MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Jelenia Góra: nowy zarząd kynologów i najpiękniejsze psy rasowe

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 marca 2013, 7:31
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 7:53
Autor: Mea
Fot. Mea
Wybrano nowy zarząd jeleniogórskiego oddziału Związku Kynologicznego i ogłoszono ranking wystawowy za 2012 r. – Jesteśmy jednym z najstarszych związków w Polsce, a obecnie mamy ok. 200 członków – powiedziała Teresa Rupniewska, przewodnicząca Oddziału Związku Kynologicznego w Jeleniej Górze.

W 1935 roku z inicjatywy Maurycego Trybulskiego został powołany Międzyklubowy Komitet Kynologiczny, którego celem było stworzenie federacji kynologicznej o ogólnopolskim zasięgu, zrzeszającej członków wszystkich organizacji kynologicznych w Polsce. Był to warunek wstąpienia do FCI. Związek Kynologiczny w Polsce to organizacja zrzeszająca właścicieli psów rasowych od 1938 r., zarówno tych, które pokazują się na wystawach w kraju i poza jego granicami, jak również tych, uprawiających „psie sporty” Aglity, Obedience, startujących w IPO - Międzynarodowy Pies Użytkowy (Obronny), czy w Konkursach psów użytkowych - dzikarzy, tropowców, posokowców, field triasach wyżłów kontynentalnych, norowców – jamników i terierów. Organizuje też wyścigi chartów, wyścigi psich zaprzęgów, a także konkursy pracy psa pasterskiego.

Związek Kynologiczny Oddział w Jeleniej Górze jest organizatorem wielu ciekawych imprez w regionie jeleniogórskim, organizuje wiele wystaw krajowych i międznarodowych, a także festyny rodzinne i majówki z psami. Od lat też prowadzi przeglądy hodowlane i testy psychiczne dla psów wszystkich ras. Aktywnie działają tu sekcje poszczególnych ras, gdzie każdy może uzyskać odpowiedzi na pytania i pomoc w rozwiązywaniu problemów ze swoimi pupilami.

W skład nowego zarządu weszli: Teresa Rupniewska – przewodnicząca, Marek Fościak - zastępca do spraw organizacyjnych, Anna Rychlewska - zastępca do spraw hodowlanych, Bogumiła Moniatowicz – skarbnik, Elżbieta Jurczyńska – sekretarz oraz członkowie Zbigniew Gacek i Przemysław Poliński. Wybrano również komisję rewizyjną, która zajmuje się kontrolą działalności związku: Barbara Górska – przewodnicząca, Jolanta Scharfenbnerg-Pęczek – wiceprzewodnicząca, Laura Kuczyńska – sekretarz. Wyznaczono też Sąd Koleżeński: Mirosław Rutkowski – przewodniczący, Bożena Gacek – wiceprzewodnicząca, Cezary Wiśniewski – sekretarz oraz członkowie Bogdan Purzycki i Antoni Rupniewski.
Teresa Rupniewska, obecna przewodnicząca, jest hodowczynią już od 30 lat. Hoduje bassety Hound Unita, choć wcześniej miała również hodowlę bokserów. – Bassety są to duże psie indywidualności, na krótkich nóżkach, są psami myśliwskimi i bardzo rodzinnymi, w Polsce nie do końca doceniane – mówiła Teresa Rupniewska.
W rankingu wystawowym za rok 2012 wzięły udział psy ras z następujących grup:
II FCI -Nisha z Karagandy owczarek środkowoazjatycki - właściciel Ernest Pawłowski.
III FCI - Gabra od Hrubeho Lesa foksterier krótkowłosy, Roxy’s Humphrey Bogart Czeczuga foksterier krótkowłosy – właścicielka Magdalena Pirus.
VI FCI - Hugo Le Bleu Cardinalis (FCI) mały gończy gaskoński i Karo Le Bleu Cardinalis (FCI) tej samej rasy - właściciele Marta i Waldemar Zgleniccy oraz Assipattle Airgialla posokowiec bawarski i Ceira Airgialla posokowiec bawarski - właścicielka jest Joanna Wiśniewska.
VIII FCI -Dolbia Christian Lacroix labrador retriever - właściciel Marek Fościak.
IX FCI - Famrus Tuly An Impressive Man for Lavandula, Poulot’s Dream on for Lavandula grzywacz chiński - właścicielka Anna Rychlewska.

