki, Wolności, Sobieszowska. Na Sobieszowskiej jest wystarczająco dużo miejsca na wydzielenie pasów dla rowerów (i to po obu stronach drogi). Zamiast tego drogowcy woleli wyznaczyć trzeci pas (niespecjalnie tam przydatny), a rowery zepchnięto na nierówny chodnik z puzzli. Tak samo przy nowo budowanych trasach (obwodnica południowa, Miarki, teraz Spółdzielcza), gdzie nikt przecież nie każe drogowcom budować fuszerki - te nieprzydatne drogi rowerowe wzdłuż nich to tylko i wyłącznie efekt braku myślenia. Można było przecież wybudować normalny pas drogowy oddzielony trawnikami, po których poruszaliby się rowerzyści.
~cyklista 3-04-2014 16:58
Cd. Jedyna dobra droga rowerowa wybudowana w ostatnich latach to jest wzdłuż Konstytucji 3 Maja (taka byłaby w 100%, gdyby nie poruszali się po niej piesi). Ale tam też nie pomyślano - można było tak zrobić, żeby piesi poruszali się np. dołem, a droga górą była TYLKO dla rowerów. I tak należy właśnie budować drogi dla rowerów - powinien to być normalny pas gładkiego asfaltu bez żadnych poprzecznych przeszkód (typu krawężniki, zjazdy w boczne uliczki), na których bez przeszkód da się rozwinąć prędkość 30 km/h na rowerze szosowym, oddzielony od pozostałej części jezdni wąskim pasem zieleni lub nawet tylko namalowaną grubą linią (to drugie rozwiązanie o tyle gorsze że wówczas mogą parkować samochody na takiej drodze). Obecni projektanci ścieżek rowerowych chyba w ogóle nie jeżdżą na rowerach.
~lu 3-04-2014 17:38
niech zaczną wpierw korzystać z tych dróg rowerowych codziennie jadę przez celwiskoze jaśnie szlachta środkiem jezdni pomimo tego że obok ścieżka rowerowa...
~moto 3-04-2014 17:40
Jak inni wspominali rowerzyści notorycznie łamią przepisy, ile razy jechałem i trzeba było ich ekstra wyprzedzać po w 3 osoby jadą koło siebie. Kolejna rzecz to to, jak jeżdżą przez czerwone światła i wpychają się mimo że mają wydzielone ścieżki w co poniektórych miejscach.
~Typ 3-04-2014 17:53
"Dostosowanie chodników do jazdy rowerem" - najgłupszy pomysł jaki można zaproponować. Wówczas ani pieszy, ani rowerzysta nie będzie bezpieczny. Chodząc po tych pseudo ścieżkach rowerowych na Zabobrzu często jestem świadkiem niebezpiecznych sytuacji. Może w końcu czas poważnie potraktować coraz większą rzeszę cyklistów. A przy okazji to te 100 tys. uchwalili radni z prezydentem, to co się teraz nagle dziwią, że tylko tyle jest na ten cel.
~Yrezi Rewor 3-04-2014 17:53
Cyklisto!!! Mimo, że rocznie pokonuję rowerem od ośmiu do dziesięciu tysięcy kilometrów, to chyba faktycznie nie jestem rasowym rowerzystą... Za nic nie wyjade na szosę jesli mam alternatywną drogę rowerową... Może zbyt mocno kocham życie, aby aż tak ryzykować... Ps. Co do dróg rowerowych we Wrocławiu, to niebo, a ziemia.., oczywisćie na korzyść Wrocławia...
