MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Jelenia Góra bez parkingu dla autobusów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 13 maja 2010, 7:52
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 8:03
Autor: Angela
Fot. Angela
Wkrótce sezon turystyczny rozpocznie się na dobre, a miasto wciąż nie ma porządnego parkingu dla autobusów. Plan pozyskania unijnych pieniędzy z czeskim partnerem na zagospodarowanie placu przy ulicy Grunwaldzkiej przy stacji BP nie powiódł się. Brakuje też chętnych inwestorów. Koszt wybudowania parkingu szacuje się na 5 mln zł.

Jeszcze niedawno zainteresowane zagospodarowaniem placu przy BP na centrum obsługi turysty z parkingiem dla autobusów były różne firmy spoza miasta. Była też nadzieja na pozyskanie pieniędzy unijnych z czeskim partnerem na wybudowanie tam parkingu z prawdziwego zdarzenia. Już wiadomo, że w tym roku nic tam nie powstanie. Miastu nie udało się stworzyć na tyle mocnego wniosku z Czechami by przeszedł on pozytywne oceny i otrzymał dofinansowanie. Inwestorów natomiast najprawdopodobniej odstraszyły kryzys oraz mała szansa na zarobienie na tej inwestycji większych pieniędzy.

– Ubiegaliśmy się o możliwość dofinansowania ze środków unijnych na ten cel, ale nie udało nam się na tyle porozumieć z partnerem, żeby stworzyć mocny projekt nie tylko po stronie polskiej, ale i czeskiej. Wybudowanie parkingu dla autokarów w systemie komercyjnym okazało się dla inwestorów za mało atrakcyjne. Sprawa dotycząca zagospodarowania tego placu nie jest zamknięta, ale obecnie stanęła w miejscu. Kosztorys wykonawczy na to zadanie był na ponad 5 mln zł, takiej kwoty w budżecie miasta na ten rok nie ma – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Wiceszef miasta podkreśla natomiast, że Jelenia Góra ma cztery wyznaczone miejsca postojowe, w których autokary mogą zatrzymać się do dziesięciu minut i wysadzić lub zabrać turystów. Od lat miasto ma również podpisaną umowę z PKS Tour na pozostawianie na ich placu autokarów turystycznych. W tym roku ma się pojawić lepsze oznakowanie tego rozwiązania.

