MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jelenie wieńce na medal

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 20 marca 2009, 7:48
Aktualizacja: Sobota, 21 marca 2009, 7:53
Autor: Mar
Fot. Mar
Na parkingu nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie co kilkadziesiąt minut pojawiały się kolejne samochody, z których myśliwi z różnych kół wyjmowali wypreparowane poroże największego dzikiego zwierzęcia w naszych lasach.

Myśliwi nazywają poroże „wieńcem”. – To ocena trofeów myśliwskich z całego ubiegłego roku, która miała miejsce w miniony weekend – wyjaśnia przewodniczący komisji oceny trofeów zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze, Stanisław Gmyrek.

– Oceniamy prawidłowość odstrzału poszczególnych sztuk samców. Samice i młode ocenia się od razu, po polowaniu. Wieńce, które pochodzą od prawidłowo odstrzelonych sztuk, dostają punkty zielone. Te, które zostały pozyskane nieprawidłowo lub nagannie oceniane są czerwonymi punktami. Jeśli myśliwy dostanie złą ocenę, możemy na przykład wstrzymać na rok prawo do dokonywania odstrzału. Naszej ocenie podlegają trofea z całego powiatu jeleniogórskiego.

Myśliwi eliminują sztuki słabsze lub zagrażające innym osobnikom. Tak jak samiec odstrzelony w obwodzie Chromiec przez Bronisława Barana z koła łowieckiego Jeleń. – Odstrzeliłem dwa byki selekcyjne z tak zwanymi widlicami, którymi w czasie walki z innymi bykami może je poważnie zranić a nawet zabić. Dzisiaj oględziny potwierdzą, czy moje typowanie byka było prawidłowe – mówi.

Jak podkreślają myśliwi, zanim się spotka sztukę, którą należy odstrzelić, łowczy spędza w lesie miesiące. Najczęściej ten pobyt powiązany jest z dokarmianiem zwierzyny, głównie zimą.
– Polowanie to kilka procent czasu, jaki poświęcamy na opiekę nad stadem w obwodzie – wyjaśnia Marian Klasiński. – Dzięki naszej systematycznej pracy zwierzęta są coraz zdrowsze i jest ich dużo. Ale żeby ich nadmiar nie zagrażał naturze i im samym, część osobników idzie na odstrzał.

– Mamy coraz ładniejsze sztuki. Z oceny stad wiemy, że przybyło nam saren, dużo więcej jest dzików, natomiast jeleni mamy na naszym terenie zbyt dużo, a potrafią czynić spore szkody w lesie. Głównie poprzez objadanie kory z drzew. Takie drzewo pozbawione kory u podstawy szybko umiera. Przybyło też dzików, ale tak jest w całej Europie – wyjaśnia S. Gmyrek.

– Widziałem kilka wieńców, które mają szansę uzyskać wycenę punktową do medalu, jaki przyznawany jest przez Międzynarodową Organizację Łowiecką. Mamy coraz więcej ładnych poroży. To jest efekt odbudowy populacji po klęsce lasów, jaka dotknęła Karkonosze w latach 70 i 80.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek w Radomierzu

