MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jelenia Góra będzie członkiem Związku Gmin Karkonoskich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 28 stycznia 2011, 9:14
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
Jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku nasze miasto ma wstąpić do Związku Gmin Karkonoskich. To wniosek po spotkaniu władz Jeleniej Góry z kierownictwem ZGK, podczas którego wrócono do rozmów sprzed czterech lat. Takie rozwiązanie ma przynieść stolicy Karkonoszy szereg profitów, w tym obniżenie kosztów składowania odpadów.

Ostateczna decyzja dotycząca przystąpienia Jeleniej Góry do Związku Gmin Karkonoskich leży w rękach radnych, którzy w tym temacie muszą przegłosować uchwałę. Prezydent Marcin Zawiła i kierownictwo Związku Gmin Karkonoskich omówili wstępne warunki przystąpienia Jeleniej Góry do Związku oraz udział stolicy Karkonoszy w eksploatacji składowiska odpadów w Kostrzycy.

– Uważam przystąpienie Jeleniej Góry do ZGK za naturalną konsekwencję naszych wspólnych interesów, nie tylko związanych z ekologią, ale i komunikacją, promocją, itp. W najbliższym czasie podejmiemy już szczegółowe ustalenia i przedłożymy radzie projekt takiej uchwały. Z tego, co mówiono w zarządzie ZGK, rady pozostałych gmin – dotychczasowych członków związku – już podjęły uchwały akceptujące włączenie się Jeleniej Góry do ZGK, więc decyzja pozostaje w rękach radnych Jeleniej Góry – mówi prezydent Marcin Zawiła.

Doradca medialny prezydenta Cezary Wiklik podkreśla, że Jelenia Góra już od pewnego czasu korzysta ze składowiska odpadów w Kostrzycy, ale na zasadach „zewnętrznego klienta”. Przystąpienie do Związku Gmin Karkonoskich pozwoli na inne warunki tej współpracy. – Wprawdzie będziemy musieli wnosić składkę członkowską w wysokości ponad 200 tys. zł rocznie, ale większość tej kwoty będzie niejako wracała do miasta w różnych formach, np. ze współorganizacji imprez, organizacji przedsięwzięć promocyjnych czy działań proekologicznych – wyjaśnia Cezary Wiklik.

Kwestia przystąpienia Jeleniej Góry do Związku Gmin Karkonoskich była poruszana w 2006 roku pod koniec kadencji prezydenta Józefa Kusiaka. Przez ostatnie cztery lata nikt jednak do niej nie powrócił.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bracia Osipikowie na kolejnej wyprawie

