MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Jak zapewnić fachowcom lepszy start

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 stycznia 2009, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: Ania
Fot. Ania
Przedstawiciele pracodawców z Polski i Niemiec spotkali się wczoraj podczas Jeleniogórskiego Forum Zawodowego „Szkoła – Praca”, w ramach którego odbyła się konferencja dotycząca ujednolicenia kwalifikacji zawodowych na transgranicznym rynku pracy.

Głównym pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Tadeusz Popowicz, dyrektor Euroregionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej, która wraz z Przedsiębiorstwem PM Poland S. A. zorganizowała wczorajsze spotkanie.
Podczas forum poruszano kwestie związane z inicjatywami edukacyjnymi w ramach „Uniwersytetu PMPoland”, warunkami, jakie stwarzają Niemieccy partnerzy, procedurą projektu, ujednoliceniem kształcenia zawodowego i wiele innych.

Na konferencji prócz przedstawicieli organizatorów byli obecni również partnerzy wiodący projektu: Kerstin Ganz, kierownik Wydziału Kształcenia Ustawicznego ÜAZ Bautzen oraz Mathias Piwko, specjalista ds. projektów U.E. sieci PONTES. Wszystkim wystąpieniom przypatrywali się również przedstawiciele władz Jeleniej Góry, które reprezentowała Anna Ragiel, zastępca przewodniczącego rady miasta oraz Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Głównym celem współpracy transgranicznej jest zorganizowanie wymiany uczniów i nauczycieli między krajami partnerskimi. Początkowo obejmie ona Niemcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu młodzi fachowcy (budowlańcy, mechanicy i inni) z Polski i Niemiec będą mieli takie samo wykształcenie, co ułatwi im zdobycie pracy zarówno w kraju macierzystym, jak i na obczyźnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Leniuchem" do kolei na Kopę

70 drzewek na jubileusz

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Poznaniak 9-01-2009 9:36
Sala pękała w szwach...
~World 9-01-2009 12:02
Polska jest krajem, przed którym jest jeszcze wiele zmian, niedługo wszystko będzie można znaleźć w internecie. I tak samo jest z zamawianiem usług czy szukaniem zleceń przez fachowców. W Polsce działa parę takich serwisów, które oferują tego typu sposoby pozyskania pracy, jednym z nich jest Bazar-pracy.pl. Być może forma pozyskiwania pracy zmieni się w Polsce w niedługim czasie na łatwiejszy i wygodniejszy jaki oferuje internet.
~ruina 9-01-2009 22:52
i to jest coś, takie światełko w tunelu. młody człowiek, który rozpoczyna swoje zawodowe życie powinien mieć szanse konkurować z jemu podobnymi z innych krajów. granice powoli się zacierają a jedyną barierą jest język. naprawdę mamy wielu młodych BARDZO zdolnych ludzi, których talent jest marnotrawiony albo niedostrzegany. wystarczy dać im szansę i umożliwić im pracę tam gdzie ich umiejętności zostaną wykorzystane a jak przy okazji będą się samodoskonalić to tylko wyjdzie na ich korzyść.
~ 10-01-2009 10:58
okey-tylko to musą robić młodzi ludzie a nie jak na zdjęciu widoczni ludzie którzy pamiętają czasy komuny. Ten pan w okularach ma chyba 90 lat- zróbcie miejsce dla młodych ludzi który mają nowoczesną wizje kraju i naszego pięknego regionu- ci z pierwszego rzędu nam już nic nie pomogą-bez urazy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

40 lat pracy S. Firszta

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Kiedy zniknie ten wykop?

Ćwierć wieku Teatru Maska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
354
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%