Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10261
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak przygotować samochód do zimy? Kilka ważnych wskazówek

Poniedziałek, 16 października 2023, 16:51
Aktualizacja: 20:51
Autor: ts
Polska: Jak przygotować samochód do zimy? Kilka ważnych wskazówek
Fot. ts
Wilgoć, mróz, gołoledź, śnieg, sól drogowa… To tylko niektóre z wyzwań czekające pojazdy w okresie zimowym. Zanim temperatura powietrza gwałtownie spadnie, warto zadbać o kilka ważnych aspektów, aby nasze auto dojechało do wiosny w stanie niepogorszonym.

Przygotowanie samochodu na zimę
Jedną z najważniejszych kwestii, o które musimy zadbać, przygotowując samochód na zimę, jest odpowiednie ogumienie. Opony zimowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy w niskich temperaturach. Jeżeli dotychczas używane opony są uszkodzone lub zużyte, warto rozważyć zakup nowego kompletu. Można zrobić to online, np. w sklepie https://www.sklepopon.com/opony/zimowe. Kiedy warto wymienić opony na zimowe? Zalecenia fachowców wskazują, że najlepiej robić to, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach mieszanka gumowa opon letnich twardnieje, co negatywnie wpływa na ich właściwości jezdne. Natomiast opony zimowe zachowują optymalną elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach.

Przy okazji sezonowej wymiany opon warto również skorzystać z okazji i zlecić w warsztacie sprawdzenie innych kluczowych podzespołów pojazdu. Zdejmowanie kół to doskonały moment, by przyjrzeć się stanowi układu hamulcowego, w szczególności klockom, tarczom i zaciskom. Jeśli klocki lub tarcze są mocno zużyte, warto je jak najszybciej wymienić, aby nie zaskoczyły nas w trudnych zimowych warunkach. Dodatkowo warto zlecić test sprawności akumulatora, by uniknąć niespodzianek podczas mroźnych poranków.

Skontroluj płyny eksploatacyjne przed nadejściem zimy
Przed zimą powinno się także wykonać kontrolę poziomu płynów eksploatacyjnych. Poza stanem oleju silnikowego należy rzucić okiem także na płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, a także płyn do spryskiwaczy.

Jeżeli stan płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się poniżej minimum, należy nie tylko uzupełnić niedobór, ale także zidentyfikować przyczynę ubytku. Często odpowiadać za to może drobna nieszczelność w układzie hamulcowym, która może z czasem powiększać się, osłabiając skuteczność hamowania pojazdu.

Niebezpieczny może być także wyciek płynu chłodniczego, dlatego przed zimą warto sprawdzić jego poziom w zbiorniczku wyrównawczym, a przy okazji zbadać, kiedy miała miejsce ostatnia wymiana płynu. Zazwyczaj rekomenduje się jego wymianę co 5-7 lat, chociaż warto zwrócić uwagę na zalecenia konkretnego producenta pojazdu.

Zimą nie możemy zapomnieć o płynie do spryskiwaczy – najlepiej uzupełnić go płynem zimowym. Jeśli w zbiorniku znajduje się jeszcze płyn letni, nie ma konieczności jego wylewania. Jeśli jednak zbiornik jest całkowicie pełny, warto dodać do niego koncentratu płynu zimowego.

Kosmetyka auta przed zimą
Jeżeli nasze auto spędzi zimę „pod chmurką”, a nie w ciepłym garażu, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem jego nadwozia przed warunkami atmosferycznymi i solą drogową. Po dokładnym umyciu i osuszeniu nadwozia można nałożyć na nie wosk, który będzie stanowił warstwę ochronną. Dbając o stan karoserii, należy pamiętać także o zabezpieczeniu uszczelek drzwi i bagażnika samochodu. W chłodne dni mogą one przymarzać, blokując dostęp do samochodu. Otwarcie drzwi „na siłę” często skutkuje wówczas uszkodzeniem uszczelek. Aby uniknąć tego problemu, należy posmarować uszczelki specjalnym sztyftem bądź sprayem, który kupimy w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Podczas jesiennego sprawdzenia auta nie należy pomijać także wycieraczek szyby przedniej i tylnej. Warto wyczyścić je i zweryfikować stan gumowego pióra, które styka się z szybą. Jeśli wycieraczki hałasują podczas pracy, zostawiają smugi czy też zwyczajnie nie zbierają całości wody z powierzchni szyb, kwalifikują się do wymiany.

Powyższe czynności przygotowawcze z pewnością zajmują nieco czasu. Jest to jednak inwestycja w nasz spokój i bezpieczeństwo. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu auta na zimę znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo ewentualnych problemów w czasie jego użytkowania.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
474
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w cieniu dębu
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group