MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Jelenia Góra – Wrocław: przyspieszenie!

Wiadomości: REGION
Wtorek, 16 listopada 2010, 9:29
Aktualizacja: 9:30
Autor: TEJO
Fot. KC
Trwają prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra. Roboty prowadzone są w Mietkowie, między Żarowem, Imbramowicami i Jaworzyną Śląską oraz na szlaku Boguszów Gorce – Boguszów Gorce Zachód – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik Polskich Linii Kolejowych.

Z przesłanego do nas komunikatu wynika, że wlokące się do tej pory pociągi łączące stolicę Karkonoszy z głównym miastem Dolnego Śląska przyspieszą. Na niektórych odcinkach nawet więcej dwukrotnie!

– Na dwutorowej linii wymieniany jest jeden tor. Poza 6,3 km odcinkiem Mietków – Imbramowice oraz 8,8 km Imbramowice – Żarów, zrealizowane są prace na 5,8 km szlaku Żarów – Jaworzyna Śląska i w stacji Jaworzyna Śl. W październiku rozpoczęły się prace na szlaku Boguszów Gorce – Boguszów Gorce Zachód. W ramach tego zadania, poza pracami torowymi, przeprowadzony będzie m.in. remont wiaduktu, poprawa odwodnienia oraz przejść dla pieszych w Boguszowie Gorce Zachód – poinformował Mirosław Siemieniec.

Dodał, że w Mietkowie rozpoczęto przebudowę peronu. Wygodniejszy będzie dostęp do pociągu, powstanie także wiata oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Na linii Wrocław – Wałbrzych zmieni się też standard przejazdów kolejowo-drogowych. Jeszcze w 2010 r. na siedmiu obiektach m.in. koło Smolca i na trasie Smolec Kąty Wrocławskie zabudowana będzie samoczynna sygnalizacja przejazdowa i półrogatki. W listopadzie kończą są też prace na odcinku 10 km: Marciszów – Janowice Wielkie. W efekcie zwiększy się tu prędkość pociągów z 30 km/h do 80 km/h.

Rezultatem prowadzonych aktualnie prac będzie skrócenie czasu jazdy pociągów z Wrocławia do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Rozkładowa prędkość na objętych zadaniem odcinkach wzrośnie z 40 km/h do 100km/h. Obecnie czas przejazdu pociągiem osobowym między Jaworzyną Śląską, a Ibramowicami wynosi 24 minuty, a po remoncie będzie możliwy w 13 minut.

Polskie Linie Kolejowe modernizują również tory na stacjach: Mietków, Imbramowice oraz Jaworzyna Śląska. – Efektem będzie poprawa warunków eksploatacyjnych linii lepsze wykorzystanie m.in. do przewozu towarów oraz sprawniejsze prowadzenie ruchu pociągów. Linia Wrocław – Jelenia Góra wykorzystywana jest m.in. do transportu kruszywa z Dolnego Śląska. Transport kolejowy odciąża w znacznym stopniu drogi – dodaje rzecznik PLK.

W 2010r PLK S.A. na poprawę stanu linii Wrocław – Jelenia Góra PLK S.A. podpisała łącznie umowy na kwotę ponad 60 milionów zł. W następnym roku planowane są kolejne prace zmierzające do poprawy stanu linii kolejowej
W poprzednich latach PLK S.A. przeznaczyła na poprawę linii Wrocław – Jelenia Góra około 80 milionów zł (z Funduszu Kolejowego, budżetu państwa i środków własnych). Wykonano m.in. prace na szlakach: Smolec – Kąty Wrocławskie, Wałbrzych Miasto – Wałbrzych Fabryczny, Wałbrzych Miasto – Boguszów Gorce oraz stacjach: Wałbrzych Główny, Jaworzyna Śląska.

Linia 274 łączy Wrocław z Wałbrzychem i Jelenia Górą. Jak podkreśla Mirosław Siemieniec, trasa jest ważna dla ruchu regionalnego. Zapewnia dojazd do pracy, szkół i na uczelnie wyższe, a także na wypoczynek do Kotliny Jeleniogórskiej. Linia jest ważna także w ruchu towarowym ze względu na transport surowców z dolnośląskich kamieniołomów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Klasyki zjechały do Kowar

