MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Japoński teatr ekspresji o władzy, przemocy, sprawiedliwości

Wiadomości: Jelenia Góra/Sobieszów
Poniedziałek, 29 października 2012, 6:30
Aktualizacja: 7:38
Autor: mestra
Fot. mestra
W niedzielę (28.10) o godz. 19.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” wystąpiła japońska grupa teatralna Gekidan Kaitaisha ze sztuką „Finalityliving”. Artyści z Tokio w spektaklu pełnym ekspresji, ukazali relacje między jednostką a społeczeństwem oraz ograniczenia, jakim jednostka podlega.

Kaitaisha to teatr ekspresji fizycznej, jego nazwa oznacza Teatr Dekonstrukcji. Swoje przedstawienia tka z tańca, ruchu, światła, wizualizacji i muzyki. Tworzy teatr zaangażowany społecznie, artyści zabierają głos w sprawie rasizmu, wykluczenia, uprzedzeń. Punktem wyjścia w ich pracy są ograniczenia w ciele i umyśle ludzkim, będące efektem ucisku polityki światowej. Gekidan Kaitaisha zdobył międzynarodową reputację występując w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Reżyser Shinjin Shimizu mówi o nim tak: „Mierzymy się tu ze współczesnymi tematami odnoszącymi się do prawa i sprawiedliwości, takimi jak płeć, japoński system władzy, przemoc, niemożność komunikacji, czy wypadek nuklearny. Ukryta historia wydobywana jest na światło dzienne poprzez ciała chorych, którzy żyją, odkrywając uwarunkowania własnego bytu w samym środku”.

Spektakl był częścią projektu „Post Human Theatre”, który powstał w roku 2011 we współpracy z Teatrem Cinema podczas ich pobytu w Tokio w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Projektowi patronuje The Japan Director Association, organizator sympozjum i warsztatów w Ai Hall w Itami, jednym z najważniejszych w Japonii miejsc dla współczesnego tańca i teatru. Występ japońskiego teatru w Jeleniej Górze był częścią tourne po Polsce. Cały projekt polsko-japoński pokazywany już był m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Rozdroże".

Ogłoszenia

Czytaj również

Po Koronę Gór Polskich

Trudny dojazd do SP 3

Święto województwa  

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 29-10-2012 8:54
"Tworzy teatr zaangażowany społecznie, artyści zabierają głos w sprawie rasizmu, wykluczenia, uprzedzeń. " Takie przeslanie w tym kraju nie dotrze....poczytajcie sobie wpisy o dziewczynach z Malezji.
~kinol 29-10-2012 9:59
warto było to zobaczyć - niesamowity spektakl, gra ciałem, światłem, wspaniała ekspresja - REWELACJA!!!
~gon czu kio 29-10-2012 11:57
rewelacja - to prawda

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Kontrole palenisk

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wirtuozi jazzu

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
745
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%