~laskkk 3-04-2014 18:00
Uswiadomcie sobie wreszcie znawcy ze rowerzysta nie ma obowiazku poruszania sie po trakcie pieszo rowerowy. Ma obowiazek o ile jest droga rowerowa. Powtorze- droga rowerowa, a taka jest w kotlinie tylko na odcinku 100 m. Kierowcy tacy cwani, lepiej poczytac troche przepisy, widzieliscie gdzies sluze rowerowa w Jeleniej ? to jest Europa ? raczej Ural :), bo w Europie pieszy czy rowerzysta jest jak swieta krowa w Indiach
~do 17:53 3-04-2014 18:34
A to już twój problem. Jak boisz się samochodów, odpowiada ci tłuczenie się po chodnikach z Pol-Bruku 15 km/h, centrowanie kół co kilkanaście dni, nie masz nic przeciwko slalomom między pieszymi i psami, nie szkoda ci niszczyć roweru, to możesz sobie jeździć nawet po wysypisku śmieci. Przejechany przez ciebie dystans o niczym nie świadczy. We Wrocławiu też chyba nigdy nie byłeś, skoro zachwalasz... dziurawe pseudościeżki na poboczach dróg, wiecznie zastawione samochodami albo pokryte kałużami. A u nas przynajmniej jest kilka porządnych tras rowerowych, poza tym łatwo wyjechać za miasto i pojeździć w pięknym krajobrazie. We Wrocławiu możesz tylko tłuc się po mieście dziurawymi pseudościeżkami w oparach spalin. Nie bez powodu mnóstwo wrocławian przyjeżdża do nas z rowerami, a nie na odwrót.
~do laskkk 3-04-2014 18:43
Oto odpowiedź MI ws interpelacji posła Borowiaka (PO): "...należy zwrócić uwagę, że droga dla rowerów i pieszych (oznakowana znakiem nakazu C-13/16) składa się z drogi dla rowerów (znak C-13) oraz drogi dla pieszych (znak C-16) Zgodnie z § 37 ust 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz U Nr 170, poz 1393 z późn zm ), znak C-13 „droga dla rowerów" oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami jednośladowymi, którzy są obowiązani do korzystania z tej drogi. Natomiast na podstawie § 39 ust 1 przywołanego rozporządzenia znak C-16 "droga dla pieszych" oznacza drogę lub jej część przeznaczoną dla pieszych, którzy są obowiązani z niej korzystać.
~do laskkk 3-04-2014 18:45
Cd. "Ponadto pkt 4.1.1 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r stanowi m. in. ,że znaki nakazu stosuje się w celu wskazania obowiązku korzystania przez określonych uczestników ruchu z przeznaczonej dla nich drogi (znaki C-13 i C-16). W związku z powyższym należy stwierdzić, źe nakazy wyrażone tymi znakami odnoszą się odpowiednio do obu grup użytkowników drogi dla rowerów i pieszych, oznakowanej znakiem C-13/16, dlatego też kierujący rowerem jest obowiązany do korzystania z tej drogi..." (http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=6F1E4C8E). Poczytaj sobie zanim palniesz kolejną bzdurę.
~do sqandal 3-04-2014 19:04
jak ty to czytasz ze po twojej wypowiedzi pani krystyna nagle jest z cieplic ?? w artykule jedt z orlego nawet wiem ktora to ;) ale ma racje mogli by to zrobic tak wlasnie a nie termy ktore nawet tyle nie kosztowaly co jest ten basen z malymi strakcjami ale to nikt nie patrzy ze ktos grubo na tym zarobil i bedzie zarabial nadal poniewaz miasto bedzie musialo dofinansowac bo juz maja straty nie zyski...a jak miast to i kazdy co w nim mieszka... nawet bezdomni dostana po d... bo nikt im nie da poniewaz bedzie sie liczyl kazdym groszem prosze sami sprawdzcie jakie byly projekty od 94 roku pozdrawim
~do 18;43 3-04-2014 19:20
Każdy robi, to co lubi, oraz ma swój punkt widzenia! Kto ma racje, pewnie każdy po trosze... Pozdrawiam.
~ 3-04-2014 19:20
Powinno wprowadzic sie obowiazkowe OC dla rowerzystow, albo usunac ich z pasa ruchu drogowego. Przydalo by sie tez zeby ktos zaczal wypisywac im mandaty za jazde ulicami bez swiatel lub ze stroboskopami - tego przepisy wyraznie zabraniaja.
