MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Jak uleczyć służbę zdrowia? O tym wczorajsza debata w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 13 grudnia 2012, 7:47
Aktualizacja: Piątek, 14 grudnia 2012, 7:53
Autor: Mea
Fot. Mea
Trwa walka o lepszą dostępność mieszkańców Jeleniej Góry i regionu do usług medycznych. Wczoraj (12.12.) w tej sprawie odbyła się debata w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, zorganizowana przez Karkonoską Koalicję Organizacji Pozarządowych. Na spotkanie przybyli przedstawiciele sześciu szpitali Kotliny Jeleniogórskiej, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz klubów jeleniogórskich radnych.

Wcześniej odbyły się już spotkania w tej sprawie w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, a potem poruszono temat podczas sesji Rady Miasta, jednak problem poprawy dostępności mieszkańców do usług medycznych nie został rozwiązany. Dlatego też została zorganizowana kolejna debata.

- Trzeba wypracować sposób, by przy dzisiejszym systemie kontraktowania szpitali zaspokoić potrzeby pacjentów. Zebraliśmy ponad trzydzieści pytań od organizacji pozarządowych, część zadamy dzisiaj - powiedział Stanisław Schubert z KKOP.

Pytania skierowano do: Piotra Krudysa - dyrektora Izerskiego Centrum Pulmonologii i Chemioterapii „IZER-MED” w Szklarskiej Porębie, Wiesławy Gajewskiej - prezesa zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Kowarach, Elżbiety Zakrzewskiej - dyrektorki Szpitala Specjalistycznego MSW w Jeleniej Górze i Centrum Usług Medycznych Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie” w Kowarach, Moniki Mikulicz-Pasler – dyrektorki Karkonoskiego Centrum Medycznego w Jeleniej Górze oraz Stanisława Woźniaka – dyrektora Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Pierwsze z pytań dotyczyło przełożenia się kondycji finansowej szpitala na dostęp do świadczeń zdrowotnych pacjentów, szczególnie w drugim półroczu, gdy kończą się limity na różne zabiegi. – W naszym szpitalu nie ma możliwości ograniczenia dostępności do świadczeń medycznych, nawet pod koniec roku, ponieważ na oddziale pulmonologii staramy się planować przyjęcia w taki sposób, by starczyło ich na cały rok. Również na oddziale onkologicznym nie możemy wstrzymywać leczenia, bo to by groziło życiu pacjentów. Wykonujemy więc świadczenia przekraczające limit ustalony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a później staramy się o zwrot pieniędzy za nadwykonania – powiedział Piotr Krudys.

Kolejne pytanie brzmiało: jaki ma wpływ pojawianie się nowych szpitali, przychodni, sanatoriów lub rozszerzenie działalności istniejących na dostępność usług medycznych dla pacjentów? – Skutek powinien być pozytywny, bo przecież im więcej świadczeń lekarskich, tym większe szanse na to, że większa liczba podopiecznych uzyska te świadczenia. Ważne jednak, by za tym szło odpowiednie finansowanie, by placówki istniejące do tej pory mogły w pełni wykorzystywać swoje możliwości, a tak niestety nie jest – zaznaczył Stanisław Woźniak.

Pytano następnie o zmiany listy lekarzy różnych specjalności, co utrudnia pacjentom, ich zdaniem, leczenie się. – Z jednej strony pacjent ma zaufanie do lekarza, u którego leczy się już długo, z drugiej strony lekarze wybierani są poprzez konkurs przeprowadzany przez NFZ. Mimo że mamy w szpitalu bardzo dobrą endoskopię, to nasza oferta nie przeszła w konkursie – podkreśliła Wiesława Gajewska. – Uważam, że NFZ powinien określić, że z pieniędzy państwowych za tę samą kwotę wykonuje się świadczenia w całym kraju, by uniknąć w ten sposób podkupywania lekarzy przez bogatsze placówki – mówiła Elżbieta Zakrzewska.