Najbardziej utytułowane psy Jeleniej Góry 2012: pierwsze miejsce zajął gończy gaskoński Hugo Le Bleu Cardinalis (FCI), drugie również gończy gaskoński Karo Le Bleu Cardinalis (FCI), trzecie labrador retriever Dolbia Christian Lacroix, czwarte grzywacz chiński Famrus Truly An Impressive Man for Lavandula.

Najpiękniejszym Juniorem sezonu wystawowego 2012 został gończy gaskoński Karo Le Bleu Cardinalis, drugie miejsce zajął grzywacz chiński Famrus Truly An Impressive Man for Lavandula.

Najlepszym Psem Użytkowym 2012 został foksterier krótkowłosy Roxy’s Humphrey Bogart Czeczuga, a drugie miejsce zajął gończy gaskoński Karo Le Bleu Cardinalis.

Najaktywniejszym Wystawcą 2012 zostali Marta i Waldemar Zgleniccy, drugie miejsce zdobyła Anna Rychlewska, trzecie Marek Fościak, a czwarte Joanna Wiśniewska.

Gończe gaskońskie Najaktywniejszych Wystawców 2012 mają wiele osiągnięć. - Największym sukcesem minionego roku Hugo i Karo były tytuły Zwycięzców Świata Salzburg 2012. Wraz z mężem cieszymy się bardzo z osiągnięć naszych psów – mówi Marta Zglenicka.
Sukcesy Hugo w 2012 r. to m.in.: zakończone dwa Interchampionaty C.I.B. oraz C.I.E. po raz trzeci Zwycięstwo Polski Poznań 2012, VDH-BUNDESSIEGER 2012 Dortmund, tytuły Championa i Grand Championa Czech oraz Championa Niemiec (VDH), tytuły Zwycięzcy Lipska, Drezna, i Turyngii 2012. Hugo jest pierwszym podwójnym Interchampionem w swojej rasie.
Karo zdobył na wystawie w Poznaniu tytuły Młodzieżowego Zwycięzcy Polski 2012, w Dortmundzie został Najlepszym Juniorem w Rasie i Zwycięzcą Młodzieży, zdobywając tytuł Bundesjugendsieger 2012 , zdobył też w roku 2012 tytuły Młodzieżowego Championa Polski, Niemiec (VDH) i Czech. Ponadto uzyskał tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Europy Centralnej i Wschodniej Praga 2012, Młodzieżowego Zwycięzcy Drezna i Turyngii, a także ukończył Regionalny Konkurs Tropowców w Rakowie Dyplomem 10.
- W tym roku nasze psy mają kolejne osiągnięcia. Karo został Zwycięzcą w Rasie w Offenburg-Ortenau VDH, Hugo na wystawie Champion of Champions w Lesznie został już po raz trzeci Zwycięzcą Rasy, a na wystawie w Głogowie wywalczył tytuł BIS II Najpiękniejszy Pies Użytkowy – podkreśliła Marta Zglenicka.
- Najbliższe plany dla naszych pupili, to uczestniczenie w kolejnych wystawach polskich i zagranicznych oraz ćwiczenia do konkursu dzikarzy w lesie i zagrodzie. Radość dają nam nie tylko wygrane wystawy i konkursy, ale sama na nich obecność i czas spędzony z Hugo i Karo, wśród pasjonatów psów rasowych – dodała Marta Zglenicka.

Inni wystawcy również cieszą się z osiągnięć swoich pupili. – Labradory są psami bardzo kochanymi, towarzyskimi i chętnymi do pracy. W wystawach zacząłem brać udział przypadkiem, ale z czasem bardzo mi się spodobały i obecnie czuję, że się na nich spełniam. Jest tam świetna atmosfera i można porozmawiać z innymi właścicielami psów o naszej wspólnej pasji – podkreślił Marek Fościak.
- Posokowiec Bawarski to rasa użytkowa, której przeznaczeniem jest praca na tropie postrzelonej zwierzyny. Psy tej rasy ze względu na swój genialny węch i ogromny temperament łowiecki doskonale wykonują swoją pracę w łowisku i powinny trafiać tylko w ręce myśliwych. Nie polecam ich jako psów do towarzystwa, bo wykazują skłonności do ucieczek i pogoni za napotkaną zwierzyną. Ponadto źle znoszą samotność, a pozostawione w domu na wiele godzin mogą go zdewastować – zaznaczyła Joanna Wiśniewska.
- W moim przypadku decyzja o hodowaniu posokowca bawarskiego była podjęta jak najbardziej świadomie i przemyślanie. Moje psy są psami użytkowymi, które pracują w okolicznych obwodach łowieckich. Do pracy przy poszukiwaniu postrzałków wyruszają zarówno ze mną jak i z moim życiowym partnerem, który jest czynnym myśliwym – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zygzakiem po ulicy