Rondo prawie gotowe

Wielki powrót niepylaka

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~mm 20-03-2009 8:06
zjazd morderdców i tyle, niewyżyci goście zabijają zwierzeta dla przyjemności
~diii 20-03-2009 8:59
banda kretynów i tyle !! niech se na fiut* założy te poroże !! będzie miał kolejną okazję aby popuścić z tych wrażeń !! bez komentarza :(
~... 20-03-2009 9:20
co wy ludzie piszecie, jest to jak najbardziej potrzebna selekcja zwierzyny, gdyby nie robili tego myśliwi to było by ich bardzo dużo, zjadały by młode drzewka czego skutkiem byłaby mniejsza ilość drzew, a wy myslicie że mięsa które kupujecie w sklepach to są z czego zrobione? z trawy?
~ulyssenardin 20-03-2009 9:33
ale poziom dyskusji, gratuluje. Doskonale widać kto jest kretynem........
rymcycymcy 20-03-2009 9:41
Lepiej by sobie kupili po quadzie i polatali po lesie. Relaks, kontakt z naturą i przynajmniej nikomu krzywdy nie robią ;)
~ 20-03-2009 9:56
ad rymcy: tu masz o kładach http://www.jelonka.com/news,single,init,article,19910 i co?
~~Cert 20-03-2009 10:01
Najfajniej jest poczytać komentarze osób, które nie mają pojęcia o czym piszą. Ci wszyscy przeciwnicy polowań są tak wysublimowanymi ludźmi, tak wrażliwymi jednostkami. Używają języka osób wykształconych i każdym słowem komentarza udowadniają, jaki poziom sobą reprezentują... Selekcja jest potrzebna. I tyle. Pozdrawiam Kolegów po strzelbie :)
~gora 20-03-2009 10:50
po quadzie i polatali po lesie..." to jest pojęcie "miłośnika" przyrody o ochronie przyrody! Tymi quadami (bez tłumika dla lepszego efektu) po czystych potokach, po polach jagodowych, mrowiskach (a co robactwo będzie się plenić!) przego nić zwierzynę w cholerę , nie będzie się plątać po lesie i przeszkadzać w rajdach qudowych dragonów! A co!
~x do Cert 20-03-2009 10:55
Tak jest.Dasz Bór, Kolego.
~agentx 20-03-2009 10:58
~~diii&~mm Takie debile to nigdy tego nie zrozumieją. Zabawki i do piaskownicy. To myśliwi dbają o zwierzynę, troszczą się o stan jej populacji m.in. poprzez dokonywanie selekcji. Nie macie pojęcia a się wypowiadacie palanty!!
~~rokita 20-03-2009 11:20
Tylko osobnik- psychopata może zamordować zwierzę, obciąć głowę, ugotować i chwalic się przed innymi. To było przed ucywilizowaniem człowieka. Dzisiaj to po prostu chore. Uważam, że opisywanie tego to "niesmaczna" reklama dewiacji.
~do rymcycymcy 20-03-2009 11:23
kładem to po swoim ogródku możesz polatać,jak nie masz pojęcia i wiedzy w danym temacie to odsyłam do fachowej literatury,szkoda że tylu d....i jest w naszym środowisku,szkoda słów,Darz Bór
~3006jedyny i sliszny;) 20-03-2009 11:23
Wszystko fajnie ale co jakis artykol o mysliwych to nontopa jest napominane o dokarmianu zwierzyny w zimnie co jest wogole nie potrzebne moim skromnym zdaniem,ze pozyskiwane sa sztuku stare i schorowane to wtajemniczone grono swoje zdanie na to tez ma.DB
~do diii 20-03-2009 11:28
bez komentarza chyba ty"se popusciłeś"jak to pisałeś-kretynie
~rolnik-ziemniaczek 20-03-2009 11:37
pracujesz caly rok a w jedna noc dziki zniszcza cala uprawe,mysliwi to moja ochrona
~ 20-03-2009 12:09
gdzie jest piipi?
~~Cert 20-03-2009 13:16
cymcy rymcy , twoje komentarze staly sie bardziej denne niz ś.p. piipi. zauważyłeś to ???
~hunter 20-03-2009 13:29
Sam sobie quada załóż na fiuta i biegaj po lesie, w ramach kontaktu z przyrodą. Ciekaw jestem kto robi szkodę zwierzynie. Ja ze strzelbą, czy Ty z quadem. Po co zadaję to pytanie? Przecież zielone móżdżki i tak tego nie zrozumieją. "Przywiążcie ich do cisa, bo cis im nie zwisa".
~spadak 20-03-2009 14:14
