MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

(Jelenia) Góra długów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 maja 2010, 8:48
Aktualizacja: Piątek, 21 maja 2010, 7:52
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Na dwadzieścia dwa miliony trzysta trzydzieści tysięcy złotych Wspólne Miasto oszacowało zaległości, jakie gmina Jelenia Góra ma wobec zakładów gospodarki lokalowej i wspólnot mieszkańców.

– Ta suma wynika z zaległych zobowiązań, jakie posiada gmina jeleniogórska reprezentowana we wspólnotach mieszkaniowych przez prezydenta miasta – mówi Robert Prystrom, lider WM. Jak zaznacza, miasto powinno dopłacać wspólnotom zaliczki na eksploatację bieżącą oraz na fundusz remontowy, a także powinno dokonywać wpłat za wodę i ścieki w związku z wystawionymi przez „Wodnika” faktur VAT.

Wspólne Miasto wyliczyło, że miasto jest winne wspólnotom ponad 17 milionów złotych. Z kolei zadłużenie z tytułu nie wpłaconych należności na konto budynków, które są własnością gminy, wynosi około pięciu milionów. Robert Prystrom tłumaczy, że te sumy to wynik skrupulatnej analizy zebranych danych z różnych wspólnot, w których zebraniach uczestniczył. Skutek – zdaniem lidera WM – jest taki, że lokatorzy nie mają pieniędzy na potrzebne remonty. Brakuje też środków na działalność zakładów gospodarki lokalowej, a mienie komunalne jest w coraz gorszym stanie.

Prystrom ma także pomysł na restrukturyzację ZGL-ów. Nie jest to łączenie i cięcie etatów, ale wręcz przeciwnie: utworzenie nowych oddziałów, które lepiej zadbałyby o stan miasta. Wspólne Miasto chce także, aby to zakłady gospodarki lokalowej zajęły się także utrzymaniem chodników i podwórek oraz administrowaniem targowisk. Zdaniem lidera WM takie rozwiązanie pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy, na które pieniądze znajdą się w budżecie.

O złej sytuacji w ZGL mówili już kilkakrotnie opozycyjni radni. Częściowo potwierdziło to także miasto. Zastępca prezydenta Jerzy Lenard zapowiedział także reformę zakładów zmierzającą do ich likwidacji. Argument: coraz mniej mienia należy do miasta, a utrzymanie całej struktury ZGL kosztuje za dużo.

Robert Prystrom wysłał do prezydenta Marka Obrębalskiego wniosek, w którym postuluje zwrot należności po zaciągnięciu przez miasto kredytu komercyjnego. Oczekuje też, że rada miejska podejmie stosowną uchwałę, aby to umożliwić.

Zdaniem Jerzego Lenarda, zastępcy prezydenta miasta, zobowiązania są, ale kwota, którą podaje WM, jest mocno przesadzona. – Jeśli są to zobowiązania wymagalne wobec zarządców wspólnot, miasto stara się na bieżąco je przelewać po podjętych uchwałach – tłumaczy Jerzy Lenard. Część długów stanowią zaszłości z dawnych lat. – Na przykład pod koniec kwietnia dla zarządów zewnętrznych ZGL Północ suma zobowiązań wyniosła 136 tysięcy złotych – mówi zastępca prezydenta. Nieco większa dotyczy ZGL Południe. Samorządowiec podkreśla, że kwoty podane przez Wspólne Miasto są nierealne. W sumie można mówić o dwumilionowych długach.

Do tematu wrócimy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Policja i Straż Miejska sprawdzą pasażerów