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~bzzz 16-11-2010 9:49
tja..i dzieki tym zabiegom za 80 mln bedziemy mogli dojechac do wroclawia w 3h. super bedzie na bank wiecej podroznych :))
~kjkjkjkjjkj 16-11-2010 10:18
Zawiła kolejny raz załatwił pieniądze na te połączenia ale to wszystko mało. Ciężki problem.
~lolo79a 16-11-2010 11:01
Ciekawe kiedy pociąg do Wrocławia będzie jechał tylko 1 godzinę? Inny czas okres nas nie interesuje, a do tej pory kolej będziemy omijać z daleka.
~marbarmar 16-11-2010 11:01
Nie ma z czego się cieszyć. Pociągi i tak według nowego rozkładu, który wchodzi za miesiac pokonywać będą tą trasę w średnio 3 i pół godziny (planowo - oczywiście nie licząc opóźnienia). A do tego pociągów na tej trasie będzie mniej, w dodatku ostatni pociąg z Wrocławia do Jeleniej o godzinie 17.26 będzie jechał ponad 4 godziny ponieważ puszczony jest przez Legnicę, Bolesławiec i Lubań. Natomiast przez Wałbrzych ostatni odjeżdża przed godziną 14. Także podsumowując - nic dla pasażera się nie zmienia - nie będzie korzystał z oferty kolei.
~Bąk? 16-11-2010 11:36
Dobre te wrocławskie paniska! Oj dobre! Spadło i Jeleniej Górze z pańskiego stołu. Zauważyły wrocławskie kmioty, że Jelenia Góra leży w tym niedorobionym województwie i że nie można do niej w cywilizowany sposób dojechać. Interesem dla naszego miasta jest dobre połączenie z z Niemcami. Na reformie samorządowej z 1998 roku wyszliśmy jak Zabłocki na mydle. Jednak podejrzewam, że to przedwyborczy bąk puszczony przez Wrocław w stronę Jeleniej Góry.
~ED 16-11-2010 11:48
Oby PKP jak najszybciej upadło, aby zastąpiła go jakaś normalna firma. To co się dzieje w całym PKP to obraz nędzy i rozpaczy, nawet na centralnym w W-wie jest chora sytuacja.
tracęgruntpodstopami 16-11-2010 13:39
Jak to kiedyś ktoś wspomniał - czekamy na SKM i połączenia IC/EIC JG-Wr z czasem przejazdu 1:30 - 2:00 h, przez Strzegom chyba spokojnie dałoby radę.
~pasażer 16-11-2010 15:42
eh ludzie. w ogóle po co remontować tory? wzrost szybkości niewielki a roboty sporo:) każdy wzrost prędkości to niebezpieczeństwo! trzeba spojrzeć na obecną sytuację z innej strony i dostrzec pozytywy - obecna prędkość pociągu jadącego przekłada się na to, iż jest to najbezpieczniejsza trasa w całej europie!:) przy prędkości 30km/h można spokojnie wypaść z pociągu i przeżyć!:) jaki inny kraj mógł by się pochwalić takimi obliczeniami prawdopodobieństwa przeżycia w swoich pociągach? ICE? w ICE wyjdziesz z pociągu w czasie jazdy i 100% zgon:) a u nas to nawet jak się taki pechowiec szybko pozbiera z gleby to jeszcze zdąży pociąg dogonić:) chyba, ze wypadnie na początku składu to jeszcze spokojnie zdąży spalić fajkę:)
~pasażer 16-11-2010 15:49
inny pozytyw to taki, że w Jeleniej Górze kolej idealnie jest dopasowana do podróżujących - nikt u nas nie powie, że mu pociąg uciekł:)
~kolejorz 16-11-2010 16:49
Gadu, gadu... a ile czasu będziemy jechać do Wrocławia??? Dziwnie przemilczano to niewygodne pytanie. Za komuny (której nie lubię) był pociąg przyspieszony (cena biletu jak za pociąg zwykły) pokonywał trasę w 2 i pół godziny. Czy po remontach nowe obiecane superexpresy osiągną ten zawrotny czas przejazdu??? Może nasz dobroczyńca, reprezentujący nas trzecią kadencję doprowadzi do rozsądnego czasu przejazdu pociągu na trasie 274
~waldek_a 16-11-2010 17:36
Zawiła to może... zapalić fajeczkę i poczytać książeczkę.
~bang 16-11-2010 17:38
dopóki linia kolejowa nie będzie omijać Wałbrzycha to poniżej 3 godzin nie zejdą
~kt 16-11-2010 19:39
Dwie i pół godziny z JelGóry do Wrocka to za późnej komuny, wcześniej było 2:05, może znajdę jakiś rozkład jazdy to wpiszę.
~e. 16-11-2010 20:13
Ale co sie tak wszystkim spieszy? Dosc tej nieustajacej pogoni za wszystkim we Wroclawiu? Przynajmniej na trasie odpocznijcie... Swoja droga ile wagonow jezdzi do Wroclawia? 1? Bede zdziwiony, jesli wiecej.
~dossss 16-11-2010 20:46
I bardzo fajnie ja tam lubię PKP i bardzo dobrze mi się jeździ pociągami szczególne sypialnym do Gdyni jest super czysto rogalik i woda w przedziale jest ok
~... 16-11-2010 21:20
A z kolei jak ja jechałem do Gdyni z Jelonki, to ludzi masakrycznie dużo, nawet stali w przejściach pomiędzy przedziałami, palili papierosy w wagonach dla niepalących, jeszcze o czwartej rano jakiś gówniarz zaczął się wydzierać: ...mamoooooo, mamooooo... I to mają byc standardy? Nie wspomnę, że do Wrocławia dojechaliśmy z ponad godzinnym opóźnieniem...
rymcycymcy 16-11-2010 23:27
Krótsza jazda ...? Mam nadzieję, że bilety będą relatywnie tańsze :)
~telik 18-11-2010 10:34
nie ma co się łudzić Jelenia Góra to wieś odcięta od świata połączenia komuniacyjne z cywilizacją są nieosiąglane. Droga jest tragiczna, pociągiem jeszcze gorzej. Zgorzelec zyskał na autostrdzeie a my daleko za murzynami

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To było podpalenie

Śmierć na żwirowni

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
406
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%