poziom wiedzy dyskutantów szkalujących mysliwych, jako równy 0 ( zero) świadczy o braku minimalnego wykształcenia , widocznie chodzili sobie na wagary jak nauczycielka tłumaczyła o lasach w Polsce i zwierzynie tam żyjącej, paranoja...
~spadak 20-03-2009 14:16
zawsze łatwiej przywiazać psa do drzewa w lesie na lince stalowej niż wyselekcjonować chorego czy groźnego dla otoczenia leśnego byka szydlarza...
~borysoo 20-03-2009 14:32
Łowiectwo jest nieodzowną cześcią historii i kultury zarówno europejskiej jak i polskiej. Selekcja zwierzą być może jest dla większosci osób niezwiazanych z łowiectwem przykrym tematem ale jest nieodzowna. Zwierzyna jezeli prawidłowo pozyskana nie cierpi długo, w niektórych przypadkach wogóle jeśli brać pod uwagę szok. Nie mozna tego powiedziec o zwierzetach idacych na rzeź. Proszę obejrzyjcie zanim skomentujecie sposoby usmiercania wedliny która znajduje sie na waszym talerzu, która jecie a zwierzecia dziko zyjacego. Samo uśmiercanie zwierza nie daje myśliwym satysfakcji, przynajmniej tym których znam, satysfakcję moze dac jedynie podejscie zwierza, wygranie z jego zmysłami, wysiłek w trakcie polowania, spotkanie z ludzmi których sie zna i szanuje. Satysfakcje daja tez wysiłki czynione w Kołach na rzecz tej zwierzyny. Serce sie raduje kiedy teren gdzie kiedys nie wystepowały np. sarny i/lub dziki ma po wysiłkach mysliwych takich mieszkancow. Pozdrawiam i Darz Bór
~Esiek 20-03-2009 14:34
Jak czytam te obraźliwe komentarze, to myślę - człowiek wrzeszczy jak nie ma argumentów, śle epitety jak nie ma argumentów do rękoczynów jak nie ma argumentów. To dość dobry (obiektywny) artykuł o myśliwych i niech nikt ma wątpliwości, że gospodarka łowiecka jest potrzebna! Spórzcie na inne kraje Europy. Tam zrozumienie i akceptacja znacznie wyższa od polskiej rzeczywistości a kultura łowiecka jest szanowana. pozdrawiam
~matti 20-03-2009 14:38
w zeszłym roku widziałem jak trzech mysliwych podjechało w lesie starym pajero wyciągneli aluminiową drabine jeden włazł na nią i tyczką zwalił gniazdo jastrzebia,ta wasza ochrona przyrody i jakieś selekcjonerstwo to niezły kit....
~portier 20-03-2009 14:47
Współczucia dla braci łowieckiej... psy na was wieszają za trofea... no i w sumie mają rację!!! Wciskanie ciemnoty o odstrzale najsłabszych stuk i selekcji przechodzi chyba tylko na waszych zakrapianych imprezach. Zapraszam na targi ZOOBOTANICA do Wrocławia, rzygać się chciało jak nadęci myśliwi chwalili się "najsłabszymi" sztukami... Darz Bór ściemniacze
diablica 20-03-2009 14:58
biedne rogacze :(
rymcycymcy 20-03-2009 15:13
Mój sąsiad jak wraca z delegacji zagranicznej to przypomina byka szydlarza ! ...wolę mu w drogę nie wchodzić. Darz Bór ! ;)
~ed 20-03-2009 15:25
jasne, dbają o zwierzyne, dokarmiają, a potem zabijają, tacy to wspanali sa ci zabójcy zwierząt. A selecja to mit i usprawiedliwienie dla ich rozrywki. Skoro dzialalnośc kół myśliwskich w formie dokarmiania jest tak pożyteczna, to może poprzestać na tym i zrezygnować z polowań??
~ 20-03-2009 15:37
mati masz rację, ale zaręczam Ci, że częściej są to gołębiarze, przepraszam hodowcy gołębii, którzy programowo niszczą wszystkie "duże" gniazda napotkane w lesie.
~jdi 20-03-2009 15:57
Matti, to co opisałeś jest haniebne(o ile w gniezdzie były ptaki-jaja) ale nie powinieneś na podstawie zachowania 3 a właściwie jednego mysliwego wyciagac az tak daleko idacych wnioskow o grupie ponad 100tys mysliwych. Powinienes byl zawiadomic policje.
~GAJA 20-03-2009 16:06
