MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Jak się sprzedać

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 27 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 27 marca 2007, 8:52
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Czy część z dziewięćdziesięciu milionów euro przeleci nam koło nosa?

Problemy z charakterystycznym produktem turystycznym w promocji regionu mogą utrudnić wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczonej na ten cel dla Kotliny Jeleniogórskiej. Gra jest warta świeczki, bo do podziału na najlepsze dolnośląskie projekty promocyjne czeka 90 mln euro.

Tymczasem region wciąż nie ma produktu, który stanowiłby zarazem symbol Kotliny oraz rzecz charakterystyczną, którą kupowaliby turyści na pamiątkę pobytu. Mogłaby też stanowić markę w książkach, czy przewodnikach poświęconych miastom powiatu i jego walorom.

Zajmujący się profesjonalnie promocją regionu brak zauważają. I od kilku lat bezskutecznie poszukują jego uzupełnienia. Najpierw Euroregion Nysa pragnął ożywić symbol Liczyrzepy, czyli Ducha Gór, jako charakterystyczny nie tylko dla polskiej strony Karkonoszy, lecz także w pełni zrozumiały dla Czechów i Niemców. Idea padła bez podania konkretnych przyczyn. A zdaniem Stanisława Firszta, dyrektora Muzeum Karkonoskiego, które w swoim logo ma właśnie jeden z najstarszych wizerunków Ruebezahla, symbol jest na tyle czytelny, że warty zastosowania w wielu dziedzinach promocji.

Nie udały się do końca poszukiwania artystyczne. Konkurs na rzeczony symbol ogłosiło swego czasu Biuro Wystaw Artystycznych. Twórcy zaprezentowali kilka mniej lub bardziej udanych propozycji. Wygrał Jelonek, rzeźba autorstwa Waldemara Frąckiewicza, autora między innymi cyklu „Ludzie stąd” (kontrowersyjnych rzeźb przedstawiających mężczyzn w stroju Adama), czy też figury Chrystusa na bolesławieckim Krzyżu Milenijnym.
To zwycięstwo nie przełożyło się na rzeczywistość: rzeźba nie trafiła do masowego odbiorcy.

Jak mówi Andrzej Skowron, wiceprezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która organizuje kilka ważnych imprez promocyjnych, sztandarowy produkt turystyczny to rzecz bardzo ważna i we wspólnym interesie wszystkich leży jego opracowanie.
W planach jeleniogórskiego urzędu miejskiego jest budowa Regionalnego Centrum Wystawienniczego, któremu ów symbol także by się przydał.

– Są w regionie przedsięwzięcia, które bronią się same i nie potrzebują dodatkowej promocji – uważają tymczasem mieszkańcy najbardziej zainteresowani „sprzedażą” naszych walorów. – Wiadomo, jak symboliczna jest Śnieżka, Karpacz, czy Szklarska Poręba. Potrzebują dodatkowej promocji poprzez reklamę tego, że coś się tu dzieje: imprezy, koncerty, nowe wyciągi narciarskie zimą.
Gestorzy turystyki zauważają także nikłe zainteresowanie samorządowców z województwa dolnośląskiego niewielkie zainteresowanie pomocą w promocji produktów już istniejących. – Często, aby przekonać, że coś jest warte nagłośnienia, trzeba osobiście przywozić tu decydentów z Wrocławia – mówi jeden z samorządowców z Wlenia, gminy, która zainteresowana jest promowaniem walorów linii kolejowej w Jeleniej Góry do Zebrzydowej.

Takie odwiedziny często bywają pomocne. Przekonał się o tym były radny wojewódzki Andrzej Pawluszek, kiedy „zafundował” samorządowcom poprzedniej kadencji przejazd drezyną po urokliwej trasie. Wówczas, pośrednio dzięki temu, zapadła decyzja o nielikwidowaniu połączenia i zakupu szynobusu do obsługi pasażerów i turystów.

– Często szukamy dziury w całym, a nie dostrzegamy tego, co już mamy, ale nie zawsze potrafimy o to zadbać – wnioskują zainteresowani.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Ruszyła procedura ws. referendum

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~kasia 27-03-2007 13:40
Z tego co wiem promują się wspólnie Gminy Karkonoszy pod wspólnym logiem i maja swoje hasło" oto proszę Kartkonosze" widfoczni sa na wszyustkich targach i zgadzam się ze jest to szukanie dziury w całym. Z tego co się orientuje im sęa potrzebne tylko środki bo doskonale w promocji sobie radzą i oni najlepiej wiedzą co w naszym regionie jest potrzebne????
~Agnieszka 27-03-2007 15:22
Zadbac o to,co juz mamy - nasz region jest atrakcyjny na tyle,ze bez problemu sam potrafi sie"sprzedac".P.
~jelgór 27-03-2007 16:01
Jest hasło Karkonoszy? Szok! Ale ja wolę kibicowskie i autentyczne "Karkonosze w sercu noszę". Urzędnicy wszak są kiepscy w wymyślaniu rymów, a jak coś wymyślą, to nie zawsze się sprawdza. A symbolem Karkonoszy jest jak wiadomo Miś ze Ślęży. Symbolem Jeleniej Góry też - bo nie ma innego, od kiedy jelonek z...ł osttecznie z opuszczenia, gdzieś wraz z komuną (wtedy na dożynki robiono np. jelenia ze słomy- to był obecny symbol podczas miejskich świąt). Nawet w ratuszu pod gabinetem prezydenta stoi Miś ze Ślęży. Promocja miasta?- u nas to się nie przyjęło.
~agajg 27-03-2007 16:25
Masz rację Agnieszko-zadbać o to co już mamy.Myslę,że jednak promocja jest potrzebna.Jeśli istnieje obawa,że możemy stracić dofinansowanie,to może by ogłosić jakiś konkurs wśród samych mieszkańców Jelonki np ucznów szkół.Taki konkurs jeśli by nie przyniósł widocznych efektów to może przyczyniłby się do zaszczepienia w młodych ludziach chęci zrobienia czegoś dla swojego miasta czy regionu.
~krzyś53 27-03-2007 22:40
Jestem mieszkańcem Jeleniej Góry od 40 lat uważam że symbolem naszego regionu jako turystyczny mogła by być postać liczyrzepy idąca na Śnieżkę.Natomiast sumę którą proponuje Unia Europejska przeznaczyć na atrakcyjne połączenia PKP z kurortami górskimi, estetyczny wygląd naszego całego regionu.
~hmm.... 27-03-2007 23:15
miałam okazję w tym roku zawitać na międzynarodowe targi turystyczne w berlinie i tam spotkała mnie ogromnie miła niespodzianka... nasze miasto miało swoje własne stanowisko i cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających... miło było aż popatrzeć... i czy nie można w jakiś sposób podobnie się reklamować?to przecież daje efekty..... od czegoś trza zacząć :D p.s. ogromne brawa dla naszego stanowiska w berlinie ale dlaczego was nie było np. na targach w poznaniu?
~paula 28-03-2007 8:16
heheh dlaczego nie ma tu wiecej fotek tego dziadka z zarąbistą brodą

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Karkonosze ulubione

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Fundusze dla powiatu kamiennogórskiego

Nowe boksy na stadionie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%