MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Jelenia Góra jutra. Jakie drogi rozwoju?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 17 listopada 2010, 7:30
Aktualizacja: Czwartek, 18 listopada 2010, 7:56
Autor: Petr
Fot. Petr
W restauracji Orient Express (Karkonoskim Salonie Sztuki) w Jeleniej Górze odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Salon KULTURY”, na którym Maciej Woliński przedstawił projekt pt.: „Kreatywna Jelenia Góra”. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. Marcin Zawiła, kandydat na urząd prezydenta miasta i dr Maja Prudzienica, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i zarazem kandydatka na radną.

– „Kreatywna Jelenia Góra” ma za zadanie wypracować skuteczne rozwiązania systemowe, które pomogą rozwinąć lokalny potencjał. Uczestnicy zrealizują ten cel przez analizę sytuacji i potrzeb sektora kreatywnego, określenie roli urzędów miasta w ułatwianiu rozwoju branż kreatywnych, jak również poprzez wymianę doświadczeń z miastami partnerskimi – mówił podczas spotkania Maciej Woliński, artysta malarz, twórca projektu „Kreatywna Jelenia Góra”, a także pomysłodawca i moderator „Salonu KULTURY”.

Czy „Salon KULTURY”, powinien dotyczyć zagadnień związanych z ekonomią lub polityką lokalną? Dlaczego nie. Wieloznaczność terminu „kultura” pozwala na swobodne poruszanie się po obszarze, bądź co bądź, stanowiącym ogół społecznego dorobku zarówno w sensie cywilizacyjnym, jak i duchowym czy symbolicznym. I, jak się zdaje, takie właśnie jest zamierzenie Wolińskiego, który doskonale wpasował się swoim „Salonem...” w klimat przedwyborczy podejmując na nim kwestię: Jak wpłynąć na rozwój miasta „w ogóle”, a co za tym idzie również jego rozwój kulturalny.

– Jak różne strony: mieszkańcy, urzędnicy, artyści, przedsiębiorcy mogą współpracować w tym procesie? Jak myśleć o przestrzeni Jeleniej Góry w powiązaniu z twórczym rozwojem miasta? Gdzie szukać przestrzeni współdziałania społeczności lokalnej? Jak sprawić, by Jelenia Góra była bardziej przyjaznym miejscem dla wszystkich? – to przykładowe pytania, które na pierwszym spotkaniu z cyklu „Salon KULTURY” stawiał Woliński w rozmowie z Marcinem Zawiłą i dr Mają Prudzienicą. Na kolejnych, już po 21 listopada, przyjdzie czas na pytania o literaturę i sztukę.

Podczas kolejnych spotkań poruszone zostaną następujące zagadnienia: Jak myśleć o przestrzeni Jeleniej Góry w powiązaniu z twórczym rozwojem miasta?
Jak różne strony: mieszkańcy, urzędnicy, aktywiści, artyści, przedsiębiorcy mogą współpracować w tym procesie? Które miejsca na mapie Jeleniej Góry mają siłę pobudzania rozwoju dzielnicy? Gdzie szukać przestrzeni współdziałania społeczności lokalnej? Jak lepiej wykorzystywać lokale użytkowe, sprawiać, że staną się łatwiej dostępne wynajmującym na miejsca pracy, spotkań, tworzenia, działania? Które miejsca mają potencjał bycia pełnymi życia przestrzeniami publicznymi?

Zapraszamy do dyskusji już teraz!