Najlepsze są komentarze w stylu "widziałem jak ", "jeden wlazł" . Jak widziałeś kre....e to czemu nie zgłosiłeś? To normalny współudział. Czytając myśliwych i przeciwników nasuwa się jedno- przeciwnicy potrafią tylko krzyczeć, obrażać. Tak panowie nic nie wskóramy w temacie zakazu polowań. Na nasze nieszczęście myśliwi to ludzie coraz bardziej wykształceni a co za tym idzie zamożni. Wytaczając argumenty siłowe narażamy się wśród społeczeństwa na śmieszność (patrz. kabarety). Pora wsiąść się do nauki, tylko dobre argumenty pozwolą walczyć o zwierzaki.
~do portier 20-03-2009 16:38
SAM jestes SMIECIARZEM smieciu
~do portiera 20-03-2009 16:45
wiesz dlaczego impreza była zakrapiana bo jak mieli takie jak ty towarzystwo to misieli chlapnąć bo na trzeźwo by nie przeżyli -nieuku
~do gaja 20-03-2009 16:51
brawo za współudzial do paki tam bedzie miał dostęp do książek to się nieuk dokształci
~matti 20-03-2009 16:55
ad.GAJA świetny post,po przeczytaniu ma się jedno odczucie PROWOKACJA, po tonie widać że jesteś myśliwym a podszywasz sie pod obrońce zwierząt"Tak panowie nic nie wskóramy w temacie zakazu polowań. Na nasze nieszczęście..." mogłeś sie bardziej postarać,nick też masz w temacie,taniocha. Swoją drogą nic nie mam do myśliwych,interesuje sie bronią ,ale to co zobaczyłem wczasie owego spaceru podczas długiego majowego weekendu,w środku dnia trzech typów w moraczach jeden miał pas na amunicje,robi takie przedstawienie w lesie gdzie było wielu spacerowiczów. I nie nazywaj mnie kretynem ja nikogo nie obrażam.pozdro
~do mm 20-03-2009 17:04
ladnie pracujecie,w godzinach pracy masz czas na komentarze wyzywac kogos,obrozac,to czas masz nierobie jeden ani praca ani wiedza koszmar,ciekawe czy szef wie co robisz w godzinach pracy
~matti 20-03-2009 18:03
"brawo za współudzial do paki tam bedzie miał dostęp do książek to się nieuk dokształci" kogo nazywasz nieukiem? skąd w tobie tyle agresji? w takim razie na jakim poziomie "dokształcania" zatrzymali się tamci trzej faceci którzy jam mniemam należa do tej samej organizacji co ty? Oskarżasz mnie o wspóludział? Ok pójde do "paki" ale ilu z was musiałoby pójśc ze mna za podobne "udziały i wspóludziały" podejrzewam żę wieeeelu.Może powinniśmy pogadać o nich a nie o mnie,ja kulturnie spacerowałem z zoną i dwujką małych dzieci. Jeżeli chcecie kształtować wizerunek waszego związku w taki sposób jakw wypowiedzi z 16:51 to powodzenia życze
~GAJA 20-03-2009 22:16
ad.matti Zapraszam na naszą stronę www.gajanet.pl/. Czasami tam pisuję, rozpoznasz moje felietony. Ja piszę a ty swoje. Masz rację dużo przebywam w środowisku myśliwych i wyzbyłem się wielu uprzedzeń i uproszczeń. Przeprowadzona ostatnio przez PENTOR ankieta pytała społeczeństwo wprost "Z czym kojarzy się Panu/Pani pojęcie polski myśliwy?". Tylko 8% odpowiedziało że "ze snobem,alkoholem i zabijaniem dla przyjemności". To wielka lekcja dla Nas. Krzykiem, pomówieniami "że ktoś, coś, i tamten widział" nie zjednują nam aprobaty. Możesz mi nie wierzyć ale statystyki nie kłamią. Jeśli coś widzisz zgłoś. Zapraszam na naszą stronę, wszyscy mile widziani ale krzykaczy nam nie trzeba. (Źródło badań Listopad 2008, metoda face to face.)
~Lowiecki pl 20-03-2009 23:01
Panowie przegladam wasze forum juz ponad6lat nigdy sie nie zalogowalem bo coz mi tam biedakowi ze wsi dyskutowac z Ajda albo Kulwapem ale czy nie wydaje sie wam ze juz powoli trzeba zmienic troche strategie i przestac mydlic oczy zwyklemu obywatelowi,ze mysliwi to tylko dokarmiaja zwierzyne i sie nia opiekuja,ze strzelaja tylko stare lub schorowane osobniki.Za odra w zime nie dokarmiaja i sie to jakos kreci,co jest slabe to......Co do selekcji zwierzyny plowej to kazdy wie jak jest....w tym sezonie obserwowalem byka przez tydzien, jego charem to lania z cielakiem, nie ryczal tylko walczyl z trawa i galeziami,wiec mu po tygodni obserwacji poslalem kulke.Waga tuszy jedyne 118kg na poczatku rykowiska, wiec mysle ze bedzei ok,niestety komisja dala mu 9lat a ze byl to byk koronny to wtajemniczeni wiedza co mnie czeka i nie ma zmiloj sie.przepraszam za bledy i za uzycie Ajwa i Kulwap.
