MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Jelenia Góra – kilka słów o…

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 lipca 2011, 10:18
Aktualizacja: 10:18
Autor: TS
Prezydent Marcin Zawiła spotkał się z przedstawicielami firmy „Ariadna”, budującej galerię handlową między ulicami Kopernika i Podwale. Inwestorzy przekazali informacje na temat postępu prac, zgodnego z harmonogramem, poprosili o uwzględnienie ich uwag, dotyczących skomunikowania galerii z centrum miasta.

Prezydent z kolei przekazał oczekiwania mieszkańców dotyczące przyszłego zakresu działalności galerii i uwzględnienie potrzeb mieszkańców przy planowaniu pracy galerii. Rozmawiano także o poszerzeniu możliwości parkowania przy galerii nie tylko małych samochodów osobowych, ale także autobusów.

Marcin Zawiła i jego zastępca – Hubert Papaj dokonali wizji lokalnej na największych inwestycjach w mieście, w tym na budowie obwodnicy południowej, w remontowanym obiekcie bursy przy ul. Kilińskiego, i in. Zweryfikowali harmonogramy prac, obejrzeli też postęp robót przy rewitalizacji Młynówki. W tym ostatnim miejscu istotnym utrudnieniem zaczyna być fakt, że (nieznani – póki co) sprawcy sukcesywnie wrzucają do oczyszczonego kanału Młynówki przedmioty wielkogabarytowe, w tym opony, pralki, czy lodówki, itp. W przypadku ustalenia personaliów tych osób będą oni pokrywali koszty ponownego oczyszczania kanału.

Wczoraj Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry wziął udział w spotkaniu dotyczącym komunikacji kolejowej w rejonie Jeleniej Góry oraz na linii Jelenia Góra – Zgorzelec. Szynobusy na tę linię są już sukcesywnie dostarczane przez producenta do dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego i spółki Koleje Dolnośląskie. Planowany termin uruchomienia połączenia – połowa grudnia br. O ile w obszarze Jeleniej Góry Miasto zrealizowało wszelkie przyjęte na siebie zobowiązania, o tyle sporo pracy pozostało na innych odcinkach, w tym szczególnie Zgorzelec – Lubań, gdzie trzeba wykonać m.in. remonty stacji i przystanków kolejowych, w tym kilka należy po prostu wyburzyć. Z kolei w samej Jeleniej Górze należy podjąć prace przy modernizacji co najmniej trzech istniejących stacji kolejowych (nie licząc nowoplanowanych przystanków). Prezydent M. Zawiła podjął rozmowy z dyrektorką nowej spółki kolejowej „Dworce”, która ma w swojej kompetencji sprawę remontów istniejących, a zaniedbanych dworców. Spółka przejęła ok. 160 takich obiektów (dworce nieużytkowane, bądź istniejące przy zamkniętych liniach ma w swojej dyspozycji spółka „Nieruchomości”). Prezydent wskazał niezbędne prace przy uporządkowaniu stanu dworców Jelenia Góra Zachodnia, Cieplice i Sobieszów, zadeklarował poszukiwanie dla nich użytkowników pod warunkiem, że spółki kolejowe umożliwią ich przejęcie w formie wynajęcia, dzierżawy czy zakupu. Sprawy te są relatywnie trudne, bo okazuje się, że struktura zarządzania koleją jest nader złożona. Dla przykładu – jedna ze spółek zarządza obiektami dworcowymi, inna – peronami, a jeszcze inna – przejściami podziemnymi pod peronami. Determinacja samorządów, nie tylko Jeleniej Góry jest jednak na tyle duża i naciski na kolej na tyle silne, że spółki kolejowe coraz szybciej porozumiewają się ze sobą, przyspieszając niezbędne ustalenia.

