MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jelenia Góra zarasta. Kosiarki idą w ruch

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 13 maja 2011, 8:27
Aktualizacja: 9:25
Autor: Angela
Fot. Maciej Gumny
Wraz z rosnącymi chwastami i trawą rośnie niezadowolenie mieszkańców z wyglądu miasta, a szczególnie poboczy ulic. Trawa po kolana pokazała się przy drogach, na trawnikach między budynkami i na terenach prywatnych. MPGK zapewnia, że kosy pójdą w ruch. Na zarośnięte tereny uwagę zwrócą również strażnicy miejscy.

Najbardziej kłują w oczy mieszkańców zarośnięte trawniki przy pasach drogowych przy Al. Jana Pawła II, Ogińskiego, przy Podwalu czy na terenie przy Osiedlu Robotniczym i wielu innych miejscach. – Trawa przy głównych traktach sięga już miejscami po pas. Co sobie o naszym mieście pomyślą ludzie, którzy przyjeżdżają z zewnątrz? Poczują się jak w buszu – ironizuje pan Waldemar z Zabobrza.

Mieszkańcy bloków przy ul. Kiepury 25, 27 i Paderewskiego 77 w Jeleniej Górze od dwóch lat proszą o wykoszenie trawy na miejskim terenie mieszczącym się między blokami. Odsyłani są jednak od Annasza do Kajfasza.

– Problem zaczął się dwa lata temu. Wcześniej ten teren był koszony przez ZGL. Teraz ZGL oraz Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa wykasza zieleń przy budynkach na szerokości około trzech metrów. Pozostały teren o szerokości około 15 metrów i długości około 50 metrów stoi nie wykoszony. Zgłosiłam tę sprawę do ZGL-u, ale oni sądzą, że to nie ich teren. Tymczasem chaszcze stoją już drugi rok i nikt nie ma zamiaru tego wykosić. W minionym roku na tym terenie pojawiły się nawet żmije. Sprawę w tym roku skierowałam do rady miasta w Jeleniej Górze – mówi Elżbieta Matiasz z Zabobrza.

MPGK, które w tym roku wygrało przetarg na utrzymanie miejskiej zieleni, również w pasach drogowych, zapewniło, że pracownicy mieli ruszyć do akcji już w czwartek.
– Trawniki przy pasach drogowych w al. Wojska Polskiego oraz przy ul. Wolności już zostały wykoszone. Nasi pracownicy rozpoczęli koszenie traw w całym mieście, gdzie prace będą systematycznie kontynuowane – mówi Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

Straż miejska natomiast zapowiada, że przyjrzy się terenom zielonym oraz żywopłotom i zgłosi wszystkie miejsca, w których trawa lub krzewy mogą ograniczać widoczność i zagrażać bezpieczeństwu. W takich sytuacjach strażnicy będą najpierw pouczać, a następnie karać mandatami o wartości do 500 zł. Jeśli to nie pomoże będą kierować sprawę do sądu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bawili się na festynie

Szokujący rachunek od "Wodnika"

