MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Jeden tydzień z życia miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 lipca 2011, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: TS
Fot. TS
Jak wygląda tydzień w mieście? – zapytaliśmy Marcina Zawiłę, Prezydenta Jeleniej Góry. – Choćby ostatni tydzień, który jest początkiem wakacji, więc rytm życia w większości instytucji się spowalnia, bo urlopy, bo dzieci nie chodzą do szkoły i trzeba się niektórymi z nich zająć…

- Dla Urzędu Miejskiego fakt, że nadeszły wakacje nie ma większego znaczenia – mówi M. Zawiła. Oczywiście, w niektórych wydziałach pojawia się nieco mniej klientów, ale procedury załatwiania spraw, terminy są przecież takie same. Ludzie wręcz częściej zawierają małżeństwa, rejestrują samochody, uruchamiają na okres wakacji specyficzne rodzaje działalności gospodarczej itp., więc choć niektórzy pracownicy także idą na urlopy niczego nie zmienia. A w niektórych wydziałach tempo pracy jest wręcz wyższe.

- Doprawdy?
- To szczyt sezonu remontowo-budowlanego, a w obiektach oświaty wręcz jedyny czas na remonty. Wspominaliśmy o tym, że w kilkunastu placówkach oświatowych są one w toku i trzeba je przyspieszać, by zdążyć przed początkiem września, a procedury przetargów mają swoje rygory. Wydamy w te wakacje wiele milionów złotych na poprawę bazy oświatowej. Trwają prace na drogach, m.in. przy budowie obwodnicy południowej, ale nie tylko – niezbędny jest stały nadzór, bo w tym czasie postępy robót muszą być większe, niż wiosną, czy jesienią. Trwa jeszcze budowa jednego z cieplickich parkingów, odbiory kilku prac, trwa budowa aquaparku, prace przy zespole pocysterskim, kończy się rewitalizacja Parku Zdrojowego, trwają intensywne prace przy działaniach wstępnych do rewitalizacji Parku Norweskiego, kończy się modernizacja Zdrojowego Teatru Animacji… To dziesiątki działań, w które zaangażowane są setki ludzi i dziesiątki milionów złotych, a każdą złotówkę należy wydać przecież możliwie najlepiej.
Wakacje to czas wielu imprez plenerowych, więc pracownicy placówek kultury, czy sportu ze swoich urlopów korzystają inaczej. Nawet w tych instytucjach, gdzie pozornie trwa przerwa wakacyjna przynajmniej część pracowników zwija się jak w ukropie. Przecież za kilka tygodni mamy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, jesienią Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, w październiku cykl uroczystości inaugurujących działalność Zdrojowego Teatru z nową widownią. A przecież ten ostatni Teatr już w końcu lipca zaprezentuje się Jeleniogórzanom w przedstawieniach na Rynku i z prapremierą spektaklu o charakterze komedii, czy wręcz farsy. Napisano od początku „Letnią Szopkę Jeleniogórską”, z piosenkami i zabawnymi skeczami, by przedstawić niektóre incydenty z historii w zabawny sposób.
Dzieci mają wakacje, ale z myślą o nich przygotowano całą masę imprez, warsztatów, i podobnych działań, bo wiemy, że wiele pozostanie w domu, więc placówki kultury i teatry mają z tym mnóstwo zajęcia.

- To znaczy jednak, że w tym okresie prace mają jednak inny, „lekki” charakter?
- Nic podobnego. Jedne działania służą rozrywce Jeleniogórzan i turystów, ale inne – a jest ich większość – tworzą fundamenty pod uporządkowanie wielu żywotnych spraw. Jeśli już mówimy o ostatnim tygodniu, to wystarczy przypomnieć kilka. Po serii konsultacji, m.in. ze związkami zawodowymi, odbywanych przeze mnie i moich zastępców przeorganizowano wiele spraw w MZK, a Rada Miejska zatwierdziła nowe taryfy. Uzgodniliśmy sprawy płacowe pracowników i rozwiązaliśmy problem nabrzmiewający tam od kilku już lat. Podobne rozmowy – także ze związkowcami – toczą się w ZGL A – od 1 lipca - toczyć się będą w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, w którym – w wyniku konkursu – obejmie obowiązki nowy dyrektor. Nowy naczelnik Wydziału Oświaty UM będzie miał dwa miesiące na to, by przygotować sobie prace, dokonywać uzgodnień z dyrektorami, przedstawić im swoje priorytety. Rada Miejska przyjęła nasze propozycje nowych rozwiązań w żłobkach i przedszkolach. W minionym tygodniu moi zastępcy biorąc udział w spotkaniach kilku rad nadzorczych, czy społecznych rad kilku instytucji (w tym szpitali), walnych zgromadzeniach spółek (w tym Jeleniogórskiego TBS) regulowali nasz stosunek do efektów działalności tychże. Podejmowali też rozmowy z naszymi partnerami – jak Agencja Mienia Wojskowego – by najlepiej wykorzystać nasz wspólny potencjach. Ja sam, w serii rozmów ministerstwach w Warszawie ustalałem m.in. sprawy przepływu pieniędzy niezbędnych do budowy stadionu przy Złotniczej, a w Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych zabiegałem o promocję Jeleniej Góry w gronie inwestorów, którzy rozważają uruchomienie działalności w Polsce. A na miejscu – odbyłem kolejne spotkanie z przedstawicielami Związku Gmin Karkonoskich, przybliżające nasz akces do tego stowarzyszenia.

