MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Jak legendarny dziennikarz radiowy widzi nasze miasto?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 11 stycznia 2012, 8:15
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2012, 7:59
Autor: Accipiter
Fot. RED/Archiwum domowe
Roman Rogowiecki, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, niegdysiejszy prezenter Programu III Polskiego Radia, oraz krytyk muzyczny, odwiedził Jelenią Górę. Specjalnie dla naszego portalu w czasie pobytu w stolicy Karkonoszy udzielił krótkiego wywiadu.

Wczesnym rankiem Roman Rogowiecki pojawia się w codziennym magazynie śniadaniowym nadawanym „na żywo” w TVP1 „Kawa czy herbata?”, gdzie poleca nowości płytowe oraz przeprowadza wywiady ze światowej sławy muzykami i ludźmi filmu. Trudno się więc dziwić, że będąc w Jeleniej Górze był zdziwiony i zaniepokojony zniknięciem legendarnego kina „Marysieńka”.

Przez ponad dwie dekady rozmawiał z bardzo wieloma najróżniejszymi artystami, którzy już zdążyli wejść do encyklopedii światowego kina i muzyki, a wśród nich byli m.in. Ben Affleck, Kim Basinger, Halle Berry, David Bowie, Jeff Bridges, Michael Buble, Michael Caine, Mariah Carey, Leonard Cohen, Phil Collins, George Clooney, Russell Crowe, Tom Cruise, Danny DeVito, Placido Domingo, Mel Gibson, David Gilmour z Pink Floyd, Hugh Grant, Tom Hanks, Angelina Jolie, Lenny Kravitz, Malcolm McDowell, Eva Mendes, Al Pacino, Jimmy Page i Robert Plant z Led Zeppelin, Daniel Radcliffe, Robert Redford oraz Robin Williams.

Jelonka.com: - Proszę powiedzieć, co Pana do nas sprowadza i jak się podoba nasze miasto?

Roman Rogowiecki: - Przyjeżdżam tu, by „naładować własne baterie” i mieć siłę na kolejny dzień. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę i odpocząć. Jelenia Góra ma pewien skarb, który odkryłem i świetnie na mnie działa. Każda wizyta daje mi energię i dobre samopoczucie. Niesamowite, że w Jeleniej często kłaniają mi się nieznani mi bliżej ludzie. To bardzo miłe!

Jelonka.com: - Jak to? Nie Karpacz, nie Szklarska Poręba? Dlaczego akurat Jelenia Góra?

Roman Rogowiecki: - Karpacz jest jak najbardziej OK. Pomimo tego, że w Karpaczu Górnym widać tłumy turystów i pielgrzymów z całego świata do ładnej norweskiej świątyni Wang, nie bawią mnie spacery po tamtejszych deptakach. Szklarska Poręba nie zmienia się od wielu lat. Wielokroć razy stałem pod szumiącym wodospadem Szklarki, znam dobrze te ładne widoki. A na nartach, jeśli już, to wolę jeździć kilka kilometrów od Jakuszyc.

Jelenia Góra ma ładne położenie. Odpowiada mi klimat jeleniogórskiego rynku i jego sukiennic. Zawsze wpadam do antykwariatu, gdzie zawsze coś tam sobie znajdę oraz pogadam z właścicielem. W sukiennicach jest też lokal zwany teraz Broadway Bar, który ma najlepszego kucharza na świecie i uśmiechniętą obsługę. Fajne są też rzeczy w sklepie antykwariacie naprzeciw hotelu Europa, a jego właściciel lubi dobrą muzykę i zna się na sztuce. Bardzo lubię odwiedzać teren zabytkowej nekropolii przy Kościele Łaski. Ciekawe są okolice osiedla Dworu Czarne, obok jest tam miły pensjonat, a dalej na terenie dawnego zespołu dworskiego „Pałac na Wodzie” w Staniszowie. Cieplice też mają swój urok. No i ten Jarmark Staroci i Osobliwości w końcu września. Szkoda, że tylko raz w roku.

Jelonka.com: - Czy dostrzega Pan jakieś zmiany w naszym mieście?