Wczoraj także Marcin Zawiła spotkał się z kierownictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Omawiano poziom bezrobocia (jest nieznacznie niższy, niż przed miesiącem), ale przede wszystkim możliwości zatrudnienia i samozatrudnienia bezrobotnych. W najbliższych dniach władze Miasta planują spotkania z różnymi instytucjami, które zawrą między sobą porozumienie, przedkładając wspólny pakiet ofert dla osób bezrobotnych. W pakiecie będą zawarte m.in. możliwości kredytowania działalności, ułatwienia w sięganiu przez kredyty dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, zakres pomocy miasta przy wynajmie na warunkach preferencyjnych lokali miejskich dla podjęcia takiej działalności. W przyszłym tygodniu planowana jest konferencja prasową, podczas której Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry przedstawi wszelkie ustalenia, które pozwolą bezrobotnym na podjęcie prac.

Dziś (czwartek, 7 lipca br.) odbędzie się kolejne, zapowiadane tydzień temu spotkanie władz Miasta ze związkami zawodowymi, działającymi w dawniej istniejących ZGL (od niedawna ZGKiM). Tematem rozmów będą głównie sprawy pracownicze, w tym – zakres regulacji spraw personalnych, gwarancje dla pracowników, którzy z różnych powodów będą musieli zmienić miejsce pracy, itp.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyrok dla sędziego