~rows 3-04-2014 19:23
Totalna bzdura zeby dopuszczac i pieszych i rowerzystow do ruchu na jednej drodze. Jazda taka droga jest bardziej niebezpieczna i dla pieszego i dla rowerzysty niz jazda po szosie. Sciezka obok obwodnicy jest uwazana przez rowerzystow za jeden z najtrudniejszych i b extremalnych odcinkow a to za sprawa pieskow rolek itd.
~sfd 3-04-2014 19:24
A tam pasy - niech samochody jeżdżą tylko jednym pasem - idźmy na całość... Albo zakazać ruchu samochodów w centrum miasta.... Ej pani Krystyno, niech pani do kuchni wraca, to wyleczy z abstrakcyjnych pomysłów...
~ 3-04-2014 19:36
Cyklisto... Podaj mi proszę przykład tych Twoim zdaniem fajnych dróg rowerowych w naszym regionie??? Jeśli już jesteś takim "znafca" to podaj mi np. punkt charakterystyczny na pieknej drodze (która jest zarazem szlakiem rowerowym) Rybnica-Stara Kamienica. Czekam..;-)
~ 3-04-2014 20:01
no i co z tego, że są drogi rowerowe i drogi wydzielone z chodników skoro piesi z premedytacją włażą na nie pod koła jednośladów? nie patrzą na innych użytkowników, dla których te drogi powstały.
~ 3-04-2014 20:03
03-04-2014 09:58 | ~term | - posiadanie roweru szosowego nie zwalnia Cię z przestrzegania przepisów.
~do 19:20 3-04-2014 20:44
Do 03-04-2014 19:20 | ~do 18;43 | *.gprs.plus.pl (5.60.*.*): Właśnie o to chodzi, że nie każdy robi to, co lubi. Od tego są przepisy i należy ich przestrzegać. Na autostradzie też będziesz zasuwał jowelkiem, bo tak lubisz? Dowiedz się, jakie są przepisy prawa, zanim wsiądziesz na rower.
~do 19:36 3-04-2014 20:48
Kup sobie mapę, jak nie wiesz. Gwarantuję , że znajdziesz takich mnóstwo. Jedną zresztą wymieniłeś. Jeśli nie wiesz, gdzie można w naszym pięknym regionie jeździć na rowerze, to znaczy, że jesteś totalnym a...lfabetą pod względem wiedzy geograficznej. Pewnie siedzisz całymi dniami przed kompem, a wszystkie twoje rozrywki to fora internetowe - naprawdę współczuję.
~Mieszkaniec 3-04-2014 21:01
To prawda, nie ma jak jechać po chodniku (to głupi przepis, że należy jechać jezdnią), trzeba po drodze, kierowcy się irytują (rozumiem i jedną i drugą stronę), a najgorsze są te buraki na Zabobrzu, co idą sobie pieszo po ścieżkach rowerowych jak królowie. Za to powinny być mandaty!!!
~ 3-04-2014 21:12
Oj niektórym kierowcom przydałby się dodatkowy kurs prawa jazdy, takie bzdury piszą na temat poruszania się rowerami, czyżby a...lfabetyzm wtórny !!!
~ 3-04-2014 21:19
Na rowerze się jeździ, a nie gada o nim :D
~ 3-04-2014 21:44
a juz mysliałem ze zbigniew leszek czy jak mu tam, ze snu zimowego sie obudził
rymcycymcy 3-04-2014 21:44
Jakie to dziwne ! :) ...Jak jadę samochodem, to mnie wnerwiają rowerzyści ! :) ...a jak jadę rowerem, to mnie wnerwiają kierowcy !
