MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jak podróżowali Polacy w XX–leciu międzywojennym?

Wiadomości: Polska
Wtorek, 7 października 2014, 14:07
Aktualizacja: 16:24
Autor: MT
Wygoda nie była pierwszym skojarzeniem, jakie przychodziło na myśl w trakcie długich podróży przez II RP. Po zakończeniu I WŚ Polacy zaczęli odbywać podróże dalsze, niż na pobliski targ i przesiadać się z furmanek do nieogrzewanych wagonów trzeciej klasy i nielicznych aut.

Zawiły system linii kolejowych, zniszczone dworce, powoli odzyskiwane od zaborców wagony miały obsłużyć pierwszych niepodległych wczasowiczów. Podróże samochodem utrudniał dostęp do benzyny, którą można było kupić jedynie w składach chemicznych i w aptekach. W 1924 r. po Polsce jeździło 7,5 tys. aut, w 1938 r. było ich już 26 tys. Motocykle były zawodne i nie gwarantowały wygodny. Natomiast loty aeroplanem uchodziły za akt odwagi. W końcu lat 30. sytuacja na drodze, kolei i w powietrzu znacznie się poprawiła. Na tory wyjechały wagony Luxtorpedy, która potrafiła osiągnąć prędkość nawet 130 km/h, po samej Warszawie jeździło aż 3,5 tys. samochodów, LOT kupił nowoczesne samoloty, które od 1940 r. miały regularnie latać do USA. Filmik redakcji AleHistoria.

Miej świadomość – Marek Tkacz, wydawca Jelonki.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kandydaci PO

PiS ujawnił listy kandydatów

Fajfy dla każdego

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 7-10-2014 19:17
Podrozowano we wstrzasach po kiepskich drogach. Czy procz aut cos sie zmienilo w kraju? Dziury jak byly tak sa zamiast rynsztokow sa zapadniete studzienki, tylko mobili jakby wiecej i oplat. Reszta niestety po staremu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niewyobrażalna Liczba Planet w Kosmosie  

MZK nie dla rowerzystów?

Amerykanie wracają na Księżyc za 5 lat  

Zabawa w Goduszynie

KOD znowu pod sądem

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
23
Tak
61%
Nie
13%
Nie wiem
26%