MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jelenia Górę opanowali maniacy gitary klasycznej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 17 lutego 2012, 10:42
Aktualizacja: 19:05
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury koncertem inauguracyjnym rozpoczął się VIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania”. Oklaskiwano Annę Chorążyczewską, Patrycję Nowicką oraz włoski duet Giampaolo Baldini i Cesare Chiacchiaretta. 32 gitarzystów będzie się zmagało o tytuł Wielkiego Gitaromaniaka.

Anna Chorążyczewska jest zdobywczynią tytułu Wielkiego Gitaromaniaka podczas VII edycji konkursu, a Patrycja Nowicka zdobyła ten tytuł w V edycji.
- Zaprezentowałam dziś trzy miniatury, dwie z nich skomponował Marek Pasieczny, a jedna jest dedykowana właśnie mi, więc tym bardziej byłam zaszczycona móc dziś wykonać ten utwór. Zagrałam także XIII etiudę Maximo Diego Pujola, która jest utrzymana w rytmie tanga. Gry na gitarze klasycznej uczył mnie mój tata-gitarzysta gdy miałam sześć lat, później poszłam do szkoły muzycznej. Lubię również śpiewać i swoją przyszłość wiążę z muzyką – mówi Patrycja Nowicka.

Gwiazdami wieczoru byli także Giampaolo Baldini oraz Cesare Chiacchiaretta z Włoch, którzy w utworach Astora Piazzolli oprócz dźwięków gitary klasycznej zaprezentowali również typowy instrument dla tang argentyńskich bandoneon.

- Gitaromanię zainicjował mój mąż Łukasz Pietrzak wspólnie z ówczesnym dyrektorem Szkoły Muzycznej Wiesławą Tobiasz. Wcześniej w Kotlinie Jeleniogórskiej gitara klasyczna rzadko gościła, powstał więc pomysł by ściągnąć do naszego miasta jak najwięcej pasjonatów tego instrumentu i zaprezentować jego szerokie możliwości brzmieniowe – powiedziała Anna Pietrzak, organizatorka i zarazem dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Cieplicach.

Przesłuchania do konkursu i lekcje mistrzowskie rozpoczną się już dziś, a o godz. 19.00 odbędzie się koncert w wykonaniu Adama Kozłowskiego, laureata I nagrody w grupie starszej VII Gitaromanii oraz zespołu Lime Tree Quartet w składzie Wojciech Lipiński (gitara klasyczna), Marcin Janiszewski (akordeon, fortepian), Marcin Fidos (kontrabas) i Radosław Bolewski (perkusja).

Sześciu jurorów na czele z przewodniczącym Markiem Zielińskim będzie oceniało interpretację własną utworu, technikę gry, dojrzałość muzyczną, lecz głównie ogólne wrażenie, więc werdykty będą bardzo subiektywne, gdyż mniej ważna jest czystość gry od znakomitej kreacji.

Plan „Gitaromanii” znajdziecie w zakładce Artykuły Sponsorowane. Festiwal potrwa do soboty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Z Ziemi czerpane...

Dworzec do remontu

Ulica Tabaki nieco dłużej

Komentarze (3) Dodaj komentarz

jankes 17-02-2012 20:13
A Kamila nie było? Szkoda.Zgłaszał gotowość
~kawosz 17-02-2012 21:56
a co tak mało publiki?
~maaaaaaa 18-02-2012 23:18
"Jelenia Górę" boże co to ma być, nauczcie się pisać poprawnie!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nad Śnieżnymi Kotłami

Szokujący rachunek od "Wodnika"

Akcja Segregacja

Stop takim przepustom

W obronie zwierząt

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
611
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%