Znaleziono niewybuch

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~buchalter 20-05-2010 9:12
A Marek Obrębalski zdobywa nagrody i wysokie lokaty.Gdzie jest prawda?
~rydwan 20-05-2010 9:12
no, nieźle. to chciałem jeszcze zapytać, jak my spłacimy kredyty, które pozaciągaliśmy?
~ 20-05-2010 9:14
Ma pan racje panie Pystrom to co się teraz dzieje jest całkowitym bałaganem .Dotąd sprzątało nam ZGL i podwórka były czyste a jako wspólnota zatrudniono jakąś firmę kogucik nie dość ze sprzątają rzadko to jeszcze nierzetelnie,nie jestem obrońcą ZGL ale zawsze można coś było chdząc i męcząc panie (techniczki lub techników)o coś załatwić a teraz jeden wielki bałagan część mieszkańców nic sobie nie robi z tego że trzeba razem ponosić koszty utrzymania lecz uważają ze to wspólnoty są teraz odpowiedzialne za wszystko,czas zmienić tok myślenia i doprowadzić do sprawnego działania ZGl
~rydwan 20-05-2010 9:28
Panie Robercie, jak jest Pan w stanie uprzątnąć ten cały bałagan, to ja już zaczynam namawiać rodzinę i wszystkich znajomych, żeby na Pana głosowali.
~O jejku! 20-05-2010 9:32
O jejku! Znowu ten Prystrom! Załamka!
~kkk 20-05-2010 9:33
A może by tak redakcja zapytała drugiej strony (miasta, zgl), ile prawdy jest w tych rewelacjach? Znam dwie wspólnoty, i w obu miasto wywiązuje się z opłat, natomiast część właścicieli - z wieeelkimi oporami. Czyżby Prystrom zaczął kolejną kampanię wyborczą? Przekaz dla ludu jest prosty - miasto jest bee, władza jest bee, a...ponieważ miasto i władza sa bee, okradają was i oszukują, więc i wy okradajcie i oszukujcie to wrogie, obce wam miasto, walczcie z nim! - nie płaćcie za wodę, nie kasujcie biletów, nie płaćcie czynszów - te 10 milionów długów mieszkańców komunalek i pewnie drugie tyle spółdzielczych będzie wam odpuszczone (jak zostanę prezydentem, więc ludu głosuj na mnie!!!)
~~sceptyk 20-05-2010 9:41
ciekawe, że zawsze p.Prystrom krytykuje każdą władzę, ale sam nic nie robi. Wytykać komuś błędy każdy potrafi, a czym Pan się może pochwalić? Co konkretnie Pan zrobił dla miasta? Co do ZGL - to jest to porażka, fakt można było wychodzić, ale trwało to miesiącami i kosztowało krocie. Powinno się je pozamykać. Koniec siedzenia i pierdzenia w stołek. W ZGL północ jest taki bałagan, że cud że pensję są w stanie sobie naliczyć.
~ 20-05-2010 9:43
Pan Robert Prystrom na Prezydenta miasta J.G.!!! hip hip hura
~OLO 20-05-2010 10:35
o wybory się zaczynają
dolnoślązak 20-05-2010 10:36
Strasznie duża rozbieżność między obliczeniami WM a UM. Czyżby WM prowadziło jakąś księgowość odmienną od ewidencji UM. Sposób samopromocji Prystroma jest powszechnie znany. Zatem informację WM traktuję jako lekko spaczoną. Na Lenarda też biorę poprawkę. Myślę, że szefowie ZGL mogliby obiektywnie podać ile jest im winny magistrat. Po wykonaniu prostego arytmetycznego działania byłoby wiadomo jakie jest faktyczne zadłużenie. To proste droga redakcjo. Wystarczy zapytać w ZGL-ach. Nie ograniczać się tylko do informacji od Prystroma i Lenarda.
diablica 20-05-2010 10:57
a prawda i tak zawsze leży pośrodku...
~Obywatel 20-05-2010 10:57
Popieram inicjatywę pana Roberta Pystroma w sprawie ZGLu który w oczach p. M.Obrębalskiego jest nie rentowny i trzeba go zlikwidować tak jak inne miejsca pracy.
~Marianwiernykibic 20-05-2010 11:06
Tutaj akurat Pan Prystrom ma rację. ZGL niestety jest nieudaczny, ludzie w nim pracujący mają w nosie wspólnoty mieszkaniowe. ZGL manipuluje pieniędzmi wspólnot prowadzonych przez siebie, np. pożyczając sobie z kont bankowych pieniążki zgromadzone na fundusz remontowy, poza tym współpraca z osobami zarządzającymi wspólnotami jest fatalna. Czas zmienić zarządce, chyba że sami się zlikwidują.
~tak tak 20-05-2010 11:26
ale radna wybrana z Wspólnego Miasta Bożenka Wachowicz Makieła nie ma długów Jako zarządca nieruchomości umie sobie poradzić, organizując między innymi w hotelu Baron konferencje prasowe na temat sportu dla prezydenta Marka Obrębalskiego i całej świty... Robuś umie dobierać sobie luidzi;-)
