MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Jak Cieplice nie uratowały swojej niezależności

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 maja 2020, 7:03
Aktualizacja: Środa, 6 maja 2020, 7:11
Autor: Stanisław Firszt
Centrum Cieplic, lata 70. XX wieku/fot. Archiwum Muzeum Przyrodniczego
Fot. Archiwum S. Firszta
Po wojnie i zachodzących po niej zmianach (zniszczono niemieckie pomniki, napisy i reklamy, zbeszczeszczono i rozszabrowano cmentarze) Cieplice miały charakter trochę przemysłowy, trochę rolniczy, ale przede wszystkim uzdrowiskowy.

Już w 1947 roku, w wyniku upaństwowienia, powstało Przedsiębiorstwo Państwowe "Uzdrowisko", które było namiastką tego funkcjonującego wcześniej. W cieplickim uzdrowisku brakowało lekarzy specjalistów, pielęgniarek i innej fachowej opieki, nie tylko medycznej. Standardy mocno się obniżyły tak, jak i poziom klienteli przyjeżdżającej do kurortu. Sprawozdania z tamtych lat stwierdzają, że np. nowoczesny Dom Zdrojowy dla personelu i klientów przyzwyczajonych do polskich warunków, miał "zbytkowy poziom wyposażenia". Dla kuracjuszy było 300 miejsc doskonale wyposażonych, niespotykanych w innych rejonach Polski, dlatego każdy chciał przyjechać na "Dziki Zachód", żeby na własne oczy przekonać się, że to nie Zachód, a Wschód był "dziki".

Cieplice istniały zawsze przy Uzdrowisku, a nie odwrotnie. Po wojnie cieszyły się samodzielnością jako miasto (prawa miejskie uzyskały w 1935 roku) i korzystały z tego, że miały wspaniałe Uzdrowisko i mogły się nadal rozwijać, nie tylko na tym fundamencie, ale też na bazie własnego przemysłu, którego sztandarem były Zakłady Budowy Maszyn Papierniczych "Fampa". Specjalnie dla pracowników prężnie rozwijających się tych zakładów zbudowano w ich pobliżu, w latach 50.XX wieku, nowoczesne osiedle mieszkaniowe, nazywane "osiedlem fampowskim".

Aby podnieść jakość usług medycznych w Uzdrowisku, nawiązano ścisłe kontakty z medycznymi ośrodkami naukowymi w Polsce: z Kliniką Poznańską i Akademią Medyczną we Wrocławiu. Dzięki temu, w Cieplicach utworzono Ośrodek Rehabilitacyjny po chorobie Heinego- Medina, późniejszy Ośrodek Rehabilitacyjny dla Schorzeń Narządów Ruchu oraz Ośrodek Urologiczny i Nefrologiczny. Powstało dodatkowych 400 miejsc dla kuracjuszy. W 1960 roku powstało sanatorium dziecięce "Małgosia".

W dawnym pałacu Schaffgotschów, po nieudanych próbach stworzenia w nim ośrodka wypoczynkowego dla dygnitarzy partyjnych i państwowych, umieszczono ośrodki szkoleniowe Harcerstwa Polskiego. Z przyjacielskimi wizytami przyjeżdżali pionierzy m.in. z Chin i Korei. W salach na parterze uczyły się dzieci najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieplicach Śląskich Zdroju (obecnie nr 6).

Przy wejściu do Parku Zdrojowego, kacyki partyjne chciały wznieść ogromny pomnik generałowi, "który kulom się nie kłaniał" (raz się ukłonił), ale mieszkańcy Cieplic bardzo szybko zablokowali ten "wspaniały" pomysł.

Cieplice, szczególnie po 1956 roku, stawały się modne i atrakcyjne w Polsce. Stąd można było wyruszać w góry i upajać się pięknem przyrody i zabytków. Jak od wieków, najpopularniejsze były wycieczki na Chojnik. Nowe myślenie o Ziemiach Zachodnich owocowało, a strach przed powrotem Niemców nieco przygasał. Chociaż w Cieplicach, aż do końca lat pięćdziesiątych pozostało ich wielu.