Ogłoszenia

Czytaj również

Synoptycy: spodziewane burze, deszcz i silny wiatr

Spotkania z Beatą Kempą

Zarząd województwa z absolutorium

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~johnydeep 17-11-2010 8:30
I tak nie ma co głosować na tych żłobów z pierwszych piątek! Ja dam szansę słabiakom z miejsc powyzej 6 Bójcie się! Bo pół miasta tak zrobi... za wasze nie udane rządy!
~ars 17-11-2010 8:44
jakbyś sprawdził to byś wiedział że Pani Maja Prudzienica jest na 6 miejscu na liście w drugim okręgu, nie należy do żadnej partii a została zaproszona do Salonu i na listę przez PO ze względu na swoje doświadczenie ekonomiczne, pozyskiwania środków unijnych...
~diabelek 17-11-2010 8:46
DROGI ROZWOJU j.g. SA TAKIE JAK DROGA ROWEROWA ZABOBRZE-GRABARÓW ... OBRZĘPALSKI MYSLAŁ CHYBA, ŻE ROZGRZEBANE INWESTYCJE NIE ZDĄŻĄ SIĘ "SYPNĄĆ" PRZED WYBORAMI ... A TU JESZCZE KADENCJI NIE SKOŃCZYŁ, NOWEJ NIE ZACZĄŁ, A TE JEGO DOKONANIA JUZ ZACZYNAJA TRACIĆ NA ZNACZENIU ... !!! MĘŻCZYZNE PONOĆ POZNAJE SIĘ NIE PO TYM, JAK ZACZYNA (z łopatą) ALE JAK KOŃCZY ... A KONIEC JEST JUŻ BLiiiSKiii ...
~ars 17-11-2010 8:48
jakbyś sprawdził to byś wiedział że Pani Maja Prudzienica jest na 6 miejscu na liście w drugim okręgu, nie należy do żadnej partii a została zaproszona do Salonu i na listę przez PO ze względu na swoje doświadczenie ekonomiczne, pozyskiwania środków unijnych...
~lo-lo 17-11-2010 8:50
"Na kolejnych, już po 21 listopada..." - dobre sobie :) Spotkania może będą, ale na pewno już bez żadnego z kandydatów. Przecież to już będzie po wyborach....i nie trzeba będzie się angażować.
~ars 17-11-2010 8:54
uważnie przeczytaj artykuł, tam masz wszystko napisane skąd ta inicjatywa, co ma na myśli i jakie spotkania będą po 21... zwykłe czytanie tekstu ze zrozumieniem... :-)
~lo-lo 17-11-2010 9:10
...do ars...czytam ze rozumieniem. Inicjatywa jak najbardziej słuszna. Zastanawia mnie tylko dobór rozmówców na 5 dni przed wyborami. Szczerze wątpię, że po 21 XI zobaczymy na takim panelu osobę przegraną w wyborach. (ktokolwiek to by nie był). :-)
~brrrrr 17-11-2010 9:10
a w Jeleniej jak zwykle tylko gadanie, gadanie, gadanie i nic nierobienie....
~wyborca_jg 17-11-2010 9:14
Szkoda, że jelonka.com stała się gazetą oraz portalem politycznym Wiktora Marconiego. Najpierw w swojej gazecie oraz na portalu objechał wszystkich kontrkandydatów, a potem okazało się że będzie kandydował do Sejmiku. Wstyd.
~ars 17-11-2010 9:22
po pierwsze primo żeby coś zrobić trzeba porozumienia a żeby było porozumienie musi być normalna zdrowa dyskusja a nie malkontenctwo... trudne słowo... :-) po drugie primo (do lo-lo) wyraźnie w tekście jest napisane że w tym czasie z wiadomych powodów zaproszeni są "kandydaci" choć nie ma tam w ogóle agitacji tylko rozmowa o sprawach ważnych dla rozwoju miasta... a w czasie późniejszym, kiedy już będzie wiadomo z kim żyjemy na Ratuszu przez najbliższe 4 lata, będę rozmowy o jak najlepszej współpracy i inicjatywach społecznych, które chcemy wspomagać, a wszystkie większe projekty inwestycyjne w Jeleniej zależne od urzędów poddawać ocenie społecznej... po trzecie primo "salon Kultury" jeszcze nawet nie zdążył się rozpędzić z Orient Expressem a już można przeczytać... gadanie,gadanie, kto przyjdzie... itp... cierpliwości, nie od razu Rzym zbudowano... ;-)
