MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Japońskie wizje z Dworu Czarne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 17 kwietnia 2009, 7:47
Aktualizacja: Sobota, 18 kwietnia 2009, 7:22
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Od przeszło tygodnia ekipa japońskiej telewizji NHK kręci się po Kotlinie Jeleniogórskiej realizując program poświęcony urokom naszej małej ojczyzny. Szczególną uwagę realizatorzy skoncentrowali na renesansowym Dworze Czarne i postaci jego kustosza, Jacka Jakubca. Program cieszącej się popularnością wśród Japończyków stacji nadany zostanie w maju.

Program społeczno-kulturalny NHK od dłuższego czasu serwuje japońskiej widowni materiały o różnych zjawiskach i przemianach zachodzących w Europie w ostatnim 20-leciu. Ma wielomilionową widownię.

Producent Mateusz Kucaj i trzyosobowa ekipa, której pomaga Judyta Yamoto, jedna z nielicznych jeleniogórzanek władających językiem japońskim, wczoraj na Czarnym nagrywali część swojego programu. Obszernego wywiadu udzielił Jacek Jakubiec. Wcześniej, podczas dni zdjęciowych, uwiecznili pałac w Łomnicy, zamek Chojnik i inne atrakcje Kotliny Jeleniogórskiej. Wszyscy są tym miejscem zachwyceni.

– To dla nich egzotyka taka, jak dla nas polowanie na krokodyle – żartuje Mateusz Kucaj, Polonus z Londynu, producent programu NHK. – Są zachwyceni okolicami. Zresztą ja też nigdy wcześniej tu nie byłem i bardzo mi się podoba – dodaje. – Ideą naszego programu jest pokazanie okolicy przez pryzmat człowieka. Doszliśmy do wniosku, że postacią godną tego jest właśnie Jacek Jakubiec, który odbudowuje dwór i jest osobą nietuzinkową – usłyszeliśmy.

– Wyłowili mnie w Internecie dzięki stronie stowarzyszenia Ashoka, to międzynarodowa organizacja innowatorów społecznych – mówi Jacek Jakubiec. – Zachęcałem, aby przyjechali za 2-3 lata, to może będzie o czym gadać, bo przecież dwór jest wciąż placem budowy, ale nie dali się zniechęcić – dopowiada. Japończycy są bardzo zainteresowani pomysłem utworzenia Wszechnicy Dwór Czarne, szkoły, która będzie kształciła, między innymi, konserwatorów zabytków. – Jak się okazuje, w Japonii to bardzo ważny i zupełnie zaniedbany temat – mówi kustosz Jakubiec, który jest jednocześnie prezesem Fundacji Kultury Ekologicznej, gospodarza Dworu Czarne.

Nie jest wykluczone, że program o Kotlinie Jeleniogórskiej wypromuje nasz region na tyle skutecznie, że zachęci telewidzów-turystów z Japonii do odwiedzin Jeleniej Góry i okolic. Tym bardziej, że Japończycy są bardzo mobilni i wszelkie atrakcje na świecie pragną zobaczyć osobiście: nie wystarcza im telewizyjna relacja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Zawody wędkarskie