Ostatnie pytanie brzmiało: czy jest etyczne prowadzenie prywatnej praktyki przez lekarzy, a niejednokrotnie przez ordynatorów oddziałów placówek państwowej służby zdrowia i przyjmowanie tych samych pacjentów, którzy zgłaszają się do tych właśnie placówek? – Jest to problematyczna sprawa, pozostałość starego, wypaczonego systemu, kiedy to szło się na wizytę prywatną do ordynatora, by zostać przyjętym na oddział. W Niemczech jest tak, że ordynator, który jest lekarzem zatrudnionym w szpitalu ma prawo przyjmować pacjentów prywatnie, ale dzieli się wtedy zyskiem ze szpitalem. Im lepszy ordynator, tym więcej przyciąga pacjentów do szpitala, tym samym pieniądze zostają w placówce i wspierają jej działalność. Jest to jasne rozwiązanie – powiedziała Monika Mikulicz-Pasler.

To nie koniec takich debat. - W przyszłym roku chcemy zaprosić już wszystkich świadczeniodawców wraz z parlamentarzystami ziemi jeleniogórskiej, bo mamy świadomość, że wiele zależy od rozwiązań legislacyjnych – mówił Stanisław Schubert.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Plaża nad Bobrem otwarta

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~miss@ 13-12-2012 9:04
Jelonko.com dlaczego nie piszecie o 31 ROCZNICY STANU WOJENNEGO !! Piszecie o bzdetach. Boicie się postów internautów o władzy rządzącej w Jeleniej Górze ??
~17sqandal 13-12-2012 9:12
a debatujcie se jak nie ma kasy to ta WASZA debata to nic novego nie wniesie. A pogadać to se możecie. Państwo ma zagwarantowac usługi medyczne dla ludzi którzy przecież placą stawki zdrowotne ( cale zycie bo i pózniej emeryci tez placą ) i co czekamy żeby godnie choć umrzeć bo i o leczeniu to zapomnijmy. Straszne czasy nastały , niestety i debaty to nic nie dadzą
~ 13-12-2012 9:17
Sprawa nie do wyleczenia. Taki układ jest korzystna żyłą złota dla lekarzy. Pensja w szpitalu państwowym i przychodni i kierowanie ludzi do swoich gabinetów. Im mniej tym lepiej.
~wr 13-12-2012 10:07
TA DEBATA TO DLA USŁUGODAWCÓW i biorców pieniążki z e wspólnej kasy miasta A NIE DLA PACJENTÓW !.!. CZAROWAĆ TO MY A NIE NAS !!! To usługodawcy chcą wyciągnąć pieniążki skąd się da nawet z budżetu miasta. A może tak przebadacie staruszków neurologicznie , psychiatrycznie, geriatrycznie, alergologicznie i stomatologicznie. Pulmunologia i szczepienia dla dzieci to za mało. Badanie cukrzycowe kardiologiczne, pulmunologicznie to już było.
~nono 13-12-2012 10:08
agent sbzadawał pytania.
~ 13-12-2012 10:36
tu trzeba robić a nie debatować, a przede wszystkim znieść limity i rozpędzić republikę kolesi którzy nie szanują pieniędzy podatników
~smerfetka 13-12-2012 11:06
Tu trzeba konowałów z POZów zagonić do roboty, a nie, że lebiegi siedzą na dupach, w gabinecikach, a na wizytę domową trzeba czekać nawet 5 dni, bo "pani lekarz/doktur" nie ma czas "ohh ... tylu mam pacjenów". Ale kasę z NFZ za każdego zapisanego do niej to s...e jak dziecko cyca. Moja babcia z kłopoty z oddychaniem przez zapalenie gardła, nie może chodzić, więc sama nie pójdzie przychodni. Ale dokturka tłustego dupska nie ruszy - "proszę wezwać karetkę" i po sprawie. j...b...na polska spychologia leniwych konowałów