Jednocześnie dokonaliśmy skrótowego podsumowania efektów naszych kontaktów z mieszkańcami w trakcie przyjęć w Urzędzie. Przypominam, że wprowadziłem zwyczaj przyjmowania mieszkańców także w soboty, bez uprzednich zapisów, a nie zawiesiliśmy rutynowych przyjęć w poniedziałki. To często są wyczerpujące „maratony rozmów”, ale bardzo wysoko je cenimy. Głównie dlatego, że bezpośrednio, w trakcie spotkania „oczy w oczy” możemy się dowiedzieć o trudnych sprawach znacznie więcej, (a przynajmniej – inaczej), niż z dokumentów, które też są wiarygodne. Ale przecież dokumenty nie ilustrują wszystkich uwarunkowań różnych sytuacji. Z podsumowania tej pracy wynika, że o ile władze Miasta w poprzedniej kadencji w roku 2010 spotkały się z ok. 300 osobami, to tylko w I półroczu tego roku my przyjęliśmy ponad 600 osób. Nie wszystkim uda się pomóc od razu, ale te rozmowy są dla całej naszej trójki, a dla mnie osobiście – szalenie ważne.

Tak samo ważne, jak spotkania z Jeleniogórzanami, ale też przedstawicielami ościennych gmin, z którymi chcemy utrzymywać trwałe, korzystne dla wszystkich zainteresowanych relacje. Art.&Glass Festiwal, czy Zlot Samochodów Zabytkowych, które odbyły się w miniony weekend są przykładem takich spotkań. Biorą w nich udział najczęściej partnerzy zagraniczni, z którymi łącza nas już (albo połączą w najbliższym czasie) różne związki, jak w przypadku szkła artystycznego, gdzie spotkaliśmy się w Rynku z burmistrzami Szklarskiej Poręby i Piechowic, czeskiego Novego Boru, ale i wicemarszałkiem województwa – Jerzym Łużniakiem, szukając wspólnie sposobów (i źródeł finansowania) dla rozwoju takich przedsięwzięć.

Przed nami kolejny „wakacyjny” tydzień, ale nasilenie prac nie będzie mniejsze, jednym z ważniejszych zdarzeń będzie kolejne spotkanie z przedstawicielami kolei, w tym spółki Koleje Dolnośląskie, na temat postępu prac przy uruchomieniu połączenia Jelenia Góra – Zgorzelec, a później – Goerlitz, będącego częścią szerszego programu Szybkiej Kolei Miejskiej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Zamienili przejście w parking

Zebrali 2000 baterii

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ana 4-07-2011 10:31
wspaniale sprawy nareszcie nasze unijne miasteczko żyje szkoda tylko ze burdele....................ach wstyd i hańba.........................
~pytek 4-07-2011 11:59
Autorstwo TS to inaczej TEKST SPONSORWANY!!! Rozumiem, że taki kamuflaż był celowy, pytanie tylko, czy zgodny z prawem...
~ahoj 4-07-2011 13:13
Jeleniogórskie Spotkania Teatralne jesienią się nie odbędą, bo nie ma na nie pieniędzy, panie prezydencie! Teatr nie jest w staine zaprosić nawet jednego zespołu. Więc pana zapowiedzi są na razie bez pokrycia :)
~Aniołeczek 4-07-2011 13:48
a gdzie ma powstać ten aquapark?
~~jg 4-07-2011 13:53
Zawiła się chwali jaki to on jest dostępny i spotyka się z mieszkańcami. Ja już od dwóch miesięcy próbuję się z nim spotkać i nie ma czasu. Niech zatem nie narzeka na Obrębalskiego, bo on był zdecydowanie bardziej otwarty dla ludzi i ich sprawy. A te teksty sponsorowane to kpina!!!
~jg 4-07-2011 17:58
Wypadałoby wyraźnie napisać, że to tekst sponsorowany. I najpewniej za publiczne pieniądze. Świadczy to zarówno o nierzetelności dziennikarskiej Jelonki, jak i nie za wysokiej klasie władz.
~cd 4-07-2011 18:16
Jak to jest z tymi sobotami, prezydent dostępny dla szaraczków.?
~aaa 4-07-2011 21:14
Zapierdziel taki, że nie ma czasu taczek załadować!
~Wyborca 5-07-2011 11:27
Bardzo proszę radnych o pytanie do prezydenta w sprawie zamieszczanych w mediach tekstów sponsorowanych tzn. ile nas podatników to kosztuje. To już któryś przypadek w ostatnim czasie, a nie mogę uwierzyć by sponsorowany był przez ugrupowanie. Ciekawi mnie zasadność i ekonomika umieszczania tego typu informacji przez urząd, pomijając zawiło-dziwne sformułowania w tekście. Lepiej niech dziennikarze jelonki relacjonują i komentują - będzie przynajmniej bardziej obiektywnie
~testowa 5-07-2011 20:17
test
~Duduś 18-07-2011 9:45
Z tymi wakacyjnymi imprezami dla dzieci to pan prezydent "przelobowal "...Dla dzieci jest tylko podwórko, hamak i telewizor lub komputer o ile taki jest w domu..to tyle atrakcji panie prezydencie ! Po co ściemniać !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Będzie nowa świetlica

Śmierć na żwirowni

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
501
Tak
40%
Nie
54%
Nie wiem
6%