MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Jak podróżowali Polacy w XX–leciu międzywojennym?

Wiadomości: Polska
Wtorek, 7 października 2014, 14:07
Aktualizacja: 16:24
Autor: MT
Wygoda nie była pierwszym skojarzeniem, jakie przychodziło na myśl w trakcie długich podróży przez II RP. Po zakończeniu I WŚ Polacy zaczęli odbywać podróże dalsze, niż na pobliski targ i przesiadać się z furmanek do nieogrzewanych wagonów trzeciej klasy i nielicznych aut.

Zawiły system linii kolejowych, zniszczone dworce, powoli odzyskiwane od zaborców wagony miały obsłużyć pierwszych niepodległych wczasowiczów. Podróże samochodem utrudniał dostęp do benzyny, którą można było kupić jedynie w składach chemicznych i w aptekach. W 1924 r. po Polsce jeździło 7,5 tys. aut, w 1938 r. było ich już 26 tys. Motocykle były zawodne i nie gwarantowały wygodny. Natomiast loty aeroplanem uchodziły za akt odwagi. W końcu lat 30. sytuacja na drodze, kolei i w powietrzu znacznie się poprawiła. Na tory wyjechały wagony Luxtorpedy, która potrafiła osiągnąć prędkość nawet 130 km/h, po samej Warszawie jeździło aż 3,5 tys. samochodów, LOT kupił nowoczesne samoloty, które od 1940 r. miały regularnie latać do USA. Filmik redakcji AleHistoria.

Miej świadomość – Marek Tkacz, wydawca Jelonki.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dlaczego rewolucja zjada własne dzieci?  

Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?  

Parking na... przejściu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 7-10-2014 19:17
Podrozowano we wstrzasach po kiepskich drogach. Czy procz aut cos sie zmienilo w kraju? Dziury jak byly tak sa zamiast rynsztokow sa zapadniete studzienki, tylko mobili jakby wiecej i oplat. Reszta niestety po staremu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Agentka SB Jolanta Gontarczyk ma się dobrze w ratuszu

Odpust na Śnieżce

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%