Roman Rogowiecki: - Widzę duże zmiany. Szczególnie efekt zmian społecznych będących następstwem masowej turystyki. Są nowe kawiarnie, ciągle zmieniają się sklepy i to na lepsze. Aptek jest chyba nadmiar. Widać, że właścicielki boutiqów mają dobry gust. W centrum pojawiła się galeria handlowa, ale tam jakoś nie ma życia i wydaje się być pusto. Zmienia się z kolei w okolicach dworca PKP, sporo tam lokali do wynajęcia. Jelenia Góra potrzebuje jeszcze dużo farby, by zakwitła kolorami. Ale idzie to w dobra stronę. Nie ma już natomiast kina „Marysieńka”, bo na tym miejscu zauważyłem chiński sklep. To wstyd! Ale jest nadal Teatr im. Norwida z kawiarnią, gdzie można sobie miło posiedzieć. Jednak jest kłopotem z parkowaniem w centrum.

Jelonka.com: - Dziękując za ten krótki wywiad mamy nadzieje, że być może uda się Panu zrealizować zorganizowanie imprezy kulturalnej w naszym mieście?

Roman Rogowiecki: - Kto wie? Może nawet w maju? Zobaczymy.

P.S. Przebywając w naszym mieście Roman Rogowiecki skończył wstęp do swojej nowej książki pt. „Queen - Nieznana historia”, która ukaże na polskim rynku księgarskim za kilka tygodni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~Jakuszyce... 11-01-2012 8:59
Fajny z Pana Gość..:) Ktoś kto lubi te tereny jest moim przyjacielem:)
~Zenek 11-01-2012 9:00
Legendarny dziennikarz??? Nie róbcie sobie jaj i głupków z mieszkańców Jelonki
~robika2 11-01-2012 9:11
Lubiec a żyć tu ,to dwie różne sprawy, ja też mogę lubiec przyjeżdżać do Rumunni i patrzeć na klimatyczne wioski:) A tam 3 świat ,u nas podobnie Kotlina masowego bezrobocia, co z tego,że ktoś tu wpadnie na chwile, niech się tu raczej zarejestruje w pośredniaku, to wtedy pogadamy i słowa będą miały swoją ciężkość realną, a nie opowieści sentymentalne z mchu i paproci.
~do Zenka 11-01-2012 9:11
Chłopcze..!!! a co ty wiesz.., dlaczego podważasz to zdanie? lata dobrej roboty, przyzwoitośći, klasy dziennikarskiej... Wojciech Man, Marek Medzwiecki, Roman Rogowiecki... To są legendy... a z ciebie drogi zenonie głupka robić nie trzeba, po co robić coś co już jest zrobione;)
~hm 11-01-2012 9:23
toż to legendy naszych dziadków ;-))
~do robika2 11-01-2012 9:27
Dziwny tok rozumowania:-/ Bardzo dziwny!!! Rozumiem z tego tylko tyle ze ja mam się teraz zarejestrować w pośredniaku w Międzyzdrojaczh... Mieszkam w Jeleniej, ale co rok , poza sezonem jadę odpocząć do Międzyzdroi... jade tam czasem w lutym, czasem w marcu... oddycham innością i znowu chce się żyć!!! Tam poza sezonem jest zdecydowanie gorzej niż w Jeleniej (mam oczywiście na myśli bezrobocie) ale czy to znaczy że jadąc tam popełniam grzech ciężki??? Trzeba gdzieś mieć jakiś własny ląd... gdzie i nawet paprocie rosną... Jeśli wszyscy myśleli by tak jak ty robika2 to by tylko siedzieli sfrustrowani w domu i biadolili jak to żle na tym swiecie jest... Kto w tedy dawał by nam radość codzienną???
~aa 11-01-2012 9:33
Właśnie, zamiast się cieszyć, że są ludzie którzy lubią tu przyjeżdżać i podoba im się nasze miasto, to jak zwykle lepiej zgnoić takich ludzi, żeby już nikt tu nie przyjeżdżał, tak? :(
~robika2 11-01-2012 9:38
