MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

JBO 2017: W powtórce znacznie mniej głosów

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 17 marca 2017, 10:00
Aktualizacja: Sobota, 18 marca 2017, 6:25
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
Decyzja władz miasta o unieważnieniu głosów na wnioski do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego odbiła się na frekwencji. Podczas ponownego głosowania oddano około 7 tysięcy głosów, a za pierwszym razem było ich ponad 16 tysięcy! Które wnioski wygrały?

Z rejonu nr 1 najwięcej głosów (1092) otrzymał wniosek pn. „Bezpieczny przedszkolak”, czyli „modernizacja i powiększenie dziedzińca przedszkolnego, który stanowi jedyną drogę dojazdową do placówki i jednocześnie drogę zaopatrzeniową, drogę p.poż., plac manewrowy i parkingowy, jak również trakt pieszy. Modernizacja ta polega przede wszystkim na wydzieleniu traktów pieszych oraz na wymianie istniejącej nawierzchni betonowej, na kostkę betonowo-brukową i rozbudowę (ok.670m.2) – powiększenie placu manewrowego i zagospodarowanie terenów zielonych.” Wartość zadania: 159 909 zł.

W rejonie nr 2 do realizacji przejdzie „Sportowa Jelenia Góra” (639 głosów), a więc zakup i montaż wiat ze stojakami dla rowerów w Szkołach Podstawowych Nr 2, 5 i 8 oraz utworzenie parkingów wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ścieżce rowerowej przy ul. Konstytucji 3 maja. Wartość zadania: 182 950 zł.

Z kolei w rejonie nr 3 zwyciężył wniosek pn. „Jeleniogórskie błonie” (419 głosów). Teren, który obejmuje zadanie znajdujący się na działce nr 126/2 przy ul. Nowowiejskiej wnioskodawcy chcą podzielić na dwie części. Część A (35 m x 67 m) mogłaby służyć do gier i zabaw na powietrzu. Cześć B (13 m x 53 m) do zajęć rekreacyjnych - siłownia. Części stanowią integralną całość. Środki pozyskane na realizację zadania zostaną przeznaczone na modernizację mającą na celu poprawę jakości terenu pod kątem przyszłych użytkowników. W związku z tym planujemy ogrodzenie całości, zamontowanie ławeczek dla osób korzystających z terenu, przygotowanie terenu pod stanowiska do siłowni zewnętrznej (wyprofilowanie, utwardzenie i meliorację terenu), zamontowanie profesjonalnego monitoringu, montaż stanowisk do siłowni zewnętrznej, wyposażenie w stojaki na rowery i pojemniki na odpady oraz wykonanie prac ogrodniczych (pielęgnacyjnych) trawnika w I części terenu. Kosztorys przedsięwzięcia ujmuje także koszty związane z transportem wyposażenia oraz z opracowaniem dokumentacji projektowej, nadzoru inwestorskiego itp. - czytamy we wniosku. Wartość zadania: 173 600 zł.

W Sobieszowie powstaną „Całoroczne trasy narciarstwa biegowego pod Chojnikiem” (307 głosów). - To ułożenie toru wykonanego z tworzywa NP 50 CL i SK marki NEVEPLAST o śliskości śniegu do stylu klasycznego i stylu dowolnego na długości ok 200 m. Ułożenie torów nie wymaga prac ziemnych. Tor w postaci kolorowych mat połączonych w jednolitą trasę pozwalającą spacerować na nartach, ćwiczyć technikę biegu, trenować narciarstwo biegowe, a także organizować mini zawody w sprincie technikami narciarskimi: klasyczną i dowolną. Trasy nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych i technicznych, a okres użytkowania przewidywany jest na 20 lat. Wykonane z tworzywa NP 50 CL i SK posiadają doskonałą śliskość śniegu. Dodatkowo poprzez odpowiednie ich ułożenie na pochyłościach można je wykorzystywać do rekreacyjnych zjazdów na pontonach w okresie letnim – informują wnioskodawcy. Wartość zadania: 199 820,88 zł.

Mieszkańcy mogli oddać po dwa głosy – w sumie było ich 7,7 tys., ale głosowało 5 tysięcy osób. Wnioski nie wykorzystują całej puli na JBO, ale jak podkreśla Barbara Olszewska z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Jeleniej Góry, są to kwoty szacowane przez wnioskodawców i po przetargach mogą się one różnić. - Myślę, że jak zostaną oszczędności to prezydent zdecyduje, co robimy z pozostałymi środkami – powiedziała naczelnik wydziału.

W pierwszym głosowaniu przy ponad 16 tys. głosów formalnych zgłoszeń o nieprawidłowościach było 11, zatem czy był to wystarczający powód, żeby unieważnić głosowanie? - Było też wiele zgłoszeń telefonicznych – powiedziała B. Olszewska, która przekonuje, że nie są znane wyniki z pierwszego głosowania, więc nie wiadomo czy wygrały te same projekty co w unieważnionym głosowaniu.

