MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Jelenia Góra: parki i rezerwaty

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 maja 2020, 8:01
Aktualizacja: Środa, 27 maja 2020, 8:08
Autor: Stanisław Firszt
Karkonoski Park Narodowy/fot. KPN
Fot. Archiwum S. Firszta
Jelenia Góra, przynajmniej od 1975 roku, kiedy powstało województwo jeleniogórskie i od 1976 roku, kiedy w jej obręb administracyjny włączono Sobieszów, była i jest kojarzona, w mniejszym lub większym stopniu, z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Nie da się ukryć, że siedziba Parku znajduje się obecnie właśnie w tym mieście.

Przed tamtymi zmianami z lat siedemdziesiątych XX wieku Cieplice kojarzone były z Uzdrowiskiem, a Uzdrowisko z Cieplicami. Natomiast Sobieszów kojarzony był z Karkonoskim Parkiem Narodowym, a Karkonoski Park Narodowy właśnie z Sobieszowem. Do 1945 roku to właśnie tam w tzw. pałacu mieścił się zarząd majątku Schaffgotschów, którego teren obejmował, m.in. obszar dzisiejszego Parku. Obecnie w tym dawnym budynku administracyjnym trwa remont i to tam będzie główna siedziba oraz dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego.

Dzisiaj wszystko to włącznie z Jagniątkowem, gdzie mieszkał i żył Gerhard Hauptmann, "musi" kojarzyć się z Jelenią Górą – niepisaną, samozwańczą stolicą Karkonoszy. Jednak turyści uważają, że to Karpacz jest stolicą tych gór. Potwierdzają to też działania władz lokalnych, które zbudowały nawet obwodnicę omijającą Jelenią Górę, aby łatwiej było jadąc z Wrocławia dostać się do "stolicy" Karkonoszy. Przypomina to sytuację, m.in. w Australii, gdzie stolicą kraju jest Canberra z niespełna 400 000 mieszkańcami, ale największym miastem jest Sydney z 5 300 000 mieszkańców. To samo dotyczy Brazylii, gdzie stolicą jest Brasilia z 2 300 000 mieszkańców, a największymi miastami są Sao Paulo, liczące 12 000 000 mieszkańców i Rio de Janeiro z 6 500 000 mieszkańców.

Karkonoski Parki Narodowy powstał w 1959 roku, a jego siedzibą był Sobieszów. Dzisiaj jest to instytucja, której obszar objęty jest najwyższą formą ochrony przyrody. Park zajmuje 6 000 ha powierzchni. Na jego terenie występują: 261 gatunków grzybów, 636 gatunków porostów, 1 106 gatunków roślin naczyniowych, 474 gatunki mchów, 47 gatunków ssaków, 194 gatunki ptaków, 5 gatunków gadów, 6 gatunków płazów, liczne gatunki ryb i kilkanaście tysięcy bezkręgowców. Rocznie odwiedza go ponad 2 500 000 turystów. Park zatrudnia ok. 70 osób. Współpracuje ściśle z bliźniaczym, czeskim Karkonoskim Parkiem Narodowym. Jest też wydawcą kwartalnika "Karkonosze. Góry Izerskie". Park jest też główną atrakcją przyrody, nie tylko regionu, ale i całego Dolnego Śląska. Po remoncie wspomnianego budynku dawnego zarządu majątku Schaffghotschów i zbudowaniu na przyległym do niego terenie całego zaplecza edukacyjno – wystawienniczego, kompleks ten będzie jednym z najbardziej atrakcyjnych tego typu obiektów, nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy.

W Polsce są też inne miejsca związane z ochroną przyrody, mające związek z nazwą "Jelenia Góra". W gminie Gorlice, w Szymbarku w woj. podkarpackim, od 1984 roku funkcjonuje Rezerwat Przyrody Jelenia Góra. Zajmuje on obszar 13 ha, na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego. Na jego terenie występują ciekawe i rzadkie rośliny, tj. buczyna karpacka, a przede wszystkim paprocie – języcznik zwyczajny (występuje w Azji, północnej Afryce i Europie). Paproć ta nielicznie występuje w Polsce. Spotykamy ją w Karpatach i Przedgórzu Sudeckim. W pobliżu rezerwatu, w 2007 roku, powstała ścieżka turystyczno – przyrodniczo – edukacyjna, Szlakiem Architektury Drewnianej dawnych mieszkańców tamtej ziemi. Byli to Łemkowie, których wysiedlono stamtąd po, tzw. "Akcji Wisła" na inne tereny Polski, m.in. na Dolny Śląsk.

W województwie kujawsko – pomorskim od 1995 roku funkcjonuje Rezerwat Cisów Jelenia Góra im. Kazimierza Szlachetko. Rezerwat ten zajmuje 4,25 ha na terenie gminy Cekcyn w pow. tucholskim, w leśnictwie Jelenia Góra. Znajduje się tam ok.1100 okazów cisów pospolitych (Taxus baccata). Większość z nich nie ma nawet 1 m wysokości, ale wśród nich są i takie, które dochodzą nawet do 9 m wysokości.