No tak fakt, każdy jedzie gdzie chce zobaczyć nowy krajobraz lub odbywa sobie podróż sentymentalną, co nie zmienia faktu,że realia tego miasta są takie ,a nie inne. Portal Jelonka jest dla mieszkańców Jeleniej góry, i oni się głównie tu wypowiadają ,zarazem wiedzą czego im najwięcej trzeba, a opowieści ludzi, którzy tu przyjeżdżają są włajażami w poszukiwaniu "własnego lądu" Ja tu o konkretach napisałem, a ktoś mi pisze o wakacjach jak jedzie do Międzyzdrojów i jak mu tam dobrze. Dobrze powinno być możliwie na co dzień a nie tylko od wyjazdu:) Kazik Staszewski o Rogowieckim w jednym z tekstów napisał: Rogowiecki i Brzozowicz, co się na muzyce znają :) Nie chodzi o krytykę Pana Rogowieckiego, nie ma powodu go krytykowac, ale my mieszkańcy Jeleniej Dziury wiemy co się tu wyprawia od długich.
~ość portalu 11-01-2012 9:42
Dziwny ten wywiad. Dużo nazw i nazwisk. Czemu to ma służyć ? No i błędy merytoryczne - przecież nie ma w Jeleniej galerii Focus Mall. A Rogowiecki - owszem, duże nazwisko.
~sqandal 11-01-2012 9:59
facet , liznoł > kawałek swiata i chwała mu zato ale jaka tam znowu z niego legenda , przestance juz pisac o legendach czy , magicznych > klimatach , facet poslodzil troche w wywiadzie i tyle
~do robika2 11-01-2012 10:00
... no i widzisz! jesteś typowym przykładem kogoś kto ma pretensje do garbatego, że ma dzieci proste!!! Międzyzdroje, Tatry, Jakuszyce, czasem Alpy, to moja odskocznia od rzeczywistośći... to taki katalizator trudnej codziennej walki o to aby (jkoś się żyło) Jelenia to nie cały swiat, a portal Jelonka to nie nasze prywatne poletko.., "każdy ma prawo do swojego małego prywatnego szczęcia" gdzie kolwiek to jest dogi-a robika2
~robika2 11-01-2012 10:12
A czy ja zabraniam wytchnienia:) To nie o to tu chodzi, odpoczynek swoja sprawa, a realia druga po prostu włodarze powinni byc odpowiedni w Jeleniej aby się sytuacja zmieniała, bo same chodzenie po górach czy plaży człowiekowi do życia nie wystarczy, nawet piękno może pozostawać w ogromnej dysharmonii, kiedy na około jest bieda. Przykład Afryka, pięknie tam, ale jak biednie i beznadziejnie, o tym pisał przecież Kapuściński, no chyba,ze to tylko pionek w zestawieniu ze słodzeniem Rogowieckiego na temat Jeleniej Góry. Ja też lubię odpoczynek, ale odpoczynek, to tylko jeden puzzel składający się na większą całość życiową. Nie atakuje reguły, interesuje mnie stan faktyczny, a nie opowieści ludzi zza światów jak tu jest w jeleniej pięknie i cudownie. Typowy przykład polskiej zasłony dymnej,
~do robika2 11-01-2012 10:31
... wiecz co:-/ ja dbam o własne zdrowie, a dyskusja z tobą to walenie głowa w mur! Ps. coś te twoje puzle troszkę są rozpie...
~Obywatel 11-01-2012 11:18
"Jelenia Góra potrzebuje jeszcze dużo farby, by zakwitła kolorami." Czyli mam rozumieć że "Dorodna młodzież" i psychopaci z nożami i siekierami muszą się wzajemnie powybijać by miasto było lepsze?
goscniedzielny 11-01-2012 11:25
Robik ma rację po częsci, co innego jest życ i pracowac w Jeleniej Gorze, a co innego przyjeżdżac tutaj na chwile. Znam sporo osob ktore zwiazaly sie z Jelenią Gora, po latach pracy poza Jelenią Gorą. Tu się osiedlili kupując sobie nieruchomosci, żyjąc z tego co zarobili gdzie indziej. Tak się da i może to byc bardzo sympatyczne, ale tylko dla rentierow, takie życie w małym, niemrawym miasteczku... Ale życ i pracowac ciągle tu, w tym miejscu, jest trudne, szczgolnie dla tych, ktorzy srodki niezbędne do życia zdobywac muszą tutaj...
~Jeloneczka 11-01-2012 11:34
Nie znam żadnej legendy o panu Rogowieckim... przyjmijmy więc, że jest to ZNANY dziennikarz ;)
~ 11-01-2012 11:39
kłopotem z parkowaniem-kłopot z parkowaniem -kłopotem parkowanie
~ 11-01-2012 11:45
