MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jak dobrze mieć sąsiada! W Goduszynie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 31 maja 2011, 7:35
Aktualizacja: 7:37
Autor: Robert Obaz
Fot. Robert Obaz
W ostatni wtorek maja przypada Europejski Dzień Sąsiada, święto obchodzone z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Z tej okazji w wielu Polskich miastach w ubiegłą sobotę organizowano sąsiedzkie spotkania, na których mieszkańcy mogli spokojnie porozmawiać, lepiej się poznać, wspólnie zwiedzać
okolice, jak również skosztować pysznych domowych wypieków.

Dzień Sąsiada był także obchodzony w Jeleniej Górze. Stowarzyszenie Goduszyn przygotowało dla wszystkich mieszkańców wycieczkę szlakiem ciekawych miejsc tej dzielnicy i piknik na boisku. Spacer leśnymi ścieżkami był największą przygodą szczególnie dla najmłodszych uczestniczek wyprawy, liczącej 1.5 roku Mai i 3 letniej Nikoli.

Mieszkańcy o godzinie 16 spotkali się w wyznaczonym miejscu, zabierając po drodze swoich sąsiadów i grupa około 40 osób w wesołej atmosferze dotarła do turystycznych „perełek”, jakimi są: szczyt Komorzyca (523 m n.p.m.), pozostałości po dawnym protestanckim klasztorze, miejsce upamiętnione krzyżem, oraz Skalica (501 m n.p.m.) – potocznie przez mieszkańców nazywana schodową skałą.

Najstarsi mieszkańcy dobrze pamiętają, że w tym miejscu był punkt widokowy z barierkami i ławkami na szczycie. Z góry jeszcze 30 lat temu można było podziwiać piękno Kotliny Jeleniogórskiej, zaś poniżej Skalicy było miejsce z ławkami do odpoczynku.

To nie jest to koniec atrakcji Goduszyna, ale trzygodzinna wycieczka musiała dobiec końca, żeby wszyscy mogli zebrać się na boisku, gdzie czekała na nich niespodzianka w postaci ogniska i wspólnego oglądania komedii „Pieniądze to nie wszystko”. Dzieci, młodzież i dorośli zgromadzili się dwa razy liczniej niż o godzinie 16, a rodzinna biesiadna atmosfera trwała do godziny 23:30.

Święto, po raz pierwszy obchodzone w Paryżu w 2000 roku, nie ma ani długiej tradycji, ani też nie jest jeszcze popularne w Polsce, jednakże wydaje się ciekawym pomysłem ze względu na możliwość integrowania wspólnot lokalnych i polepszania integracji człowieka z najbliższym środowiskiem, stąd inicjatywa Stowarzyszenia Goduszyn zasługuje na uznanie, tym bardziej, że z tego, co nam wiadomo była to jedyna taka impreza na terenie Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Masz pomysł na rozwój Twojej okolicy? Napisz wniosek w ramach JBO 2020  

Ćwiczenia na lotnisku

200 pieczątek w 24 godziny

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~FikuS094 31-05-2011 9:35
Widzę,że było super gratulacje dla uczestników.Żałuję ,że nie moglam być na wycieczce dołączyłam potem i warto przychodzić na takie spotkania. Wspólna biesiada śpiewy przy ognisku były osoby.które nie mieszkają już od kilku lat ,i popierają nasze działania .A musi być jeszcze lepiej.Do zobaczenia.
~Marcin73 31-05-2011 14:05
Stowarzyszenie "Miłośnicy Cieplic" gorąco pozdrawia Sąsiadów z Goduszyna. Kapitalny pomysł, gratuluję.
Piipi Jelonkowa 31-05-2011 16:05
~WSPANIALE !! .. to również jest spotkanie i wybaczenie grzechów sąsiada ! .. bez udziału Księdza !
~Kevin 31-05-2011 16:07
Bylo bardzo fajnie mila atmosfera i mili goscie :)
~FikuS094 31-05-2011 17:10
Dziękuję ,,Miłośnikom Cieplic'' w imieniu Stowarzyszenia i mieszkańców za pozdrowienia i poparcie pomysłu.Pozdrawiamy.
WiemLepiej 31-05-2011 20:17
Do -ttew-, niektóre komentarze pod niektórymi artykułami w Jelonce , niejakiego Robert_Goduszyn też są "zabawne". Co do Goduszyna. Gratuluje, dwie atrakcje i boisko. Jeśli było tak jak piszesz to cóż, taka zabawa jakie atrakcje.
~troszke_znam 1-06-2011 4:54
Otóż celem wyjaśnienia i ścisłości w miejscu którym jest krzyż nie było żadnego protestanckiego klasztoru. Ktoś kto interesuje się historią akurat Goduszyna powinien wiedzieć co upamiętnia to miejsce.. Po za tym Krzyż nie jest dziełem ludzi z Goduszyna a osób z poza granicy naszego Kraju ( to jest potomków dawnych mieszkańców wsi Gotschdorf ) którzy wiedzą i upamiętniają ( po mimo upływu wielu lat ) , osobę związaną z tym miejscem . Zachęcam do poznawania historii własnej Wsi.
Robert_Goduszyn 1-06-2011 10:29
Do ~troszke_znam. Jeśli masz informacje na temat historii Goduszyna i dawnych mieszkańców i chciałbyś się nią podzielić, proszę o kontakt na stowarzyszenie@goduszyn.pl, chętnie skorzystamy z twojej wiedzy. Pozdrawiam - Robert
~ 1-06-2011 10:37
Serdecznie pozdrawiam,wszystkich uczestników,a szczególnie moją siostrę BASIE.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mali przedsiębiorcy

To był piękny bal!

Podniebne wspomnienia Józefa Puszczyńskiego

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Milion z PFRON–u

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
294
Tak
34%
Nie
60%
Nie mam zdania
6%