~de-de 13-12-2012 11:53
towarzysze szubert i szarzynski zajmowali sie sluzba zdrowia juz ponad trzydziesci lat temu.to ich mocodawcy stworzyli tzw.sciezki zdrowia m.in. w radomiu!jak wy smiecie pokazywac swoje czerwone .. w kolejna rocznice napasci na wlasny narod przez agenta sowieckiego jaruzelskiego!
~pacjent 13-12-2012 12:24
Najpierw należy wyleczyć niektóre oddziały w jeleniogórskim szpitalu, a potem dać pieniądze na leczenie. Mam 2 strony uwag po pobycie na kardiologii, np. zalecono mi unikanie wszelkich pól magnetycznych i elektrycznych, po czym położono mnie w sali nr 2 pod szafą krosowniczą, która "sieje" jak jasna cholera.
~hasan 13-12-2012 12:35
Słuzba zdrowia j jest w stanie zwałowym. OIOM potrzebny na cito!
~ 13-12-2012 12:50
smerfetka nie przeklinaj , bo dostaniesz wysypki
~Bono 13-12-2012 12:53
Mam skierowanie do kardiologa od pazdziernika 2012 ,mogę dopiero pod koniec grudnia dowiadywac się w przychodniach która mnie przyjmie bo nie maja podpisanych kontraktów na 2013r.Co ty na to władzo powiesz,no wydukasz swoje farmazony,oblesne brzuchy,chytra władzo.
~grabie na PO 13-12-2012 13:01
Kiedyś, za komuny, od parodiowania mieliśmy niezłe kabarety. Smoleń, Laskowik, Pietrzak. Dzisiaj parodiowaniem rzeczywistości zajęli się politycy. Robią to 100 razy gorzej i 100 razy drożej za setki milionów wziętych od podatnika. To nie jest normalny rozwój sytuacji.
~pt 13-12-2012 13:22
Sprawa jest bardzo prosta, należy upodmiotowić chorego a nie tworzyć podmiotów ustalających nierzeczywiste limity przyjęć czy koszty leczenia a przytym pochłaniające ogromne pieniądze. Dzisiejszy system jest korupcjogenny, gdyż szpital dostaje limit przyjęć przyjęcie pacjenta w ramach niedorzecznego limitu czyni z przyjęcia "towar rzadki" , osiągniecie go, przez chorego bez dodatkowych starań staje się niemożliwe tym samym cena rośnie jak w sklepach "komercyjnych" z gierkowskich czasów.
~do wr 13-12-2012 14:23
Jak chcesz pisać to naucz się rozróżniać USŁUGOBIORCĘ od usługodawcy, a nie robisz ludziom wodę zmóżgu swoim wodogłowiem. :-(
~ 13-12-2012 14:40
Zlikwidować NFZ. Zdrowie jest jest ważniejsze niż chleb i władza po to jest wybrana aby tę najważniejszą podstawową potrzebę obywateli jaką jest ochrona zdrowia zapewnić. Środki w Budżecie winny się znaleźć. Zamiast dopłacać do LOT-u czy Fiata czy innych bezsensownych wydatków, środki te powinny być przeznaczone na ochronę zdrowia. Zlikwidować bandę urzędasów z NFZ i urzędów administracji która jest rozrośnięta jak nigdy dotąd wskutek bezsensownej reformy terytorialnej wprowadzaj wprowadzającej powiaty a środki na ochronę zdrowia. Można tak wymieniać i wymieniać. Społeczeństwo winno być w końcu podmiotem a nie przedmiotem władzy.
~ 13-12-2012 15:12
A gdzie ci ulepszacze od łączenia Wysokiej Łąki ze szpitalem wojewódzkim w ruinie ??
~Niemcy 13-12-2012 15:42
A no w Niemczech Służba zdrowia płatna to opłacalna ! Przyjazd karetki to 700 euro :D Sam przyjazd 5 kilometrów plus transport pacjenta do szpitala ! Rachunek do zapłaty listonosz przynosi aaaa nie ZAPŁAĆ PANIE !
~wrózka 13-12-2012 15:46