Komentarze (42) Dodaj komentarz

rymcycymcy 17-04-2009 8:58
Żeby tylko nie ściągnęli tutaj jakiej Godzilli, albo innej zarazy ;)
~DJ_Godzilla 17-04-2009 9:06
Żeby tylko nie zapytali ile Zamek kosztował i jak prowadzona jest księgowość Dworu Czarne !
~! 17-04-2009 9:49
i dlaczego Pan Jakubiec zajmuje na prywatne cele takie metraze i jak sie z nich rozlicza................
~litosci 17-04-2009 10:07
Skonczcie z tymi "malymi ojczyznami". Jak ktos jest (lub uwaza sie za) dziennikarza, to nie powiela hasel z kiepskich i ckliwych kampanii wyborczych.
~jolanta11 17-04-2009 10:28
Żeby tylko tu piipi nie sciągnęli bo ta popsuje jak zwykle wszystko.
piipi 17-04-2009 10:47
..*PODZIWIAM Pana Jacka Jakubca za ...wytrwalosc !!.
~Miłośnicy małych ojczyzn 17-04-2009 12:12
Na forum zawitali dresiarze umysłowi, jakiś litości, jakiś rymcym jakiś ~ leczący tutaj swoje kompleksiki poprzez rzyganie zawiścią. Wszyscy światli ludzie podziwiają Jacka Jakubca, bez jego zaangażowania ju z dawno po dworze Czarne zostałaby kupa kamieni, na której różnej maści menele chlaliby tanie wina .
curtis1 17-04-2009 12:53
ciekawe ciekawe..
piipi 17-04-2009 13:14
..do - [~postu z 12:12]...co do uzytkownika tego forum o nickname "rymcycymcy",to ON ma dobre intencje.Post napisany przez niego ma gleboka mysl i wyraza troske o losy tego obiektu. Natomiast pozostali "dresiarze" to...sflustrowani piwozlopani z syndromem wieku poznosredniego.
~DJ_Dresiarz 17-04-2009 13:42
Rzygam nienawiścią do takich jak Jacek J. z tego względu, że za dotacje państwowe i unijne środki, które On otrzymał, obok tych ruin wystawiono by dwa wspaniałe zamki. Jacek J. jedzie na chwale "ruin" i "Solidarności" już jakieś 30 lat. Ilu jeszcze zwiedzie. Mają rację ci, którzy proszą o zbadanie kasy, księgowości i przepływów finansowych; w tym do Związku Architektów, Prezesa Andrzeja P, itd.
~z Czarnego :) 17-04-2009 14:05
o jak miło że się Dworem Czarene któs zainteresował
~do 13.42 17-04-2009 14:28
żebyś się przy tym rzyganiu nie przekręcił........ SAM WYSTAW CHOCIAŻ JEDEN TO POGADAMY.
~do ~Miłośnicy małych ojczyzn 17-04-2009 14:33
Jacek, czyżbyś to ty pisał? ;) ładnie to tak podszywać się pod miłośników :P
~Wolontariusz 17-04-2009 14:43
Przeszło nas przez ręce Jacka kilkudziesięciu. Wykorzystanych do imentu, za friko. Ashioka, Mun, itd., ale zapytajcie dlaczego partnerzy czescy i niemieccy ( także wielu Jeleniogórzan ) już dawno odstąpili od współpracy z Jackiem.
diablica 17-04-2009 14:52
rymcycymcy wtedy będziemy ratować wszystkich:)
Patol 17-04-2009 15:48
Skoro to program społeczno - kulturalny to zapraszam do mnie na domówkę! Społeczność japońska powinna zobaczyć co się pije, w jakim towarzystwie i w jakich ilościach. DO tego jak wygląda nasza kultura gdy idziemy w miasto :D
piipi 17-04-2009 16:13
..do - [~DJ_Dresiarz..]...Twoje mysli sa RUINA !!.~Pan Jakubiec jest juz od 1980 roku zaangazowany w RATOWANIE tego zamku,ktory jest "pamiatka" po prawowitych wlascicielach von Schaffgotsch. MUSISZ to zaakceptowac,bo.."okolica i miasto przechowuja kolektywna pamiec ludzka.Kto traci pamiec,nie wie juz nic takze o przeszlosci.Swiadomosc przestrzeni i czasu jest PODSTAWA ludzkiej egzystencji".
~ago 17-04-2009 17:06