~do ars 17-11-2010 10:02
każda otwarta dla publiczności debata o przyszłości Jeleniej Góry tuż przed samymi wyborami jest siłą rzeczy elementem kampanii wyborczej lub jak wolisz "agitacji", nawet jeśli wprost nie była ona uprawiana. Po drugie nie zostali zaproszeni "kandydaci" bo pewnie zjawiłoby się ich więcej tylko "kandydat" i "kandydatka" pewnie zupełnie przypadkowo z tej samej opcji politycznej, co wyraźnie jest promowaniem tylko tej jednej opcji. Po trzecie dyskusji się jak to przed wyborami narobiło mnóstwo różnych, jak zwykle. Pewnie jak zwykle po 21.11. się one skończą i nic z nich nie wyjdzie. Bo w naszym mieście i kraju z "porozumieniami" jest tak, jak kiedyś opisał to pewien klasyk "wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal tak jak jest"
~Piechowice 17-11-2010 10:03
http://www.youtube.com/watch?v=oZaL7u-3Iss
~do ars 17-11-2010 10:16
nie pierwsza to instytucja prowadzi takie rozmowy i nic z nich nie wynika!!!! chyba "ars-ie" nie chodzisz na tego typu spotkania i nie wiesz co się na nich mówi/obiecuje a co z tego tak naprawdę się realizuje. popieram - gadania, gadanie i nic nierobienie!!!!!!
~ars 17-11-2010 10:38
jeżeli się tylko rozmawia, tak jak w większości takich spotkań - to zgadzam się, że to nie ma sensu, ale jeżeli rozmowa jest wstępem do inicjatywy społecznej, do kreatywnego podejścia do rozwoju miasta, to ma sens, a mówienie o czymś, co jeszcze trwa i nie wiadomo jakie przyniesie korzyści jest takim typowym polskim pesymizmem... weźmy na przykład artykuł o Parku Technologicznym, sensownych komentarzy o przydatności takiej inwestycji można policzyć na palcach jednej ręki - reszta to przepychanki polityczne... przecież nie ważne czyj pomysł, ważne żeby razem ten pomysł zracjonalizować i jeżeli ma przynieść korzyści to razem niezależnie kto rządzi dla dobra miasta zrealizować... a co do kandydatów na prezydenta - wydaje mi się że pomysłami na rozwój Jeleniej Góry wszyscy powinniśmy się dzielić dla jej dobra, a rozstrzygające jest kto ma doświadczenie, kompetencje i umiejętności w zarządzaniu miasta... zapominamy, że taka funkcja nie jest folwarkiem zwierzęcym czy prywatną firmą, to
~Ola 17-11-2010 10:58
Zawiła strasznie się pogrążył na spotkaniu w Oreint Express. Hehe Juwenalia na Grzybku, strasznie spalił się tym pomysłem - dobre sobie. Serce miasta musi tętnić życiem, a nie zachowywać się cichutko, żeby czasem mocherowym beretom nie zakłócać spokoju.
~ars 17-11-2010 11:01
dla informacji (do ars 10:02) na spotkania które odbywają się od poniedziałku do środy w Salonie Kultury zaproszeni byli również Pan Marek Obrębalski, Pan Robert Prystrom, Pan Mariusz Ceglarski były rozmowy z Panem Romanem Kuty i wieloma innymi. Część wybierała inny kalendarz spotkań, część rezygnowała w ostatniej chwili a część w ogóle się nie pojawiła pomimo zapowiedzi... Wczoraj też była dyskusja z osobami które zmieniały wcześniej zaproszone w ostatniej chwili... Dzisiaj jest spotkanie z trzema Paniami: Pani Teresa Adamowicz, Pani Elżbieta Kotlarska i Pani Alicja Dusińska... Każdy miał dostęp, każdy miał informację...
~.(). 17-11-2010 11:55
