MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Jasna strona miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 października 2007, 10:55
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Zmieniła się ulica Szkolna, inaczej będzie na Krótkiej.

O wstrętnym blaszaku z dywanami i odzieżą, który przez niemal dwadzieścia lat szpecił jeleniogórską starówkę, przypomina tylko pusty plac przy ulicy Krótkiej, blisko rogu z Bankową.
Ale i on niebawem zostanie zabudowany. Staną tam stylizowane kamieniczki, nawiązujące do poniemieckich budynków wyburzonych w czasie euforii zacierania przeszłości Jeleniej Góry.

Tam, gdzie pawilon szpecił od strony ulicy Szkolnej, już od kilku miesięcy stoją estetyczne budynki, które wpasowały się w krajobraz tej części śródmieścia.

Szkoda, że tylko tym fragmentem starego miasta Jelenia Góra może się pochwalić. Wciąż na zabudowę czekają inne puste place, na których niegdyś wznosiły się historyczne zabudowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szybko zapomniany staw?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

I love Nielestno

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~embees 10-10-2007 8:16
Piszesz Pan redaktorze nieprawdę.Przy ul.Krótkiej,w tym miejscu,stały,połączone z przebudowanym budynkiem przy Mrocznej 1, duże,wstrętne budynki magazynowe,które zostały wyburzone w trakcie remontu kapitalnego ww. budynku,a nie jakieś stylowe kamieniczki.Znam to z autopsji,bo to było moje p[odwórko w latach powojennych.
~mona 10-10-2007 8:32
Owszem – idzie na lepsze. Ale "konia z rzędem temu" kto wymyślił taką kostkę.Dla kobiet ubranych w buty na obcasach to droga przez mękę! A jak się jej przyjrzeć dokładniej to PANOWIE BRUKARZE WSTYD!!!!! Może jeleniogórskie "meny" chcą widzieć kobiety tylko w adidasach lub pepegach?( na traktorze wzorem przyjaciół ze wschodu??)
~do embees 10-10-2007 11:14
stylowe kamieniczki to dopiero mają stanąć tak autorka napisała więc o co Ci chodzi?
~Takkk.. 10-10-2007 11:14
Ciekawe jak zbudują kamieniczki na węźle ciepłowniczym, który jest pod teraźniejszym parkingiem? Przez lata to właśnie odstraszało inwestorów.
~Tylko jedna 10-10-2007 11:27
Pani mono należy tylko dostosować obuwie do warunków. Gorzej, oczywista, jeśli dysponuje pani tylko jedną parą obuwia.
~Ryszard 10-10-2007 13:20
Artykuly pani Agnieszki zawsze sa sensowne i maja zdjecia co pozwala na lepsze czytanie.Do "embees",czytaj lepiej i nie czepiaj sie przecinkow.Pozdrawiam pania Agnieszke i zycze samych sukcesow.
~mona 10-10-2007 14:36
Do "tylko jedna"! Butów to mam ci całą szafę!!!!! Ale żeby tak pisać o miejscu w centrum starego miasta to chyba coś nie tak.Dotyczy to również ul. Konopnickiej jak i całego Placu Ratuszowego. Od czasu do czasu każdemu przyda się trochę elegancji – nie uważasz?
~do tylko jedna 10-10-2007 18:05
Czy to samo powiesz turystom, ktorzy przez przypadek trafia do jelonki? Czy wszyscy powinni nosic gumofilce, bo sa uniwersalne, na kazda nawierzchnie? Poza tym milo popatrzec na ladne nogi w ladnych bucikach ;)
~kazimierzp 10-10-2007 19:53
W miejscu gdzie mają stanąć nowe kamieniczki (dwie) przy ulicy Krótkiej kiedyś stały obiekty dawnego browaru z brama wjazdową na podwórzec tegoż zakładu. Browar mieścił się w istniejącym budynku do którego wejście prowadziło z ulicy Mrocznej (tu gdzie sklep Zielarski). Komora "c.o." zlokalizowana w "parkingu" – to nie problem bo takie uzbrojenie podziemne, jeżeli jest w kolizji z przyszłym budynkiem zawsze można przłożyć! Co do samej inwestycji i uwarunkowań prawnych: Inwestor dostał niedawno decyzję o warunkach zabudowy i projektant przygotowuje dokumentację projektową w takim zakresie, aby można było wystąpić o pozwolenie na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy mówi co i w jakim zakresie można postawić. Taka decyzja zastępuje plan zagospodarowania przestrzennego – jeżeli go nie ma dla tego obszaru. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje się na podstawie koncepcji przedłozonej przez potencjalnego inwestora. Decyzja o pozwoleniu na budowę mówi czy można postawić obiekt spełniający uwarunkowania planu zagospodarowania przestrzennego, lub decyzji o warunkach zabudowy. Decyzję o pozwoleniu na budowę otrzymuje się (lub nie!) na podstawie projektu budowlanego sporządzonego przez uprawnionego projektanta. Przypuszczalnie inwestor przystąpi do budowy wczesną wiosną 2008 roku.
~chętny 10-10-2007 23:48
Kupiłbym z chęcią mieszkanie w tym nowym budynku ale jak pomyślę że inwestor wybuduje coś na kształt budynku na Szkolnej to dziękuję bardzo – jak można mieszkać w budynku w którym nie ma piwnicy, garażu nie mówiąc o strychu. Ktoś z was pewnie zaraz powie że to centrum i niczego innego nie można się spodziewać. Chałupa obliczona zostanie na tzw maxymalny zysk i począwszy od piwnic skończywszy na I piętrze pewnie będzie pod działalność gospodarczą. Ciekawe gdzie parkować będą pracownicy tych lokali nie mówiąc już o ich klientach i mieszkańcach. A ulica Krótka i pobliskie z gumy nie są...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rzeźby dla Kowar

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Rondo już niebawem

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Nowa rada sportu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
941
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%