to że nie ma go na dupelku i innych shitach tego typu nie znaczy że nie jest znaną osobą,bez jego pomocy i doradztwa wielu polskich artystów nie mogłoby zaistnieć,pozdrowienia dla młodzieży która pewnie nie wie nawet z kim nasz kraj graniczy a co dopiero ma wiedziec kto to Pan Rogowiecki
~mmmmmmmm 11-01-2012 12:30
Ktoś krytykuje - źle. Człowiek pochwalił miasto, powiedział, że mu się podoba - też źle. Dajcie się może do uśpienia, to już szkoda słów - jakie to polskie...
~ 11-01-2012 12:48
Dobrze,że jeszcze tak nas postrzegają!!Kimkolwiek by byli,to miłe.Zastanawiam się,ile te biedne miasto utrzyma taki wizerunek,choć i on na chwilę obecną,nawet dla Rogowieckiego,nie jest idealny! Przyjezdny oczekuje w miejscu pobytu paru podstawowych spraw,które dobry gospodarz powinien mu zapewnić!!To niewątpliwie bezpieczeństwo,socjal na odpowiednim poziomie i atrakcje!Tylko to daje wiele do życzenia,a miasto zamiast stawać się piękniejsze,dzięki nieudolności władz popada w totalną ruinę!Przykładem choćby Park Zdrojowy zamieniony w błotną breję!Takich przykładów jest dużo,dużo więcej...A na narty nawet Rogowiecki jeździ do naszych sąsiadów południowych!Wiadomo dlaczego...
~lolek12 11-01-2012 12:55
Broadway Bar i Focus Mall ? gdzie to jest ? hehe
~eche 11-01-2012 13:00
http://youtu.be/nM-p8PGn3CI film P.Rogowieckiego
~do zza 7 gór 11-01-2012 13:22
Widziałem już pana Rogowieckiego w Jeleniej.., w dodatku dobrych paręlat temu. Już wtedy te tereny były mu bliskie.., wiem że tu wraca... wraca bo jest pięknie i spokojnie... Gdzie tu propaganda??? Wiadomość nie idzie w świat, bo to" lokalna miłość" a nie komercja!!!
~buahahah 11-01-2012 13:22
Gdzie jest SKM ?!
~Omnibusik 11-01-2012 13:39
Broadway Bar jest na Placu Ratuszowym 30, a Focus Mall pomylone zostało ze śródmiejską galerią handlową czyli z Pasażem Grodzkim.
~do 13:22 11-01-2012 13:41
Lukrowane laurki podsuwane ludziom pod nos w czasach gdy ciężko jest im wiązać koniec z końcem - to co innego jak nie propaganda sukcesu? Brakuje tylko aby R.R dodał że wspaniałe są władze miasta.... Nie łapiesz tego brachu?
~do 13;41 11-01-2012 14:21
... nie łapię brachu.., bo jestem normalny!
~Varsovia 11-01-2012 14:49
Do wiadomości młodzieży..ale Rogowiecki to znany dziennikarz, bardzo znany, wy nie znacie ale inni starsi znają. Sam przyjeżdzam kilka razy w roku do Jeleniej i polubiłem to miasto ale wiadomo że inna sprawa to miasto odwiedzać czasami a życ w nim. Mnie przerażają puchy na ulicach po 18, wyludniające się miasto, brak perspektyw dla młodziezy i wzrastające bezrobocie. Te miasto chyba umiera a szkoda. Miasto ma potencjał ale potrzeba władz którym będzie zależało na rozwoju miasta a tu od lat tego nie widać.
~antrer 11-01-2012 15:40
A co miał mówić człowiek kultury i światowiec.CZY nie dziwi ,że na narty nie chce jechać do Jakuszyc.Ale jakich mamy pytających takie wywiady.MOmzna było drążyć temat ,dla dobra JULA KOMANDORA.
~ 11-01-2012 18:13
..gdzie mozna kupic nowa ksiazke pana redaktora ?
~Rico 11-01-2012 18:22
Panie Romanie ,bardzo mnie cieszy ,że Pan tu do nas przyjeżdża i prosiłbym o powtórzenie tego samego swoim znajomym.Z racji swoich kontaktów zawodowych zauważyłem od pewnego czasu,że dużo ludzi z tzw.centrali zaczyna odwiedzać nasz region ,tu wypoczywają a nawet zaczęli inwestować.Proszę jeszcze im wszystkim powtórzyć ,jak mawia mój znajomy Niemiec ,ze nasza strona Karkonoszy w przeciwieństwie do czeskiej ma w sobie jakiś magnetyzm ,jest lepsza obsługa w restauracjach ,jest lepsze jedzenie i nie zamykaja wszystkiego do 23:00.No a potem to już tylko pozostanie zaprosić Panu do Nas tych ze swojej Top Listy.Od nas ma Pan POMNIK MUROWANY ! Och ,chyba się za dużo rozmarzyłem