~7,62x39 21-03-2009 0:06
A hamburger co go teraz mm trawisz to na półce w sklepie wyrósł . Najsłabsze i stare sztuki odstrzeliwuje się bo to lepsze dla nich niż powolna śmierć z głodu i wycieńczenia bedac żywcem pożeranym przez robactwo . Skąd wiecie zielone cwaniaki czy ten byk nie dogorywal potrącony przez samochód albo w wnyku ? Darz bór .
~......- 21-03-2009 15:49
naprawde ludzie ktorzy wogole nie maja zielonego pojecia wypowiadaja sie na ten temat jakby najwiekszymi znawcami polowan, selekcji itp... jesli juz naprawde nie wiecie o co dokladnie chodzi to chociaz oszczedzcie sobie swoich durnych wypowiedzi...
~Rzeźnicy 21-03-2009 19:37
To rzeźnicy a nie ludzie! Ponieważ maja brudne sumienia to stworzyli własne słownictwo:zamiast "zabicie" mówią "pozyskanie". Plotą coś o wysiłkach na rzecz zwierzyny choć wszyscy wiedzą, że chodzi o to, by było ich więcej do zabicia. Ot i cała ich filozofia.
~matti 22-03-2009 3:02
ad gaja mam propozycje ; zapytac społeczeństwo wprost: która z grup społecznych, nie wiem "organizacji noszących mundury",ma najmniejsze poparcie,jest najbardziej nielubiana???? a.policjanci b.strażacy c.prawnicy d.duchowieństwo e.posłowie f.myśliwi zaręczam i stawiam dość dużo że wygrywają myśliwi z wynikiem 35-40%
~GAJA 22-03-2009 14:33
ad.matti Troszkę celem wytłumaczenie. Żaden sondaż nie zapyta w sposób obraźliwy czyli taki jak zaproponowałeś. Pierwsza wersja z "najmniejszym poparciem " może by przeszła. Ale w sondażu typu "Omnibus" czyli zawierające pytania różnych tematów PENTOR zapytał podobnie -"z czym mundur myśliwski kojarzy się Pani/Panu " . Odpowiedź- tylko 2% społeczeństwa wie że strojem reprezentacyjnym PZŁ jest MUNDUR!. Podam parę odpowiedzi z tego sondażu. jeśli chodzi o poparcie to dla słuszności prowadzenia selekcji wśród zwierząt - 46% badanych. Nic nie wiem o myśliwych- 21%. Z ochroną- 36%. To samo badanie w Niemczech jest jeszcze bardziej zaskakujące bo aż 82% (społeczeństwa -o zgrozo) popiera myślistwo. Zadano tam jeszcze jedno pytanie, które uważam iż powinno było znaleźć się w polskim sondażu - Z czym kojarzy się Panu /Pani słowo EKOLOG. Oraz drugie- z czym kojarzy się Panu/Pani słowo gospodarka myśliwska (przetłumaczenie bezpośrednie). Otóż na pierwsze pytanie tylko 6% odpowiedziało że z ochroną przyrody, aż 65% że z oszołomami wiszącymi na drzewach. Natomiast na drugi aż 72% że z ochroną przyrody, a tylko 11% że z zabijaniem. Dlatego tam mocno zwróciłem Ci uwagę iż krzyki, wyzwiska tylko pogłębiają niechęć dla Ekologów. Może dożyjemy innych czasów- normalnych.
~matti 22-03-2009 22:11
ad.GAJA przeczytałem twój post bardzo uważnie zgadzam sie ze wszystkim,zrozum mnie nie neguje myślistwa,uważam poprostu że patologie wystepuja tam częściej niz gdzie indziej,szanuje mysliwych i całą tradycje polowania,co do ekologów to sam odpowiedziałbym że to "oszołomy wiszace na drzewach",nie przytaczaj sondaży z niemiec nijak one mają sie do polskiej rzeczywistosci,powiedzmy sobie szczerze tam ludzie są "uczciwsci".Ale do rzeczy po przeczytaniu postu z 20.03 o godz.23.01 weszłem na to forum i czytam je namiętnie od dwóch dni i tak poza tematem wykonuje zawód który wymaga ciągłych delegacji obecnie przebywam na islandii,sam ,więc w weekend