MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jarmark Świąteczny po Jeleniogóralsku

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 grudnia 2014, 9:01
Aktualizacja: 9:03
Autor: Manu
Fot. JCK
Przedmioty wykonane ręcznie przez artystów i rzemieślników, szklane gwiazdki, anioły z przeróżnych materiałów, piernikowe domki, stroiki, zabawki, lniane serwety i ubrania – to tylko niektóre atrakcje Jarmarku Świątecznego po Jeleniogóralsku, w ramach projektu “Sztuka bez granic”, który trwać będzie w sobotę i niedzielę (13 i 14 grudnia) w godzinach od 10.00 do 17.00 w salach Jeleniogórskiego Centrum Kultury (przy ul. 1–go Maja 60). W jarmarku uczestniczyć będą wystawcy z Polski i Czech.

– Oprócz bardziej trwałych dzieł sztuki będzie można kupić również dzieła sztuki kulinarnej. Proszę spodziewać się smakowitych wigilijnych pyszności! – zachęcają organizatorzy.

Ponadto w trakcie trwania jarmarku odbędą się pokazy rzemiosł artystycznych w wykonaniu polskich i czeskich rzemieślników. Będzie można obejrzeć, jak powstają druciane naczynia, zwierzątka i rzeźby, zapoznać się z ręcznym komponowaniem biżuterii, zobaczyć przędzenie i tkanie z owczej wełny.

Atrakcji nie zabraknie. Już pierwszego dnia (w sobotę) zwieńczeniem jarmarku będzie wypał ceramiki raku. Jest to stara i bardzo widowiskowa technika. Pokryte szkliwem przedmioty umieszcza się w rozgrzanym piecu, następnie – rozpalone do czerwoności – wyciąga i wkłada do pojemnika z trocinami. Ogień, dym i odrobina czarów – bo na przykład szkliwo, które wypalone zwykłą metodą byłoby zielone, po wypale raku staje się miedzianozłote.

Jarmark pełen będzie świątecznej muzyki, usłyszymy m.in. zespół Rudawianie oraz chór Głosowanie.

Będzie można podziwiać las świątecznych choinek wykonanych z udziałem dzieci z jeleniogórskich szkół i przedszkoli. Chętni będą mogli też spróbować swoich sił i samemu coś wykonać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co w kowarskim budżecie obywatelskim?

Wypadek w Radomierzu

Ojcowie górą!

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 11-12-2014 10:02
co to jest "Jeleniogóralsku" ??? ha,ha,ha
~Anzelm B. 11-12-2014 12:52
Dla mnie ważnym, nawet bardzo, jest, czy Jeleniogórale drzeć będą z nas dudki; podobnie, jak Zakogórale. Chętnie bym coś kupiła. Boję się jednak, że jak zwykle, kromka chleba ze smalcem kosztować będzie piątala ! Niech organizatorzy wreszcie coś zrobią ze zdzierusami, którzy wystawiają się w ramach promocji, podczas wszelkich form prezentacji !!!!!
~Krysia 11-12-2014 20:11
@Anzelm B.: A ty co, cepr? Może wroclawski słoik albo reklamówkarz? A tytuł bardzo mi się podoba. Bardzo ładna gra słów, czego niestety nie załapią urodzone marudy i wieczni malkontenci. Góry uczą pogody ducha i humoru, czego jak widać nie można powiedzieć o wrocławskim smogu.
~em 11-12-2014 20:47
Fajna impreza, szkoda że marudy zawsze muszą się znaleźć. Najpierw nauczcie się sami poprawnie pisać, dopiero potem możecie pouczać innych. Brawa dla pozytywnie zakręconych - o to w tym wszystkim chodzi!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie bardzo gorąco!

Rondo prawie gotowe

Podejrzany o zabójstwo Kristiny w jeleniogórskim areszcie?

Boże Ciało 2019

Słoneczna inwestycja

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1275
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%