PiS ujawnił listy kandydatów

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~zewsi 13-05-2011 9:07
Troszkę z innej beczki, ale też na temat chwastów. Dwa lata temu pięknie wyczyszczono koryto rzeki Kamiennej. Odsłonięto poniemiecką okładzinę koryta rzeki. Zdjęcia w Google Earth tylko nam o tym przypominają. Dzisiaj rzeka i tereny zalewowe zarośnięte są wierzbą i chwastami bardziej, niż przed tą "operacją". Miasto zwróci na to uwagę przy następnej powodzi?
~ 13-05-2011 9:17
"od Jonasza do Kajfasza" - kto to pisał? Związek frazeologiczny jest stały i nie zmienia się jego treści. Angela po raz kolejny przypomina o swojej niekompetencji...
~ 13-05-2011 9:46
@~zewsi: Przecież obecnie trwają prace na Kamiennej. Ponownie są czyszczone umocnienia oraz zostaną wyremontowane. W miejscu w którym ich nie było są budowane od podstaw (aktualnie przy ul. Ludowej i Nadbrzeżnej). Ostatni remont i budowa większej części tych umocnień to były lata 70.
~Jem na tak 13-05-2011 9:47
Zgłosiłam tę sprawę do ZGL-u, ale oni sądzą, że to nie ich teren. Skoro teren niczyj to ja sobie tam garaż mogę postawić? I będę wokół kosić co tydzień nawet...
~gry 13-05-2011 9:57
Koszenie trawników na Zabobrzu, można ześwirować, powinno być tylko z dwa razy do roku, a tak jest jak na dniu świra, jak nie jakieś remonty ciągłe rycie i rozrywanie asfaltów i chodników,albo wymiana rur, to wiosną i latem ,kiedy człowiek powinien się regenerować po zimie, napieprza się tymi kosiarkami, a potem przychodzi słońce, i efekt estetyczny jest taki,że zamiast trawki jak w pałacowym parku, jest jałowa wypalona gleba, na której wypróżniają się psy:) Nic z estetyka, to nie ma wspólnego, najgorzej jak ktoś z blokowiska chce zrobić ogrody
~mieszkanka 13-05-2011 10:06
Fakt trawa opanowala Os.Zabobrze trzeba ja kosic ale prosba do odpowiednich sluzb Policja, SM by zwrocily uwage na parkowanie pojazdow na wykoszonej trawie w miejscach niedozwolonych obok przejsc dla pieszych szczegolnie ul,Kiepury odcinek od nr 30 do 48 Trawniki juz tam sa tylko z nazwy
rymcycymcy 13-05-2011 10:15
Dobrze, że przypomnieliście ...jeszcze się nie goliłem ! :)
~Obserwer 13-05-2011 10:32
A to takie proste napewno znajdzie sie jakis chetny by dostac kosiarke na stan i zadanie wykoszenia trawy w okolicy budynku np raz w tygodniu lub kiedy wysokosc trawy osiagnie 15 cm- za jakas oplata odliczana od czynszu, wilk syty i owca cala .Ludzi aktywnych i chetnych do pomocy np emerytow napewno nie brakuje. Tylko jak zwykle z logistyka kiepsko w zarzadach .
~galla 13-05-2011 10:33
monopol MPGK polega na tym ze sam chce wszystko zrobic , a powinno byc kilka umow z roznymi firmami ktore by kosily i i sprzataly miasto wtedy by mozna powiedziec ze jest kim pracowac i byloby czysto , podzielonoby tereny jeleniej gory na sektory i kazdy by widzial gdzie ma strzyc trawe sprzatac z kublow i zamiatac ulice, i osobe z ratusza ktoraby sprawdzala co zostalo zrobione i za co placone, a tak mamy jedna firme ktora niestety ale nie ogarnia i jest syf totalny, ale za to kosztowny, bo czy ktos sprawdza czy jest koszone wszedzie, nie, ale placone jest za wydumane a nie zrealizowane prace, to nie zima i nie zaskakuje
~jel... 13-05-2011 10:52
kosiarkami może sięgną ulicę Grottgera ? zawsze zapominają a to teren miasta
~maniunia 13-05-2011 11:02
