MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Jak Leszek Mądzik zatrzymuje czas. W fakturze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 27 marca 2011, 9:39
Aktualizacja: 10:01
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Autor scenografii do inscenizacji „Procesu” Franza Kafki Leszek Mądzik jest także autorem serii fotografii, w których starał się uchwycić przemijanie i zatrzymać w kadrze detal będący jednocześnie świadkiem upływającego czasu.

Wystawę zatytułowaną „Faktury czasu” otworzył wczoraj w Galerii Skene w foyer Teatru im. Norwida Janusz Jaremen z Fundacji Magna Silesia, która gospodaruje galerią. Przedstawił postać autora, a to tej prezentacji swoje wspomnienia dołączył Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida.

Leszek Mądzik jest – jeśli chodzi o sztuki wizualne – twórcą wszechstronnym i światowego wymiaru. Aktualnie mieszka i tworzy w Londynie, a do Jeleniej Góry przyjechał, aby zrealizować scenografię do „Procesu” Kafki. Nie tylko projektuje scenografie do sztuk rozmaitych teatrów (między innymi Sceny Plastycznej KUL, którą sam założył i z którą odnosi wiele sukcesów w Polsce i na świecie), lecz także jest autorem grafik, plakatów i… fotografii. Dodajmy, że szczególnych.

– Te zdjęcia powstały podczas moich licznych wędrówek z teatrem po różnych zakątkach świata i kraju. Postrzegam świat z pomocą obrazów zawierających sekret o człowieku i jego relacji z naturą. Na wielu z nich swoje piętno odciska czas. W nich szukam inspiracji do scenografii w teatrze – wyznał Leszek Mądzik podczas wczorajszego wernisażu. Dodał także, że często bohaterem jego zdjęć jest właśnie niewidzialny czas, który „widzialnie” działa na dzieło stworzenia, choćby poprzez proces rdzewienia, czy rozkładu.

Wśród kadrów zgromadzonych w Galerii Skene są zdjęcia zarówno z dalekiego Kairu, jak też ze znacznie nam bliższych polskich miast. To głównie wyszukany okiem artysty detal. Choć jest częścią całości, sam w sobie stanowi osobny, a jakże wymowny obraz. Warto więc wstąpić do teatru i przed spektaklem obejrzeć fotograficzne fascynacje Leszka Mądzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~FanPan 28-03-2011 7:03
Piękne zdjęcia, tylko szkoda,że że galeria w teatrze świeciła pustkami a nieliczni przybyli to ciągle te same osoby, choć nie widać Pana Andrzeja stałego bywalca jeleniogórskich wernisaży. A może by tak zachęcić młodzież do zainteresowania się tą dziedziną sztuki zamiast wymyślać jakieś ponadczasowe akcje takie jak w "Żeromie" . Może by warto pokazywać więcej naszych( tylko błagam nie tych co zawsze i wszędzie) w tej galerii co by zachęciło młodych naszych zdolnych do działania w tym kierunku.A do pana fotografa z "Jelonki" autora tych zdjęć uwaga, że w P.S. od trzech wersji wstecz istnieje funkcja korygowania błędów obiektywów.Wystarczy tylko ściągnąć profil i jednym kliknięciem prostuje się beczkowatość. wydaje mi się, że takich błędów w poważnym portalu a w szczególności w fotoreportażu tyczącym dziedziny sztuki nie powinno być.
~FanPan 28-03-2011 10:12
LESZEK MĄDZIK to najwyższa półka kultury nie tylko w Polsce! Poziom wiedzy na ten temat w Jeleniej Górze odbija się na frekwencji na wystawie.
~quartz 28-03-2011 17:00
Ta beczkowatość to objektyw szerokokątny.W fotoreportażu często jest używany...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karmelek wakacyjnie

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Na Orlim i Głowackiego bawili się doskonale

Koncert organowy Adama Klareckiego

Cyrk Tarabumba na Stacji Wolimierz

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%