Bujnie rozwijające się (jak na miarę socjalistycznego, ludowego państwa) Cieplice, w 1963 roku przedstawiły własną wizję przyszłości miasta i Uzdrowiska na dziesiątki lat do przodu. Zaczęto wszystko zmieniać, wg własnych norm i standardów. Pod pretekstem ochładzania się i zmniejszania się jakości wód termalnych, zlikwidowano ruch kołowy na Placu Piastowskim (tramwaje usunięto w 1969 roku). W ten sposób powstało nowe centrum Cieplic. Takie centra istniały już wcześniej, najpierw przy Długim Domu, a później na zapleczu dzisiejszego hotelu "Caspar". W latach 1964 – 1969, powstał program aktywizacji Cieplic, ale na wszystko brakowało pieniędzy. Era Gomułki właśnie się kończyła. Jeszcze pod koniec tego okresu Uzdrowisko zdobywało nagrody, wyróżnienia i tytuły nawet najlepszego Uzdrowiska w Polsce (1968). W tamtych czasach "odnawiano" i "modernizowano" Teatr Zdrojowy i Klub Kuracjusza (dawna Galeria Parkowa). Polegało to na "wypruciu" tego, co się dało i zamalowaniu dawnej malatury w obu obiektach (dzisiaj w Teatrze po remoncie widzimy, co wtedy zamalowano, natomiast, co jest pod tynkiem w Galerii jeszcze nie ustalono).

Istniejące dawniej naturalne, wysypane żwirem alejki parkowe zalano asfaltem, a po usunięciu stylowych lamp i ławek, które trafiły na złom lub wysypisko śmieci, postawiono nowe - z betonu i rur stalowych. Na miejscu dawnego pomnika niemieckiego poświęconego tym, którzy zginęli w I wojnie światowej, a istniejącego przy zachodniej pierzei Parku Zdrojowego, dzięki inicjatywie rzeźbiarza Jana Serafina, który zamieszkał w domu Ciryllo dell"Antonio, i który "rozprawił się" z pamiątkami po tym wspaniałym artyście, ustawiono pomnik Adama Mickiewicza.

Dla ówczesnych władz komunistycznych był on za bardzo nowatorski, więc go usunięto. W to miejsce w 1967 roku, postawiono pomnik Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego - dwa nadnaturalnej wielkości drewniane miecze (grunwaldzkie) - dzieło uczniów Szkoły Rzemiosł Artystycznych, wg projektu Mariana Szymanika. Po tej stronie parku (na jego terenie) zbudowano Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA "Agat". W pobliżu Pałacu Schaffgotschów, też na terenie parku, istniały odkryte, wyłożone kamieniami baseny z gorącą wodą termalną, ale kiedy utopił się w nich cieplicki obywatel, obiekt ten "zabezpieczono", spuszczając z nich wodę. Próbowano remontować i odnawiać elewacje budynków, które zaczęły szarzeć i odpadać. Kończyło się głównie na łataniu dziur i byle jakim pomalowaniu elewacji tylko od strony ulicy. Przy okazji remontów wymieniono różne instalacje podziemne, nie dbając kompletnie o dawne nawierzchnie chodników i jezdni. Kostki granitowe, krawężniki i płyty trafiały na składowiska, a na to miejsce wprowadzono beton i asfalt. W latach 1963 – 1967, usunięto z centrum Cieplic (z Długiego Domu) Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach, przenosząc je do nieprzystosowanego i za małego Pawilonu Norweskiego (który wcześniej został zdewastowany) - w Parku Norweskim, pozbawiając się tym samym jednej z głównych atrakcji w centrum miasta i Uzdrowiska. W tym wyjątkowym parku funkcjonowała wówczas muszla koncertowa (spaliła się w 70.latach XX wieku), a po Dużym Stawie pływały kajaki i rowery wodne. Zimą miejsce to zmieniało się w lodowisko. W latach 60. i 70. XX w.: rozebrano zabytkową kręgielnię w Parku Zdrojowym, zlikwidowano niepotrzebne już korty tenisowe i parkur, bo przecież robotnicy czas wolny spędzali w zupełnie inny sposób. Źle utrzymywany, otwarty basen kąpielowy podupadł, aż z czasem rozebrano jego resztki, tak, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że w ogóle istniał. Zrujnowany został cmentarz ewangelicki, którego groby zniwelowano i zadeptano (nie było ekshumacji), aż w końcu zalano wszystko asfaltem. Dzisiaj jest w tym miejscu ulica i parking.