~duki 3-04-2014 21:48
Bo Jelenia to miasto rowerowe czy dobrze pamietam
~ 3-04-2014 22:07
DOLNOŚLĄZAK. W okresie siermiężnego PRL-lu rowerem "Wagant" firmy Romet z Bydgoszczy objechałem Polskę wzdłuż jej granic. Nie było wtedy problemów, gdyż powożący furmanką, rowerem, czy Syreną traktowali się wzajemnie z szacunkiem. Współcześnie, temat dróg rowerowych pojawia się okresowo, szczególnie w czasie kampanii wyborczej. Nie wykluczone, że sprawę wywołał ratuszowy instytut propagandy i dialogu, aby po burzliwej dyskusji głos zabrał - ubiegający się o reelekcję prezydent, który niebawem oznajmi, że dzięki swojej zaradności "wywalczył" kasę i do dnia wyborów wybuduje x km dróg rowerowych. Jest to stary numer adresowany do gawiedzi, sprawdzony w okresie gierkowskiej propagandy sukcesu. Magistracki dialog społeczny ten numer doskonale zna, gdyż w PRL-u praktycznie go stosował. Cdn
~do 20;44,48 3-04-2014 22:09
Cyklisto Twój wpis z godziny 20;48 to idealny opis samego siebie... Coż, tak bywa, iż krowa co dużo ryczy.., dalej sam wiesz;-) Jesli natomiast chodzi o jowelkowanie po autostradzie, to niestety... pewnego razu nie było wyjścia! Siedem kilometrów przed Libercem od strony Frydlandu jest takie sobie rondo... wybrałem pierwszy zjazd, a powinienem 2 następne rondo po czterech kilometrach mocno mnie zaskoczyło... 3 km. do Liberca i jedynie droga expresowa. Jadąc rowerem nie różni sie niczym od autostrady... Wrażenia bezcenne;-) Na tym zakończmy...
~ 3-04-2014 22:30
Cd. z 22:07. W obecnej kadencji - prezydent, sprawujący urząd woli partii Papaja, już w VIII.2012 r., podał do publicznej wiadomości, że przetargowa firma opracuje koncepcję rozwoju dróg rowerowych /w tym ciągów pieszo-rowerowych/ w granicach administracyjnych J.G. z uwzględnieniem tras euroregionalnych.W ramach jednego z elementów - szerszego planu pn. "Rowerem do Czech". W 2012 r. Komitet Ratuszowy PZPR /sorry PO-partii/, zwany dialogiem zorganizował szumną debatę, informując iż - w ramach projektu - ma powstać harmonogram prac, wstępne kosztorysy rozbudowy i budowy dróg o łącznej długości 100 km. Projekt miał być opracowany do dnia 15 grudnia 2012 r., czyli w rocznicę powstania PZPR. Cdn.
~borat 3-04-2014 22:43
Nowy kretyński przepis UE, teraz jest moda na drogi dla p...łujących, garstka zapaleńców na wierchowinach domaga się dróg dla jednośladów.dobry temat wyborczy
~ 3-04-2014 22:49
Cd. z 22:30. Zatem projekt dróg rowerowych leży w którejś z szuflad magistrackiego urzędnika. Szanowny Panie Prezydencie! najwyższa pora wydobyć ten - opłacony już - projekt z szuflady póki nie obrósł mchem. I w roku wyborczym pokazać, że wprawdzie mnóstwa obiecanych jeleniogórzanom rzeczy PO-partia i Pan, działający z jej woli, nie wykonaliście, ale drogi rowerowe tak i to poza planowo. Zakończę ten elaborat cytatem, znakomitego jeleniogórzanina - Michała Rażniewskiego: "Cykliści są pełnowartościowymi użytkownikami dróg. Szanujmy ich i stwórzmy im warunki do dobrego podróżowania". Jeśli PO-partyjka z jej radnymi i prezydentem nie potrafi tego zrobić - to w IV kwartale br.wybory. Czas na zmianę. DOLNOŚLĄZAK.