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~bicie piany 7-07-2011 11:00
No to mamy czystej wody propagandę sukcesu żywcem wyjętą z epoki tow. Gierka. W tym Ratuszu całkiem już wszystkich powaliło!
~#- 7-07-2011 11:01
A może ktoś z Urzędu pofatygowałby się przejsć "drogami" podstrefy ekonomicznej, zobaczyć co robi betoniarnia IBF,myje swoje gruchy i tę wodę z cementem i chemikaliami wylewa na ziemię. Z tyłu działki powstało małe jeziorko betonowe. To może urzędniczki z Wydziału Ochrony Srodowiska zamiast na zakupy przejdą się w tę okolicę. Wprawdzie zakupów tu nie zrobią lecz może jeden raz wywiążą się ze swoich obowiązków.
~ 7-07-2011 11:50
to jeszcze jedna galeria w budowie???????????? pierwsze slysze
~dundersztyc 7-07-2011 12:56
A najwięcej jak zwykle o pojazdach szynowych. Widać, że tego najbardziej potrzeba w mieście. Trzeba tylko jeszcze zbudować nowe torowisko, które połączy wszystkie markety i dyskonty, no i nowo powstające galerie handlowe też. Mieszkańcy oszaleją z radości, a turyści będą ciągnąć do nas masowo. Słuszną linię ma nasza władza, a Ci którzy tego nie widzą to wilki. Wbijają w serca władzy szpilki. Teraz widać, że nie ma lepszego miejsca na Barejadę niż JG. Tu Bareja był i tu zostanie na zawsze. Amen.
~x 7-07-2011 13:34
skrót powyższego artykułu; pan prezydent spotkał się, podjął rozmowy, przekazał oczekiwania, omówił, zadeklarował, rozmawiał, będą następne spotkania. Nie podano, czy panu prezydentowi od "pracy" nie zaschło w gardle.
~x 7-07-2011 13:43
a byłby to przynajmniej jakiś konkret
~1234dudek 7-07-2011 13:58
Galeria nei znajduje sie miedzy Kopernika a Podwalem, tylko między Kopernika a Pijarską panie redaktorze jelonki.com
~Laki 7-07-2011 14:45
Pan prezydent rozmawiał z kierownikiem Urzędu Pracy a po co? Przecież ten Urząd to Urząd Utrudnien Życiowych, ile osób otrzymało pracę z tego urzędu oczywiście nie z szuflady.Przecież te panie gdyby mogły to wygoniłyby wszystkich petentów z Urzędu. Dla nich każdy to przeszkoda w pracy. Tak pan prezydent jak i pup nic nie robili i nie robią w sprawie nowych stanowisk pracy. Tutaj nigdy niebyło normalnie i nie będzie.
~tosemja 7-07-2011 16:17
Jak w 1978 kiedy Towarzysz Gierek odbywał niezapomniane wizyty gospodarskie i razem z wysokim plenum zastanawiał się co jeszcze ulepszyć. A na marginesie - przecież to nie jest artykuł. To TEKST SPONSOROWANY (TS) za nasze - podatników - pieniądze. Żenada...
~trew 7-07-2011 19:17
Reklamówka wyborcza PO'wców. Pfuuu ... rzygać się chce.
~Gość 7-07-2011 20:23
no ale z budowniczymi fokus park nasz p.Zawiła się chyba nie spotkał i śmieci nie tylko w młynówce nie widział choć trzeba zauważyć że na osiedlu zabobrze już chyba prezes przejrzał ,bo trawniki zaczęli kosić a w mieście p.Zawiła kiedy to nastąpi ,p.Czernow lepiej niech głosu na konferencji nie zabiera bo ,,Anilux,, to jest jej sprawka że upadł i ludzie jej tego nie zapomną ,miasto dalej jest wyludnione a ogródki piwne pustkami świecą ,to gdzie ci turyści no chyba zaczynają jelenią górę omijać szerokim łukiem ,bezrobocie spadło no chyba na papierze ,bo ja jakoś nie mogę pracy znaleźć ,bo albo na umowę zlecenie albo na czarno mi proponują to gdzie to bezrobocie spadło pytam .
~............ 7-07-2011 21:46
Kto płaci za teksty sponsorowane? Za Obrębala takowe się nie ukazywały na tym portalu. Cóż, grzech - jeśli to za państwowe pieniądze, a jeśli za prywatne - WSTYD!
~wyborca 7-07-2011 22:22
To już kolejny tekst sponsorowany prezydenta. Po raz kolejny apeluję do radnych o pytanie do "głowy naszego miasta" dotyczące środków, z których jest to cudo finansowane i ile my podatnicy za to płacimy. Pomijam milczeniem jakość tekstów.......... Wczoraj...dzisiaj.... spotkał się sformułowania jak z minionej epoki. Brakuje tylko coś o wizytach gospodarskich i rzeczywiście będzie jak za Gierka. Liczę, że na łamach jelonki i innych mediów dowiemy się ile kosztują te ..... nawet nie wiem jak to nazwać?
~ 7-07-2011 22:38
tak a" propos : ale co chodzi ??????????????????
~Kondziu 7-07-2011 23:09
No to ja pierwszy doniosę: wózki z Tesco i tabliczki z cenami z Castoramy w Bobrze i w okolicach Młynówki to robota młodzieży z bloków (nie baraków) przy ul. Lwóweckiej (byli Zabobrzanie - elita, itp., od kilku lat udają naszych i rozrabiają na konto Pekinu), nalezy przyjrzec się też podrostkom z ul. Anieli Krzywoń oraz z okolic Mechanika - proste... dzieciaki się nudzą więc niszczą...
~jelonekjak w 7-07-2011 23:27
p.Czernow na konferencji...warto tam być..tylko kiedy?cisza o terminie...
~Adaś 8-07-2011 8:39
Zamiast zająć się budownictwem tanich, na przyzwoitą kieszeń ludzi pracy, komunalnym mieszkań dla potomnych jeleniogórzan tego miasta, w celu rozładowania problemów lokalowych, w centrum miasta stawiane są kolejne betonowe molochy infrastruktury. Pop kultura handlowa użyteczności publicznej i społecznej dla zaspokojenia niskiego EGO możnowładców tego miasta. W wolnych chwilach po pracy będziemy przechadzać się ze swoimi rodzinami lub znajomymi po pustych kuluarach handlowych, w poszukiwaniu niedoścignionych marzeń posiadania dóbr życia doczesnego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Tak nie wolno parkować!

Monitoring w Radomicach

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
304
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%