nakatomii 20-05-2010 11:59
.........p.Prystrom w Polske ludziom domy ratować,worki z piaskiem napełniać a nie tylko nienawisc i pesymizm u ludzi rozbudzać,bo juz rzygać sie chce od tych pana wywodów,moze JELONKA by sie w koncu zreflektowała z tymi artykułami i dała spokój,jak Prystrom chce żeby go słuchano to niech organizuje wiece i tam sie "wypłakuje"dobrym miejscem jak mi sie wydaje byłby osadnik na przeciwko "BALATONU"
~ 20-05-2010 12:00
ZGL-e to jeden wielki gniot, przekazywany z kadencji na kadencję kolejnym prezydentom - i w tym Prystroma ma rację! Wyliczenia Prystroma o wysokosci długu to "Pi razy sufit", ale to, że Gmina nie wpłaca wspólnotom to prawda. Już dawno były przymiarki do sprywatyzowania tych dziwnych tworów (ZGL-i) z mało kumatymi dyrektorkami. Lenard nie ma prawdziwej wiedzy o "mechanizmach" działania ZGL-i ale ma rację co do ich likwidacji!!!
~do ~tak tak 20-05-2010 12:04
A może to kwestia profesjonalizmu Pani Bożenki? Tak się składa, że zarządzała budynkiem w którym mam mieszkanie na długo przed tym jak została radną. Nigdy nie było problemów z podwykonawcami, wszystko na czas i w porządku. Cena za zarządzanie też niezbyt wygórowana. I dla jasności - Pani Bożena Wachowicz-Makieła jest mi znana tylko jako zarządca nieruchomości w której mam mieszkanie, nie znam jej prywatnie.
~Jano 20-05-2010 13:57
To właśnie całe PO , Tusk też kredyty zaciąga , a płacić będą nasze dzieci i ich dzieci , wnuki , prawnuki to właśnie są rządy PO na krechę i to dużą p.Obrębalski nie radzi sobie z niczym to chociaż niech nie robi nam wody z mózgu
~do | ~do ~tak tak 20-05-2010 14:35
raczej nepotyzmu, układów i interesu, Baron i Makieła to prawie jedno...
~Do tessi 20-05-2010 18:52
Zgadzam się,składajmy się na papierosy dla biednych ( no bo przecież to nałóg i nie mają za co biedacy tych fajek kupić) na piwko , przecież nie będą sobie niczego odmawiać!po cieżkim dniu leżenia na kanapie coś się od życia należy,och przepraszam, no tak, jeszcze trzeba było iść po zapomogę do opieki.... na czynsze i może gaz, wodę, światło tez od razu, na paliwo do aut , na wczasy nad morze, na kolonie dla ich dzieci, trzeba sobie pomagać w tym egoistycznym świecie pełnych pasożytów społecznych, co jeszcze możemy dla nich zrobić? pospłacamy ich długi w bankach które pozaciągali na wypasione auta, co jeszcze?? pomożemy!!!! a czemu nie?? dzięki nam ich życie będzie szlachetniejsze i piękniejsze .
~lala 20-05-2010 19:48
Panie Prystrom kiedy zda sobie Pan sprawę z faktu, że Pana czas już bezpowrotnie minął?
~WBB 20-05-2010 21:32
Moja opinia o ZGL jest jedna- likwidować to dziadostwo!!!!!Przez 20 lat ZGL nie potrafił wyremontować budynku w którym mieszkam.Wspólnota mieszkaniowa zrobiła to w 4 lata po przejęciu obiektu.Odnosnie P Prystroma opinia moja rownież jest jedna-r ece precz od polityki p.Prystrom,cymbalistów już mieliśmy wielu ale nikt nie chciał zagrać przy Jankielu.
~do 18:52 (20.05.2010) 20-05-2010 23:06
Ale z pana/i altruista! Caritas przy panu/i to pikuś!
~..do Lala !! 21-05-2010 0:02
..mylisz się ! Czas dopiero dla niego nadszedł ! Pan Robert ma duze doświadczenie i zna dobrze ciemne strony "naszych" poprzednich Prezydentów Jest to człowiek z honoremi i jestem pewna,ze nie popełni błędów swoich poprzedników !
~Ada 23-05-2010 11:43
Tak trzymać Panie Robercie. Nawet władze Jeleniej Góry pewnie nie wiedzą co się wyprawia w ZGL-ach. Ciekawe kiedy zabraknie pieniędzy na wszystko. Szkodliwa Reforma jeszcze Prezydenta Kusiaka-połączenie czterech molochów ZGM w jeszcze większe dwa molochy ZGL przy tak tragicznym zarządzaniu. Natychmiast należy zmienić dyrektorów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Basen otwarty od soboty (aktualizacja)

Plaża nad Bobrem otwarta

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1109
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%