MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Jak zegar tak tyka(ł), to jego taktyka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 lipca 2010, 8:22
Aktualizacja: Piątek, 3 grudnia 2010, 23:02
Autor: TEJO
Fot. Kazimierz Piotrowski
W tym tygodniu zostanie zdemontowany mechanizm czasomierza na Baszcie Wojanowskiej. Po naprawie ten chronometr ponownie zacznie odmierzać czas.

Kazimierz Piotrowski, znawca jeleniogórskich sekretów, nadesłał nam zdjęcia zrobione przez pięciu laty. Fotografie ilustrują mechanizm zegara, a pan Kazimierz wyjaśnia, jak chronometr działał.

– Specjalny obciążnik (naciągany poprzez wyciąganie do góry co jakiś czas) pozwala na obrót mechanizmu. Wahadło wybija odpowiedni takt. Ten cały ruch poprzez system cięgien jest przenoszony do mechanizmu różnicowego znajdującego się na poziomie tarcz, a następnie poprzez kolejne cięgna obrotowe wprowadzane s± w ruch wskazówki tarcz – pisze K. Piotrowski.

W całym mechanizmie brakuje chyba tylko dwóch cięgien do tarcz. Potrzeba też odpowiedniego osadzenia i wyczyszczenia oraz konserwacji całego mechanizmu poszczególnych elementów zegara. Największą chyba sztuką będzie wyregulowanie tak wysokości zawieszenia wahadła jak i dobór cięgien aby zegar pokazywał dokładną godzinę – dodaje.

Naprawą zegara zajmie się specjalistyczna firma z Poznania. Po naprawie będzie to trzeci „publiczny” czasomierz przy śródmiejskim trakcie. Drugi to charakterystyczny zegar przy zakładzie Mirosława Skowrońskiego, a trzeci znajduje się na ratuszowej wieży. Starsi jeleniogórzanie pamiętają jeszcze co najmniej trzy zegary „dla każdego”: jeden na budynku administracyjnym PKP, drugi w ciągu ulicy Konopnickiej, a trzeci – przy ulicy Wolności – u jej wlotu w dawny plac Bieruta. W przeszłości takich chronometrów było znacznie więcej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Obywatel 13-07-2010 8:38
Może będzie miejsce pracy dla dzwonnika, który będzie co jakiś czas przychodził by nakręcić zegarek?
~Maro 13-07-2010 9:25
Jest jeszcze zegar na budynku poczty w Cieplicach. Może warto by było się jeszcze nim zająć.
~znowu 13-07-2010 11:01
Zegar bedzie elektryczny, nie bedzie zadnego ciegla odwaznika, ani regulacji dlugosci kija do zawracania Wisly, ani wahadła do kupna mostu Kierbedzia, ani sikawki do gaszenia Wisły, co się pali. A najlepiej, żeby wszechwiedzący pan Piotrowski się nie wypowiadał w tematach, w których się nie zna :)
~kmam 13-07-2010 19:16
zegar na wieży w Mechaniku
~zegarmistrz 13-07-2010 22:12
Zegar na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 (prawdopodobnie jest to stary zegar z ratusza ,a ten co jest na ratuszu ,jest młodszy).
kazimierzp 14-07-2010 7:29
Dla niektórych sztuka czytania tekstu ze zrozumieniem bywa ciężką sztuką! Na mych zdjęciach pokazałem jak wyglądał mechanizm, a w tekście jest podane co trzeba byłoby zrobić aby ten zabytkowy mechanizm uruchomić. Nic nie ma jakie ma plany co do sposobu naprawy ten co będzie uruchamiał! Nie wiem też i nie ma napisane czy konserwator zabytków określił sposób naprawy zabytkowego zegara! A to byłoby bardzo istotne!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory uzupełniające w Leśnej do rady miejskiej

Współpraca Gryfowa Śląskiego i Norwegii

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Przebudowa drogi Bolesławiec – Stare Jaroszowice

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
512
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%