MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Jakich zawodów uczą nasze szkoły – o tym spotkanie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 8 grudnia 2013, 7:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 grudnia 2013, 8:36
Autor: Mea
Fot. Mea
W Jeleniogórskiej „Handlówce” gimnazjaliści i ich rodzice, ale także dyrektorzy gimnazjów spotkali się z doradcami zawodowymi, którzy zaprezentowali Miejski Informator Edukacyjny oraz „Przewodnik gimnazjalisty”. – Warto było z teko skorzystać – mówili uczestnicy.

– Chcemy, by absolwenci gimnazjów wybierali szkoły zawodowe oraz technika, które pozwolą im znaleźć pracę w Kotlinie Jeleniogórskiej – powiedziała Danuta Pawłowicz, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze.

Wiele ważnych informacji o jeleniogórskich placówkach oświaty można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Informatora Edukacyjnego oraz w rozdawanym uczniom w formie książkowej „Przewodniku gimnazjalisty”.

– W naszym mieście został stworzony system doradztwa zawodowego, jako pierwszy i obecnie jedyny w Polsce. W jego ramach powstał informator przeznaczony nie tylko dla uczniów, ale również dla rodziców i nauczycieli. Każdy zawód, który można zdobyć w szkołach powiatu jeleniogórskiego jest szczegółowo opisany. Są wymienione również wymagania, jakim musi sprostać uczeń, predyspozycje, jakie powinien posiadać oraz przeciwwskazania. Ponadto można tu znaleźć bogatą ofertę zajęć dodatkowych i kursów, podczas których młodzież rozwija swoje zainteresowania i zdobywa doświadczenie – mówił Janusz Żukowski, doradca zawodowy.

Uczniowie „Handlówki” przedstawili bogatą ofertę swojej szkoły, która wyposażona jest w nowoczesny sprzęt gastronomiczny i do nauki języków obcych. – Co roku odbywają się kursy m.in. barmańskie, baristyczne, florystyczne, stylizacji paznokci oraz wizażu. Uczestniczyliśmy w praktykach, podczas których mogliśmy poznać tajniki naszych przyszłych zawodów. Szkoła jest bardzo przyjazna uczniom – zachęcała Paulina Kruczyńska z klasy IV gastronomicznej.

– Chodzę do pierwszej klasy gimnazjum i cieszę się, że mogłam zapoznać się z systemem doradztwa zawodowego. Jeszcze nie mam pomysłu na swoją przyszłość zawodową, więc chętnie skorzystam z rozmowy z doradcą oraz z Miejskiego Informatora Edukacyjnego – mówiła Ida Jaromin z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Miłym akcentem i niespodzianką dla uczestników spotkania była wizyta Św. Mikołaja, który wraz ze swoimi Śnieżynkami przybył, by rozdać cukierki i kruche ciasteczka, upieczone przez uczniów szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tramwaj już po renowacji