Służba zdrowia pod jednym zarządem ministerialnym kolej również państwowa. TAK JAK BYŁO SPRAWDZONE 31 lat wstecz.
~ja piewr 13-12-2012 16:07
sprawa prosta jak ... ZUS-y NFZ-ty i inne bzdedty, aby człowiek pracujacy sam decydował gdzie jego skladka zus-owa idzie do ktorego szpitala i co za to bedzie miał , jaka opieke co miesiac ZUS przezera moje 1200zł i co??? okulista za 9 miesiecy a prywatnie od zaraz gdybym te skladki sam wpłacał tam gdzie chce to z pocałowaniem w du.... by mnie przyjmowali jeszcze pizze zamowili ........ aaa jakby ktos zapytal co z ludzmi ktorzy nie pracuja i sa poza systemem??? prosze bardzo 20 % mojej skladki odkladane byloby na fundusz dla tych osob przeznaczony , i nie mowcie ze by nie wystarczyło , jakby odpadły nam pensje dyrektoruufff z ZUS NFZ i tych innych darmozjadów
~ 13-12-2012 17:29
Na internie w Jeleniej Górze leży wiekowa starsza pani, przypięta do kroplówki. Czuje potrzebę skorzystania z toalety. Czuwająca przy chorej córka idzie do pielęgniarki z zapytaniem co ma zrobić w takiej sytuacji. Słyszy odpowiedź:"Ma pampersa, to niech sra". Czy zła sytuacja w służbie zdrowia leży tylko po stronie pieniędzy? Czy jest się człowiekiem tylko wtedy, gdy za to dobrze płacą?
~...piotr 13-12-2012 17:50
Pensje lekarzy na kontraktach w szpitalach od 10 do 25 tysięcy na miesiąc ,biznesy dyrekcji prowadzone z firmami farmaceutycznym wykorzystywanie sprzętu szpitalnego do celów prywatnych tyle w temacie możecie pier..... o kondycji szpitali do usranej śmierci dopóki tego się nie zmieni to będzie coraz gorzej bo żaden system finansowy świata nie wytrzyma takiej patologi ludzie wytwarzający dobra i usługi w tym kraju nie zarabiają więcej niż 2-3 tysiące złotych a ci utrzymywani z ich podatków od kilku do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy na miesiąc przy takich dysproporcjach ten kraj już dawno jest bankrutem w Niemczech ponad 50 milionów obywateli na 80 milionów wytwarza dobra i usługi u nas niecałe 12 milionów na 38 milionów 1 osoba utrzymuje 3 dalej debatujcie POWODZENIA
~*** 13-12-2012 18:02
no pytania były faktycznie "ważne", "odkrywcze" i "merytoryczne", jaka jest rzeczywistość wiedzą wszyscy z nas i bez takich debat, dla mnie kolejne bla, bla, bla nie wnoszące nic sensownego do sprawy, także życzę powodzenia w dalszym debatowaniu o niczym
~pacjent KCM- 13-12-2012 18:09
W KCM-ie mają sprytny sposób na wyciąganie kasy z kieszenie pacjentów! Wcześniej rejestrują na wizytę u lekarza na ubezpieczenie, ale dwa dni przed wyznaczoną datą telefon z KCM-u, że limit na wizyty dla ubezpieczonych został wyczerpany i mogę się "przepisać" na następny rok!! Ustalony wcześniej termin wizyty lek. był bardzo ważny też ze względu na podanie i ustalenie następnej dawki leku, ale przecież w statystyce, kogo to obchodzi, że pacjent ma do wyboru: albo nie doczekać następnej wizyty , albo być przyjętym w wyznaczonym wcześniej terminie, ale owszem za odpłatnością=wizyta prywatna! Chorzy nie zasługują na TAKIE traktowanie, tym bardziej, że wcześniej i teraz pobierane są od nich składki na ubezpieczenie, przez lat 50 trochę się nazbierało, ale z tego nic nie wynika..płać i płacz