... robia \"drogę\" rozwoju do wroclawia ... czyli wyniki wyborów juz dawno przesądzone, w końcu z wroclawia trza dojechac ... ale przynajmniej do pracy do wroclawia dojechac tez łatwiej (bedzie)... takie sa drogi rozwoju dla jeleniogórzan ... droga do wrocławia ... na przyklad ...
MCeglarski 17-11-2010 12:13
Do Ars. Ze zdziwieniem przeczytałem o zaproszeniu mnie na spotkanie w Salonie Kultury. Niestety nie dostałem żadnej wiadomości a o całym wydarzeniu dowiedziałem się z portalu, na którym było zaznaczone że zaproszeni są Pan Zawiła i Pani Prudzienica. Wskazuje to na zaproszenie przedstawicieli jednego ugrupowania. Na przyszłość: moje wszystkie namiary na kontakt ze mną podane są na stronie www.mariuszceglarski.pl. Pozdrawiam i proszę nie pisać, że byłem zaproszony. To bzdura. Mariusz Ceglarski
~ars 17-11-2010 12:16
mam pytanie? dlaczego wszyscy tylko krytykują to co jest robione, zamiast tego napiszcie co byście chcieli żeby w jeleniej Górze powstało albo się zmieniło... droga do Wrocławia też ważna, ale jeżeli uważasz, że są ważniejsze rzeczy - napisz...
~pa 17-11-2010 12:26
polecam otwarcie reklamy pana Marconiego umieszczonej na tej stronie. W ostatnim punkcie okazuje sie, ze on kandyduje z Dolnego Sliska. A gdzie to. Czy to znaczy, ze my na Dolnym Slasku jestesny bezpieczni?
~Djkosa 17-11-2010 12:37
jaki sens głosować, ktoś mi powie?TYLKO LOGICZNIE!!!! Znowu oczekujecie cudów? NAIWNI JESTESCIE , JESLI JESZCZE KOMUŚ WIERZYCIE!
~pysia1 17-11-2010 13:14
Brawo!
~diabelek 17-11-2010 13:21
własnie uwazam, że ważna ... równie ważna jak wykorzystanie (oczywiście na dużą skale a nie na mały basenik) term Cieplickich, intensyfikacja prac drogowych i zwiekszenie przepustowości miasta (które choć niewielkie, z racji kilku skrzyzowań dusi sie "tranzytem", pomysłów jest wiele, rozwiązań także widzę sporo ... jednak ... musiałbym zająć sie "politykowaniem", a że pracuje intensywnie aby zarobic na cos do chleba i paliwo do samochodu, nie mam na to czasu ... chociaż ... z racji kierunkowego wykształcenia i inwestycyjnego doswiadczenia mimo jezusowego wieku na polityka w skali samorzadowej bym sie nadał ... ale może kiedys ... jeszcze zbyt uczciwy jestem ... a błąd ...
~organizator 17-11-2010 13:26
Treść sms'a od Pana Prystroma z dnia 16.11.2010 godz. 10:00 "Szanowny Panie, o godz. 18 stawi się pan kandydat Mariusz Ceglarski" jeżeli nie mógł pan przyjść trzeba było powiadomić a jak nie ma pan kontaktu z liderem to już nie nasza wina ani sprawa... pozdrawiam
~diabelek 17-11-2010 13:47
... nawet najprostsza komunikacja jak powyżej sie nie udaje ... konsultacje przedwyborcze przez sms? ... maryska, jakiego to tam nosa ma ... ?? parodia ... może jeszcze lisciki pod stołem sobie przesylają ? a nie, dorosli są, to to pod stołem to juz nie sa liściki ... tylko bilety,,,nbp
~ars 17-11-2010 15:01
udział w wyborach daje nam głos, możliwość komentowania tego co przez nas wybrani urzędnicy zepsuli, możliwość zwracania uwagi, rozliczania... nie idąc do głosowania zbierasz sobie mo...lny udział w życiu społecznym - nie głosując nie miej później pretensji do tych, którzy zostali wybrani bez twojego głosu... (do diabełka) żeby próbować coś zmienić, żeby występować z pomysłami nie trzeba być politykiem wystarczy inicjatywa i chęci a razem możemy coś zdziałać...
