MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jelenia Góra w rankingach? Tylko na jasnych zasadach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 12 maja 2011, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 13 maja 2011, 7:30
Autor: Angela/tejo
Fot. TEJO
W ostatnich edycjach rankingu tygodnika „Newsweek” dotyczącego najlepszych prezydentów miast Polski Jelenia Góra uplasowała się w pierwszej dziesiątce (dziewiąte i siódme miejsce). W tegorocznym nie pojawiła się jednak wcale. Dlaczego? Obecne władze nie zgłosiły bowiem prezydenta Marcina Zawiły do tej rywalizacji, bo ich zdaniem, kryteria rankingu były „enigmatyczne”.

Wysoka lokata stolicy Karkonoszy w tych opracowaniach była chlubą poprzedniej ekipy ratusza. Miejsce Jeleniej Góry wśród najlepszych nie tylko dawało satysfakcję, lecz także – zdaniem samorządowców – przyczyniało się do promocji naszego miasta. W tym roku w analogicznym rankingu grodu Krzywoustego brak. Powód: nikt Jeleniej Góry nie zgłosił.

Rzecznik jeleniogórskiego magistratu Cezary Wiklik, zapytany o powód, dla którego obecna władza nie zgłosiła Jeleniej Góry do rankingu miast, odpowiada: – Obecny prezydent nie chciał chwalić się czymś, co byłoby być może kapitalne, ale tylko wirtualnie. Tak było w przypadku byłego prezydenta Marka Obrębalskiego, który w takim właśnie rankingu otrzymał nagrodę za projekt dotyczący szlaku czterech jeleniogórskich wież widokowych, które mogliby zwiedzać mieszkańcy i turyści – powiedział nam C. Wiklik.

– Projekt rzeczywiście ciekawy, gdyby nie fakt, że niemożliwy do zrealizowania. Dwie wieże widokowe: przy Bramie Wojanowskiej i przy Ratuszu nie zostaną bowiem dopuszczone do zwiedzania przez to, że ich drewniane konstrukcje wewnątrz nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, razem z całym ratuszem. Co więcej nie mają odpowiednich dróg ewakuacyjnych. Nikt widocznie nie sprawdza tego, czy wpisane informacje zgłoszone do rankingu są prawdziwe, czy nie – dodał.

- Była to ocena za pomysł, co wyraźnie zaznaczono – ripostuje Marek Obrębalski, prezydent miasta w latach 2006 - 2010. Za drugim razem (w ubiegłym roku) stolicę Karkonoszy wyróżniono za, między innymi, za próby ożywienia miasta dzięki wykorzystaniu środków w funduszy unijnych. Przypomnijmy, że za kadencji poprzednika Marcina Zawiły rozpoczęto realizację kilku takich projektów, w tym Term Cieplickich oraz rewitalizacji Parku Zdrojowego. - Efekty tych działań już widać – dodaje M. Obrębalski.

Tymczasem rzecznik jeleniogórskiego urzędu podkreśla, że obecny prezydent Jeleniej Góry nie uchyla się od żadnych ocen, pod warunkiem, że ich kryteria są czytelne i zobiektywizowane. Na dowód tego podaje inny ranking tego samego tygodnika, którego wyniki pojawiły się dwa tygodnie temu.
– Był to ranking zadłużenia miast, w którym Jelenia Góra znalazła się na jednym z ostatnich miejsc na liście, co nas bardzo satysfakcjonuje. To oznacza, że jesteśmy miastem, które dobrze zarządza swoimi wydatkami i przy realizacji inwestycji nie musi sięgać po zbyt duże kredyty i pożyczki – kwituje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Święto województwa  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Złoty Krokus dla...

