MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeleń a sprawa jeleniogórska

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 15 sierpnia 2008, 8:48
Aktualizacja: 9:31
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rzeźba rogacza, wokół której zrobiło się głośno po Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych, wciąż budzi emocje. Niechciany w Jeleniej Górze jeleń trafił do Pławnej, ale – jak się okazuje – może jednak wrócić do stolicy Karkonoszy. Budzi to żal u autorów posągu.

Dariusz Miliński i Grzegorz Pawłowski, którzy – na podstawie projektu Joanny Hyrk – wykonali potężnego rogacza, nie kryją wzburzenia. – Ten jeleń to nie jest zabawka, którą można przestawiać z miejsca na miejsce! – mówi D. Miliński na wieść o tym, że los posągu nie jest jeszcze wcale przesądzony.

Przypomnijmy: dyrekcja Teatru Jeleniogórskiego chciała oddać jelenia po MFTU mieszkańcom. Ci mieli nań chęć, ale zabrakło im środków, aby potężnego rogacza przetransportować z placu Ratuszowego. Dlatego rzeźba, choć stanowi własność teatru, wróciła tam, gdzie powstała, czyli w okolice Zamku Legend Śląskich w Pławnej.

Po burzy medialnej władze Jeleniej Góry doszły do wniosku, że miejsce jelenia jest jednak w Jeleniej Górze, a nie w okolicach Lwówka. I chcą, aby rogacz stanął w jednym ze wskazanych przez mieszkańców punktów. Dariusz Miliński i Grzegorz Pawłowski nie kryją rozczarowania. – Znaleźliśmy już jeleniowi odpowiednie miejsce nad parkingiem przy galerii. Został należycie umocowany i pokryty płótnem. Niebawem zostanie zalany silikonem. Aby wrócił do stolicy Karkonoszy, trzeba go znów zdemontować – mówią. Podkreślają, że rzeźba wymaga solidnego umocowania. Jest potężna, waży ponad 7 ton, a jej zawalenie się mogłoby mieć tragiczne skutki.

Aby władza była syta i jeleń pozostał cały, artyści proponują, że zrobią jeszcze jedną rzeźbę. – Możemy wykonać takiego samego jelenia, który byłby świetną pamiątką dla miasta z okazji 900-lecia. Ale ta rzeźba powinna pozostać w Pławnej. Tu świetnie wpisała się w krajobraz – usłyszeliśmy.

Problem w tym, że jeleń jest własnością Teatru Jeleniogórskiego, czyli pośrednio – miasta Jelenia Góra. Do Pławnej został przekazany jako depozyt stały. Głupio jednak jedną ręką dać, a drugą zaraz zabrać. W całej sytuacji może budzić niesmak postawa właścicieli posągu, którzy jednocześnie chcieliby rogacza mieć, ale boją się jego rogów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