Schronisko do remontu

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~mm 28-01-2011 10:15
Czyli zmniejszą się opłaty za wywózkę śmieci? Co roku rosną właśnie z powodu wzrostu cen składowania jak to Kasztelan wypisuje w ulotkach, ciekawe co teraz napisze?
~ 28-01-2011 11:02
DOLNOŚLĄZAK. W treści publikacji dopatrzyłem się pewnej manipulacji. Wprawdzie sformułowanie "doradca medialny prezydenta Cezary Wiklik" jest poprawne ale - wg mnie - ma pobudzić forumowiczów do pewnej reakcji. Prościej byłoby napisać ... "rzecznik prasowy prezydenta Cezary Wiklik"... To samo, lecz brzmi swojsko, inaczej . Wielu napisze, że się czepiam. Rzeczywiście nie ma o co kruszyć kopii. Jednak na przykładzie takich tekstów zaznacza się linia ideowa tygodnika, które moim zdaniem - nie grzeszy bezstronnością. Obśmiać personę można w różny sposób. Póki co "Jelonka" czyni to nieudolnie.
~ 28-01-2011 11:15
Wysypisko w Kostrzycy zaczyna pękać w szwach. Rzekomo w rejonie Lubawki /?/ tworzą innowacyjne metody składowania i utylizacji odpadów. Chętnie podstawię busa /po kosztach własnych/ i zorganizuję wycieczkę dla samorządowców, ażeby z bliska zobaczyli jak to działa. Czasami warto ruszyć "twarz" zza biurka i zrobić objazd po śmietnikach Dolnego Śląska. DOLNOŚLĄZAK
~Portal 28-01-2011 12:43
Zapewne w ZGK , niby beda mniejsze koszty skladowania odpadów - ale bedzie rozwiniete kosztowne do utrzymania nowe liczne urzedsatwo róznej maści prezesi , rady nadzorcze, ksiegowi ,kontystki itd. Niech cos o tym napisza jakie jest persaldo takiego intersu i nowego tworu urzedowego dla posad i fuch dla kolesiostwa.. Obecnie podobny przyklad jest z rozpasanym jakimś MoPSem w budynku po okazałym Chemiczniaku -gdzie na karty parkingowe dla inwalidow trzeba czekac po trzy miesiace ,gdyz wydlużyl sie łańcuch kolejnych nowych urzędasów którzy musza przekazać papiery do kolejnego gabinetu. A wszystko to kosztuje miliony podatnikow..
~GT 28-01-2011 13:54
Mieszkańcy Ścięgien już się "cieszą". Wysypisko było wybudowane za pieniądze okolicznych gmin i tylko im miało służyć. Jelenia NIGDY nie chciała partycypować w kosztach. A teraz pazerność kierownika wspomnianego składowiska zasypie okolicznych mieszkańców smrodem i syfem. Były już "genialne" pomysły,żeby śmieci sprowadzać z Niemiec.
~Piechowiczan 28-01-2011 18:12
Do Portal Jakoś Związek dział już tyle lat i jakoś nie ma tam rozpasanie i tworzenia miejsc dla swoich. Jelenia Góra i tak wywozi tam swoje śmieci wiec nic się nie zmieni , jedynie koszt składowania obniży się o 12%
~jelgór 28-01-2011 19:00
jelenia zyska 12 procent na śmieciach, a co zyskają gminy? kto będzie tzw. płatnikiem netto?
~romi 28-01-2011 19:49
A co z ceną wody ? bo w tym związku jest jakby nieco wyższa niż w JG i to nie o jakieś tam mizerne 12% no a jeśli spóła to we wszystkim ? Mam nadzieję że spóła dotyczy tylko śmieci ...
~do jelgór 28-01-2011 19:50
Już ci mówię co zyskają gminy, mieszkańcy Jeleniej Góry będą ratować bankruta KSWiK czyli połączą "Wodnik" i KSWiK a wy jeleniogórzanie płaćcie jeszcze więcej za wodę i ratujcie bankruta.
~ 28-01-2011 19:53
dzisiaj rano w radio Pan Zawiła mówił, że" co prawda Jelenia Góra będzie największym płatnikiem," ale zapewniał że to się opłaca, tylko komu??
~ 28-01-2011 22:32
@ 28-01-2011 12:43 | ~Portal | - a po jakiego grzyba niwalidom karty parkingowe? Następni uprzywilejowani kolesie? Potem rodzinka korzysta z tych kart parkingowych ile wlezie i maja parkowanie za darmochę, a podatnicy za to wszystko płacą. Niwalidzi to garb na karku podatnika, i to na każdym kroku.
~Genialne!!! 29-01-2011 0:29
Taki genialny pomysl żeby śmieci z okolicy zwozić w góry to tylko w JG.
~ 29-01-2011 11:40
DOLNOŚLĄZAK. Związek Gmin Karkonoskich był potrzebny na pewnym etapie samorządowej działalności. Dziś - wg mnie - jest skostniałą urzędniczą strukturą, generującą koszty. Uważam, że Starostwo Powiatowe nie jest obciążone pracą i winno przejąć sprawy, którymi zajmował się Związek Gmin. Istnienie tych dwóch urzędniczych tworów /Starostwo i Związek Gmin/- to taki archaizm, który we współczesności nie ma racji bytu. Pora zacząć liczyć kasę, gdyż zamiast "drugiej Japonii" możemy stać się drugą Grecją.
~ 29-01-2011 11:52
cd. z godz. 11:40. Po likwidacji Związku Gmin w starostwie wyodrębnić grupę garniturowców i garsoniarek, którzy koordynować będą międzydzielnicowe współdziałanie samorządów Kotliny Jeleniogórskiej, aglomeracji wielkości Gdańska. Pozwoli to na częściowe wyeliminowanie wielowładzy na jednym geograficznym terenie. DOLNOŚLĄZAK.
~kkk 29-01-2011 19:24
panie Zawiła dlaczego ciągnie pan nasze miasto w ten związek a co z koncepcją poprzednich ekip które chciały śmieci z jeleniej wywozic do J
~KKK 29-01-2011 19:42
--JAROSZOWA i czy ta koncepcia dla nas mieszkańców nie jest bardziej ekologiczna ipod względem finansowym bardziej korzystna są na to dowody i pewnie pan doskonale o tym wie proszę się nad tym pochylic i skonsultowac ze swoimi doradcami których ma pan do dyspozycji

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Stop rakowi skóry

Podsumowanie drogowego projektu  

VIII Dolnośląskie Dożynki Rolników  

Praktyki w Austrii dla dolnośląskich uczniów

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
493
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%