~do 22:09 3-04-2014 23:15
Misiaczku, nie jestem cyklistą. Mylą ci się osoby, fakty, zdarzenia. Jak więc widzisz, to ty dużo ryczysz - szkoda, że bez sensu. Nie masz zupełnie pojęcia o czym piszesz. Koło Liberca nie ma autostrady, a u nas nie pojedziesz na autostradzie na rowerze. Całe szczęście są odpowiednie przepisy, bo inaczej tacy jak ty ignoranci robiliby co im się żywnie podoba i byłby jeszcze większy burdel. Bardzo cię proszę, nie popisuj się więcej swoją głupotą.
~Misiaczek 4-04-2014 6:41
Zapraszam na wyprawę do Liberca, to trochę zmienisz punkt widzenia...
~do 22;43 4-04-2014 6:46
Boracie.., ach Boracie! Wierchowina to nie rower, to "motur z pydałami" ;-) a ta nasza garstka, to już wielka społeczność... Nie ważne, napijmy się... :-)
~ 4-04-2014 8:12
Spor o wyprzedzanie rowerzystow na centymetry to norma , tym samym czasem rowerzysci na swiatlach czerwonych chcac dostac sie na czolo jada nie na centymertry lecz milimetry obok pojazdow, czesto ryzykujac zarysowanie karoserii, sa nieubezpieczeni od OC i.... Kierowcy pozostaja z reka w nocniku, gdy ktos jadac"p...lem" zniszczy lakier na boku pojazdu. Zwykle taki TYP depnie i ucieknie sciezkami i szukaj go.
~ 4-04-2014 8:18
U nas tez sa Swietymi krowami,gdyz nagminnym jest jazda p...lami w parach (obok siebie) i na ostrzezenia reaguja pukaniem sie w czolo - no chyba ze sami o sobie maja takie zdanie !
~Do 8:18 4-04-2014 8:40
A to było na drodze o małym czy dużym ruchu? Bo zgodnie z nowymi przepisami rowerzyści mają prawo jechać obok siebie na drogach o małym ruchu. Jeśli jadą na drodze o dużym ruchu obok siebie, to masz prawo mieć do nich pretensje. Ale jeśli jadą na drodze o małym ruchu to mogą jechać obok siebie. Mają też prawo do wyprzedzania wolno jadących pojazdów z prawej strony (ruszanie spod świateł, stojących w korku itp), dojeżdżając do skrzyżowania mają też prawo jechać środkiem pasa ruchu aby uniemożliwić ich wyprzedzanie
~joł 4-04-2014 9:20
Hej szosowcy na kolarkach! Mieszkacie w mieście z podziurawionymi drogami, chodnikami itd... wiem bo też tutaj mieszkam. Tyle tylko, że u mnie w garażu nie stoi bolid z obniżoną zawiechą na zielonych Koni a zwykłe osobowe na felgach 15 cali z wysokim profilem opony. a...logicznie do auta: mam górala z amortyzowanym widelcem. Dlaczego? Patrz początek mojego postu. A wy sobie kolarki nakupiliście i żądacie Hungaroringu w mieście... Kupcie sobie chociaż taką co to jest przystosowana do jazdy po brukach bo nasza Jelenia Góra to takie Paris-Roubaix... pozdrawiam
~ 4-04-2014 18:52
@ 04-04-2014 06:41 | ~Misiaczek | *.gprs.plus.pl (37.7.*.*): I co tam widziałeś? Niedźwiedzie w zoo?
~do ~joł 4-04-2014 18:54
To może jeszcze jeździj czołgiem, modralo. Takim z wyprzedaży w Afganistanie.
~do 18;52 4-04-2014 20:14
Małpkę widziałem i ku zdziwieniu memu pozdrawiała Cię... Ty chyba jednak wjechałeś w ten odpowiedni zjazd;-)
~Do 20:14 5-04-2014 1:30
Małpkę widziałeś? Znowu pomyliłeś monitor komputera z lustrem.
~do 01;30 5-04-2014 7:53
... no tak, jak mogłem tak dać sie oszukać. Nie od dziś wiadomo, iż w tym pieknym zoo same lustra i monitory...