~amandi 17-11-2010 17:20
Kreatywna księgowość budzi większe zaufanie
~www 17-11-2010 21:40
ars tak trzymać masz jaja,gadają i będą gadać rób swoje
~papiś 17-11-2010 23:06
głosuje na p. Prystroma . Jedyny kandydat który ma jakiś pomysł na Jelenią Górę a nie jak Tuska marionetka Marcin Zawiła bo o Obrębale nie wspomnę bo dla mnie jest już spalony w Jeleniej .
~ars 17-11-2010 23:13
dzięki wszystkim którzy mi w tym tygodniu pomagali i byli ze mną... czas chwilę odsapnąć i coś "zmalować"... ;-)
~do ars 18-11-2010 0:05
Zawiła to może... zapalić fajeczkę i poczytać książeczkę. P.Maja Prudzienica reprezentuje Szuberta i PO !!
~ars 18-11-2010 7:42
nie potraficie powiedzieć nic konkretnego, jakieś głupie fajeczki, czepianie się jakiś ludzi, jeżeli masz pomysł na Jelenią Górę to napisz, inaczej daj sobie spokój bo robisz z siebie pośmiewisko... Pan Pyrstrom miał okazje być... nie skorzystał, tak jak Pan Ceglarski... Nie mam nic ani do jednego ani do drugiego, zaproszeni byli - nie przyszli, a wam powiem że tym swoim głupkowatym pisaniem i obrażaniem ludzi robicie Jemu więcej szkody niż pomagacie - w ostatnich sondażach wyprzedził już Go Obrębalski... Także życzę spokoju, kultury i więcej powagi...
~młody J.G. 18-11-2010 7:59
Do organizatora z tego co widzę to macie tam nie zły bajzel. Żeby zainteresowane bezpośrednio osoby zapraszać przez inne osoby. A wystarczy jeden telefon albo krótkie zawiadomienie do osoby zainteresowanej. Tak przez kogoś to można zapraszać kumpla na kawę. Wstyd ! Zero organizacji! Ja osobiście bym nie był zainteresowany takim zaproszeniem tym bardziej pokazuje to jak poważnie podchodzicie do sprawy. Oszczędność na znaczki i rozmowy telefoniczne?
MCeglarski 18-11-2010 8:19
Proszę o nie komentowanie wcześniejszych wpisów. Skontaktowałem się z Panem Maciejem Wolińskim - wyjaśniliśmy sobie to nieporozumienie i zamieszanie. Przytyki do tego projektu - w tym miejscu - są niepotrzebne. Gorący okres ta kampania - poczekajmy na wyniki^^. pozdrawiam Mariusz Ceglarski
MCeglarski 18-11-2010 8:30
Proszę o nie komentowanie wcześniejszych wpisów. Skontaktowałem się z Panem Maciejem Wolińskim - wyjaśniliśmy sobie to nieporozumienie i zamieszanie. Przytyki do tego projektu - w tym miejscu - są niepotrzebne. Gorący okres ta kampania - poczekajmy na wyniki^^. pozdrawiam Mariusz Ceglarski
~Maciej W. 18-11-2010 8:31
Cieszę się że można jeszcze z nielicznymi osobami porozmawiać i spokojnie sobie wszystko wyjaśnić. Pan Mariusz wyjaśnił ze mną całą sprawę i został przeze mnie zaproszony do jednego z następnych spotkań w "salonie kultury" kiedy będziemy rozmawiać o wolontariacie...
~diabelek 18-11-2010 16:22
... no wiec się chyba jednak pokażę ... pójdziemy zaglosujemy, a później naszych wybrańców bedziemy popychac w odpowiednie kierunki. Ars-pozdrowienia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rondo – czy w tym roku się uda?

Rój przy Wróblewskiego

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Mieszkańcy o inwestycjach w Jeleniej Górze  

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
961
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%