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 8-12-2013 9:24
"z teko skorzystać" ???? czy wy w ogóle sprawdzacie te teksty zanim je zamieścicie ??????
~Kazimierz 8-12-2013 9:24
A ja, bardzo zachęcam rodziców i co bardziej rozgarnięte dzieci do zapoznania się ze stanem szkolnictwa zawodowego w Jeleniej i na Dolnym Śląsku, które umieszczono na portalu YouTube, pod nazwą i adresem: Szkolnictwo zawodowe Jelenia Góra Dolny Śląsk: http://youtu.be/4rZA5kvurLs
~18 sqandal 8-12-2013 9:36
...... jedyną szansą dla młodych to jest nauka języków obcych , najlepiej znać ze trzy i wtedy swiat stoi otworem bo tu niestety ale przyszlosci dla mlodych ludzi to nie widać
~Kazimierz 8-12-2013 11:20
To prawda z tymi językami. Najlepiej jednak znać angielski ! Sam jestem w trakcie poszukiwania roboty i, niestety, ponieważ nie znam angielskiego, nie mogę aplikować na żadne poważniejsze stanowisko w Polsce. Można sprawdzić. Wszelkie portale internetowe, które znam ( co najmniej kilka ) ogłaszając zaproszenia pracodawców do składania aplikacji, podają za nimi, konieczność znajomości angielskiego. Jego nieznajomość wyklucza aplikowanie np. na wszelkie stanowiska związane z administracją państwową. Nie wiem jak to się ma do historycznych procesów germanizacji, rusyfikacji. Ale, czy to jest angloizacja ???!!!
~MaćkoPL 8-12-2013 14:39
"Co roku odbywają się kursy m.in. barmańskie, baristyczne, florystyczne, stylizacji paznokci oraz wizażu." Wow, a używaną oponę od Stara też załatwicie? Może jeszcze kurs zamiatania albo zmywania naczyń? Za gardło mnie łapie, jak czytam takie rzeczy.
~ 8-12-2013 15:33
Niebywałe że nie było pana starosty Włodygi i szefa KMP p. Ciosmaka, w Piechowicach są nawet z orkiestrą policyjną z Wrocławia i co bardzo ciekawa nie jako doradcy jak w handlówce, ale od razu pasują młodych uczni liceum do zawodu policjanta i ratownika medycznego !!!!!!!!!!!!!
~gość II 8-12-2013 16:42
Jak zdobyć pracę? Skończyć 18 lat i zapisać się do PO, im naprawdę żyje się lepiej.
~Aśka!!!! 8-12-2013 20:16
studenci,jak i młodzierz,jeszcze wiele musi się nauczyć,np:korzystania z portali internetowych,w postaci chat,gdzie wszystkie funkcje moderatora,pełni osoba która czyta wszystkie privy.tak jak np,JOLANTA.C.z LUBANIA.
~Jerzy Petard 8-12-2013 20:55
czyli wszystko co niezbędne żeby "panom z zachodu" usługiwać
~Kiki2 8-12-2013 23:48
Ciekawe dla kogo to spotkanie. Syn kończy gimnazjum a szkoła nic nie wie ani o spotkaniu ani o informatorze. Przysłali (może z Urzędu Miasta) do gimnazjum jakiegoś gostka-doradcę zawodowego, który nie potrafił odpowiedzieć uczniowi na pytanie co trzeba zrobić żeby zostać kierowcą tira. Na stronach szkół wiszą jeszcze oferty edukacyjne z roku 2012/2013. Nie ma nawet tych z ostatniego 2013/2014 naboru. Masakra.
~JŻ doradca 9-12-2013 7:32
do Kik2 Szanowny Kik2 - nie wiem czy jesteś Pan czy Pani bo po niku trudno poznać więc zwracać się będę per Pan. Nie wiem o które gimnazjum Panu chodzi natomiast jeżeli Pana syn chce zostać kierowcą tira i nie wie co trzeba zrobić to zapraszam syna do siebie i bardzo chętnie udzielę mu porady ul. Sudecka 53 p.14 (CKU Jelenia Góra). Natomiast wszystkie aktualne inf. nt kierunków kształcenia są na stronie www.edukacja.jeleniagora.pl
~Kiki2 9-12-2013 8:09
Do JŻ.doradcy. Niestety to nie mój syn chce zostać kierowcą tylko inny uczeń, więc nie skorzystamy z oferty ;) Poza tym dobrze że w końcu pojawiła się informacja o "informacji" jakie są kierunki w jeleniogórskich szkołach. Proszę sprawdzić co wisi np na stronie mechanika - http://zstmechanik.edujg.pl/pl/article/140 Regulamin rekrutacji na rok 2012/2013. Pozdrawiam "urażonego" doradcę
~apsik 9-12-2013 8:45
po cholerę dzisiaj studiować, jak nie ma pracodawców? chyba, że ci z zagranicy. mgr i inż zadymiają na zmywakach. ot , smutna prawda. Taki raj zrobiła nam UE i ukochana prawica. nara
~ 9-12-2013 8:58
Jako obserwator to moze nie zawod, ale poczytne miejsce w szkolach to cpanie i papieroski , ta forma szkolenia to przyszlosc pokolenia dzis zdobywajacego zawody. Ale po co ich trud? Gdzie praca ktora pozwoli im spelnic sie w adepcji zawodowej? Sciema i mydlenie oczu tym mlodym ludziom. U Niemca przy truskawkacz na czarno spenia swoje nadzieja na budowe zycia miedzy elitami polskich urzednikow ktorzy dozgonnie obsiedli lukratywna prace na stolkach, oni i ich pociotki trzymaja stolkowe stanowiska.
~cotek 9-12-2013 9:08
tam byli chyba SAMI doradcy bo z frekwencją słabiutko, a może temat nie ciekawe, a dlaczego nie było naszego Zygmusia K. który wszystkie imprezy zalicza a tu go nie było widać?
~JŻ doradca 9-12-2013 10:35
do Kiki2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście ma Pan/Pani rację, że szkoły na swoich stronach internetowych nie zawsze umieszczają aktualne informacje dot. kierunków kształcenia i właśnie dlatego powstał informator jako miejsce aktualności o kierunkach kształcenia. Dziękuję za pozdrowienia i wcale nie jestem "urażonym" doradcą. Doradca edukacyjno -zawodowy jest przede wszystkim po to aby pomagać młodym wspaniałym ludziom w ich bardzo ważnej decyzji wyboru dalszego kształcenia.
~ 9-12-2013 12:06
Jadzia L. vel Vikusia, nie wypowiesz się o swojej ukochanej szkole? Dlaczego milczysz? Koleżanki z rocznika 86-89 sie na ciebie pogniewają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Przebudowa drogi nr 2273D

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
107
Tak
49%
Nie
40%
Nie wiem
11%