MOŻE KTOŚ W KOŃCU ZETNIE TRAWĘ NA WZGÓRZU GROTA ROWECKIEGO MIĘDZY BLOKAMI 2,3,4 NIKT TAM NIE ŚCINAŁ OD ZESZŁEGO ROKU.WSTYD DLA MIASTA
~ 13-05-2011 11:20
po dziwiszowie po ulicy jeździ facet kosiarką, widaćnie wie co ma ze sobą zrobić, moze by tak chłopinę skierować na zabobrze?
kwakwa 13-05-2011 11:49
z punktu prawa: koszenie zialenie zagrazajacej bezpieczeństwu ruchu drogowego, brak rególacji kwestii pielegnacji zieleni w rególaminie porządkowym miasta a z punktu finansowego: ucinamy stówkę z funduszu na fontennę i mamy kase na zieleń -nie kwiatki pod ratuszem itp.
~JG 13-05-2011 11:55
Mogli by jeszcze zrobić plac zabaw dla dzieci przy ulicy Paderewskiego77 a tutaj nic nie robi państwo!!!!
ebee 13-05-2011 12:44
Ciekawe, czy Straz Miejska ukarze MPGK i np. Starostwo Powiatowe, za niedopełnienie obowiązków ? Sami napisaliście w tym artykule, że MPGK wygrała przetarg na utrzymanie zieleni i jak na razie się z tego nie wywiązuje. Jak co roku zresztą. Strażnicy jak dotąd lepią mandaty wyłącznie prywatnym wląscicielom. Czy w tym roku będzie inaczej ? Nie sądzę, choćbym chciał się mylić. Pozdrawiam, EBEE
~bet 13-05-2011 13:44
na zabobrzanskim rejonach,żenada,a jak juz koszą to takie tłu...,że aż do ziemi,w tym wszystkim żądzą betony zza dawnych lat juz nie wspomnę o pseudo sekretarkach w szczególności na zabobrzuIII
~desa 13-05-2011 14:09
to pana Michała K. jeszcze trzymaja w MPGK???? musi byc wybitnym specjalista od zarządzania , gdzie studiował? chyba sie nauczasł centralnego s terowania???
~mich 13-05-2011 14:30
Podobno Straż Miejska polecila usuniecie wszystkich ogloszen o sprzedazy dywanów.Jak jest to realizowane to prosze zobaczyc na skrzyzowaniu Aleji Jana P.II z ulica Rózyckiego!!!!!!!!! Może dawac straznikom prowizje od wypisanego mandatu to by bardziej wywiazywali sie ze swoich obowiazków. A co do koszenia to juz najwyższy czas.
~Miś 13-05-2011 15:28
Jelenia Góra stolicą rowerową a wystarczy zobaczyć na pozarastane ścieżki rowerowe które ma dwa na krzyż. To się człowiekowi odechcewa jazdy po takich drogach
łajdaczek 13-05-2011 17:19
...ni ma pinindzy, wszędzie brak pieniędzy, a może by tak Jelenia Góra jako miasto zagrało w totka, przecież podobno głupi ma szczęście; hej:)
~J@ck 13-05-2011 18:52
Jelenia Góra to zarasta ale brudem ,syfem i bałaganem ale radni wolą wydawać pieniądze na Chiny Ludowe
~czytający 14-05-2011 5:31
Jana Pawła II to skandal i brak poczucia zadbania o ulicę, której nadano tak zaszczytną nazwę . Nie wiecie jak to oceniają przejeżdżający turyści przez wasze miasto . GWIZDY DLA URZĘDASA !!!!!!!!!!!!! JESZCZE RAZ GWIZDY ZA NIEKOSZONĄ TRAWĘ !!!!!!!!!
kwakwa 14-05-2011 11:07
do ebee i mich: rozliczenie mpgk z zawartej umowy to kwestia beneficjenta zlecajacego na drodze cywilnoprawnej, SM wywiązuje się ze swoich obowiązków w granicach swoich uprawnień i nie tylko w stosunku do "prywaciarzy" a prowizja od mandatu, które się nakłada a nie "wlepia" to najgłupszy pomysł z możliwych, ogłoszenia może miasto usunąć obciążając sprawcę kosztami w ramach nawiazki orzeczonej w postepowaniu sądowym

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rodzinne tworzenie rękodzieł i animacje

PiS zaprezentował kandydatów

KOD znowu pod sądem

Finisz remontu

MZK nie dla rowerzystów?

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
200
Tak
74%
Nie
11%
Nie wiem
15%