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~piko 12-05-2011 8:35
Dobry ten pragmatyzm oby Pan Prezydent bardziej realnie władał miastem i robił marketing tegoż na zasadach ja realnego, a nie ja idealnego. Tego również bym oczekiwał od tych wszystkich, którzy snują rozmaite wizję w mediach, aby raczej realnie opisywać jeleniogórską rzeczywistość, a nie w strachu np TV DAMI przed władzą ma narracje bajkową o Jeleniej Górze i pokazuje widowni, wieści z przedszkola, szkół, szpitali i 80 % jest idealne, podczas gdy wiadomo,że tak nie jest. Drugi biegun czyli totalny pesymizm, to też nie jest prawdziwy obraz rzeczywistości. Pracy trzeba w Jeleniej Górze
~~JG 12-05-2011 8:43
Wiklik jak zwykle odwraca kota ogonem! Rankingi Newsweeka oparte są na wiele kryteriach, a wyróżnień nie przyznaje się za pojedyncze projekty (jak szlak wież widokowych), lecz w wyniku oceny eksperckiej popartej wynikami sondaży wśród mieszkańców. Pan Wiklik wyraźnie kłamie mówiąc, że Jelenia Góra nie zgłosiła naszego zawiłego prezydenta do tego rankingu! Prezydent był zgłoszony, lecz prawdą jest że nie znalazł się nawet wśród 25 wyróżnionych. Panie doradco medialny nie ma co tego kryć, że Obrębalski był bardziej doceniony! A do Redaktora: do nie jest ranking miast prezydenckich, lecz prezydentów.
~nemo 12-05-2011 8:58
Jak zwykle każdy pisze pół prawdy ! Oceniano Prezydentów 106 miast ich mających, ale jednym z etapów byla odpowiedź na ankietę przesłaną przez Neewsweeka - pytanie czy Jelenia Góra odpowiedziała na ankietę.... Potem kolejnym etapem były rozmowy ze wspólpracownikami itd itp...
~akt 12-05-2011 9:12
Czerwona kotlina...!!
~sqandal 12-05-2011 9:15
fajne zdanie pana C. Wiklink < obecny prezydent nie chce się chwalić co było być może kapitalne ale tylko wirtualne > panie Cezary z takimi wypowiedziami i jest Pan rzecznikiem magistratu to ciekawe jak się prezentują te zwykłe urzędniki ... bravo .
~woj,pol 12-05-2011 9:22
no i dobrze ciekawe jakim cudem p.Obrebalski znalazl sie w pierwszej dziesiatce chyba za to ze powstala Jelenia Dziura- SMIECHU WARTE
~Przecież 12-05-2011 10:05
Jelenia Góra wysłała ankietę do Newsweeka'a. Świadczy o tym fakt, że w jednej kategorii została uwzględniona w rankingu. A jeżeli tak, to dlatego, że wysłała zgłoszenie. W pozostałych nie zakwalifikowała się dalej z prostego względu. Jako "sukcesy" prezydenta podała te inwestycję, które zostały zgłoszone wcześniej. Dlatego Zawiła nie dostał się nawet do 15. I stąd ten spadek w rankingu. Proszę spytać się w ratuszu, kto odpowiadał za zgłoszenia konkursowe - w ubiegłej kadencji robiła to pani Chrebor, obecnie sekretarz miasta, więc będzie miała wiedzę, co wpisano w tym roku w ankietę :)
~ra 12-05-2011 11:16
Newsweka , G..na wyborczego nie czytam, TNn-a nie oglądam. A kogo obchodzi jakaś niszowa gazetka co napisała!!
~hoho 12-05-2011 11:48
Po co się chwalić porażkami?
~bardzodobrze 12-05-2011 12:17
Gdzie jest SKM ?! Nie ma SKM - nie ma rankingów. Proste.
~noten 12-05-2011 12:33
Zdjęcie w tym artykule w zupełności oddaje klimat w mieście. Gratuluje pomysłu.
~Mike 12-05-2011 13:34