Zbudowano dwie obwodnice (małą i dużą) oraz osiedle "Orle". Rozpoczęto budowę hotelu "Cieplice" i chciano zacząć budowę nowego domu zdrojowego na 200 miejsc. Były plany rozbudowy Teatru Zdrojowego i nowego zagospodarowania Parku Zdrojowego. Były też plany budowy dużego osiedla centralnego (prawdopodobnie byłyby to betonowe bloki). W 1970 roku, nastąpiła zapaść gospodarcza w PRL, a po niej okres "prosperity" Edwarda Gierka (to wtedy zrealizowano większość powyżej wymienionych inwestycji. W końcu tego okresu nastąpiły zmiany w podziale administracyjnym Polski (powstało województwo jeleniogórskie – 1 stycznia 1976 roku), a w dniu 2 lipca 1976 roku, nastąpił całkowity krach dla Cieplic. Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska wydał rozporządzenie o włączeniu w obrąb granic administracyjnych Jeleniej Góry, obszary miast Cieplic Śląskich i Sobieszowa. To wszystko wykonano na wzór podziału administracyjnego Francji, na której wzorował się Edward Gierek. Tam jest 18 regionów i aż 101 departamentów. My, z silnych 17 województw stworzyliśmy 49 słabych.

Jelenia Góra zajmowała wówczas 46 km² z niespełna 60.000 mieszkańców. Cieplice Śląskie o powierzchni prawie 18 km², miały ponad 16.000 mieszkańców, a Sobieszów 11 km² i 4.000 mieszkańców.

Niezależność Cieplic i ich wyjątkowa tożsamość, wydawałoby się, że się wtedy skończyły.

Twoja reakcja na artykuł?

15
19%
Cieszy
1
1%
Hahaha
3
4%
Nudzi
32
42%
Smuci
19
25%
Złości
7
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Obserwatorium na szczycie Śnieżki