~ 11-01-2012 18:47
Oj ludzie...gada dobrze= zle. A ja- jako byla Jeleniogorzanka przyjezdzajaca czesto na stare smieci nieraz krytykuje (brud, nieuprzejme ekspedientki, nieznajomosc jezykow obcych nawet w drogich hotelach, obszczani menele, psie kupy, nuuuuudaaaaaa) i zawsze dostaje po glowie. CZEGO WY KURKA WODNA CHCETA?????????
~do 18;47 11-01-2012 19:02
O co ci tak naprawdę chodzi??? :-/
~ 11-01-2012 19:52
Chodzi mi o to, ze tu nikomu nie mozna dogodzic. Jest krytyka (=moja) to zle. Gosciu przyjezdza i Jelenia chwali- chyba jeszcze gorzej.
~seee 11-01-2012 20:55
pojawiła się galeria handlowa Focus Mall ??????? kiedy bo nie widziałem :)
~jelgór 11-01-2012 21:59
jakby przyjechali rozmówcy rogowieckeigo to byłoby coś, ale sam redaktor, to jest nam oczywiście przyjemnie i przeczytajmy następny artykuł
~kkk 11-01-2012 22:16
~Adam do ~mak: dlaczego judzisz MAK ? Węgry nadal żyją na dużo wyższym poziomie niż Polacy i mają swój majątek narodowy, oni nie pozwalają by unia nimi manipulawała jak Polską, zostaną ukarani bo nie dostaną pożyczki z MFW, Polska bierze pożyczki bez opamiętania, czy ciemnogród wie że te pożyczki trzeba spłacać ? a skąd wezmą na spłatę długów .... ? majątek narodowy wyprzedali, nasze składki emerytalne przeżerają, a poziom życia Polaków jest przybliżony do nędzy w Rumunii i Bułgarii, więc nie judź, Węgrzy się pozbierają, Polska już jest na dnie.... zwiń
~Gość 12-01-2012 0:39
STAWKI ZA DZIERŻAWĘ GRUNTÓW PODNIEŚĆ JESZCZE Z 10 RAZY - BĘDĄ PREMIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
~B.T.W 12-01-2012 5:02
Pamiętam gdy nie tak dawno temu kontaktowałam się z P.Rogowieckim w ramach audycji radiowej i wówczas przypomniałam mu o Jeleniej Górze o mieście , które dla niego jest miejscem oddechu i spokoju . I tak go natchnęłam wówczas ta nasza Jelenia ,ze przyjechał , odetchnął i skreślił kilka słów...
~123 12-01-2012 9:08
AS BIEDRONKI ZWIEDZAŁ??? PIĘKNY KLIMATYCZNY KRAJOBRAZ!!! ZAMIAST SWIATYNI WANG POSTAWIC BIEDRONKE BO LUDZI TAM TUPTA DUZO A I LOKALNA SPOŁECZNOSĆ MIAŁA BY SUPER PRACE,W POSREDNIAKU BEZROBOCIE SPADNIE-RAJ NA ZIEMI TA JELENIA GÓRA JEST GDZIE BATERIE ŁADOWAC HAHAHAHA ZWŁASZCZA NA RAKOWNICY CZY JUWENTURZE
~HMN 12-01-2012 14:21
Pierdoły gadacie dla ludzi z centralnej Polski, Jelenia to jakaś zabita dechami prowincja, w dodatku tak rozreklamowana,że mylą ją z Zieloną Górą, wiec swoje marzenia o cudownym miejscu najlepiej pogrzebać z takimi populistycznymi schlebianiami. Zróbcie ankietę o tym czy Jeleniogórzanie widzą swoje miasto na tak czy na nie:) I wszystko będzie jasne. Czy te miasto jest przyjazne do życia czy nie, czy jest tu praca, rozrywka, potencjał itp. Przychodzi weekend i wraz z nią totalna nuda, ludzie oglądają filmy na DVD bo nie ma tu nawet gdzie pójść:) Wielkie mi halo robią, a prowincja aż się patrzy do "n" potęgi!
~grr 14-01-2012 8:42
bardzo lubie pana romana za jego glos, wywiady i styl, no i ciekawi mnie, ile razy w roku bywa w jg? no i gdzie sie zatrzymuje? ma tu jakas rodzine? przyjaciol? znajomych? bo nie sadze, ze mieszka w hotelu... pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Dzień Sportu

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Randkowanie podczas kwarantanny. Czy warto umawiać się na randki?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%