Autobusy turystyczne mogą bez problemu parkować na terenie placu PKS Tour, skąd jest trzy minuty drogi do placu Ratuszowego. Samorządowcy podkreślają jednak, że w tej lub w innej lokalizacji parking jest niezbędny. Na terenie przy dworcu autobusowym ma powstać bowiem galeria handlowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~gosc niedzielny 13-05-2010 9:23
Jelenia Góra to nie Częstochowa, żeby można było budować na zasadach komercyjnych parking, który potem miał być rentowny. Jeden piękny, komercyjny i piętrowy na dodatek, już mamy i wiemy doskonale, czego się jego inwestor dorobił i jak skończył - m.in. dzięki miastu. Co do umowy z PKS, to coś mi się to wydaje, że jest to tylko forma ukrytej dotacji dla PKS od miasta, bo albo ja ślepy jestem, albo nie ma w całej Jeleniej, ani jednego znaku informującego o tym, że przy PKS jest parking dla autobusów - jeśli się mylę to proszę mnie sprostować. Jeśli takowej informacji nie ma, to po co miasto dotuje PKS płacąc za możliwość parkowania autokarów turystycznych, o którym nikt nie wie, poza władzami miasta i PKSu???
~Hareba 13-05-2010 9:24
Jak zwykle bak gspodarza w mieście - a tutaj zaskoczenie przjeżdźajuą turyści !nie wiedzieli że od lat klepia informacje po upadku przemysłu że Jelenia Gora miastem turystycznym ! a na kazdej prawie bocznej ulicy od 1 maja -to syf , brud ,okropne oskrobane niechlujne budynki.Ale urzędasow mamy za to w ogromnym nadmiarze. Kiedy prezydent i jego przypasy przeszli sie wczesnym rankiem na kontrole ulic przed wejściem do swoich do biur. Może juz tego dziadostwa nie widza bo do tego przywkli. Ale mamy wladzunie niemrawą.
~m 13-05-2010 9:26
poniżej Galerii Karkonoskiej przy ul.1Maja jest miejsce do sprzedania. Sprzedaje Spółka Pracownicza Zakładu Kartonaży i Tektury Falistej. Super miejsce na wszelkie inwestycje !!!
~ 13-05-2010 9:46
Przecież autobusy już wjeżdżają na parking na Pijarskiej obok mostku przy dawnym młynie! Co prawda można by zrobić sondaż, co czują przyjezdni widząc młynówkę i syf na tej ulicy, bardzo żem ciekaw co powiedzieliby czesi i niemiaszki na taki landschaft. Swoją drogą powinien być zakaz jazdy pojazdów powyżej 3,5t po tej ulicy, bo na łuku TIRy i autobusy spychają ludzi z chodnika i osobówki z jezdni.
~galla 13-05-2010 9:48
no ale prezydent z rada miasta dolozyli niezle pieniadze ksiedzu aby ten wybudowal parking pod kosciolem w cieplicach, wiec chyba tam beda parkowaly autobusy, przeciez nie ma nic za darmo chyba ze w naszym ratuszu , ot to byla przezornosc prezydenta , a tak policzyc ile rozdal na prawo i lewo pieniedzy to nie jeden a dwa parkingi by byly
~ 13-05-2010 13:28
miejsce dobre ale jak bedzie powodz podmyje parking
~remigiusz 13-05-2010 13:38
5 mln??? mam doskonałą kostkę betonową za 35 zł/m.kw -niechaj z położeniem metr gotowego placu kosztuje 100 zł , do tego budynek z sanitariatem za astronomiczną cenę 500000 zł , przy założeniu ze plac ma hektar powierzchni uzyskujemy max przesadzoną kwotę 1,5 mln zł. Na co chcieliście Państwo wydac pozostałe 3,5 mln zł???
~s. 13-05-2010 14:35
do 13:38. A łapówka to pies ?
~do 13:38 13-05-2010 18:35
na odkupienie placu okazyjnie nabytego przez byłych włodarzy tego miasta
~ZABOBRZANIN 13-05-2010 19:08
I tak nikt do nas autobusami nie zawija więc na co to komu...? Nawet Czesi po kołdry przestali Niemcy po wikline. Autobusy to tylko czerwone i kryśka...
~JACK 13-05-2010 19:34
Po co budować parking za 5 milionów ??? przecież na byłym placu po targowisku "KILIŃSKI" można "SE" zaparkować > a to przecież centrum! Plac od 10-ciu lat prawie pusty, bo jedynie trochę brzózek wyrosło > a więc w czym problem ???
teessi 13-05-2010 19:46
do s. - Jaka rasa? ;-)
~Ddriver 13-05-2010 20:02
Jestem kierowcą autobusu turystycznego i z przykrością stwierdzam ze pan Lenard mija się z prawda. Dość często wozimy niemców po kotlinie i Jeleniej. Bardzo proszę pokazać mi choć JEDNO z tych podobno 4 miejsc wyznaczonych do zatrzymania, podjęcia lub wysadzenia grupy!!!. NIE MA ANI JEDNEGO OZNACZONEGO TAKIEGO MIEJSCA. Zadziwiająca jest również informacja o parkingu na PKSie.Przy próbie wjazdu na ich plac usłyszałem że jest to teren prywatny i "obcych" autobusów nie przyjmują. Poza tym proponuje przejechać się i spróbować trafić na parking przy Grunwaldzkiej trzymając się znaków na niego kierujących. Życzę powodzenia. Morał jest taki ,że dalej będziemy wysadzać grupy ma skrzyżowaniu Kubsza z 1 Maja ,a podejmować z partyzanta (podjedzie policja i wlepi mandat czy nie ) z przystanku MZK na Podwalu.
~DO gosc niedzielny 13-05-2010 20:48
TO JAK TY CHŁOPIE PATRZYSZ NA ZNAKI?? JEST PEŁNO ZNAKÓW P BUS A STRZAŁKI PROWADZĄ NA DWORZEC AUTOBUSOWY. TYLKO TAKICH ''KIEROWCOW'' JAK TY NAM POTRZEBA.A MOZE TRZEBA WYWIESIC BILBORD ZEBYSCIE ZAUWAZYLI
~slick 13-05-2010 21:31
Cooo? A czytaliście na dole..??? Następna galeria...??? O co chodzi w tym mieście....? Po co to komu....?
~Jariath 13-05-2010 22:21
45 kilometrow na wschod od cywilizacji robi jednak roznice . Wy zawsze macie problemy . Jak wy to mowicie -niestety-
~Ddriver 13-05-2010 22:45
Do gość niedzielny Widzę że opanowałeś umiejętność czytania , wiec teraz naucz się czytać ze zrozumieniem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Co z dużą ilością nakrętek?

Otwarcie siłowni zewnętrznej w Lubawce

Śmierć na żwirowni

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%