Szczegółowe wyniki pozostałych projektów na stronie: jbo.jeleniagora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Brama do parku nadal zamknięta  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Tajemnice Książa

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 17-03-2017 10:17
JBO=jeleniogorski budzet oswiatowy = jeszcze bardziej oszukani .jedna wielka farsa za ktora odpowiada ratusz.
~ 17-03-2017 10:32
JBO=jeleniogorski budzet oswiatowy = jeszcze bardziej oszukani .jedna wielka farsa za ktora odpowiada ratusz.
~ncis 17-03-2017 12:52
Żenada, głosowałem na sekundniki, które służyłby przynajmniej znacznej rzeszy ludzi a tu znów wygrywają jakieś remonty
~Cx 17-03-2017 13:25
Gdzie można sprawdzić czy ktoś nie użył mojego peselka przy głosowaniu ?
~JATEZ 17-03-2017 13:42
Ja też glosowalam na sekundniki
~cs 17-03-2017 14:02
Też głosowałem na sekundniki. Powinno być tak, że budżet obywatelski MUSI służyć ogółowi! Dość szkół/przedszkoli. Ok. 80% wniosków w tym roku powinno być odrzuconych, bo będzie służyło tylko wąskiemu gronu obywateli. Należy zmienić przepisy. I ułatwić możliwość składania wniosków obywatelowi (szaremu) - bo to co zrobiono służy wszelkiego typu instytucjom (podpisy od osób, numery działek, kosztorysy - zwykły człowiek się w tym pogubi)
czlowiekpuszcza 17-03-2017 17:26
A może referendum za odwołaniem Zawiły i Łużniaka?
~Bez sensu 17-03-2017 17:31
Głosowałam w pierwszej turze no i wszystko pięknie ładnie, głos oddany. Po czym dowiaduje się o unieważnieniu. Myślę, no dobra spoko, było niedopracowane, nie ma problemu zagłosuje drugi raz. Ale drugi raz już nie dało rady zagłosować. Podałam pesel nr tel, dostałam kod, wpisuje i koniec, głos nie został oddany. Było napisane żeby spróbować z innym numerem tel, podaje inny ale już smsa z kodem nie dostałam. Myślę że oddano mniej głosów ponieważ nie udało się zagłosować. A szkoda
~ 17-03-2017 17:36
Do człowiekpuszcza - a zorganizujesz? Zrób to, a masz mój głos jak w banku. Podpiszę się nawet nogami.
~cs 17-03-2017 17:49
Ja też się podpiszę w takim referendum!
~Obserwer 17-03-2017 18:12
Ja też się podpiszę
~Jki 17-03-2017 18:20
Ja nawet dwona rekoma i jedną nogą
~Ewka 17-03-2017 21:19
Tez glosowalam na sekundniki, w budzecie obywatelskim powinny byc zadania przeznaczone dla ogolu mieszkancow miasta, a nie tylko dla oswiaty, wybranego wycinka obywateli. Na projekty oswiaty powinien szanowny pan prezydent przeznaczyc jakas czesc pieniedzy, ale na to co jest konieczne, a nie jakies wiaty... kpina, ciekawe ile oosb bedzie z tego korzystalo, poprzednie wyniki uniewaznione szly w nie tym kierunku co potrzeba, wiec glosowanie rozpoczeto od nowa... ZENADA!!!!
~Ewka 17-03-2017 21:26
Pan prezydent niech pomysli o drogach w Jeleniej, ich stan jest fatalny, dziura na dziurze, kiedys nasmiewano sie w walbrzyskich drog, tam wszystko zmierza w dobrym kierunku, sa wymienie cale nawierzchnie, a u nas nic sie nie robi, gdzie niegdzie dziury wypelniono kostka brukowa i na tym sie konczy, po zimie (sniegu) polatano troszke dziur asfaltem, a po niespelna miesiacu, dwoch znow te samr dziurska sa, czy nie szkoda kasy??
~j 17-03-2017 22:10
jbo mam w d..ie PiS rozwala całe państwo, to jest problem !!! Wrócimy do zaścianka Europy !!!
~Tosia 11 17-03-2017 22:16
Trzeba zrobić " dobieg", bo ja np załapałem się,a w pierwszym głosowaniu brałam udział.
~Do Ewka 17-03-2017 22:26
Dziury są po to aby je latać, łata je jedna firma od ...Od zawsze.bedzie je latała nadal bo nie jest w interesie ani tej firmy ani zleceniodawcy aby ich nie było tych dziur.i nikt im nie powie że oni nic nie robią.a tak na poważnie to w JG wszystko jest robione pozornie.praktycznie każda inwestycja zalecana przez UM JG okazywała się nieporozumieniem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przeciw inwazji śmieci

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Spór o edukację seksualną

Nie trzeba się bać defibrylatora

Trudny dojazd do SP 3

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
290
Tak
56%
Nie
37%
Nie wiem
8%