MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

JBO: Czas na wnioski

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 23 czerwca 2018, 8:57
Aktualizacja: Niedziela, 24 czerwca 2018, 9:59
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Do 1 lipca można składać wnioski do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Poza kampanią informacyjną Urzędu Miasta, o dotarcie do potencjalnym wnioskodawców postarał się Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, który zorganizował spotkanie z przedstawicielkami urzędu.

Aktualna edycja budżetu obywatelskiego w Jeleniej Górze będzie ostatnią z tak niską pula środków do podziału - od nowej kadencji, dzięki znowelizowanej przez parlament ustawie, miasta na prawach powiatu będą miały obowiązek przeznaczenia na ten cel minimum 0,5 proc. wydatków, co w przypadku naszego miasta może dać ok. 2 miliony złotych.

Władze Jeleniej Góry zdecydowały, że na 2019 rok do podziału będzie 1 milion, a dokładniej po 200 tysięcy złotych na 4 obszary miasta (w sumie 800 tys. zł) na projekty inwestycyjne oraz 200 tys. na projekty "miękkie" (np. organizacja imprez, zawodów).

W spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy ul. Muzealnej 9A wzięli udział przede wszystkim seniorzy, którzy w przeciwieństwie do młodzieży, od powstania budżetu obywatelskiego, są bardzo aktywni w tej kwestii.

- Zorganizowaliśmy takie spotkanie, bo to bardzo interesujący temat dla mieszkańców. Seniorzy to najaktywniejsze osoby w Jeleniej Górze i ich zainteresowanie tematem nas nie dziwi - powiedziała Małgorzata Konarkiewicz, animator i doradca w OWES.

Po raz pierwszy zdarzyło się, że ktoś spoza Urzędu Miasta zorganizował takie spotkanie, za co wdzięczne są przedstawicielki Wydziału Rozwoju, odpowiedzialnego za organizację JBO.

- Dziękujemy za zaproszenie, to bardzo fajna inicjatywa - podkreśliła Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju. Jak dodaje, zainteresowanie kolejną edycją już jest, od 18 czerwca można logować się do systemu i składać wnioski - ostateczny termin do końca dnia 1 lipca.

W trakcie spotkania wyjaśniono zgromadzonym jakie są wymagania, terminy dotyczące wniosków. Organizatorzy (OWES) zapewnili jednocześnie, że w razie potrzeby są do dyspozycji i mogą pomóc przy wypełnianiu i składaniu wniosków, zatem seniorzy, którzy mają pomysł, ale nie czują się na siłach w elektronicznej rejestracji poprzez stronę internetową, mogą się do nich zgłosić.

Ogłoszenia

Czytaj również

60 okrążeń na 60 lat

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~brak_miesc_parkingowych 23-06-2018 10:11
Budowa nowego parkingu nawet tylko krawężniki i żwirek - miedzy Różyckiego 10 a Promedem - ten pas zieleni przy ich parkingu. Teraz służy do psich kuppek. Spokojnie około 30 samochodów osobowych by miało miejsce. Teren należy do miasta .
~alfred 23-06-2018 19:02
do: ~brak_miesc_parkingowych (10:11)
to zbierz podpisy i złóż wniosek. w czym widzisz problem? zajmij się tym jak widzisz potrzebę tego parkingu. nikt ci nie broni
~ogon_kota 24-06-2018 9:33
do: ~alfred (19:02)
Problem może leżeć w tym że samo złożenie wniosku to jest pikuś. Problem w tym że ludzie składają wnioski nie czytając pod jakiego typu przeznaczenie jest dany teren. Złożenie wniosku pod zabudowę parkingową na przykład na teren zielony z przeznaczeniem pod rekreację jest bezsensowny bo składasz wniosek niezgodny z przeznaczeniem terenu.... ale ludzie to jak zombie są teraz, klapki na oczach i tylko chodzić i krzyczeć: parking tu, światła tam ...
~Bon 23-06-2018 18:13
Młodzi są niechętni bo miasto gra w ch...a z realizacją, najpierw jakiś projekt wygrywa, a potem się go nie realizuje. Zobaczcie ile z projektów przyjętych do realizacji nigdy nie doczekało się wykonania. Swietlica w Giduszynie, promenada Bobru ( to co powstaje to jakiś żart) czy śluzy rowerowe (to już szczyt absurdu, najdroższe w polsce, zmyły się po tygodniu), także skoro urzędnicy z Panią Olszewska mają nas gdzieś to młodzi też ich mają gdzies, co widać po frekwencji przy głosowaniu.
~ 24-06-2018 10:02
Ja wolę żeby ten JBO został zlikwidowany a ten milion był przeznaczany na budowę obwodnicy południowej. 70 metrów rocznie i za tysiąc lat by była

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Mercedesem rozbił kilka aut

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Klasyki zjechały do Kowar

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
487
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%