do ~Wolontariusz - To bardzo ciekawe, co piszesz, ale może uchyl nieco rąbka tajemnicy... Z Twojego postu nic nie wynika. Kto został wykorzystany i dlaczego "partnerzy" odstąpili od współpracy?
~Wiarygodny 17-04-2009 17:41
Dlaczego na stronie Fundacji Kultury Ekologicznej,którą zarządza Jakubiec nie ma sprawozdania finansowego?A taki jest obowiązek kazdej fundacji.
~Marcin Milewski 17-04-2009 18:23
Bzdury wypisywane przez niektórych forumowiczów są po prostu niesamowite! Wykorzystani wolontariusze, niechęc zagranicznych partnerów... Brakuje jeszcze zabitych dziewic i zgwałconych smoków. Większość piszących umie tylko komentować, a nie pohańbiła się jeszcze żadną pracą na rzecz Jeleniej Góry i okolic. Może forumowicze przedstawią swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach i podpiszą się pod nimi swoimi nazwiskami? Najłatwiej jest krytykować tych którzy coś robią. Ale samemu coś zrobić to już trudniej. Łatwiej pisać na pomówienia i nie sprawdzone informacje na forum. Osoby mające wątpliwości co do działalności Fundacji Kultury Ekologicznej zapraszam doi Dworu Czarne po uprzednim umówieniu się co do terminu spotkania. Mój mail marcin_milewski@poczta.fm
~Grześ 17-04-2009 20:49
Ale przecież Prezes, Wiceprezes i 2 Członków Zarządu w Fundacji Kultury Ekologicznej to chyba lekka przesada. Pracują społecznie?. Taki jest fakt widoczny w KRS-ie. Ponadto w tym samym KRS-ie jest informacja, że Fundacja nigdy nie złożyła żadnych sprawozdań finansowych opublikowanych w Monitorze Polskim B. Czy to co napisałem to jest nienawiśc do Pana Jakubca i jego dzieła, czy proste stwierdzenie faktów?. Serdecznie pozdrawiam cyklistów i piechurów. Grzesiek
~BC 17-04-2009 21:24
Gratulacje Panie Jacku! To świetna promocja Jeleniej Góry i regionu.
~Cień 17-04-2009 21:27
Ja nic na ten temat nie wiem, to się nie udzielam. Cieszy mnie tylko że Japończycy nas promują. Chociaż dodam że remont zabytków, to nie jest takie proste jak wybudowanie kopii. Trzeba wziąć pod uwagę prace archeologiczne, a...liza szczątków budowli by dany element trafił na swoje miejsce, rekonstrukcje brakujących elementów i jeszcze wiele innych zabiegów, a to wszystko wymaga czsu i nakładów.
~Marcin Milewski 17-04-2009 21:34
Tak, cały pięcioosobowy zarząd pracuje społecznie. Czy to aż takie trudne do zaakceptowania? Czy jeśli ktoś robi coś za darmo to od razu musi być złodziejem? Wszyscy członkowie zarządu pracują zawodowo a Dwór Czarne to ich pasja której poświęcają wolny czas. Fundacja nie jest organizacją pożytku publicznego i nie posiada wymogu publikacji swoich sprawozdań w monitorze. Jednakże co roku sprawozdania finansowe i merytoryczne są przesyłane, zgodnie z ustawą o fundacjach, do ministra środowiska, który jest organem zwierzchnim w przypadku fundacji działających w obszarze ekologii. I nie oskarżyłem nikogo o nienawiść do kogokolwiek czy czegokolwiek. Jeśli ktoś poczuł się urażony to nie było to moją intencją.
~urzędnik 17-04-2009 22:01
Przekręt i jeszcze raz przekręt... Ciekawe to faktycznie. Chwała za upiekszanie naszego regionu, ale będzie sprawdzane też ile korzyści z tego tytułu :) Pozdrawiam wszystkich naiwniaków, a szczególnie tą chorą Piipi. Do usłyszenia wkrótce :)
~ 17-04-2009 22:47