nie mam lepszego zajecia jak komputer. Lowiecki .pl totalna patologia,banda kryminalistów,w ich szeregi wstapiła niejaka alette "ekolożka" wiesz jak sie jej pozbyli???? CYTAT"Oficjalnie przy wszystkich obiecuje Ci że za każdy twój wpis zastrzele lisa z premedytacją. Zrobie zdięcia i pozamieszczam je na forach ekologów... z dopiskiem "Skutki pier***lenia glupot przez alette" HALLO czy to 21 wiek i czy mieszkamy w polsce kraju unii europejskiej??? Czy to AFGANISTAN za Talbów?inny sugeruje żeby strzelac do wilków z "wiczych ambon"i wysmiewa że myśliwi w innym obwodzie nie "radzą sobie w temacie", jeszcze inny mówi że mają sojuszników wsród "gołębiarzy" bo zabijaja jatrzebie i inne ptaki które zjadaja zwierzyne łowną,a jakiś pisze że jego teść chwyta ok 20 sztuk drapieżnych ptaków w sezonie i wszystko jest OK! Cała reszta mysliwych na to HAHA HIHI.Swoja drogą wysłałem te posty do kolegi prokuratora i wiesz co mi odpisał? "stary równie dobrze możnaby na forum działkowiczów zacząć pisac o hodowlii konopii indyjskich i wmawiac wszystim że to legalne"Ty jako ekolog co o tym myślisz?Może założymy forum złodzieji samochodów przecież to mniej wiecej tak samo nielegalne jak to co piszą ci panowie??? Oczywiście 90% tych postów tyczy sie myslistwa tradycyjnego i akceptowanego ale reszta? PROSZE GAJA O OBIEKTYWNA ODPOWIEDZ.POZDRAWIAM
~matti 22-03-2009 23:54
aha i prosze wybaczyc pisownie, pisze to w wielkim zmeczeniu,trzech przesiadkach i zmianie strefy czasowej. pozdrowienia ide spac
~ago od kosmosu 23-03-2009 7:20
Obrońcy myśliwych, poczytajcie sobie wpisy samych MYŚLIWYCH z tego oto forum: http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=11&i=289373&t=289373; matti podał ten link wyżej (ale skrócony), tam trzeba troche poszukać, aby na to trafić, z całym szacunkiem, ale jak się to czyta, to się włosy jeżą na głowie, tych wpisów dokonują sami myśliwi. Oto próbki: "Poluję dla mięsa. Jadam je i bardzo mi smakuje.", ""Musisz wiedzieć , że zabijanie jest jak sex. " nie wierzę, bo głośno by było w mediach, chyba że ciągle dochodzisz postrzałka."; "nie strzele lisa za ten wpis, bo ich u mnie w obwodzie nie ma, ale dzis "wpadł" mi pod koła kot- nie wiem czy był kastrowany, bo niewiele z niego zostało (...)".
~mlodylowca 23-03-2009 14:33
Ale ludzie jestescie pipy, zal czytac te komentarze zielonych beretow. Jeden z quadem wyskakuje, inny z gniazdem, jeszcze inny krzyczy 'mordercy'. Żal ludzkiej świadomości! Proste ze nie wszyscy mysliwy sa tacy jak powinni byc, ale to ma odniesienie w kazdej dziedzinie zycia! Wszedzie znajda sie czarne owce. A co do selekcji, pozyskiwania? Poczytajcie co to jest inwentaryzacja, plan hodowlany, struktura pozyskanie, moze wtedy te zielone mozgownice zaczna pracowac. Darz Bór wszystkim Kolegą Myśliwym i życzę opanowania czytajac bredni tych beretów zielonych bo mi cisnienie juz skoczylo w gore :)
~ago od kosmosu 23-03-2009 18:20
Do ~mlodylowca. Jeśli Ci skacze ciśnienie od samego czytania, to chyba lepiej idź do internisty, może on coś poradzi na Twoją dolegliwość. :-) I radzę na zwolnieniu postudiować grammatykę, Panie Myśliwy.:-) Pozdrawiam. ago. PS. Twoim KOLEGOM myśliwym życzę, aby w lesie lepiej grzybów poszukali, a w lipcu może jagody się trafią. To pomaga na nadmiar agresji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest centrum dziedzictwa

Rój na Baszcie Zamkowej

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Przewodnicy sudeccy w Młodzieżowym Teatrze Cyrkowym

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1289
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%