PiS zaprezentował kandydatów

Nad Śnieżnymi Kotłami

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~oko 15-08-2008 9:56
Darek, nafaszeruj tego jelenia odpowiednio i oddaj, przecież jesteś "chłopak z Sobieszowa"! Będzie to JELEŃ TROJAŃSKI.
~_ojdiridirachciach___ 15-08-2008 10:02
Ale checa ;))) Może wypełnić słomą, podwiesić do śmigłowca i niech tak lata nad miastem ! ;) PS: Pomyślcie czy nie trzeba mu umieścić na rogach jakiś fajnych piorunochronów. To kupa żelaza i może w to piorun palnąć ! ;)
~Rally79S. 15-08-2008 10:27
Jeleń powinien zostać w Pławnej... tak myślę, a Chłopaki niech zrobią następnego, bardziej bezpiecznego i do Jeleniej go prosze! I wilk syty i owca cała:)
piipi 15-08-2008 10:54
..to znaczy,gdzie..."nad pakingiem" ?.
HankaOdRumcajsa 15-08-2008 11:17
...kto daje i zabiera ten sie w piekle poniewiera... Ja bym zostawiła już go w tej Pławnej....,
~jelgór 15-08-2008 11:24
brak mądrej promocji odbija się czkawką
~makaronika 15-08-2008 11:45
Ja osobiście uważam, że drugi jeleń nie będzie tak samo wspominany, ten , którego widzieliśmy na rynku był atrakcją dla dzieci,ale nie tylko, towarzyszył również obchodą, wielkiemu bębineimu, więc co u licha ma robić na zamku w Pławnej, przecież to ani ich tamtejszy symbol, niech sobie postawią gigantycznego smoka i obleja go siliconem, Stanowczo protestuje aby tam został, prosze przewiezc jelenia do jeleniej góry, teatr moze zapłacic za płótna wykorzystane na jego obleczenie i dodatkowo, moze go wykonczyc w ten sam sposob co artysci, czyli oblac siliconem, mysle ze to najokazalszy symbol jeleniej góry - skoro za niego zaplacili , to moze wrocic do nas, nio chyba , ze byla jakas niepisana szemrana umowa miedzy dyrektorem teatru a Panem Darkiem. pozdrawim i czekam na pozytywny rozwoj sytuacji
~aristo 15-08-2008 11:52
Sprawa na miarę jeleniogórskiego grajdołka. Świat ma problem z Gruzją, amerykańską tarczą i kryzysem energetycznym. Ale Jelenia Góra i nie mała część mieszkańców żyje własnymi problemami, a właściwie problemem, którym stał się wypędzony jeleń emigrant. Brawo.
~Glonojad 15-08-2008 13:17
Rogatej zwierzyny ci u nas dostatek... Po co jeszcze jeden egzemplarz? Chyba tylko po to, żeby zmniejszyć ujemny przyrost naturalny...
NICpoŃ 15-08-2008 13:29
Ten jeleń jest nasz, nie wasz ... :)
~bary33 15-08-2008 14:06
Jest własnością JG i powinien wrócić do właściciela. Miasto kupiło Go od p. Milińskiego więc nie wiem o co chodzi.... Chciałby sprzedać jelenia i mieć jelenia?
~_ojdiridirachciach___ 15-08-2008 16:27
Do ...10:02 | ~_ojdiridirachciach___ | ...heca pisze się przez samo H moja kopia ma problemy z ortografią ? ...nieprawdopodobne !!! ;)))
piipi 15-08-2008 17:28
..do - [~HankaORumcajs..]..myslisz o Prezydencie ?.
~Lania 15-08-2008 17:46
Ten jeleń niech pozostanie w Pławnej.Pan D.Miliński podwójnie się natrudził z bezpiecznym zamocowaniem jelenia oraz przyobleczeniem go w "zwierzęcą skórę".Zdjęcie ukazuje fantastyczne ulokowanie instalacji w rozległym,pagórkowatym terenie zapweniającym "zwierzęciu wolność i swobodę".Skoro Władze Miasta przespały moment zatrzymania jelenia zaraz po występach teatrów ulicznych-powinny skorzystać z propozycji p.D.Milińskiego o przekazaniu miastu jelenia bliżniaka.Tak należy postąpić.
~...:) 15-08-2008 18:20
ha, ha, ha, ha.......................
~Sic 15-08-2008 20:01
Rogi to sobie sami jeleniogorscy notable przez swa niekompetencje i brak pomyslu przysporzyly... dla mnie sprawa jest conajmniej komiczna i faktycznie paralela do barejowskiego misia jest jak najbardziej namiejscu! Czas wiec zaspiewac: Lubu dubu, lubu dubu niech nam zyje prezes naszego miasta, niech zyje nam!
~lieb 15-08-2008 20:04
To jest naprawdę niesamowity problem jeleń musi być na pierwszej stronie gazety, proponuję aby radni się tym zajęli i wszystko inne odsunęli na bok, naprawdę nie macie większych problemów?
ulvhedin 16-08-2008 1:09
a mało to jeleni u nas w miescie?jeszcze jednego im potrzeba!!!ludzie zastanówcie sie
~levan Mantidze 16-08-2008 22:07
<i> których jeleni, panie Levanie? - i pozdrowienia serdeczne przy okazji. Podobno gramy jeszcze 5 września:-) Konrad </i>
~Levan 17-08-2008 10:57
<i> Rozumiem panie Levanie, mam nadzieję, że w Pana ojczyźnie będzie w końcu spokój, za który wszyscy trzymamy kciuki - pozdrowienia! </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dworzec do remontu

PiS ujawnił listy kandydatów

Pojadą kolarze – utrudnienia w ruchu

Ulica Tabaki nieco dłużej

Po testach autobusu zasilanego CNG  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
624
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%