MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jeden procent na partie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 17 grudnia 2007, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: TEJO/ Daria
Fot. Archiwum
Nowy pomysł na finansowanie ugrupowań politycznych ma Platforma Obywatelska. Dobrowolnie mieliby się na partie składać podatnicy.

To informacja z najnowszego Newsweeka. Zamiast dotacji z budżetu partie utrzymywałyby się w pieniędzy wpłacanych przez podatników w ramach jednego procenta odpisanego od podatków.

– W myśl wstępnych założeń tak jak dziś przy składaniu zeznania podatkowego PIT można zdecydować o przekazaniu 1 proc. płaconego podatku na rzecz organizacji charytatywnej, podatnik analogicznie deklarowałby dobrowolną wpłatę na rzecz wybranej partii – podaje tygodnik. Działacze PO podkreślają, że takie rozwiązanie jest bardzo sprawiedliwe.

Ale idea nie podoba się prawnikom i politologom, gdyż w pewien sposób wyborca zdradza swoje polityczne preferencje urzędnikowi skarbowemu, a to może budzić pokusę „utrudniania życia” niektórym osobom.

Póki co, jednoprocentowym wsparciem podatnicy mogą obdarzyć wspomniane organizacje. W tym roku zmienione zostały zasady. Do tej pory podatnik chcąc wesprzeć taką organizację musiał sam wpłacić 1% swojego podatku, który po rozliczeniu z fiskusem był mu zwracany przez urząd skarbowy.

Teraz darowiznę taką będzie można złożyć za pośrednictwem naczelnika „skarbówki”, do którego składa się zeznanie podatkowe. Wypełniając PIT wystarczy podać nazwę organizacji oraz numer, pod jakim zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Aktualna lista organizacji pożytku publicznego wydawana przez Ministerstwo Sprawiedliwości powinna ukazać się do końca bieżącego roku. Znajdą się na niej organizacje zgłoszone do wpisu na listę do 30 listopada 2007.
Podatnik może swój 1 % przelać tylko na jedną organizację pożytku publicznego.

Ogłoszenia

Czytaj również

To była gnojowica?

Koło ratunkowe dla Flory?

Autobus elektryczny w Jeleniej Górze

Komentarze (2) Dodaj komentarz

cieplice 17-12-2007 11:14
Ten pomysł mi się bardzo podoba. Niektórym partia grozi bankructwo, a partie poszukaja środków wewnątrz. Tak wiec, kto chce miec stołek niech płaci. Ale będzie w Polsce bezpartyjnych.
~xxx 17-12-2007 11:23
<i> regulamin złamany </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Rajd zdewastował las?

Uciążliwe pogorzelisko

Śladami uczestników jeleniogórskiej wyprawy na Annapurnę

Rodzinnie w "Muflonie"

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
781
Tak
53%
Nie
43%
Nie mam zdania
3%