Na forum zawitali dzisiaj jacyś dziwni miłośnicy ...własnej żółci :) Panie Jacek, Pan się nie przejmuj i rób swoje ! ;) Znając otoczenie Jakubca sprzed kilku lat wiem, że nie brakowało tam nieudaczników, którzy zostali mówiąc delikatnie odsunięci i ...od tamtej pory skupili się na obrabianiu tyłka swojemu byłemu szefowi. Na szczęście są w tym równie nieudolni jak podczas pracy dla fundacji. Poklepią troszkę w klawiaturę i ulżą wątrobie ...luzik ;) PS: Diablico ...a nie moglibyśmy poratować się wzajemnie ? ;)
piipi 17-04-2009 22:49
..do - [~Cien..]..teraz to rozumiem !!.~"Nie boj sie cieni.One swiadcza o tym,ze gdzies znajduje sie swiatlo".~Jestes *Cudowny i rowniez Twoje mysli.
~jowita76 17-04-2009 22:50
rymcycym po prostu zdurniał, tak jak piipi. Pisze dużo, ale juz nie pamiętam, kiedy ostatnio napsał coś wartościowego
~Cień 17-04-2009 23:14
Ja znam tylko chorych urzędników, którzy wykorzystują naiwnych ludzi.
piipi 17-04-2009 23:41
..do - [~Cien..]..wlasnie przeczytalam.ONI rowniez brzydko pisza... wiadomo..PACHOLKI-SLUGUSY !!.
~Cień 18-04-2009 0:22
Do ,Piipi. Ze światła powstało życie, więc jestem. Cień
rymcycymcy 18-04-2009 0:22
22:47 | ~ | ...zrobiło ze mnie falkę !!! ;)
piipi 18-04-2009 10:21
..do - [~Cien]..~Jestes *Fajnym Czlowiekiem.
~DJ_Teczka 18-04-2009 13:11
Panie Marcinie M., czy jest Pan synem znanego w Jeleniej niezwykle aktywnego młodzieżowego działacza komunistycznego w latach 1970-1985, a potem, kierownika wydziału organizacyjnego KW PZPR - Pana Janusza M., nieco później ( za Kusiaka w 2005-2009 r. ) kierownika Urzędu Stanu Cywilnego ? Jeżeli tak, to nauka nie poszła w las - moje gratulacje ! Panu Jackowi J. i Prezesowi Andrzejowi P. współczuję. Ale się nie dziwię.
~Gość Zamku 18-04-2009 13:21
Jacku, bardzo proszę, napisz dokładnie ile pieniędzy poszło na ten Zamek. Co do grosza, od samego początku. Dobrze wiesz i Ty i ja, że Minister, któremu składasz sprawozdania to nie społeczność Euroregionu i Jeleniej Góry, której rzetelnie powinieneś złożyć sprawozdanie finansowe. Należy nam się to.
~do rymcymcymcy 18-04-2009 13:23
sam sie zrobiles w konia, fallusie zakatarzony
piipi 18-04-2009 15:41
..do - [~postu z godz.13:21]..czytaj UWAZNIE !!.~Rymcycymcy napisal, ze jest teraz ..falka,a nie koniem !!.
~ruda baśka 18-04-2009 23:39
Jakież to polskie, żółć aż tryska z monitora, wątrobiarze zażyjcie sylimarol! W piekle diabły nie pilnują tylko kotła z polakami, bo polacy wciągają się tam nawzajem sami!
~do Dj Teczka 19-04-2009 20:43
Podaj swoje dane to poinformuję w którym wagonie twoi dziadowie z klepiska przyjechali na Pańskie parkiety i ziemie pajacu zadufany we własnej du.....szy; zet...
~ 19-04-2009 20:49
moi drodzy po co kłótnie wszak i tak zginemy w zupie .
~DJ_Teczka 20-04-2009 13:48
W tym samym wagonie, do którego Niemcy zagnali na koniec Twoich protoplastów, którzy moich dziadków do nich wpychali. Wprawdzie w geście rozpaczy wyrzucili do góry swoje czapki i pałki; ale skończyli podobnie jak moja rodzina - w Arbeitslager potomków Schafgotschów.
~brzdęk 21-02-2011 15:19
Wszyscy niegdysiejsi wolontariusze i tuzy wszelakie jak profesorowie, doktorzy, różni inni wybitni w swych dziedzinach odeszli bo się nie sprawdzili? Zadanie okazało się za trudne? Wielkie wizje ostały się jeno w imaginacji?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wnioski na wymianę pieców

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1341
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%