Zmiana na skrzyżowaniu

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~Iks 4-05-2020 9:08
"kacyki partyjne chciały" - panie redaktorze, co to za wsiowe zwroty? Tak pięknie pisze Pan o historii, niech dobrego wrażenia nie psują takie kolokwializmy.
~:-) 4-05-2020 21:14
do: ~Iks (9:08)
a dlaczego ubarwiac ,powiedziane w taki sposob w jaki sie mowilo.
~frodo 4-05-2020 22:02
do: ~Iks (9:08)
forma słowa pisanego przez Pana Firszta zawsze przyprawiała mnie o ból zębów, te wtręty w nawiasach które powinny stanowić odrębne zdania, te kolokwialne zwroty. Kłania się polszczyzna, ale przymykam na to oko, bo same opowieści ciekawe, powinien to jednak ktoś odpowiednio redagować
~18 sqandal 4-05-2020 9:09
iiiii już nie wrócą tamte stare dobre czasy. Jelenia Góra dzięki miedzy innymi Cieplic czy Maciejowej ciut się tam rozrosła i stała się DUMNYM miastem wojewódzkim i co> …. ano nic dziś nie ma już ani miasta wojewódzkiego ( jest zapyziałe wyludniające się miasto Jelenia Góra ) ani przepięknego uzdrowiska Cieplice . Szkoda Cieplic , łza się w oku kręci .
~Człowiek koń 4-05-2020 9:11
Kiedy artykuł pt. „dlaczego Łużniak stracił resztki godności?” Czekam z niecierpliwością!!
~ 4-05-2020 9:38
do: ~Człowiek koń (9:11)
Jak dla mnie, to ostatecznie stracił godność wtedy, gdy potajemnie, blokując możliwość protestów społecznych, zlikwidował MDK na Skłodowskiej-Curie.
~J23 4-05-2020 10:32
do: ~Człowiek koń (9:11)
🐎🐎🐎🐎 koniu to Ty i twoja rodzina na pastwisku🐴🐴🐴
~Iks 5-05-2020 13:00
do: ~Człowiek koń (9:11)
Sam napisz, nie czekaj na bycie wyręczonym.
~Ciepliczanin 4-05-2020 10:04
Bardzo ciekawy historyczny artykuł.
~ 4-05-2020 10:56
W latach siedemdziesiątych Jelenia miała 60. tys. mieszkańców bez Cieplic, Sobieszowa, Maciejowej i Jagniątkowa. No ładnie, a teraz zanosi się że za kilkanaście lat znowu będzie mieć 60 tys. ale łącznie z przyłączonymi miejscowościami.
~ 4-05-2020 11:43
do: ~ (10:56)
Za kilkanaście? Przecież już ma prawie tyle.
~ 4-05-2020 16:55
do: ~ (11:43)
Prawie robi jednak sporą różnicę, bo do tych 60 tysięcy to trochę jeszcze zostało. Ale jak wyludnianie nadal będzie postępować w takim tempie jak ostatnie 20 lat to niedługo nie będzie prawie, a faktycznie 60 tysięcy.
~:-) 4-05-2020 21:25
do: ~ (16:55)
To nie chodzi chyba o ilosc ,ale jakosc mieszkancow i zarzadzajacych. widzimy ze kraje z niewielka liczba mieszkancow staja sie w czolowce cywilizacyjnej. Problemem jest w tym ze krecimy sie w kolko a nie rozwijamy.Przykre ,ale prawdziwe…… Jesli sie wychodzi z jakimis fajnymi propozycjami ,nie sa brane pod uwage,wykonastwo inwestycji karygodne ,kto je odbiera…….
~ 5-05-2020 12:33
do: ~:-) (21:25)
No właśnie, przez ostatnie 20 lat w czasie których Jelenia Góra wyludniła się z około 15 tysięcy mieszkańców to byli ludzie głównie młodzi i w średnim wieku, przeważnie ci najbardziej wartościowi.
~Dariush 4-05-2020 16:26
do: ~ (10:56)
O ile w 1997 r. Jelenia Góra w tamtych granicach ( bez Jagniątkowa) miała 87 tyś mieszk. To 20 lat pòzniej już tylko nieco ponad 70 tyś. W tym tempie za kolejne 20 l. Będzie mieć mniej mieszkańców jak Bolesławiec! To są oficjalne prognozy zrobione w ratuszu!
~ 4-05-2020 16:49
do: ~Dariush (16:26)
Dane oficjalne na koniec 2018 roku podawały liczbę mieszkańców Jeleniej Góry na 79480 mieszkańców. Owszem, dane oficjalne, a rzeczywistość mogą się różnić, bo wielu ma nadal w Jeleniej meldunek mimo, że dawno już w niej nie mieszkają. Natomiast największą liczbę mieszkańców Jeleniej Góry zanotowano w 1998 roku już po włączeniu Jagniątkowa, było to 93,9 tys. mieszkańców.
~wyborca1 4-05-2020 11:56