~do 07:53 5-04-2014 14:37
A ty byłeś w zoo? Tak siedzisz na forum całymi dniami i trollujesz, więc pewnie wirtualnie. Pomyliło ci się zoo ze stroną internetową ogrodu zoologicznego.
~Do 14;37 5-04-2014 14:58
Nie no... teraz to już przesadziłeś! Jesteś u pani ;-) Ps. Zastanów się kto troluje... Ja leczę jedynie złamaną nogę:-) Pozdrawiam.
~do 14:58 5-04-2014 16:56
Ty trollujesz. Od rana do nocy. Pytanie do ciebie, 20 minut i odpowiedź. I tak przez cały dzień od świtu do nocy. "Turysta", he he...
~do 16;56 5-04-2014 17:04
Zgadzam sie z Tobą w stu procentach.., ale Ty odpowiadając mi... dostosowujesz sie do mojego poziomu;-) Żegnam...
~ 5-04-2014 23:19
troll się obraził ? bidulek ! dobrze że przynajmniej przyznał się że jest trollem :d
~Kaczor 6-04-2014 13:42
Do wszystkich krytykujących rowerzystów. Cykliści wg. prawa drogowego które obowiązuje dzisiaj są takimi samymi uczestnikami ruchu na drodze jak kierowcy samochodów i mogą jechać nawet środkiem pasa. Sami też jesteście winni. Rzeczywiście są tacy na rowerach którzy jadą jak szaleni ale to nie dotyczy wszystkich cyklistów.
~mirosss 8-04-2014 12:52
Za sto tysięcy złotych poprawią kilka krawężników i postawią parę znaków? Ale jaja
~ 9-04-2014 15:54
jak nie ma miejsca na pas rowerowy TO NIE MA I KONIEC !!!!! ciężko wam zrozumieć że budynków przesunąć się nie da ?????
~Reni 10-04-2014 15:59
Niech rowerzyści zapłacą OC i podatek drogowy a wtedy będzie się ich traktować jak pełnoprawnych użytkowników dróg.Poza tym niech nie narzekają na kierowców bo niestety nie są od nich lepsi.
~znafffca 12-04-2014 19:12
W mojej rozbudowanej rodzinie nikt nie jeździ rowerami. Jakiś poziom trzeba mieć w sobie, a nie tylko jajka - jajniki (niepoczenbe skreślić) na siodełku ocierać. I to się nazywa kurtularna rodzina, a nie jakieś oczajdusze z koszulkami CR7 na plecach. Dla których najważniejszy jest bliski kontakt z p...łami.
~Krzysztof 44 14-04-2014 8:20
Cykliści mają oczywiste szanse na poprawę swojego bezpieczeństwa na drogach pod warunkiem nauczenia się przepisów ruchu drogowego i ich przestrzegania.Wszyscy cykliści,łącznie z tymi bardzo kolorowymi wyjadaczami dróg ,jężdżącymi parami lub peletonikami bez względu na ruch panujący na drodze.
~RR 15-04-2014 0:52
Jak ruscy zakreca kurki z gazem i ropą do polski,bedziemy mieli najwiecej na swiecie dróg rowerowych : )
~ 20-06-2014 2:38
No to teraz mamy kolejne wsparcie w ramach Hasła naszej władzuchny jakoby Jelenia góra była rowerową stolica POlski otóż własnie nasłano na nas rowerzystów i pieszych władzuchne policję PO prostu POpieski aby zastaraszyc zbulwersowanych rowerzystów i zamknać im prawo do głosu POlicja bedzie im wreczać mandaty dla ich dobra i bezpieczeństwa . Nie martwcie sie to przecież wszystko z miłosci do rowerzystów aby bali sie wychodzic z domu i wsiadac na rower bo dostana mandat . Tak zmniejszy sie ilosc rowerowców i zniknie problem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Klasyki zjechały do Kowar

Czytelniczka: drogo i brudno

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
399
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%