Jak widać, nazwa Jelenia Góra dotyczy nie tylko największego miasta w Kotlinie Jeleniogórskiej, w którym znajduje się siedziba Karkonoskiego Parku Narodowego, ale również rezerwatów przyrody na terenie Polski.

Twoja reakcja na artykuł?

18
67%
Cieszy
6
22%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sykulski i Duch Gór

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Koniec tramwajów w Jeleniej Górze?

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~18 sqandal 25-05-2020 9:15
…….… hm , ciekawy artykuł. A zatem ….. Jelenia Góra ma potęcjał tylko że nie wykorzystany , mamy góry , park narodowy , ciekawe miejsca ale co z tego . Od lat miasto się wyludnia ( po godz 18-stey) miasto zamiera. Czegoś tu brakuje ? Ano tego ze zapyziałe miasto od lat nie ma dobrego gospodarza .Czerwona dolina , nazwa adekwatna do istniejącego stanu rzeczy . Czas na zmiany , władzo czas zacząc działać !!!
~ 25-05-2020 10:07
do: ~18 sqandal (9:15)
Takie apele "władzo czas zacząć działać" słyszę od bardzo, bardzo dawna i wszytko jak grochem o ścinę. A to że Jelenia nie ma dobrego gospodarza od lat to wina głównie wyborców, którzy ciągle z niemal maniakalnym uporem od trzech dekad wybierają tak samo. Miasto traci na znaczeniu, wyludnianie jest jedno z najszybszych w Polsce, również proincjonalnieje w zastraszającym tempie, włodarze nie mają pomysłu jak temu przeciwdziałać i wyjść z marazmu, a mimo tego co wybory i tak od 30 lat wygrywają tutaj tylko dwie opcje SLD i PO(dawnaUW). Jacy wyborcy tacy włodarze, jacy włodarze tacy wyborcy.
~kjhhkhjh 25-05-2020 18:08
do: ~18 sqandal (9:15)
Wszystkie mniejsze miasta w Polsce się wyludniają. Związane jest to z migracją ludzi do większych centrów metropolitarnych. Na całym świecie się tak dzieje, to efekt globalizacji. Więc z łaski swojej skończ mędrkować, pseudo znawco a jak ci się nie podoba wyjedz na Podkarpacie. Tam dopiero masz "rozwój" i cywilizację.
~ 25-05-2020 9:35
Niech w J . Górze jeszcze zamkną sklepy to będzie pustynia , przez zakazy dobili całkowicie gospodarkę , ciekawe skąd wezmą na wypłatę urzędasy jak nikt nie będzie płacić podatku
~creative commons 25-05-2020 10:49
wytłumacz, droga Jelonko.... podpis pod zdjęciami: fot. KPN, fot. Internet, fot. Jelonka... a przy tym dopisek, że ze zbiorów S. Firszta. Czy ten pan wykupił te zdjęcia? zapłacił autorom? Czy traktuje internet jak swoje "archiwum". Ktoś tu respektuje prawa autorskie??
~bolo 26-05-2020 9:53
Tytułowe zdjęcie to widok z ławeczki sprzed czeskiego schroniska Lućni Bouda w kierunku Śnieżki. Naprawdę nie było innego zdjęcia z polskiej strony KPN np. z kotłów polodowcowych lub Samotni?
~do~bolo 26-05-2020 10:05
Karkonosze są jedne i bez sztucznych granic i od północy i od południa i w dzień i w nocy i w słoneczną pogodę i w dni pochmurne i latem i zimą i z dołu i z góry bo to najpiękniejsze na Świecie Góry.Kto uważa inaczej pisze bzdury.
~bolo 26-05-2020 11:33
do ~do - tak, Karkonosze są piękne. Jednak uważam, że na polskim portalu tytułowe zdjęcie winno być "typowo polskie". Chyba, że stosujesz zasadę: "po co nam LOT jak jest Lufthansa, po co nam CKP jak jest nowe lotnisko w Berlinie". Nie mam nic do Czechów i do czeskiej strony KPN, jednak dobrze pamiętam, jak w minionym czasie, na Śnieżce nie można było przejść na czeską stronę, i choć moim marzeniem było właśnie stanąć koło Lućni Boudy, to było to marzenie ściętej głowy czyli więzienie. Proszę uszanuj też mój pogląd na sprawę.
~do~bolo 26-05-2020 13:41
Szanuję Twój pogląd.Pamiętajmy, że tamte czasy już minęły.Dzięki Bogu !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Czytelniczka: drogo i brudno

Likier prawdziwy staniszowski gorzki

Wielcy w jeleniogórskim teatrze

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
5
Tak
20%
Nie
80%
Nie wiem
0%