~ 13-12-2012 18:12
dla przyPomnienia . A wy dalej Tomkiem się zajmójcie , a i o głosowaniu na nich nie zaPOminać. Warszawa nasza, mówisz i masz - chwaliła się Sawicka, wyliczając polityków których zna. Ambicje biznesowe posłanki Sawickiej były ogromne. Widać to doskonale z a...lizy stenogramów podsłuchów. Tajnym agentom CBA, Tomkowi i Markowi, proponowała „wejście” w wiele interesów i swą pomoc przy załatwianiu korzystnych umów. W grę wchodziły nie tylko nieruchomości. Istotne było "kręcenie lodów" na służbie zdrowia przy prywatyzacji szpitali. Jak ujawnił kilka dni temu "Fakt", "pierwszą macherką", co do personaliów której nie było dotychczas ostatecznej pewności, była "sama przewodnicząca komisji zdrowia".
~ 13-12-2012 19:41
NFZ uleczy wszytkich, tak uklada kontrakty ze wszytkie osoby z Cieplic,Piechowic,Sobieszowa musza teraz jedzic do centrum , by szukac naprzykład Okulisty
~w13 13-12-2012 20:13
jak zwykle p.szubert zrobił show i jak zwykl bez sensu,,zaprosił pza szpitalem tych co w zaqsadzie nie lecza mieszkancow..patrz p. zakrzewska oraz KCM który zgarnął olbrzymie kontrakty na specjalistyke a teraz w zasadzie ma tylko kolejki no i ciągle zmiany lekarzy a pytanie jest jedno dlaczego nasi politycy ci od władzy czyli teraz z PO nic nie zrobili by NFz zakontraktował sensowne poradnie specj...mamy tylko 3 neurologów mało okulistów /a w cieplicach żadnego/..tylko 5 por. ginekolog...wiec nie dziwne ze musza chodzic prywatnie a tu juz czeka jak zwykle KCM
~zyta 13-12-2012 21:08
Dlaczego się tą sprawa nie interesuje Prezydent tylko jakies organizacje pozarządowe?
~do zyty 13-12-2012 21:38
bo nie każdy ma czas by w godzinach pracy gadać po próżnicy od samego mieszania herbata nie robi się słodsza
~danka1 13-12-2012 21:55
macie co chcieliśta!!! a dzisiaj jest 13 grudzień !!!!
~michał@ 13-12-2012 22:21
Bałagan ana Dolnym Śłąsku w ochronie zdrowia będzie do czasu aż przestanie ochrona zdrowia zarządzać formalnie i nieformalnie Łużniak z Pokojem czyli do wyborów najbliższych. Chyba ze sami odejdą raz na zawsze albo zostaną rozliczeni
~kingunia33 14-12-2012 0:28
Nie da się tego dziadostwa uleczyc miałam wczoraj próbke naszej ... służby zdrowia jak mi zachorowało dziecko zenada totalna pielęgniarki madrzejszeiważniejsze od lekarzy wstyd ;(((
~sumienie 14-12-2012 3:05
PO pierwsze trzeba zmienić prezydenta państwa nie opanował rządzenia krajem,drugi to ciemny typ Roztowski iSikorski pEŁO doprowadziło kraj do zapaści.Taki syf może jest dzieś w krajach afrykańskich nawet kraje tzw. bananowe wychodzą z zapaści .
~Mammamia 14-12-2012 7:20
Dlaczego nie ma zdjęć publiczności? Czyżby nikogo nie było? Czy to znaczy że debata interesowała tylko te smutne (bardzo smutne) osoby za stołem.
~buchalter 14-12-2012 8:19
Ciekawe, jakie są koszty osobowe CMKJ opłacane z naszych składek?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Sklepowy złodziej zatrzymany

Policja i Straż Miejska sprawdzą pasażerów

Zawody wędkarskie

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
961
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%