Sprzedano Galerię przy Teatrze prywatnej osobie , która nie dba o ten obiekt , a wręcz go dewastuje. To samo dot. budynku po dawnym przedszkolu w sercu parku - maszkara ( czy w tym mieście nie ma architektów i planistów i w ogóle kogoś kto myśli ??. Jeszcze jeden budynek należący kiedyś do Uzdrowiska , a teraz nie wiem do kogo - straszy ruina w centrum parku. Czemu o tym nie napisano ? Kto jest właścicielem - czy to miasto już nic nie może !!!. Jakby Niemcy nie zbudowali pijalni to nie byłoby nic. Na czasy przedwojenne może to była pijalnia...... Można jeszcze wymieniać - SZKODA
~M. 4-05-2020 21:54
do: ~wyborca1 (11:56)
Prawdopodobnie ta sama osoba co ma galerię ma też ten zdewastowany budynek uzdrowiskowy.
~Fatka 4-05-2020 12:50
Przecież w Jeleniej Górze dalej są komuniści, to jak chcecie żeby w Cieplicach żyło się lepiej. Miasto przez nich umiera.
~Obiektyw 4-05-2020 14:41
Co na to radni z klubu JSM ?
~rt 4-05-2020 17:51
Dawne przedszkole to chyba nie zostało sprzedane. W ramach prywatyzacji, komercjalizacji lub innej formy przejęcia dawnych przedsiębiorstw stało się kolejną ,, jedyna słuszną formą własności"
użytkownik facebook 4-05-2020 17:59
Pisowskie podjudzanie do roz£amów. Do rozpadów. Do awantur i zamieszania, zeby tylko poróznić, sk£ucić i zniszczyć ! Dziadostwo pisowskie 🤮
~ 4-05-2020 18:47
do: użytkownik facebook (17:59)
Że co!? W Jeleniej Górze już od ponad 13 lat rządzi PO, a wcześniej SLD i UW. 30 lat rządów SLD, PO(UW) w mieście, które od ponad 20 lat jedzie po równi pochyłej bez hamulców, a ty coś o podjudzaniu przez PiS do rozłamów bredzisz!?
użytkownik facebook 4-05-2020 19:06
Tom Dett z tego, co zdążyłam się zorientować, to towarzystwo zwolenników podziału raczej mieszane 😉
użytkownik facebook 4-05-2020 19:42
Justyna Lewandowska , jednak rozg£ośnia pisowska
użytkownik facebook 4-05-2020 19:44
Tom Dett oj jednak nie, nazwisk podawać nie będę 😉
użytkownik facebook 4-05-2020 20:07
Justyna Lewandowska , niestety tak.
użytkownik facebook 4-05-2020 23:36
Justyna Lewandowska Dokładnie.
użytkownik facebook 4-05-2020 19:46
Szkoda, że przez okres PRL renoma Cieplic znacząco spadła. Dzisiaj widać chęci jej odbudowy, ale to może zająć nawet kilka dekad, jeśli po drodze nie będzie jakiegoś kataklizmu.
~,,, 4-05-2020 19:46
Pis pod zarządem jego niskości osiągnął, co zaplanował: jedna Polska komunistów i złodziei, druga - ta jedynie słuszna, patriotów i prawdziwych Polaków kiboli. Jaka piękna katastrofa, jego niskość stawia sprawę jasno: ani kroku w tył, niech się wszystko zawali, raz zdobytej władzy nie odda, a przed wyborami motłoch dostanie skurkę z kiełbasy i ma głosować, jak każą i m..da w kubeł
~frodo 4-05-2020 22:04
do: ~,,, (19:46)
co za konkretni I-Dioci, artykuł o Cieplicach a te padalce wciąż tylko PIS jest zły! Kretynizm do postaci n-tej...Leczenie chyba potrzebne
~ 4-05-2020 22:22
do: ~frodo (22:04)
To u niektórych zaczyna już przybierać formę jakiejś obsesji. Jak w kawale o facecie któremu wszystko tylko z jednym się kojarzyło.Tak teraz obojętnie o czym artykuł by nie był to niektórzy muszą pod nim napisać komentarz jaki PiS jest zły i jak bardzo nienawidzą PiSu. Niektórym chyba wszystko tylko z PiSem zaczyna się kojarzyć?
użytkownik facebook 4-05-2020 20:57
2 obwodnice - Sobieszowska i ?
~:-) 4-05-2020 21:17
Patrzac na zdjecie nr.1 pokazuje nam pelny obraz rozwoju tego miejsca a zwlaszcza latajacych i szczcekajacych psow wteedy i teraz ?????
~s. 4-05-2020 21:46
W podpisie zdjęcia nr 1 jest błąd. Fotka pochodzi po 1980 roku kiedy wyburzono budynek Bergmanna.
~s. 4-05-2020 21:47
Jeszcze nie jest za późno. Jeszcze można uratować Cieplice Śl. Zdrój. Powrócić do granic miasta z 1976 roku.
~ 4-05-2020 22:27
do: ~s. (21:47)
A Sobieszów i Jagniątków też sobie weźmiecie i będziecie utrzymywać, czy komu go zostawicie?
użytkownik facebook 5-05-2020 0:34
