MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Jelenia Góra. Palimpsest*, który czeka na odczytanie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 listopada 2010, 7:56
Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2010, 7:31
Autor: Petr
Fot. Coolazooch
W czwartek, 25 listopada w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbyła się debata „Tożsamość miejsca. Zakorzenienie”, w której udział wzięli dziennikarz–podróżnik Grzegorz Kapla oraz poseł i kandydat na prezydenta miasta Marcin Zawiła. Dyskusję poprowadził Andrzej Więckowski.

– Kraina, po której chodzimy, cały czas pozostaje nieodczytana. Jej tożsamość jest uwikłana w pogmatwane i zwykle nieczytelne dla nas konteksty – rozpoczął debatę Andrzej Więckowski, który już jakiś czas temu zapoczątkował paradygmat mówienia o tożsamości Jeleniej Góry oraz Kotliny Jeleniogórskiej w ramach Obserwatorium Karkonoskiego, tj. cyklicznych spotkań odbywających się właśnie w BWA.

Tym razem, w próbie odpowiedzenia na pytania związane z „tożsamością miejsca” i jego mieszkańców, problematyką „zakorzenienia” w regionie, którego genius loci zdaje się bezustannie wymykać wszelakim interpretacjom i jakby broni się przed rozszyfrowaniem, towarzyszyli Więckowskiemu Grzegorz Kapla i Marcin Zawiła – „niezakorzeniony” dziennikarz-włóczęga oraz „zakorzeniony” historyk, jak powiedzieli sami o sobie.

Wystąpienia Kapli oraz Zawiły, choć dotyczyły tego samego problemu, stanowiły dwie różne hipotezy interpretacyjne, mogące nieco ułatwić zrozumienie „tożsamości” i „zakorzenienia” w Jeleniej Górze czy Kotlinie Jeleniogórskiej. Pierwsza, zwracała uwagę na pewne cechy charakterystyczne, dzięki którym zarówno „tożsamość”, jak i „zakorzenienie” – kwestie trudne, bo wyjątkowo efemeryczne – można choć trochę uschematyzować, jak dzieje krajobrazu, historia regionu, emocje mieszkańców znajdujące swoje odzwierciedlenie w kulturze i sztuce, jak również mity założycielskie.

Druga z kolei, podejmując problematykę „tożsamości”/„zakorzenienia” odwoływała się do historii najnowszej (m.in. walki z niemczyzną, jaka miała miejsce w Jeleniej Górze i okolicach w okresie PRL-u), emocji stricte związanych z dzieciństwem, dojrzewaniem oraz późniejszym życiem w Kotlinie Jeleniogórskiej, a także kinematografii – podczas debaty Zawiła zwrócił uwagę na takie produkcje jak „Prawo i pięść” czy „Sami swoi”, których akcja rozgrywa się w czasie, gdy ziemie zachodnie czekały na swoich pionierów i osadników.

Do refleksji i nie tylko dla miłośników dyskursu.

* Tytułowy „palimpsest” to rękopis na pergaminie, z którego usunięto pierwotny tekst i zapisano go ponownie. Termin ma także znaczenie medyczne: palimpsest to także częściowy zanik pamięci powstały wskutek upojenia alkoholowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Wyjątkowa wystawa

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Czytelnik 26-11-2010 12:07
Ciekawe... "Tożsamość" regionu jeleniogórskiego faktycznie stanowi kwestię dość trudną do wyjaśnienia, szczególnie dla starszych (nie starych!) mieszkańców Jeleniej Góry. Czy Więckowski i towarzystwo znajdą jakiś klucz interpretacyjny? Pożyjemy, zobaczymy - w spotkaniach Obserwatorium bez wątpienia warto uczestniczyć, następne już 16.11., choć już na inny temat
~do Czytelnik 26-11-2010 12:14
Co to znaczy (nie starych!) ?
~Czytelnik 26-11-2010 12:19
Nie starych! - by nikomu nie nacisnąć na odcisk. Raz jeszcze, na spotkania zapraszam
~do Czytelnik 26-11-2010 14:03
To co ? macie jakieś zboczone poglądy i eksponujecie fałsz, obłudę, ksenofobię i rasizm ? fuujj !!
~Mona 26-11-2010 15:42
Do"czytelnika" - o ile zapraszasz to chociaż sprawdź daty . Następne spotkanie Obserwatorium odbędzie się w BWA 16 grudnia b.r.
~Inny czyteln 26-11-2010 16:14
Dlaczego tu zawsze muszą pojawić się tacy, którzy wszczynają jakieś bezsensowne kłótnie! Wiadomo, że nie 16 listopada - bo ten juz minal, rąbnął się "czytelnik" i tyle... Napisal "nie starych!", to go od rasistów i ksenofobów (co ma piernik do wiatraka) wyzywają! dobrze, ze w BWA sie dyskutuje i rownie dobrze, że ktoś na to zaprasza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Cieplickie place

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Edycja Limitowana: SEN_kartoteka improwizacje  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
486
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%