Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 14738
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jedyne takie muzeum na świecie w Cieplicach!

Sobota, 23 listopada 2013, 6:59
Aktualizacja: Niedziela, 24 listopada 2013, 7:36
Autor: Mea
Jelenia Góra: Jedyne takie muzeum na świecie w Cieplicach!
Fot. Mea
W cieplickim Zespole Pocysterskim otwarto wczoraj (22.11.) w Muzeum Przyrodniczym, unikatową placówkę prezentującą barokowe dekoracje freskowe za pomocą techniki multimedialnej. Można tu zobaczyć około 200 najpiękniejszych malowideł z ponad 20 obiektów znajdujących się na Dolnym Śląsku. Zwiedzaniu towarzyszy barokowa muzyka.

- Pomysł utworzenia Wirtualnego Muzeum Barokowych Fresków powstał podczas inwentaryzacji zabytków i tworzenia wystaw. Chcieliśmy pokazać freski epoki baroku, znajdujące się na Dolnym Śląsku, które nie zawsze w oryginale są dostępne dla szerszego grona odbiorców - powiedział prof. Andrzej Kozieł z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który wspólnie z Danutą-Marią Chałat przygotował projekt wirtualnego muzeum.

Co można w nim zobaczyć? Malowidła m.in. Michaela Willmanna, Johanna Michaela Rottmayra czy Cosmasa Damiana Asama. Freski pochodzą m.in. z: Wrocławia, Lubiąża, Krzeszowa, Lubomierza, Wojciechowa oraz Jeleniej Góry (z Kościoła Łaski, kaplicy św. Anny i byłego probostwa cystersów w Cieplicach). Można je oglądać w postaci wirtualnych panoram, tworzących złudzenie bezpośredniego przebywania wewnątrz każdego z dwudziestu obiektów lub pojedynczych zdjęć. Jest też baza informacji historycznych na temat tych dzieł. Jest także możliwość wysłania bezpłatnie pocztówki na e-maila z wybranym freskiem. Zasoby wirtualnego muzeum dostępne są w również w internecie na stronie www.wirtualnefreski.pl.

- System projekcji jest wyjątkowy ze względu na trzy miejsca, w którym obraz jest wyświetlany. Jednym z nich jest pulpit, na którym znajdują się dotykowe funkcje interaktywne – opowiadał Jarosław Jankowski z firmy 3D Media Partner z Wrocławia, wykonawca systemu projekcji.

Pokazom fresków towarzyszy oryginalna, barokowa muzyka z tabulatur lutniowych, pochodzących ze zbiorów dawnego klasztoru cystersów w Krzeszowie oraz Jeleniej Góry.

Można już korzystać z nowego Wirtualnego Muzeum w ramach ogólnego biletu wstępu do Muzeum Przyrodniczego (5 zł normalny i 4 zł ulgowy).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
993
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Złapali podpalacza, ale Biedra zamknięta do odwołania
 
Kultura
Tańczyli w Sobieszowie
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group