Smutne jest to, że nikt nie widzi jak pewna sowiecka myśl tkwi w umysłach lokalnych watażków. Symboliczne wywalenie starych latarni na złom, zapoczątkowało pewien proces. Świadectwo dumnym Poljakom wystawiają dziś stare fotografie. Kwestia przetrwania Cieplic jest jak najbardziej walką z komunizmem, komunizmem do którego widać lubi przykładać rękę nie tylko PIS.. panie Prezydencie. Turysta nie szuka bloków Zabobrza. Cieplice w tym kształcie tego nie zmienią. Tym bardziej remont Wojska Polskiego i teatru Norwida. Dziwi mnie, że tak ciężko pomyśleć o tym jaki target.. Co możemy sprzedać.. tak poza gruntem? W co można zainwestować. Jak stworzyć rynek na tym co mamy.. Parę Ładnych Klocków, parę ładnych drzew. Jak stworzyć nową markę? Czy wystarczy Starbucks? A może do tego jakiś Nandoos? Tego nigdy nie tworzy lokalny rynek, a może on na tym skorzystać.
użytkownik facebook 5-05-2020 7:35
Wawrzyniec Gwóźdź , kazdy ,kto dorwie sié do koryta, patrzy tylko zeby sié ob£owić , a sié nie narobić. A do tego najlepiej rozkraść. Nikt nie patrzy , zeby z czegoś coś zrobić. Tak jak Ty rozpisa£eś. Obrzydliwe niedojdy intelektualne. Taka to mentalność wiêkszości Polaków . Nie myślá, ze jak coś dobrego zrobiá, to ich spo£eczeństwo ponownie wybierze, doceni . Nieeee, trzeba tu i teraz kraść i wa£y robić, bo czas kadencji sié szybko skończy. Taká majá polityke przy korytach . I takto wszystko niszczeje. Tragicznie wygléda ta Jelenia. Po wojnie wyglád jej by£ przyzwoitszy. A do tego teraz ci pisowcy. Pisowcy to jak ostatnia plaga egipska. Zrujnować chcá wszystko z korzeniami !
~Na marginesie... 5-05-2020 8:33
Zdjęcie jest z lat 80., gdyż nie ma na nim już charakterystycznego budynku dawnej "Cepelii", który mieścił się tuż przed "Lalką", naprzeciwko Biblioteki Miejskiej.
~Gość 5-05-2020 10:51
Pomnik generała, "który kulom się nie kłaniał", miał stanąć przy wejściu do Parku Zdrojowego, a nie Norweskiego.
~TB 5-05-2020 12:12
Reforma administracyjna w wyniku której powstało 49 województw weszła w życie 1 czerwca 1975 r.
~Pamięć 5-05-2020 14:19
Wyraźnie starzeje się "kościółkowy" Pan Firszt, coraz więcej jadu i żółci oraz opowieści "dziwnej treści" w kolejnych artykułach. Materiały archiwalne to nie wszystko i tylko część prawdy o tamtych latach. Trzeba było tutaj przybyć ze zburzonej Warszawy już jesienią 1945 roku, żyć, pracować i rodzić dzieci tak jak moi rodzice (roczniki 1908).
~pytanie 5-05-2020 15:48
Dlaczego te dyrektory, tak się podlizują prezesowi.?i TA POGARDA DO generała ,który walcząc z m..dercami z UPA ,został zabity.Yli kacyki.A jak nazwać tych ,którzy chcą wyborów w czasie zarazy i śmierci ?b..lakami?k..aliami?Idąc myślami tych niedouków ,którzy chcą oderwania się od całości ,przypomnę ,że USA, WIELKIE SĄ ,BO SIĘ STANY ZJEDNOCZYŁY.POMYŚLCIE JAK ZLIKWIDOWAĆ NKOMU NIEPOTRZEBNE POWIATY.a Cieplice mogą mieć więcej samodzielności ,ale jak widać nikomu już się nie chce.
~pytanie 5-05-2020 15:52
A co po usamodzielnieniu się Cieplic z Sobieszowem?i Jagniątkowem .Napisz pan do prezesa i kardynała ,może utworzą gminę?
~jg 5-05-2020 17:49
Historyk... a juz kolejny artykul zdaje sie chwalic niemiecka przeszlosc naszego regionu. Panie Firszt, czy chce Pan niemieckich pomnikow, napisow ?? "zniszczono niemieckie pomniki" itd. Naprawde musze napisac, ze nalezy postawic sie w sytuacji naszych dziadkow ktorym niemcy wymordowali rodziny?? Kiedys chetnie czytałem Pana opisy. Zauwazam jednak wyrazna zmiane ku chwaleniu niemcow. To daje do myslenia !
~hm... 5-05-2020 23:43
Gdyby nie Niemcy ... to Jelenia Góra byłaby wsią bez perspektyw. Jest jednak wsią nadal mentalnie ... niszcząc Uzdrowisko Cieplice. Śmiech budzi ta propagandowa "uzdrowiskowa" Jelenia DZIURA budżetowa z Zabobrzem miastem , uzurpująca sobie dodatkowo prawo do stolicy Karkonoszy.
~ 15-05-2020 16:05
.... ani Jelenia Góra nie uratowała swojego województwa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Cieplickie kramy i stragany

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
875
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%