Trwają prace na rzece

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Jak to 25-03-2013 7:45
Co z hodowcami kotów? Co? Znowu pokrzywdzeni. Właściwie to dobrze im bo nie lubię kotów
~de-de 25-03-2013 7:57
200 członków!to wystarczy aby posprzątać miasto z psich gówien!
~ 25-03-2013 8:07
Brawo Waldek i Marta!
~łubudubutoja 25-03-2013 8:16
A co z hodowcami nowych członkow PO i PIS ?
~18 sqandal 25-03-2013 8:57
novy zarząd więc nova miotła , teraz tylko zakasac rekawy i zrobić wiosenne porzadki z odchodami WASZYCH pupilków . A nie pozować do zdjęc , do roboty!
~ 25-03-2013 10:07
piękne psiunie ;)
~ 25-03-2013 10:28
do 10:22 nie podoba się to wypad, płakać za toba nie bedziemy
~Prośba 25-03-2013 10:50
Fajnie byłoby jeśli Państwo przy okazji każdej organizowanej przez Was wystawy spróbowali pokazać jak postępować z psimi odchodami, co zrobić aby gówno pieseczka nie zalegało kilka następnych dni aż deszczyk podmyje albo muszki w słoneczku rozniosą. Pokazać że to nie wstyd pochylić się i posprzątać! Przypomnieć że bardzo zajmująca rozmowa dwóch dam lub dżentelmenów nie zwalnia z obowiązku posprzątania po swoim kochanym pupilku - podobne jak pełne zadumy spojrzenie w nieboskłon kiedy nasz ukany piesio wali do piaskownicy. Wyjaśnić buractwu czemu służą: woreczek, jednorazowe rekawiczki i pojemnik na psie odchody!!!
~Aaa .. 25-03-2013 10:55
Na Kiepury pewien znany jeleniogórski bonzo wyprowadza rano swoje skapcaniałe yorki które sra.. na placu zabaw tuż pod tablicą z regulaminem! Ale przecież to tylko york, taki kochany, malutki.. ach jakie to piękne!
~ 25-03-2013 11:00
do de de , masz rację ale nie do końca, członkowie, hodowcy sprzątają po swoich pupilach , reszta nie sprząta, a po tobie kto sprząta jak się zesr...???
~gość_jg_kynolog 25-03-2013 13:04
a jaką wystawę międzynarodową zorganizował związek ?a jakie imprezy organizuje oprócz wystawy krajowej i w zeszłym roku piknik? a ilu członków jest aktywnych i zapłaciło składki? bardzo słaby reportaż
~alexpand52 25-03-2013 13:17
Ostatnio jeden z PO z Ratusza ,wychodowany bez rodziców dostał chorobę sierocą i nosówkę. Jeszcze klęczy w kącie na grochu i zamknęli go do kozy. Ta hodowla była nie udana. Zapomnieli go skrzyżować z PIS-em.
~w.m. 25-03-2013 15:16
Państwu Marcie i Waldemarowi Zglenickim wielkie gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów Hugo i Karo.
~sąsiadka 25-03-2013 17:38
Gratulacje dla Państwa Zglenickich za pasję i wytrwałość oraz dalszych sukcesów dla wspaniałych psów Hugo i Caro!
~ 25-03-2013 18:42
Władka Dziadek hoduje Świnie, to gdzie się ma zapisać.
~Iza 25-03-2013 19:09
Towarzystwo Wzajemnej Adoracji i Populizmu....a w schroniskach bieda.
~Iza 25-03-2013 19:12
a za pare lat "wyeksploatowane"suczki w rubryce ..oddam.Za koszty smyczy 500pln
~ryszardo 25-03-2013 20:27
Jak w schroniskach bieda... to po co je utrzymywać?
~gość555 25-03-2013 21:36
sprzątanie po swoich psach to żaden wstyd , szkoda że z woreczkami trzeba czasem daleko wędrować , bo totalnie brak koszy na psie odchody, może więc problem po stronie miasta ? może te klika koszy na całe Zabobrze to zdecydowanie za mało ?
rymcycymcy 25-03-2013 22:13
Wejście w kupę oznacza szczęście i ...pieniądze !!! :) Pieniądze potrzebne każdemu ...sprzątanie psich kup jest aspołeczne ! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Międzynarodowe warsztaty w JCK

Nietypowy finał Ligi Rocka

To jest antywitacz

Doczekają się ronda

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
645
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%