Do wszystkich którzy głosowali na M. Zawiłę. Pozdrawiam, oraz liczę, że następnym razem kilka razy pomyślicie zanim zagłosujecie.
~miejscowy 12-05-2011 13:46
Co za bzdety !!!!
~Gość 12-05-2011 14:35
jaki b prezydent takie miasto a że Zawiła jest gorszy od poprzednika to widać gołym okiem zero klasy i pomysłu na miasto wiec cała ta ekipa Zawiły to po prostu nieudacznicy,gorsi od nielubianego prze zemnie Obrębalskiego
~cytaty 12-05-2011 15:52
MIASTO - WIDMO... W SERCACH co pamiętają samego Stalina PPR, PZPR, ZSRR... WADZY RAZ ZDOBYTY NIGDY NI UDDAMY!!! WŁADYSŁAW GOMUŁKA
~marb 12-05-2011 17:03
To jest zbyt.. Zawiła.. sprawa....prezydent kiepski,na razie jedzie na poprzedniku...
~hmmmmmmm 12-05-2011 17:51
kto liczy na sensowny ranking kiedy u nas nowy prezydent ledwie od pół roku? idiotyzm. oczywiście przeciwnikom to sprzyja, zwolennicy też z lekka zaślepieni. idę po piwo, to ma prawdziwy sens ;)
~nestor 12-05-2011 17:59
po prostu , w latach 2008 - 2009 - mimo kryzysu - były osiągnięcia,a teraz ich nie ma. Wszystko co dobre to kontynuacja.Także niskie zadłużenie budżetu miasta to nie sukces tej Rady i tego Prezydenta,a poprzedników.A pan rzecznik gładko bierze przykład z rzecznika rządu.Czy rzeczywiiście Graś godna prawdy?przydaje się doswiadczenie z Gazety Robotniczej.
~M_ek 12-05-2011 18:01
Przeczytałem artykuł komentarze --- i jak zwykle --- "Kundelki szczekają a karawana idzie dalej" ....
~pamiętam 12-05-2011 18:08
Zaraz zaraz, a czy to nie Pan Zawiła w mediach, a pan Wiklik na sesjach krzyczeli najgłośniej, że Obrębalski zadłuża za mocno miasto??? A teraz proszę, obaj chwalą się rankingiem, który pokazuje, że obaj gadali farmazony!
~WYBORCA ! 12-05-2011 18:17
Zawiła to może... zapalić fajeczkę i poczytać książeczkę
~trew 12-05-2011 18:58
Dajcie mi fotografa który zrobił to zdjęcie!!!
Tomy M. 12-05-2011 19:05
Zróbmy coś razem dla naszego miasta! (bo nasi urzędnicy z ratusza tylko dużo gadają...) Firma Google zaczyna fotografować (Street View) miasta w Polsce. Oczywiście na początek będą to główne duże miasta, jednak dodatkowo Google zrobi fotografie Street View w wybranych CIEKAWYCH i ATRAKCYJNYCH miejscowościach. Jak zostaną wybrane takie dodatkowe miejscowości? GOOGLE wybierze te miejscowości które są atrakcyjne, a internauci zgłoszą je masowo do Street View. Mam prośbę: ZRÓBMY AKCJE ZGŁASZANIA Jeleniej Góry! Szczególnie ładne są Cieplice i Sobieszów. TO BĘDZIE PRAWDZIWA PROMOCJA MIASTA! Ale tylko gdy będziemy jako pierwsi! Po uruchomieniu internauci z Polski rzucą się do oglądania Street View POLSKA, a tam będzie tylko 5 dużych miast + Jelenia Góra ... będą oglądać Jelenia Górę, bo nie będzie chwilowo innej alternatywy :-) ... zgłoś JG: https://services.google.com/fb/forms/polska/
~x 12-05-2011 20:54
No i dupa! Nie martwmy się jednak ! W różnych rankingach na Świecie nasz Kraj też zajmuje "czołowe miejsca" , a my tylko chcemy zgodnie z linią.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chcą odwołania przewodniczącej

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Filia biblioteki w Wojkowie

Nie trzeba się bać defibrylatora

Spór o edukację seksualną

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%